Šta je novo?

Beogradske reke i priobalja

Jel on baš na mestu koje je izlicitiro zna li se novi raspored
 
Uvek mi pada na pamet šta bi se desilo kad bih odgovarao na način kojim se meni obraćaju. Pa da vidmo ko je elokventiji, bolji psiholog, ko ima više talenta, znanja i strpljenja za TAKAV razgovor. Ili godina, pošto je to i pitanje iskustva. Ali OK, slažem se, dosta jer bilo ovakvog dijaloga koji ne vodi nikuda. Skoro sve što si napisao nije tačno, pa ne bi bilo teško ponovo odgovoriti, ali prosto nema smisla jer vidim da se vrtimo u krug. Na skoro sve ove primedbe sam već odgovorio, i to bar dva puta na različite načine. Zaista ne mogu PONOVO da objašnjavam mehanizam taloženja peska u reci, da je ovde istureni rt na levoj obali prirodna tvorevina koja je oduvek postojala, koja zato neće izmeniti tok reke i čiji su oblik dizaneri obaloutvrde trebali da slede još kad su je pravili, zatim zašto se Vodena kapija u svom glavnom delu može rekonstruisati bez nesigurnosti oko njenog izgleda koja bi bila iole veća od nesigurnosti rekonstrukcije ostataka tvrđave, zašto je od ogromne važnosti za Beogradsku tvrđavu da se baš Vodena kapija 1 potpuno rekonstruiše i dobro vidi, zatim kako bi posetiocima tvrđave izgledao pešački most negde oko nizvodnog kraja Beton hale uzevši u obzir da bi bio bukvalno pored (ili čak ispod) nekoliko dragocenih vidikovaca, a još najmanje imam strpljenja da sada za svega nekoliko ljudi pravim komparativne tabele sa analizom prednosti i mana svih teorijski mogućih rešenja ozbiljnog problema prostorno konfliktnih funkcija Vodene kapije. Problem koji zaista nije lak jer je, uz pare i neke druge stvari, upravo to zaustavilo dalji rad na Vodenoj kapiji. Koga mrzi da sa dovoljno razumevanja čita šta sam do sada napisao, pa, jedino što je u tom slučaju moguće je da mu prosto kažem da je izloženi koncept najbolji kompromis koji se OVDE može postići.

Jedino što trenutno vidim da nije dovoljno objašnjeno je pitanje bivših i budućih "plaža" u Beogradu, kontakta sa vodom ili čak kupanja u reci, što je vezano za kvalitet vode. O tome malo kasnije pošto je i to jedan od mnoštva kriterijuma koje sam razmatrao zato što se i takve stvari moraju uzeti u obzir kad biramo kako treba da izgleda priobalje Beograda za mnoge buduće decenije. Jer, nažalost, upravo se takve odluke baš sada donose.

Ali ako čak i ljude na Beobuildu mrzi da tome posvete malo više svog izgleda naročito dragocenog vremena (ovde moram ponovo izuzeti i pohvaliti Vožda iako se ne slažem sa njim), onda je jasno kako mora da izgleda proces odlučivanja u vlasti.

Све што сам написао јесте тачно и то је лако проверити. Не осуђујем те, вероватно би свако од нас желео да живи у граду са дугим пешчаним плажама на мирним рекама, да је тврђава у потпуности сачувана, или да се може у потпуности обновити, али једноставно у животу па и на овом форуму мора постојати доза реалности.


Нема шта коме да објашњаваш, дуж целе новобеоградске утврде је дошло до таложења муља који није уклањан деценијама и то је једноставно сада неопходно учинити. На шпицу, односно на ободу сусрета две реке, где ти замишљаш продужетак кеја муљ се таложи у складу са тим како водене струје делују, зато је ту нанос муља, (не песка) највећи и ту га једнако треба уклонити као и другде.
Да ли си можда размислио о томе да је шпиц обалоутврде мало повучен управо зато да не би својим боком у реци омогућио веће таложење муља, па и оштећења од речне бујице при вишим водостајима?

Јеси ли можда обратио пажњу да нити један објекат на тврђави од увођења заштите после Другог светског рата, а који је био до те мере оштећен, није у потпуности реконструисан? Једноставно се то не ради јер у том случају бисмо изгубили аутентичност археолошког и историјског наслеђа, у супротном би свако могао да зида по тврђави како хоће и како мисли да је нешто било. Нема потребе да се завлачиш у ћошкове псеудо-науке да би се са те позиције обраћао грађанству своје тезе, притом игноришући и неке општепознате чињенице, које се могу лако проверити, зашто су у Београду шездесетих укинута купалишта на отвореној реци, али једноставно и када ти се предоче ти тврдоглаво настављаш по своме. Такође идеја пешачког моста на месту бетон хале није од јуче и предлагана је од стране архитеката, то није ништа ново.
 
