Šta je novo?

Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

Na Kalemegdanu je toliko neiskorišćenog potencijala. Za početak, na starim fotografijama mi se posebno svidja hortikulturno uredjenje, pre svega dela oko Spomenika zahvalnosti Francuskoj, pre nego što je tu postavljen. Mislim da bi i sada trebalo otvoriti prostor oko spomenika i vizuru ka zgradi Vojnog muzeja uklanjanjem visokog drveća ispred muzeja, koje treba saditi u parku a ne oko važnih delova tvrdjave koje treba jasno istaći. Da po ulazu u park odmah dobijemo jasan pogled oko spomenika i pravo ka muzeju. Dakle rekonstruisati nekadašnji izgled parka, sa tim baroknim rondelama kao u Vrnjačkoj banji, gomilom cveća, loptastih niskih formi drveća u belim drvenim žardinjerama. Tu postaviti brojne klupe da ljudi mogu da uživaju u pogledu. Neki vodoskok bi bio poželjan. Oko tog otvorenog prostora saditi visoko drveće, ali ipak deo u sredini da bude bez visokog rastinja. Dalje, fasadu muzeja srediti i ako može da se napravi drveni most preko rova koji deli prostor oko spomenika z.Francuskoj i muzeja. U rovu izložiti ratnu tehniku i srediti ceo prostor. Tako bi se odmah od ulaza u park pogled pružao na široki cvetni deo sa stazama, klupama, baroknim rondelama oko spomenika, bilo bi lepo posaditi i neke redje vrste-tipa banane, a zatim bi se pravo preko rova i novog mostića penjali do muzeja..sav gornji prostor oko muzeja srediti, posebno deo ka Savi istaći sadjenjem samo niskih vrsta, fasadu osvetliti i pogled sa reke bi bio mnogo bolji. Glavno je otvoriti prostor, saditi mnogo više cveća i omogućiti preko novog mostića direktan put do sada malo izolovanog muzeja. Inače me ta zgrada podseća malo na rimsku tvrdjavu San Andjelo, treba je više istaknuti.
 
Poslednja rekonstrukcija vojnog muzeja, ovakav kakav je sada, je bila losa. Ta zgrada ima mnogo vise potencijala, potrebno joj je osvezenje.
 
Иако сам противник сечења дрвећа, ова идеја и није тако лоша. Шта више, чини ми се да би било реконструисати потез од семафора на крају Кнез Михаилове до споменика Француској тако да се продуже две стазе које иду око споменика све до семафора, тако да имамо две стазе, таман за два смера, да се споменици који су у парку дуж стазе и неугледно заклоњени колицима са сувенирима помере на травњак између две стазе и тако постану репрезентативнији, такође тај травњак би могао да се уреди са различитим цвећем. А војни музеј дефинитивно заслужује реконструкцију и то темељну како фасаде тако и ентеријера.
 
Dobra ideja Došljak. Ja sam se oduševio kada sam pogledao stare fotografije parka na Kališu. I na savskom šetalištu su pored klupa na travnjaku bile brojne cvetne leje, pa posadjene banane i druge egzotičnije vrste. A sam prostor gde je sada spomenik zahvalnosti Francuskoj mi na starim slikama izgleda fantastično-toliko cveća, odmor za oči-takvi prizori me uvek asociraju na park u Vrnjačkoj banji..Takodje si dobro rekao da oni štandovi sa suvenirima loše izgledaju, guše prostor i prave vašarski izgled. Ti štandovi bi se mogli uniformisati, da npr.budu od kovanog gvoždja, sa zanimljivim nadstrešnicama..šta mislite o ideji za pravljenje novog mostića preko rova tako da od ulaza u park može da se ide pravo do muzeja..ovako mi ceo taj kraj izgleda zaboravljeno, zagušen visokim drvećem i još se ne može doći do muzeja jer je tu rov..da se to lepo otvori i sredi fasada muzeja-ceo kraj bi prodisao. Ali eto imam utisak da čim se pomene seča drveća svi se odmah pobune. Pa lepa arhitektura treba da se istakne, da se omogući pogled. I gradsko zelenilo treba mnogo više da se potrudi i da počne da parkove obogaćuje raznim cvećem.
 
Идеја за мостић је занимљива али мислим да је ту мало већа висинска разлика, a чини ми се да је тај део око војног музеја ближе споменику затворен. Мада све то може да се среди. Ипак на том потезу, главна путања ће логично остати од споменика Француској до кошаркашких терена па ка Сахат капији.
 
Slažem se. Jeste veća visinska razlika, mostić bi mogao ići pravo pa uza zid rova sa leve i desne strane do platoa oko muzeja. I sa tog platoa bi bio odličan pogled na Savu, mogla bi se rekonstruisati i stara kula opservatorije.
 
Meni su oni štandovi na početku veliko ruglo. Ne zbog sadržaja, nego zato što prave nepotrebno suženje. Bilo koje rešenje koje bi njih sklonilo sa glavnog pešačkog pravca mi odgovara (makar ih samo stavili na travu i oslobodili trotoar)
 
Slažem se. Treba ih pomeriti 20 metara dalje niz tu stazu, da budu između skretanja za fontanu i ulaza u deo gde je spomenik Francuzima. Jeste da onda pored njih neće proći toliko ljudi kao ovde ali to ne mora da znači da će imati manje mušterija. Na tim štandovima Srbi ne kupuju (jer su stvari bezobrazno skupe). A stranac koji hoće suvenir će otići par koraka dalje i kupiće šta mu se svidi. Znači samo nek se pomere iza sledećeg raskršća. I dalje će biti na dohvat ruke mušterijama a neće praviti toliku gužvu i neće izgledati tako nagurano.
 
