Šta je novo?

Beogradske reke i priobalja

Zar ne treba duz nasih obala pocistiti nesto drugo sto zaustavlja to prvo ?
 
Sa Vikipedije:

Bulbulderski potok, Duboki potok, Mokroluški potok, Čuburski potok,


preuzeto sa foruma Ka5anije pisala mustra Bečka
.....Pre 105 godina je srušena poslednja beogradska vodenica. Žrvanj "Buline vodenice" je okretao Mokroluški potok ispod Vajfertove pivare. Beogradski trgovac Gođevac tu je podigao radionicu, a kasnije i "Gasaru" (fabrika petroleja), dok su beogradski pekari na trgu Mostar podigli veliki mlin. Nekoliko decenija kasnije, nestao je i Mokroluški potok!
Postoji, ali pod zemljom i teče cevima.....

i

......Sadašnja osnovna kanalizaciona mreža, uključujući glavne kolektore i ispuste u reke Savu, Dunav i druge potoke koncipirana je studijama i Generalnim planom iz 60-ih godina, uključujući najvažnije-zadržavanje ekstremnih oticaja sa prigradskih potoka u brojnim retenzijama po obodu grada. Planom iz 2002. g. koji se nekritički bavi samo izgradnjom, ali ne i njenim posledicama, pitanje retenziranja, kanalisanja i ispuštanja upotrebljenih voda nije rešeno.....

preuzeto sa Beogradski kanalizacioni sistem u uslovima ekstremnih padavina
Despotović Jovan, Plavšić Jasna, Todorović Andrijana
Univerzitet u Beogradu, Građevinski fakultet

A za reke nesto kasnije..
 
bulbuderski potok je sproveden u kanalizaciju a trecepozivacka cesma kod gradske bolnice pusta vodu iz vodovoda.Razlog za to je jer je benzinska pumpa na pocetku cingrijine zagadila bulbuderski potok svojim rezeorvarima za benzin 90tih :(
 
Pa vreme je da se krene u borbu za zaštitu Mirijevskog potoka
hoćemo li se pokrenuti ili ćemo nemo gledati kako i njega sprovode u kanalizacione cevi
ne bi li neki provizijaš i tu izgranjom nečega obezbedio svoje praunuče
 
Pa ja mislim da je kasno, veci deo potoka je pod zemljom, ostace samo parce kod osnovne skole u Despot Stefan u Mirijevu i onaj deo na karaburmi, koji je skroz pritisnut privatnim kucama i garazom GSP-a.

Inace u Mirijevu je bilo brdo izvora ali na zalost svi su sada pod zemljom. Bio je plan da bude vestacko jezero na mestu danasnjeg stadiona, koji bi bilo protocno jer bi ga ti potoci cistili i isli dalje u Dunav. Tuga zar ne. Inace ispod svake nase vece ulice uglavnom postoji neki potok :((((

Evo ispod Mirijevskog bulevara ce biti Mirijevski potok. Radovi u toku....


Untitled by crni2011, on Flickr
 
Ne mogu da verujem pa ni na ovom forumu nije niko reko da se tako nešto sprema...
Mnogi gradovi nemaju takvo bogatstvo voda .... a mi uvek isto ... u kanalizaciju..... gde li se uče takva znanja :blah:
 
Eh,tako ce svi potoci otici.Jedino se moze spasiti recica topciderka,sve ode u kanalizaciju :(
 
Beograd na dvesta sputanih voda :)

Uređenjem izletišta uz Kaljavi potok, u prestonici počinje stvaranje šumsko-vodenih celina


http://static.politika.co.rs/upload...-zeleni-koridori-Beograda-Ratko-Ristic-10.jpg
Na samo pet kilometara od užeg centra Beograd će dobiti još jednu zelenu oazu. Izletište u kome će moći da se vežba i uživa u šetnji i vožnji bicikla nići će uz Kaljavi potok, na deonici od okretnice trolejbusa na Banjici do fabrike „Tehnogas” u podnožju Kanarevog brda. Projekat za uređenje tog prostora izradili su stručnjaci Šumarskog fakulteta.

Kaljavi potok će biti i svojevrsni istorijsko-prirodnjački rezervat jer se, pored neolitskog naselja u blizini, na tom području nalaze i staništa dvadesetak vrsta retkih ptica koje inače ne žive u gradskom jezgru, tri izvora i krečnjaci na površini terena, što je geološki fenomen. :) :D :)

Kako je istakao Goran Trivan, sekretar za zaštitu životne sredine, ovo je ujedno početak stvaranja mape prestoničkih zeleno-plavih koridora, odnosno uređenih šumsko-vodenih celina.

