Šta je novo?

Beogradske reke i priobalja

 
Само да нагласим да је трагедија да је најистуренија тачка читавог Ушћа, наспрам симбола града више деценија била зарасла жабокречина све док се није појавио приватни сплаварски интерес да тај крш и покрчи.

Какве су нам институције добро је да нам сплавове не постављају на главама.
 
Sad moram zvanično da kažem da je Vožd bolje od mene procenio šta nameravaju da urade.
Zaista nije moglo da mi padne na pamet da će ladno da naprave plato od kanalizacionog izmeta pomešanog sa peskom.

Prve dve slike su sa skoro istog mesta. Prva juče, druga danas, treća juče. Na prvoj je nabacana i vidljivo zakošena gomila izvađenog nanosa, a na drugoj je taj isti nanos poravnat. Pošto sumnjam da bi se trudili oko poravnjavanja da nameravaju da ga odnesu, ispada da je Voždovo predviđanje bilo tačno.

IMG_9286.JPG


IMG_9383.JPG


img_9277-jpg.207321


Znači izvadili su samo onoliko nanosa koliko je minimalno bilo neophodno da bi splav bio u vodi i horizontalan, a zatim su taj isti nanaos samo pomerili deset metara dalje i izravnali ga. Ja razumem da je to i najjeftinije i najbrže, ali stvarno ....

Tako ne sme da se radi, a to pogotovo nema veze sa onim što sam ja imao na umu. Meni je izgledalo normalno da posle odluke o uklanjanju splavova nužno slede neki i drugi tesno povezani poslovi. Pošto je već odlučeno da će oni da se uklone, onda odmah posle toga treba popraviti štetu koju su oni izazvali. Što znači opravljanje ošećenih delova obaloutvrde i uklanjanje taloga koji se upravo zbog njih nataložio. A pošto se već radi i jedno i drugo, onda je najefkasnije i najjeftinije najzad završiti obaloutvrdu (jer ona na svom špicu nije gotova), tj smisliti kako konačno treba da izgleda tačka prvog susreta Dunavske i Savske vode, tj dve njihove obaloutvrde. Pošto će zbog vidika, tvrđave i simboličke važnosti ušća ovde SIGURNO da dolaze i zastaju hiljade ljudi, ta tačka se onda mora i nekako posebno obeležiti i tehnički pripremiti za toliko mnogo ljudi (do sada se ušće nije videlo zbog drveća, a najbolji pogled na tvrđavu je bio previše blizu kanalizacionog izliva). Ali ako se pođe od jednostavne istine da je najbolje da veštačka obaloutvrda uglavnom sledi oblik prethodne prirodne obale na tom mestu, skoro se nužno dolazi do izloženog koncepta vrlo malo isturenog rta koji automatski rešava oba problema (dobijamo i vidik i dodatni prostor za ljude, a udaljujemo se od kanalizacije).

Iz ovog onda sledi i niz konkretnih poslova. Odneti sav talog na svim mestima gde su bili splavovi, dakle od starog železničkog mosta pa sve do vojne baze u Dunavskom rukavcu. Po širini do nožice obaloutvrde, a po dubini sve do nekontaminiranog rečnog peska. Dakle prvo odneti sav talog čak i na mestu rta. Zatim hidrološki eksperti urade simulaciju toka reke da bi odredili optimalni oblik, dužinu i nagib rta. Zatim se samo tu naspe čist rečni pesak do donjeg nivoa postojećeg dela obale. Zatim se po obodu naspe krupno kamenje da se stabilizuje buduća nožica nasipa. A onda se, u obliku rta, napravi i nožica i kamena obloga novog dela obalutvrde od istog materjala od koga je i njen stari deo. I tek onda je najzad, posle više decenija, završeno građenje leve obaloutvrde Save.

Tako treba da se radi. A ne ovo što se vidi na slikama. Ja se i dalje, bar malo, nadam da je to privremeno. Ali rečni bager koji vadi mulj je već premešten, a novi "plato" se poravnava umesto da se izvađeno odnosi. Pa sami zaključite.
 
Kad se izmuljavanje radi kako treba, to izgleda ovako.

Dve slike od pre 11 godina. 8. jul 2013. Zemunski kej. Izvađeni nanosi se vade sa dna, odmah tovare u šlep i odvoze, pošto je traćenje novca i vremena nepotrebno ih premeštati dva puta. Pa veoma liči da će ovi na ušću tu i da ostanu.

IMG_1378.JPG


IMG_1384.JPG
 
Idemo ponovo.

Srušili su most koji su upravo napravili. Uklonjen je već postavljeni prvi segment, a sva četri metalna stuba na dva betonska postolja su isečena.