1000031871.jpg
1000031876.jpg
1000031877.jpg
1000031879.jpg
1000031882.jpg
1000031884.jpg
1000031885.jpg
1000031886.jpg
1000031887.jpg
1000031891.jpg
1000031892.jpg
1000031897.jpg
1000031902.jpg
1000031904.jpg
 
Stara vest, iz 2021.

Slovenci na referendumu izglasali zabranu gradnje objekata uz vodene površine


Slovenci su u nedjelju na referendumu velikom većinom odbacili izmjene zakona o vodama kojima bi se dopustila gradnja manjih turističkih, sportskih, ugostiteljskih i sličnih objekata, na područjima izvan naselja, uz rijeke, jezera i morsku obalu.

Protiv rješenja koji je na prijedlog vlade Janeza Janše prihvatio parlament, glasalo je 86,53 odsto birača izašlih na referendum, a "za" je glasalo 13,47 odsto, prema privremenom rezultatu koji je objavilo izborna komisija nakon prebrojanih 97 odsto listića.

Postignut je i kvorum po kojemu je rezultat referenduma važeći ako se na njega odzove najmanje 40 odsto birača, pa se izmjene zakona o vodama neće primjenjivati, što analitičari ocjenjuju kao velik poraz vlade.


 
Danas je neka teška mehanizacija bila na mestu Zape. Kao da su čistili mulj, ali nisam baš dobro video iz busa.

Da, počelo je vađenje mulja.

Biće lepo kad se završi. Ali zbog budućnosti ne smemo zaboraviti da ovih naslaga ne bi ni bilo da splavovi nisu uz obalu postavili prepreke i tako usporili tok reke. Ovde je pohlepa promenila tok reke. Bilo bi loše takve stvari posmatrati kao neku "višu silu", otprilike, "eto desilo se, ko zna zašto". Neko je napravio i trošak i ruglo, pa ga mi sada plaćamo. Sve ima svoje posledice i sve se plaća. Tako će biti i ubuduće zbog onoga što se sada radi na drugim mestima.

IMG_8652.JPG


IMG_8654.JPG


IMG_8658.JPG


IMG_8660.JPG


IMG_8663.JPG


IMG_8665.JPG


IMG_8667.JPG


IMG_8673.JPG
 
Ima zaista puno metalnih ostataka, uništenih granitnih klupa, ukopanih betonskih blokova, stubova, postolja za mostove i još svašta. Dobar deo donjeg keja je upropašćen i mora da se popravlja. Međutim meni je posebno fascinantno da su bez imalo skrupula raskopali čak i obaloutvrdu koja grad štiti od poplava. Iako u zakonu o vodama sasvim jasno stoji da obaloutvrda ne sme da se dira. Tu NIŠTA ne sme da bude (inače se otvara kanal za podzemne vode, tj da se reka probija u grad pod velikim pritiskom, a ne samo kapilarno). Otvorena korupcija i dokazi za nju koji leže svuda oko nas. I opet nikom ništa.

Evo recimo priključka za vodu duboko unutar obalutvrde. Svi splavovi su morali imati priključak za vodu jer im inače kuhinja ne bi mogla da radi. Ali kako su pobogu DOBILI priključak za vodu bukvalno u zaštitnom keju grada? I ko je raskopavao obaloutvrdu do ove dubine?

IMG_8651.JPG


IMG_8650.JPG
 
Ili, gde to piše da obaloutvrda sme da se koristi kao ulica? Dakle ne samo za vrlo retka vozila vodoprivredne organizacije koja tu obaloutvrdu održava, nego kao redovna, obična ulica za sve? Kao recimo kej-ulica od Hotela Jugoslavija do ušća? Zakon se otvoreno krši i nikoga nije briga za to.
 
Ту је дуго био насука неки чудан понтон са бродским прозорима.
 

Eh, nažalost ne. 🥹

Kamo sreće da su stvarno poslušali moj predlog. Ustvari je obrnuto. Rešli su da poslušaju TEBE. Shvatili su da je tvoje viđenje da nam kratko produženje obalutvrde u vidu rta NE TREBA. Ili preciznije, da nam ne treba kao javni prostor i javni vidikovac u vlasništvu grada i građana. Pa su zato čak i ovu lokaciju PRODALI (tehnički iznajmili, ali to je u praksi isto).

Ja samo mogu reći da sam sada u šoku. Već tri dana visim na tom delu obale i pokušavam da slikam dok se još ima šta slikati. Tj dok još istureni vidikovac na ušće Save u Dunav postoji (počeli su da ga uklanjaju izmuljavanjem), dok mu se može slobodno prići sada kad je bez drveća koje ometa pogled, gde puca široki vidik na ušće koje je samo prirodno srce Grada. Pa se vide samo dve reke, nebo, Ratno ostrvo i bedemi Beogradske tvrđave sa druge strane. Tako je po meni trebalo da bude, ali trajno, sa obaloutvrdom u vidu malo izduženog kamenog rta (umesto mulja i nanosa) na tački gde rukavac Dunava savija nizvodno i pravi prirodni špic koji ne ometa tok reke.