Da prestonica ima više nego bogate potencijale za takvo oplemenjivanje urbanog prostora, potvrđuje profesor Ratko Ristić, vođa projektnog tima sa Šumarskog fakulteta:

U 17 gradskih opština postoji 199 vodotokova, ne računajući Dunav, Savu i Kolubaru. Mnogi od njih su zapušteni i uvedeniu kanalizaciju. :bash: Realno bi bilo da se barem po jedan godišnje preuredi u izletište – kaže profesor Ristić. :dil:

Za sređivanje oko 800 metara voždovačkog potoka i okoline potrebno je oko 60 miliona dinara, a ovaj „kolektor” septičkih jama mogao bi da se za samo dva meseca preobrati u oazu.

– Ove godine iz gradske kase je za pošumljavanje opredeljeno 100 miliona dinara, a akcijom će biti obuhvaćeno nekoliko stotina hektara. Namera je da u perspektivi te površine i uvećamo, kao i da razvijemo zeleno-plave koridore – ističe Trivan.
:grand:
Dosadašnja, kaže profesor Ristić, često haotična urbanizacija, pored zelenih „progutala” je i dobar deo plavih koridora. Teško je i zamisliti da su trasom današnjeg Južnog bulevara i Nemanjinom ulicom nekada tekli potoci. Njihova sudbina je definitivnozapečaćena asfaltom, ali će zato Kaljavi potok, pored betonskog šetališta uz korito, dobiti trim stazu i mostiće, dok će sadašnje šumske putanje biti posute materijalom od prerađenog drveta i oivičene oblicama. Biće posađena i nova stabla. Kompleks će imati površinu od oko osam hektara šume u kojoj će se naći i teretana na otvorenom, igrališta za decu i natkrivena odmorišta. :rolleyes: Nelegalne građevine i ograde uz korito vodotoka moraju se ukloniti, kao i bašte i kanalizacioni ispusti u potok.

Čitava mreža od desetak plavo-zelenih koridora mogla bi se napraviti za nekoliko godina, a već je u planu uređenje Jelezovačkog potoka, koji teče iz Jajinaca i pritoka je Kaljavog.
:gobb:
– Ne treba smetnuti s uma da Ada Huja ima sve uslove da postane nova Ada Ciganlija. Istinski greh je što arčimo prirodna bogatstva prestonice, pa se se ovih dana zaziđuje Mirijevski potok i preko njega pravi nastavak Mirijevskog bulevara – napominje profesor Šumarskog fakulteta Zoran Nikić.

D. Jokić-Stamenković

-----------------------------------------------------------

Zeleno-plavi koridori sveta

U svetu postoje bogata iskustva u „iscrtavanju” plavo-zelenih koridora. Najgrandiozniji poduhvat te vrste bio je otvaranje potoka Čongju-Čong u centru Seula 2005. koji je čitav vek bio sapet u kanalizacionoj mreži. U vaspostavljanje i luksuzno uređenje vodotoka u centru južnokorejskog Menhetna uloženo je oko pet milijardi dolara.

Građani Toronta ponosni su na preuređenje svoje najstarije ciglane: umesto da na toj lokaciji podignu šoping mol, kako je prvobitno planirano, Kanađani su napravili jezero na mestu gde se nekada vadila glina, postavili pontone, odmorišta, a samu ciglanu opremili za predstave i koncerte.

O tome kako se oživljavaju vodotokovi postoji na desetine primera u Evropi, pa tako u italijanskom gradiću Luka ili u Avinjonu (Francuska) kroz gradska jezgra teku čisti potoci, duž kojih su koridori za šetnju i relaksaciju.

-----------------------------------------------------------

Hoteli kao- lađe

U knjizi „Beograd ispod Beograda” Zorana Nikolića i Vidoja Golubovića navedeno je da su Kumodraškom i Rimskom ulicom nekada tekle reke. Sve kapitalne građevine u srcu grada su, kako slikovito opisuju autori, „lađe” na podzemnim vodama pa su neimari grdne muke imali dok su podizali hotele „Moskva”, „Slavija”, „Park” i Palatu „Albanija”. Kada je građena „Beograđanka”, desetak jakih izvora sprovedeno je u kanalizaciju.

Jedna od najvećih reka bila je Mokroluška – slivala se od Malog Mokrog Luga ka Mostarskoj petlji. U posleratnom periodu tu je napravljen ogroman kolektor pa danas ta reka do Save doslovce teče ispod autoputa.

– Bibijin potok tekao je od zgrade „Politike” ka Bajlonijevoj pijaci, duž Skadarske ulice. Bulbulderski ili Slavujev potok i danas teče od Trećepozivačke česme na Zvezdari do Dunava ispod Ulice Dimitrija Tucovića, Vračarski potok još ide od Slavije ispod Nemanjine ulice ka Savi, a Čuburski potok sa Neimara ka Savi, Južnim bulevarom i Ustaničkom ulicom.