IMG_9447.JPG


IMG_9448.JPG


Ili čitaju Beobuild, ili se najzad pojavio neko kome nije problem da zamisli kako će objekat izgledati u 3D prostoru kad se jednom završi. Nevolja sa prvom verzijom mosta je što za prilaz po šetalištu donjeg nivoa obalutvrde pogled na most pada po pravcu koji je blizu njegove ose (ali ne sasvim, nego sa nekih 30 stepeni otklona od ose šetališta). Zbog ovako "uzdužnog" gledanja na dugački, naviše iskošeni most (koji prvo ide naglo gore, pa onda naglo dole) pojavljuje se snažan vizuelni efekat sabijanja prostora. Izgledalo bi kao da dva oštro prelomljena segmenta mosta vise u vazduhu jedno 5 metara iznad naših glava potpuno prekrivajući splav i dominirajući ušćem iza njega. To bi bukvalno ličilo na karikaturu. Ljudi bi na Internetu od toga pravili šale. Srećom je neko to na vreme shvatio i naredio im da sve rade ispočetka.

Snimci od juče, pre uklanjanja mosta:

IMG_9374.JPG


IMG_9371.JPG


Drugi problem je bio što je sada splav, u odnosu na obalu, efektivno zarotiran za 90 stepeni (da bi terasa gledala ka tvrđavi). Ili tačnije, nije on zarotiran nego se obala zarotirala jer splav više nije u Savi nego u Dunavu. Posledica je da ulazna vrata više ne gledaju ka obali nego uzvodno duž Dunava. A na strani ka obali nema ne samo vrata nego ni mesta da se nešto napravi. Zato sam pitao da li će da ulaze kroz krov. Pa su i ovde morali da intervenišu tako što su srušili ogradu i zavarili metalni nastavak - ulaznu stazu. Novi most će sada tu da se spušta i da i se zatim ide do ulaznih vrata sa sadašnjeg boka. Pitanje je kako će on izgledati.

Pre rušenje ograde splava

IMG_9275.JPG


Posle rušenja ograde splava i zavarivanja nove pristupne staze do ulaznih vrata

IMG_9364.JPG
 
Ok, najzad sam shvatio šta je ovde verovatna namera. Ljudi će lepo ušće Save u Dunav pretvoriti u svoju privatnu kafansku baštu "Kod Lepog Pogleda". Zato je plato nasut i poravnat, i ZATO je odmuljavanje urađeno u krajnje neobičnom obliku slova Г . Naime, poenta je da se sada iz njihove terase direktno može izaći na njihovu proširenu kafansku baštu, tj na ušće. Verovatno će Gradu da ponude da oni sami finansiraju neku stazu do vode za posetioce, ali da ih Grad ne ometa u zauzeću ostatka ovog platoa. Tako će svi moći da tvrde kako se na magični način grad "razvija", a da tobože ništa ne ide iz gradske kase, a ovdašnji propagatori lepota privatne inicijative će da imaju lokalni praznik. Da čovek povrati.

img_9366-jpg.207396


IMG_9437.JPG


IMG_9431.JPG


IMG_9454.JPG
 
Тако се померао Колос, и онај хотел на води Компас кад је хтео да буде на кеју.
Да има трунке памети, ставили би тај хотел ба води овде, ем би хотел имао паркинг, ем би визура бившег брода на овој локацији била прихватљивија од визуре коцке под именом Мове.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: 10k
Da ima trunke pameti neko bi se najzad setio da je kej JAVNA površina čiji završetak na ušću takođe mora da bude javni kej.

I to obadve stvari: I "javni" i "kej". A ne druge dve: "privatni" i "kafanska bašta".

Pa zatim da je to dodatno i dragoceni gradski vidikovac koji NE SME da zauzme bilo kakav splav. Ne samo ovaj splav, nego ni jedan od poslednja tri u planu postavljanja splavova. A možda se sete i da je vidikovac u neposrednoj blizini već bio napravljen. Da je decenijama bio izletište, cilj šetnje, mesto za opuštanje i sedenje pre nego što je postao parking i neka vrsta posmrtnog hrama vođi navijača, pre nego što su reku pored njega zauzele metalne konstrukcije na tri sprata, tobožnji "splavovi". Samo treba smisliti najbolji način da se ta, već davno određena funkcija kraja obaloutvrde i čitavog ušća nastavi do kraja Dunavskog rukavca. Ja sam predložio mali rt zato što je upravo to na ušću dve reke najprirodnije, najneupadljivije i najfunkcionalnije. Ali ako čak i ovde neko mora da zaradi, postoji li u glavama upravljača išta što je u gradu i dalje vredno poštovanja samo za sebe?