Nažalost, ono što se ovde zaista desilo jeste da je čak i ova neverovatno dragocena lokacija isparcelisana za splavove. Pa će prvo da uklone mulj, zatim da oteraju kafanu "Stara koliba" koja je bar pokušavala da se stopi sa ambijentom tako što je bila od drveta, sa izvijenim krovom i niska. Umesto nje, ali dalje ka ušću (tj tačno na njemu) će biti metalna zgrada. Već je ubetonirano BETONSKO postolje i stubovi za METALNI most koji će voditi do tobožnjeg "splava", ustvari do ružne metalne kocke na tri sprata tačno na ušću Save u Dunav. Tako ćemo tačno tu imati monstruma. Ovu limenu kutiju, koju samo zato nisu već pomerili:

IMG_8645.JPG


Dakle OVO na slici se premešta na samo ušće!

Šta da kažem sem, sramota. Ne znam za druge, ali ja se stidim sam pred sobom.

Niste hteli da taj vidik pripadne Gradu i građanima. Ali je neko drugi umesto vas odmah shvatio pravu vrednost lokacije, pa ćete zato sada PLATITI privatniku da možete da sednete u njegovu kafanu na vodi, i viditite ovo što sada vidite besplatno. A za ostale na ovoj posebnoj tački postojećeg keja, sa obale, vizuelni zid. To se zove karma. Svako pre ili kasnije dobija ono što je zaslužio.

I ponovo, jer je to ovde suština: Niste hteli da vam pripadne najbolji rečni vidikovac u gradu, da on bude u obliku javnog i svima pristupačnog keja? Super, nećete ga ni imati. Umesto toga, oni koji imaju para će moći da od privatnika zakupe kafanski sto "na sat" u limenoj kutiji bukvalno na samom ušću dve velike Evropske reke i tačno preko puta Beogradske tvrđave i Vodene kapije. To će svakako biti jedan nadasve "divan" prizor sa bedema Gornjeg grada. I "ukras Beograda" kakav su oni koji su ga na OVAJ užasni način branili bez sumnje i zaslužili.
 
Poslednja izmena:
Да су мене слушали, као што сам и написао, кеј би био враћен у оригинално стање, муљ уклоњен и сплавови уклоњени, тако да немој да измишљаш.

179166987_10159699975918296_4407785478498972234_n.jpg
Screenshot (3514).png


Не разумем зашто би убетонирали стубове у муљ, да би га после уклањали, ваљда би требало обрнуто.. Мени делује логичније да муљ, односно твој продужетак остаје, а мост иде преко њега.
 
Poslednja izmena:
Vožd, stvari su jednostavne. Ono što aktivno ne branimo, to nećemo imati. Dakle jedino što pomaže je da se unapred predloži šta bi trebalo raditi i zašto, tako da svi to razumeju pre nego što ovi iz vlasti krenu da ga tobože "razvijaju". Da je prihvaćena ideja rta, splav ne bi ni mogao da postavi, već i zbog ovalnog oblika obaloutvrde, a to bi već samim tim bilo markirano i kao lokacija posebne namene. Pa je i to bio jedan od više motiva mog predloga. Ako za neki prostor nema posebnog javnog interesa, ove vlasti to razumeju tako da je on slobodan za "razvoj" (tj da se od nekoga za to odmah uzmu pare bez obzira šta je za grad dugoročno najbolje). Ja razumem da ti nisi želeo da se ovo desi, da si mislio na čistu obaloutvrdu kakva je sad, ali upravo je ovo posledica nedostataka jasno formulisane ocene posebne i velike vrednosti lokacije, i odmah zatim tvog odgovarajućeg predloga kako da se takva posebno vredna lokacija na poseban način koristi i uredi.
 
Poslednja izmena:
Која идеја рта, то си само ти умислио, нико други није поменуо ништа у том смислу, а друго твој "рт" као што видимо остаје, само се на његовој ивици како кажеш намешта сплав, до кога ће водити мост преко тог твог муљног "рта". Ко ће муљни нанос од 20 метара дужине прогласити "локацијом посебне намене"? И ко ће га обложити каменом? И ако то уради, опет може натакарити сплав уз њега.
Као што смо видели муљ није уклоњен нигде, ни у савским блоковима, ни уз тврђаву, тешко да ће и овде Само ће побости шипове за сплав и наместити га ту.

Да има мозга у овој земљи, кеј би био у стању као када је направљен, без сплавова, без наноса муља, одржаван и посећен од стране шетача.

Последица мог предлога? Ххахахахахахахаа, па кога заболе уво шта ја пискарам по неком форуму, или ти. "Излицитираће" и поставити те које су одабрали, баш њих брига шта неко мисли. Као што је болело уво и све власти у претходних 50 година које су допустиле да кеј овако пропадне и да се натакаре сплавови уз њега и да буду толико посећени. Као што је болело уво и обично грађанство Београда које га није користило и нико реч није рекао.
 
Poslednja izmena:
Vrh