Postoji i Kumodraški potok koji je takođe u podzemnom tunelu. Danas ispod hotela „Moskva” ima 11 živih izvora, ispod hotela „Slavija” je takođe veliki izvor, a jedan je i na Zelenom vencu – navodi Vidoje Golubović.

Izvor: http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Beograd-na-dvesta-sputanih-voda.lt.html
 
Ima li nekog blizu da ,,ovekoveči,, sadašnje stanje Beogradskog Kaljavog potoka pre uređenja ?
 
Ovaj render izgleda katastrofalno! Mislim da ovaj projekat pre treba da bude u temi parkovi. (mozda bi tema parkovi mogla da nosi naziv parkovi i ostale gradske zelene povrsine.) Tu bi onda potpadale i gradske sume, livade itd.
Uzasno je plastican - vestacki.
Sa takvim projektima ce uspesno unistiti celokupnu gradsku floru i faunu.

Uporedite fotografiju iz Banjicke sume i ovu nakazu.
potok.jpg
 
E, slici iz šume se vidi kako se stvarno sređuje potok - kao deo prirodne zelene celine...
 
Бањичка шума је екстра. отишао да се шетам пре неки дан, имао сам осећај к'о да сам отишао негде на село, а не да сам у БГ-у.
испод Теразија има језеро. ко је читао књигу Београд испод Београда сећа се сигурно
 
JohnnyLee":kk01uhlv je napisao(la):
Бањичка шума је екстра. отишао да се шетам пре неки дан, имао сам осећај к'о да сам отишао негде на село, а не да сам у БГ-у.
испод Теразија има језеро. ко је читао књигу Београд испод Београда сећа се сигурно
Zato je treba braniti, ako treba i krvavo.
 
Banjicka suma je zasticena,zahvalimo se Timotiju Bajfordu 80tih godina da se angazovao na tom cilju. :vops:

Jedino su zeznuli sto su stavili crkvu u sred sume i sto koriste zvona bez obzira sto su obecali da nece pa su rasterali ptice.

Jezero je tacno ispod pozorista na terazijama,secam se slika pre nekoliko godina dok je ono bilo izmesteno u dom kulture Vuk.
 
тако је, баш испод позоришта. има слика у књизи како Буле Гонцић држи конференцију за штампу из чамца
 
Skoro sam negde pročitao (eto i zapisao) da pored više reka postoji i više Beogradskih jezera

Savsko jezero sa Ada Safari Jezerce u Topčiderskom parku
Jezero u Sremčici Jezera u Besnom foku
Veliko blato u Krnjači Pariguz
Trešnja Jezero Duboki potok
Jezero Očaga Bela reka
Markovačko jezero Rabrovačko jezero

Bio sam na svega par navedenih a za ostale nisam ni znao da postoje pa ako neko ima sliku, kako izgledaju danas
možda neko postaane i nova uređena atrakcija... :)
 
Veliko blato u Krnjači verujem da već znaš. Ograđeno je i mahom se koristi za ribolov. Inače, veoma lepo mesto za odmor/pecanje a tako blizu gradu.

http://www.panoramio.com/photo/12672195
http://www.panoramio.com/photo/26491121
http://www.panoramio.com/photo/39368358
http://www.panoramio.com/photo/39367824

Duboki potok - http://www.cikloberza.com/forum/viewtopic.php?f=1&t=3756&st=0&sk=t&sd=a#p66531

Rakina bara (ima log i jedna fotka) - http://www.cikloberza.com/forum/viewtopic.php?f=1&t=3756&st=0&sk=t&sd=a&start=15#p66851
http://www.beogradskiizlet.rs/?p=2203

Trešnja - http://www.cikloberza.com/forum/viewtopic.php?f=1&t=3756&st=0&sk=t&sd=a&start=30#p68429

Jezero u Železniku - http://www.cikloberza.com/forum/viewtopic.php?f=1&t=3756&st=0&sk=t&sd=a&start=30#p88901

Link odakle sam pokupio infrormacije - http://www.cikloberza.com/forum/viewtopic.php?f=1&t=3756&st=0&sk=t&sd=a. Pročitaj i ostale komentare, ima interesantnih stvari.

Takođe, jezera u Besnom foku su prilično zarasla i više liče na prošireni deo reke nego na jezero - http://www.beogradskiizlet.rs/?p=1928

Ada Safari - http://www.beogradskiizlet.rs/?p=2813

Jezero Očaga - http://www.beogradskiizlet.rs/?p=1294

Markovačko jezero - http://www.beogradskiizlet.rs/?p=502

Jezero Pariguz - http://www.beogradskiizlet.rs/?p=727

Rabrovačko jezero - http://www.beogradskiizlet.rs/?p=540

Tol'ko od mene, jer tol'ko o tome znam. :)
 
Vauu :) :kk: :) :D :) šta sve imamo :) dovoljno za sasvim lepe i pristupačne izlete a jednog dana i više od toga....