IMG_9369.JPG


IMG_9353.JPG


IMG_9354.JPG
 
Ja bih samo da ponovim da je neko nelegalno premeštao splav, iskrčio šumu, radio sa teškom mehanizacijom uklanjanje mulja i pobijanje šipova i to nekoliko dana i niko to nije sprečio.

I sve to bez ikakvog skrivanja, izložen pogledima hiljadama ljudi kako sa Kalemegdana, tako i sa samog keja,

Svi su to videli, osim onih koji su trebali.
 
A pošto se već radi i jedno i drugo, onda je najefkasnije i najjeftinije najzad završiti obaloutvrdu (jer ona na svom špicu nije gotova), tj smisliti kako konačno treba da izgleda tačka prvog susreta Dunavske i Savske vode, tj dve njihove obaloutvrde.

Зума, обалоутврда је завршена. Не знам чему та твоја фиксација и понављање милијарду пута твог фантазирања о продужењу обалоутврде, када би она спречавала слободан ток водених струја..

1000032222.jpg


Притом тај шпиц није имао "продужетак" који ти заговараш, већ је био туп.

Је ли садашње таложење муља на углу настало због успоравања тока Дунава због изградње ХЕ Ђердап, сплавова, канализационог испуста ми то не знамо, али чињеница јесте да се муљ мора уклонити, јер ће даљим таложењем заградити рукавац и преусмерити ток на ВРО.
 
Poslednja izmena:
Oko 20h je tu bio auto Belih. Move je znači na divlje pokušao sa se “zapljune”

Znači u sred glavnog grada neko je teškom mehanizacijom nešto radio bez dozvole nekoliko dana!?

Не знам је ли лицитација за та места одрађена, можда су је и добили.

Уклањање муља је вероватно вршено умери у којој је било потребно како би сплав дошао на предвиђену позицију.

Plan postavljanja tri splava na samo usce.jpg
 
Ja bih samo da ponovim da je neko nelegalno premeštao splav, iskrčio šumu, radio sa teškom mehanizacijom uklanjanje mulja i pobijanje šipova i to nekoliko dana i niko to nije sprečio.

I sve to bez ikakvog skrivanja, izložen pogledima hiljadama ljudi kako sa Kalemegdana, tako i sa samog keja,

Svi su to videli, osim onih koji su trebali.

Mi ne znamo čak ni po kom projektu se ušće uređuje. Ni da li projekat uopšte postoji (plan postavljanja splavova nema veze sa uobličavanjem zemljišta, obaloutvrde i keja na ušću). Verovatno ne postoji, pošto nisam video nikoga ko nosi bilo kakav papir, ili gleda u laptop, ili nešto meri. Tobože obavezne građevinske table naravno nema. Znači na čuvenom ušću Save u Dunav nekome je samo usmeno rečeno da tu otprilike nabaca neko blato.
 
Poslednja izmena:
Овај је данас рекао да уклањање муља тек треба да се ради, тако да је ово на ушћу било претпостављам само ослобађање позиције за сплав који је излицитирао ту позицију.


www.youtube.com/watch?v=hzJmk0h3XO0

Тако да не, нико није читао постове на ББ, муљ уз обалоутврду треба да се уклони, видећемо да ли ће се то и догодити.
 
Niko nam nije rekao da je jedan ronioc poginuo vadeći potonuli splav. Zato ga još nisu izvadili. Sad čekaju Nemce koji vade svoju ratnu flotilu.

– Do sada je to bilo potpuno divlje i zato još uvek imamo potopljeni „Fristajeler” koji ne mogu da izvuku ekipe Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture. Nažalost, jedan ronilac je preminuo pri pokušaju izvlačenja. Možda će ekipe koje izvlače ove nemačke brodove iz Dunava doći da izvuku i „Fristajler”. To nam je poslednja opomena, da nam se ne bi desila neka velika tragedija, jer je osim „Fristajlera” pre toga potonuo i splav „Kartel” kod Sajma. Naše komunalne službe će kontrolisati broj ljudi na splavu i posetioci će biti sigurni. Imaćemo noćne klubove sa zvučnom izolacijom kako bi zvuk „išao” u visinu, a ne u širinu. Njihovo mesto će biti u delovima u kojima nema puno zgrada i zato će biti preko puta Velikog ratnog ostrva, a ne u jezgru naseljenog dela, kao do sada – rekao je gradonačelnik.

IMG_9023.JPG


IMG_9024.JPG


IMG_9025.JPG


PS. ipak sam našao kratku vest. Koja je izgleda potisnuta iz glavnih medija što se više moglo. Inače bi se o tome mnogo više pisalo i pričalo.

 
Poslednja izmena:
Vrh