Sad moram zvanično da kažem da je Vožd bolje od mene procenio šta nameravaju da urade.
Zaista nije moglo da mi padne na pamet da će ladno da naprave plato od kanalizacionog izmeta pomešanog sa peskom.
Prve dve slike su sa skoro istog mesta. Prva juče, druga danas, treća juče. Na prvoj je nabacana i vidljivo zakošena gomila izvađenog nanosa, a na drugoj je taj isti nanos poravnat. Pošto sumnjam da bi se trudili oko poravnjavanja da nameravaju da ga odnesu, ispada da je Voždovo predviđanje bilo tačno.
Znači izvadili su samo onoliko nanosa koliko je minimalno bilo neophodno da bi splav bio u vodi i horizontalan, a zatim su taj isti nanaos samo pomerili deset metara dalje i izravnali ga. Ja razumem da je to i najjeftinije i najbrže, ali stvarno ....
Tako ne sme da se radi, a to pogotovo nema veze sa onim što sam ja imao na umu. Meni je izgledalo normalno da posle odluke o uklanjanju splavova
nužno slede neki i drugi tesno povezani poslovi. Pošto je već odlučeno da će oni da se uklone, onda odmah posle toga treba popraviti štetu koju su oni izazvali. Što znači opravljanje ošećenih delova obaloutvrde i uklanjanje taloga koji se upravo zbog njih nataložio. A pošto se već radi i jedno i drugo, onda je najefkasnije i najjeftinije najzad završiti obaloutvrdu (jer ona na svom špicu nije gotova), tj smisliti kako konačno treba da izgleda tačka prvog susreta Dunavske i Savske vode, tj dve njihove obaloutvrde. Pošto će zbog vidika, tvrđave i simboličke važnosti ušća ovde SIGURNO da dolaze i zastaju hiljade ljudi, ta tačka se onda mora i nekako posebno obeležiti i tehnički pripremiti za toliko mnogo ljudi (do sada se ušće nije videlo zbog drveća, a najbolji pogled na tvrđavu je bio previše blizu kanalizacionog izliva). Ali ako se pođe od jednostavne istine da je najbolje da veštačka obaloutvrda uglavnom sledi oblik prethodne prirodne obale na tom mestu, skoro se nužno dolazi do izloženog koncepta vrlo malo isturenog rta koji automatski rešava oba problema (dobijamo i vidik i dodatni prostor za ljude, a udaljujemo se od kanalizacije).
Iz ovog onda sledi i niz konkretnih poslova. Odneti sav talog na svim mestima gde su bili splavovi, dakle od starog železničkog mosta pa sve do vojne baze u Dunavskom rukavcu. Po širini do nožice obaloutvrde, a po dubini sve do nekontaminiranog rečnog peska. Dakle prvo odneti sav talog čak i na mestu rta. Zatim hidrološki eksperti urade simulaciju toka reke da bi odredili optimalni oblik, dužinu i nagib rta. Zatim se samo tu naspe čist rečni pesak do donjeg nivoa postojećeg dela obale. Zatim se po obodu naspe krupno kamenje da se stabilizuje buduća nožica nasipa. A onda se, u obliku rta, napravi i nožica i kamena obloga novog dela obalutvrde od istog materjala od koga je i njen stari deo. I tek onda je najzad, posle više decenija, završeno građenje leve obaloutvrde Save.
Tako treba da se radi. A ne ovo što se vidi na slikama. Ja se i dalje, bar malo, nadam da je to privremeno. Ali rečni bager koji vadi mulj je već premešten, a novi "plato" se poravnava umesto da se izvađeno odnosi. Pa sami zaključite.