:) @dzonihsv veliki +1 :) :gobb:
 
Nesto sto nikada necu razumeti, da li je u pitanju nezainteresovanost ili nesposobnost grada da donese neke strateske odluke...

Imamo toliko prirodnih resursa i mogucnosti da grad pretvorimo u nesto fenomenalno, ali to ne cinimo. Bgd nema nijednu jedinstvenu stvar kojom moze da se izdvoji i pretvori u zanimljivu turisticku destinaciju, metropolu. Imamo grad na 2 reke, bogat drugim vodenim izvorima, i umesto da nam grad bude veliki park, i prepoznatljiv po tome, on je zapravo veliko smetliste
 
Intersantno , ne secam se, da su sva ova Beogradska jezera obuhvacena donetim doc.

ЦИЉЕВИ , КОНЦЕПЦИЈА И СТРАТЕШКИ ПРИОРИТЕТИ
ОДРЖИВОГ РАЗВОЈА ГРАДА БЕОГРАДА
Март 2011. Урбанистички завод Београда и ПАЛГО центар

al hajde prelistacu ponovo moguce da mi je promaklo :rolleyes:
 
Odlicna primedba Brainy, Beograd ima vise nego velicanstvenu prirodu i mogao bi da se predstavlja svetu kao najveci vrtni grad ili grad vrt.

Retko koji veliki grad u svetu moze da se pohvali tako velikom prirodnim celinama u sred grada kao sto su Kalimegdan, Ada, Veliko r. ostrvo, Topciderska dolina sa Kosutnjakom i Dedinjem, pa Senjak i lepi vrtno uredjeni delovi grada Neimar, Profesorska kolonija i Novi Beograd koji je do skoro bio pravi grad u prirodi, a sada postaje tek grad sa puno zelenila.

Pa onda toliko reka recica i jezera, Bocinom spisku treba dodati i Resnicko jezero i mala jezerca u Zoo vrtu, a moglo bi slicnih da bude i u drugim vrtovima, cak i na trgovima oslobodjenim vozila.

Ipak losa strana je da pored mogucnosti postoji i ne tako lepa stvarnost. Topciderski vrt je bio kraljevska basta, a napadnut je bukom vozila sa svih strana, na sred Topciderske doline, na najlepsem delu je zeleznicki otpad za stare vagone, Veliko ostvo je zasad dobro samo za gledanje i slikanje, a mnogi stranci to saznaju tek kad dodju i ugledaju ga, a zasto ne bi znali za to kao sto svi znaju za Ajfelovu kulu.

I gusto izgradjeni delovi grada mogu da dobiju vise prirode, ako vratimo travnate bastice duz ulicnih drvoreda koje su postojale u vreme Kraljevine Jugoslavije i ako vrtno uredimo neke manje i vece trgove i mesta u gradu.
 
Boca Ica :

Beograd se nalazi na uscu dve reke..... kako je to ...

Beograd se nalazi na ???? rekama
Da postsetim Topcider, Rakovica, Mirijevo, Borca i nemogu da se prisetim svih... a to je vec 6 reka u jednom gradu gde to jos ima ?

Davno kada sam u Pragu video Vltavu u kaskadama po koj su mogobrojni Labudovi oduzimali dah turistima setio sam se nasih
voda , za koje se svim silama neki bas trude da prevedu u kanalizaciju i izbrisu sa karte Beograda umesto da se urede

Trebalo nam je skoro 20 godina samo da se prestane sa izlivanjem industriskog otpada u Topcidersku reku a za estetsko uredjenje
verovatno trebace jos 20.

Gde su ostale ? Zar moraju da budu tako velike da bile uredjene lakse ih je prozvati potocima pa u kanalizaciju ( ni za tehnicku vodu )
a sto se tice Beogradskih potoka tek njih je tesko nabrojati .... gde su i kakvi su danas....

Moze li zamisliti Beograd ispresecan zelenim oazama kroz koje protice tekuca VODA i to prava a ne fontane
skoro kao onaj grad na kanalima o cijoj poseti vecina samo masta.....

Sta je u osnovi znacenje pojma urbanizam, sa ili protiv prirode ,

Last edited by boca-ica (08 April 2010 10:30:04)

Postovi iz teme koju je boca ica otvorio a koja vec postoji su prebaceni u vec postojecu temu
 
@mastercat wrote na www kajakanje com
,, .... daj vesla, daj gas i pravac na Turski dunavac. Niste čuli za Turski dunavac? A možda Male Vode? Ni to? Kako god, nismo ni mi, a nalazi se na samo 15km od centra Beograda.... ,,
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Eh... + 1 :) :) :)
 
Vrh