Šta je novo?

Beogradske reke i priobalja

Ono što sam opisao je da se umesto mulja koji se prirodno nataložio na mestu sudara dve vode stavi pesak i da se to zatim obloži kamenom potpuno isto kao i ostatak postojeće obaloutvrde. Dakle da se samo malo "izvuče" sadašnji ćošak gde se seku Dunavska i Savska obaloutvrda. Da rt bude isti kao i sadašnji donji nivo, samo malo izvijen više u reku (da bi se sa njega videlo uzvodno duž obe reke). Onda bi bilo jasno čemu to služi, da je to JAVNI vidikovac za pešake, a ne samo vez za splavove.

recni-rt-na-uscu-2-sa-skelom-jpg.205886


Koliko mogu da procenim, njihov sadašnji plan je da ukone sav mulj, sve do kamena obaloutvrde. Tačno kao što si ti preložio, samo što bi onda na tako dobijeni i očišćeni nastavak keja vezali novi splav. Novi stubovi bi tada bili u vodi. Tj opet imamo vidkovac, ali privatni, u obliku privatnog splava isturenog u samo ušće.

Kod "posledica tvog preloga" sam mislio na to da si to dobar predstavnik većinskog mišljenja, ili su bar vlasti još ranije zaključile da je upravo to većinsko mišljenje (dakle da je ovo samo još jedan običan deo keja) pa da zato mogu bez posledica da stave još jedan splav u Dunavskom nizu splavova, ali ovaj baš na samo ušće.
 
Našao sam i plan.

Plan postavljanja tri splava na samo usce.jpg


Sav mulj se uklanja pa plavo označena linija obale neće postojati. Samo obaloutvrda (bar sam ja tako zaključio iz onoga što vidim da rade).

Morao sam da je tražim i čistim, ali lokacija za splav broj 51:

IMG_9072.JPG


IMG_9073.JPG


Ko ranije nije video "rt", sad se lepo vidi koliko je to potencijalno fantastičan prostor.

IMG_8915.JPG


IMG_8917.JPG


E sad, tu će umesto susreta dve reke da bude trospratna metalna kutija. "Stara koliba" se uklanja.

Odmah su ubetonirali postolje za most.

IMG_9055.JPG


IMG_9047.JPG


IMG_9063.JPG


IMG_9068.JPG
 
Ооостаће ти твој "рт", заболе њих да уклањају муљ, зато преко њега иде моост до сплава.

На твојим сликама нема овога..

1000032037.jpg


Мени то делује као стуб пободен у корито реке за који ће бити причвршћен тај сплав.

Дакле, варијанта овде је вишеструко голо, остаје наталожен муљ, Зумин "рт", на коме лежи метални мост (еј стубови у кориту реке, у муљу) и сплавчина закачена за стуб.

Све заједно једно лудило мозга.
 
Неће ни тврђава а ни твој "рт" односно муљ (жуто) нигде дуж читаве обалоутврде , направиће мост (сиво) од обалоутврде (црвено), до сплава (плаво) и лепо и теби и сплаварима и муљу.

IMG_8917.JPG
 
Ооостаће ти твој "рт", заболе њих да уклањају муљ, зато преко њега иде моост до сплава.

На твојим сликама нема овога..

Pogledajte prilog 207111

Мени то делује као стуб пободен у корито реке за који ће бити причвршћен тај сплав.

Дакле, варијанта овде је вишеструко голо, остаје наталожен муљ, Зумин "рт", на коме лежи метални мост (еј стубови у кориту реке, у муљу) и сплавчина закачена за стуб.

Све заједно једно лудило мозга.

Pa ne znam šta će uraditi. Ali na planu je lokacija za splav 51 do pola na suvom, pa zato mislim da će izvaditi sve naslage. A svakako su počeli da ih vade. Obratite pažnju na apsolutno idealnu tačku gledišta na tvrđavu, Gornji grad, Donji grad i bedeme Donjeg grada.

IMG_9057.JPG
 
Те три позиције су срамота. На колико година су излицитирана места?

Na tri godine. To je jedina svetla tačka ove sramote. Nije nepovratno, pa se kasnije ipak sve može izmeniti.
 
Онда се то поклапа негде са наредним изборима оквирно, што значи да је неки реални следећи корак да се тражи потпуно уклањање ове 3 позиције и барем смањење броја сплавова за 50%.
 
Niz.

Recimo da ovde najmanje smetaju, pa se ne bunim. Sem za ova tri na samom ušću. Ali ovo ipak malo previše liči na vodno zemljište koje je trikovima prevoreno (i koje funkcioniše kao) građevinsko zemljište. Ne vidim po čemu se ovo razlikuje od klasične gradske ulice sa redom zgrada uglavnom iste namene kao i ove. Projektni biro? Sedište poslovne firma sa zaposlenima? Kancelarijski prostor? Ne bi li ovakvi privremeni objekti na vodi ipak trebali da služe pre svega nečemu što ima veze sa vodom? A ne da im ona samo uzgredno podiže cenu? Da na račun reke veštački poveća površinu grada koja se može unovčiti? Možda urbanisti mogu sa smisle pametniju namenu ovakvo posebnog prostora? Ovi nije "tradicija grada" koju zato treba pokušati sačuvati. Ovo je nečiji privatni biznis koji nema veze sa građanima, pa tako ni sa nekom "tradicijom". Čast izuzecima koji su zaista korisni.