Реално, ти штандови се никао не слажу уз Калемегдански парк. Уз тврђаву и могу да прођу, али стилски са оним точковима који имитирају средњевековна колица скроз одударају од парка са фонтанама и споменицима. А и сувенири који се продају, чутуре, чокањчићи, шлемови, кокарде, скроз вашарски, а пола штандова са истом понудом.
 
Sve se to mora pročistiti, ako već ti štandovi moraju da budu na Kališu, onda im osmisliti lepši dizajn, naći im bolje mesto da ne smetaju prolaznicima. I po Knezu tek oni frižideri sa sladoledom, raznim suncobranima i vašarski štandovi nikako ne izgledaju...Kalemegdan naravno treba osloboditi i asfalta, staze popločati lepim kamenom i što više otvarati vizure, saditi cveće i postepeno rekonstruisati kapije, zidine itd..Ne znam da li bi valjalo na kulama napraviti drvene krovove i u njima uraditi neke muzejske postavke kao što se to sada radi na Golubačkoj tvrdjavi..
 
Divne ideje za Kalemgdan. Nedavno sam po prvi put obisao Belu kulu u Solunu iznutra. Postavke su fenomenalne! Sve je interaktivno i odlicno osmisljeno, to fali Beogradu. Postavicu par fotki.
 
Ma to su sve sitnice koje bi neuporedivo poboljšale izgled Kalemegdana. Svake godine neka popločavaju kamenom po par staza i za par godina će biti gotovo. I obavezno da vrate baroknu rondelu oko spomenika Francuskoj, hehe. Iako obožavam zelenilo, ja i one terase kada se sidje niz velike stepenice pa na celom pravcu ka Pobedniku, zamišljam bez visokog drveća. Samo gledajući predratne fotografije tog poteza ne mogu da verujem koliko je bolje izgledalo bez visokog rastinja, a sa onim cvetnim platoima, pa egzotičnim biljkama. To je tvrdjava, treba srediti i osvetliti zidine, kule, to treba prvo da se ugleda sa reke i kad se šeta tuda, a ne da sve bude zaklonjeno. A visoko drveće ide u pozadinu, unutra u park. I one dve terasice ispod Pobednika otvoriti i posaditi cveće kao pre rata.
 
Izbor nizeg dekorativnog dendro materijala u predratnom Beogradu je bio impozantan ! Agave, banane, palme uz pregrst cvetnica...prosto neverovatno. Doduse od postspcijalistickog Zelenila Beograd smo nesto napredovali, ali ipak jos je to dosta u 80tim i 90tim.
 
Predivno je videti na starim slikama šta je sve nekada sadjeno. I još je žalosnije videti da smo toliko nazadovali i da su naši parkovi danas tako siromašni. Što se tiče popločavanja staza na Kališu, ne znam da li bi kamen kao recimo sa dubrovačkog Straduna bio odgovarajući? Onaj kamen što su skoro postavili oko Pobednika mi se čini kao tanak i neodgovarajući. Takodje sam na temi o pešačkom x mostu napisao da bih od platoa kod grobnice narodnih heroja pa niz savsku padinu napravio široko stepenište na kome bi se moglo i sedeti, ili neku uspinjaču, a na kraju stepeništa/uspinjače bi počinjala konstrukcija pešačkog mosta koji bi se pružao preko krova beton hale i reke, negde do MSU. Taj bi most mogao biti viseći poput predratnog Mosta kralja Aleksandra, ili pešačkog mosta preko Drave u Osijeku. Tako bismo povratili uspomenu na taj po meni najlepši beogradski most.
 
Mala greška u postavljanju fotografija-večeras prvi put kačim! :D
 
Iz licne 'sketchup' arhive, nekoliko promena na vojnom muzeju (nedovrseno)
 
Bilo bi lepo jednog dana obnoviti vojni muzej, kako fasadu, tako i iznutra, iako je iznutra postavka bila super.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=472552#p472552:1ha012ij je napisao(la):
Drakche » 21 Aug 2017 06:50 am[/url]":1ha012ij]Iz licne 'sketchup' arhive, nekoliko promena na vojnom muzeju (nedovrseno)
file.php

file.php

Drakche,
+1 za promene, ispostovao si arhitekturu i gabarite, lepo se uklopio dodatni deo. :sesir:
 
Postovanje autenticnosti originala je meni zlatno pravilo :)

ali evo malo dodatnog poigravanja sa fasadom.
 
Da li još nekog zgrada Vojnog muzeja podseća malo na rimsku tvrdjavu Sant Angelo? Ne po obliku, ali nekako po položaju koji zauzima i boji fasade..mislim da bi zgrada muzeja prosto sinula kada bi se obnovila i osvetlila fasada, raskrčilo drveće koje je zaklanja od ulaza na Kalemegdan, a i sa Save bi pogled bio odličan. Iako nije stara ni 100 godina, baš me podseća na neki srednjovekovni zamak i stvarno je šteta da se jasno ne istakne kao ova rimska tvrdjava:
 
treba raskrciti drvece da bi zgrada vojnog muzeja dosla do izrazaja, naravno i okreciti fasadu i bilo bi sjajno.
 
Ево шта треба посећи. Иако је то лепо дрвеће, мислим да је грешка начињена када је пуштено да нарасте оволико.
 
Vrh