Šta je novo?

Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

Screenshot (63).jpg


To bi trebalo da bude ovo mesto...
 
Sigurno nije stradala 1941, pošto se vidi na nemačkoj fotografiji iz aviona, na kojoj se vidi i raščišćen Donji grad.
Zidić na bedemu na tom mestu je postojao i 1915, ali prolaz se nije nalazio na tom mestu, već na sredini zida. Kad se zumira, vidi se.
Bgdtvrdjavaizvazduha.jpg


Prolaz na tom mestu se pojavljuje između dva rata. Intersantno je i da je plato na tom bedemu tada bio uređen kao park.
takođe može da s evidi i pozadina famozne opservatorije, sa dva aneksa, a i vide se i nekakve "kolibe" na bedemu na kojem se danas nalaze Kaćuša i T-34 Vojnog muzeja.
iz dokumentacije Muzeja vazduhoplovstva.jpg



Ta kapija se vidi da mnogim fotografijama tvrđave između dva rata.

panoramakalemegdanposle.jpg




Putovanje_po_YU_R03_Cf3k.avi_snapshot_03.57.jpg


Isto mesto danas, plato je zapušten, postoji samo jedna klupa

Screenshot (64).jpg


Ili je zid uništen u toku borbi 1944, ili posle rata... vredi potražiti snimke iz vazduha posle 1944.
 
Evo i te nemačke iz II svetskog rata, nakon raščišćavanja ruševina u Donjem gradu, kapija na bedemu se jasno vidi ali plato je ponovo zapušten.

2011-09-30-015 tvrdjava okupacija.jpg
 
Некако ми пада на памет прва поставка војног музеја када су нагурали прамац неког брода на зидине, можда је капија сметала за пролазак.
 
Некако ми пада на памет прва поставка војног музеја када су нагурали прамац неког брода на зидине, можда је капија сметала за пролазак.
Nije to bio pravi brod, već maketa u prirodnoij veličini (i dosta naivno zamišljena).
Ali mislim da si na dobrom tragu, pošto je delove za maketu trebalo doneti na vrh bedema iznad grobnice narodnih heroja, a kapija i ceo zid su smetali.
Delovi postolja za maketu i oštećenje na bedemu zbog "pramca" su ostali do danas...

Screenshot (65).jpg


332398184_o-2.jpg


Street view

Eto malo uvećane fotografije platoa na vrhu tog bedema, pre rata

iz dokumentacije Muzeja vazduhoplovstva zoom 2.jpg


Postojao je zid sa kapijom (verovatno zbog vojnih baraka), a na vrhu bedema kao da je postojao uređen parkić, takođe i stepenice koje su vodile iz pravca današnje zgrade Zavoda...
 
Zbog te izložbe, na ovom FIAT G50 sa oznakama NDH, su pravili rupe - krampom da bi izgledalo da su ga partizani oborili.
U stvarnosti, pilot je prebegao u partizane i predao im ispravan avion, a lažne "rupe od rafala" su - pravougaonog oblika :confused:
 
Поред овог Фијата набијеног на нос (због чега су чекићем искривили врх једног крака елисе) ту је био и Фоке Вулф ФВ 190 којем су на репу будаком направили рупе од метака, али су заборавили да је врх будака четвртаст тако да су и отвори на лиму четвртасти. На крилима оба авиона били су исписани патриотски слогани, а авиони су били део диораме "Титова пећина".
 
Изгледа да су одређени примерци технике стајали овако одређено време и после завршетка изложбе, што се види и на овим фотографијама,
наиме зарасли су у траву и видно кородирали..

download.png
7_1-scaled.jpg
 
Беше неко скодо питао за стони тенис на некој теми?
 
Ovaj zidić na bedemu i kapija me i dalje kopkaju. Nije mi odmah bila jasna svrha tog očigledno naknadno podignutog zidića, ali kada sam ponovo pogledao avio snimke iz oktobra 1915, kada su se naši več povukli, postaje malo jasnije.
Naime, tamo gde se danas nalazi postavka Vojnog muzeja na otvorenim i gde se izlazi na plato na kojem su T-34, Kaćuša i dubrovački topovi

Screenshot (153).png


na mestu baš tok najužeg dela u šancu između dva bedema, se nalazio još jedan zid.
Oktobar 1915, iz vazduha

Bgdtvrdjavaizvazduha 3.jpg.jpeg


Bgdtvrdjavaizvazduha 2.jpg


Bgdtvrdjavaizvazduha 4.jpeg.jpg

Na ovoj poslednjoj se vidi kako je taj zidić na vrhz bedema, samo deo jednog dužeg zida, koji ide i po bedemu i pregrađuje šanac na tom delu
Screenshot (154).png


Screenshot (154)2.jpg


Žao mi je što nemam literaturu o tvrđavi i o Beogradu u periodu 1914-15, pa da mogu da proverim i potvrdim... ali viđao sam fotografije tog šanca na kojima se vide zarobljenici (ili možda pritvorenici?) i naravno - straža srpske vojske.
Pretpostavljam da je taj deo tvrđave, bar do 1914/15, služio kao pritvor, zatvor i zarobljenički logor, isto kao i neke zgrade u Donjem gradu.

To bi objasnilo i ovaj očigledno naknadno podignut zid između dva bedema, kao i zidić na bedemu i promenu položaja prolaza (kapije) na zidiću na bedemu u periodu između dva rata, pa tako i neobnavljanje zidića na bedemu posle II svetkog rata, posle ove izložbe o NOB i uklanjanja makete broda.
 
Bitno da taj palto ne uredjen stoji 70 i kusur godina da nadlezne bas briga
Plata staž ide ...
 
Ovaj zidić na bedemu i kapija me i dalje kopkaju. Nije mi odmah bila jasna svrha tog očigledno naknadno podignutog zidića, ali kada sam ponovo pogledao avio snimke iz oktobra 1915, kada su se naši več povukli, postaje malo jasnije.
...

Pogledajte prilog 188313

Žao mi je što nemam literaturu o tvrđavi i o Beogradu u periodu 1914-15, pa da mogu da proverim i potvrdim... ali viđao sam fotografije tog šanca na kojima se vide zarobljenici (ili možda pritvorenici?) i naravno - straža srpske vojske.
Pretpostavljam da je taj deo tvrđave, bar do 1914/15, služio kao pritvor, zatvor i zarobljenički logor, isto kao i neke zgrade u Donjem gradu.

To bi objasnilo i ovaj očigledno naknadno podignut zid između dva bedema, kao i zidić na bedemu i promenu položaja prolaza (kapije) na zidiću na bedemu u periodu između dva rata, pa tako i neobnavljanje zidića na bedemu posle II svetkog rata, posle ove izložbe o NOB i uklanjanja makete broda.

Evo slika.

Snimano 1924. godine.

1924. Deo Bgd tvrdjave gde je danas Vojni muzej.jpg


Snimljeno u nekom trenutku do 1916. godine. Tu je i opservatorija, a vidi se i zid koji si nacrtao i njegova senka. Levo od njega, u rovu, je još jedan zid.

1916. Pre, Deo Bgd tvrdjave gde je danas Vojni muzej, r.jpg
 
Zar na tvrđavi nije bio i zatvor, pre I svetskog rata?
Da li bi onda šanac u kojem je danas postavka Vojnog muzeja mogao biti - zatvorsko dvorište? Onda bi taj zidić na bedemu imao smisla.
 
Vrh