IMG_8917.JPG


IMG_8918.JPG


IMG_8919.JPG


IMG_8920.JPG


IMG_8921.JPG
 
Poslednja izmena:
Никакво природно таложење муља се није десило. Десило се таложење наноса због поремећеја тока реке постављањем сплавова, као и свуда на београдским обалама. Зума, сабери се и престани да фантазираш и тролујеш.

Сами спој тока Саве у дунавског рукавца где се и формирао овај нанос је место маневрисања великих речних туристичких бродова који се ту окрећу како би упловили до пристаништа. Ту никакво зазиђивање наноса не долази у обзир јер би то трајно сузило речни ток, нити је потребно јер након овог крчења коначно имамо визуру ка Калемегдану и Старом Граду. То, са друге стране не аболира ове три позиције сплавова тик уз сами шпиц шеталишта које су апсолутно недопустиве.

Дакле, ради се о потпуној фантазији јер по правилима струке било би неопходно уклонити те наносе јер, су, јелте наноси који ништа не могу да носе нити могу бити основа за било какву озбиљну, трајну обалоутврду једне тако моћне реке, већ би се то све морало откопати, уклонити а онда наново насути крупни камен, затим поставити талпе, вероватно и шипове а потом насути гранулат, набити и тек онда извести саму обалоутврду тог Зуминог бесмисла.


ПС: Зума, не упуштај се у расправу са мном. Ево унапред ти кажем да си највећи визионар и планер којег на Беобилду читају градски оци и служба и намерно ти овим захватима гурају прст у око. Ја сам наравно, њихов плаћеник и мучки провокатор.
 
Savršeno me ne zanima da li neko misli da li se ja sa njim raspravljam ili ne. Ako imam vremena i mislim da je važno, odgovaram na iznete tvrdnje kad su pogrešne, ma ko da je. Ovo što sam pričao o taloženju je elementarna fizika i to ne podleže sumnji. Sudar dva vodena toka ih nužno usporava, a što je tok sporiji, to manje može da nosi suspendovane čestice. Zbog toga se one baš tu talože. Ni splavovi ni veliki brodovi nemaju veze sa originalnim formiranjme ovog rta jer kruzeri uopšte ne prilaze blizu ovom plićaku, a ovde se uostalom formirao špic (zbog sudara dve vode i promene pravca kretanja, što između njih, na uzvodnoj obali, formira zonu drastično usporenog toka) pre nego što je uopšte i bilo splavova. Pogledaj naslage i rastinje u levom gornjem ćošku ove slike. Tu je već počelo taloženje.

Obaloutvrda na levoj obali Save kod usca.jpg


Mi ovde MOŽEMO da formiramo jedan rt jer je upravo to prirodni oblik spontano formirane obale na mestu ulivanja jedne reke u drugu ako su one pod oštrim uglom. Na sledećoj slici su obale još neformirane i mekane, od sitnog peska, pa njihov oblik u svakoj tački apsolutno TAČNO odražava prirodni pravac kretanja vode u toj tački, tj njene vektore brzine na raznim mestima. Voda teži da se kreće tangencijalno po ovako formiranim linijama peščane obale, pošto je upravo takvo kretanje vode originalno i napravilo baš ovaj oblik obale. A nigde nema ni splavova ni brodova.

1920-novi-beograd-1920-godine-jpg.206390


Zbog toga susret dve veštačke, kamene obaloutvrde, Dunavske i Savske, na tom istom mestu, već i zbog toga treba da bude u istom tom prirodnom obliku, dakle pod oštrim uglom i da formira rt, tačno kao gore, a NE da bude pod pravim uglom, kao što je danas (kao na donjoj slici, crvene linije). Prav ugao formira vrtlog ako vode tu naglo skreću, kao ovde. Ništa od toga ne podleže sumnji ma šta ti pričao.

img_8917-jpg.207141


Što se tiče potrebe za prethodnim uklanjanjem nanosa i nasipanjem kamena, pa naravno. Gde sam ja rekao da to ne treba raditi? Pričao sam samo o prednostima promene oblika završetka te kamene obaloutvrde, a ne o tehnici njene gradnje.
 
Poslednja izmena:
Ово је баш срамота, али очекивао сам да ће бити оваква сељана кад је новац главни критеријум.
 
Зума, сигурно да постоји разлог зашто је сам угао обалоутврде увучен, да је изграђен шпиц, водена струја би ударала у његов бок и могла би га оштетити, таложила би муљ на његовом боку и тиме блокирала речни ток. Овако се таложи на шпицу, који се повремено треба одмуљити.

Recni rt na uscu 2, sa skelom.jpg
 
Хвала ти што си овом сликом завршио дискусију и демантовао твоје целокупно троловање на овој теми.

Какав лик, хахах

Ovakve poruke su za dečiji vrtić i za društvo infantilnih. Čak i kad bi to bila tema, a nije, odrasli ljudi sami formiraju mišljenje o trećim osobama, ne čekaju da neko sa Interneta to kaže, pa je taj deo irelevantan, a ničega drugog nema. A ako nema argumenata onda je to nužno samo komentar o autoru poruke. I to nije neka retorička figura nego je sasvim bukvalno tako. U praznoj poruci drugog sadržaja nema.
 
Vrh