Šta je novo?

Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

Screenshot (2580).png
 
Pričali smo o ovom magacinu, uništenom u bombardovanju 1944, i da li se oslanjao na bedem ili ne.
Sa FB-a Zaovda za zaštitu spomenika:

417497100_808012318022544_3645529250792425769_n.jpg


417497100_808012318022544_3645529250792425769_n - 2.jpg


Definitivno se nije naslanjao na bedem, a onda se već postavlja pitanje kako je izgledala ta kapija....
 
Zavod da je normalan skupili bi sve postojece fotke tvrdjave i uradili neke analize kao na fpz i izložbu nekad i sad i rekli sta i kad ce da obnove a sta nema smilsa obnavljati
 
Relja, zbog čega dovodite u vezu mali barutni magacin u Donjem gradu i neku kapiju? Jel mislite na Sava kapiju?
Nemaju veze....
Eno ga mali barutni magacin još uvek očuvan, doduše bez krova....
Inače izašla je iz štampe monografija o fotografijama Beogradske tvrđave. Postovaču neki link kada se pojavi na internetu.
 
A sta se čeka sa vraćanjem krova sto se to ne uradi...
 
Relja, zbog čega dovodite u vezu mali barutni magacin u Donjem gradu i neku kapiju? Jel mislite na Sava kapiju?
Nemaju veze....
Eno ga mali barutni magacin još uvek očuvan, doduše bez krova....
Inače izašla je iz štampe monografija o fotografijama Beogradske tvrđave. Postovaču neki link kada se pojavi na internetu.

Pogrešno sam se izrazio, ne poznajem terminologiju, mislio sam na ovaj ulaz (ili kako se već kaže) koji vodi to Velikog barutnog magacina (meni laiku to liči na kapiju tvrđave :) ).

417497100_808012318022544_3645529250792425769_n - 2 (1) - 2.jpg


Screenshot (168).png


Samo sam konstatovao da se ovaj "mali barutni magacin" ispod Pobednika, uništen 1944, nije naslanjao na bedem na ulaz koji sam označio strelicama.


Ko je izdavač monografije, gde može da se pogleda i kupi?
 
Pa to je plan za skoro SVE parkove.

Uvek počinje bezazleno, malim igralištem za decu. Onda se ono poveća ili nešto dalje napravi još jedno. Onda se stave sprave za vežbanje odraslih. Onda trim staza. Onda ograđeni prostor za kučiće. Onda se obično igralište za decu pretvara u mali "zabavno-edukativni" park (muzički instrumenti, itd). Onda se on poveća. Onda dolazi teren za odbojku ili košarku. Ili za skejt board. A njima onda treba jako osvetljenje, ogromni stubovi, voda, kanalizacija i druge instalacije. Onda dolazi zaista veliki zabavni park, sa "točkom", vrteškama i dečijim "dvorcem". Onda se sve to još ispreseca sa mnogo staza i klupa. U nekom neodređenom trenutku tokom tog procesa, zeleni park neprimetno biva i formalno, u papirima, prekvalifikovan u zabavno-rekreacioni "park". Pri čemu se reč "park" sada neprimetno i vrlo podlo počinje koristiti u svom drugom značenju: Ne više kao skup zelenila, nego kao skup sprava, eksponata i sportskih terena. Onda, pošto je to sad ionako zabavno-rekreacioni "park", to je istovremeno i zgodno mesto za muzeje i čitavu "kulturu". I prateću komercijalu: "da ljudi mogu da popiju nešto".

Sve to naravno po bivšim parkovima i drugim javnim površinama jer je korišćenje normalnih, još neizgrađenih građevinskih parcela u te svrhe, onih koji vlastima mogu doneti pare rezervisano za investitore i prava anatema za njih: "Puj, puj, kakvo bi traćenje to bilo!" Daleko bilo."
 
Vrh