Šta je novo?

Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

Зашто солитер није репрезентативан? Ево баш у Бања Луци је влада у фином солитеру. А реално, и влада, и председништво и скупштина имају веома репрезентативне зграде на лепим локацијама. А мора се гледати и на функционалност. Не бих волео да видим министарске паркинге као око скупштине на Калемегдану.
 
Došljak, sve što si napisao potvrdjujem. Ja bih za administraciju sazidao 2 moderne zgrade kod Palate Srbija i ne bih im dozvolio da pomisle da se šire. Palata Srbija neka služi u jednom delu za predsednika, da se lepo renovira iznutra i spolja temeljno, da se sredi plato okolo i dovidjenja. Tako bi sva ministarstva, vlada i predsednik bili u neposrednoj blizini, pitanje bezbednosti rešeno, a i Palata Srbija je dovoljno reprezentativna za dočeke delegacija.
 
Ja im nebih nista zidao, strpo bih ih sve u Palatu Srbije pa nek se pokulju ako im je mala.
 
To bi bilo divno, ali ovako velikoj i uspešnoj zemlji kao što je naša-malo bi bilo i 5 Palata Srbija.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=473961#p473961:jqekhfbj je napisao(la):
Дошљак » Sun Aug 27, 2017 2:13 pm[/url]":jqekhfbj]Зашто солитер није репрезентативан? Ево баш у Бања Луци је влада у фином солитеру. А реално, и влада, и председништво и скупштина имају веома репрезентативне зграде на лепим локацијама. А мора се гледати и на функционалност. Не бих волео да видим министарске паркинге као око скупштине на Калемегдану.

Dao si mi sad neke ideje. I mi u BL imamo tvrdjavu s kojom ne znamo sta cemo :wink:

Donekle se slazem s tobom ali ne bih htio da ulazim mnogo u polemiku oko oovog jer ne zelim da ispadne kako sam za uklanjanje vojnog muzeja ili za useljavanje Vlade i Skupstine Srbije. :sesir:
 
Просто државне институције тј. војска су давно напустиле тврђаву. Ту је била касарна, генералштаб и војногеографски институт где је данас војни музеј. По мени и завод за споменике и онај неки институт САНУ у Доњем граду треба иселити с тврђаве а ту направити неке музејске поставке.

А и ђе ћеш Додика на Каштел? :mrgreen: Ту би сте могли колекцију тенкова са Мањаче да преселите :)
 
:D
E i ja sam za neke eksponate na Kastelu poput onih na Kalemegdanu ali sumnjam da je to moguce s obzirom da smo polukolonija EU koja ne da da se velica nesto sto se njima ne svidja.
 
Нажалост, бивши школски центар ОМЈ има занимљиве експонате.
 
Mozda bi i moglo, mada tesko, ali kako napraviti gornju platformu oko muzeja prohodnom za ljude? Sta kada se predje most?
 
Jedino pasarelom koja bi usla u utvrdjenje pa da se na taj nacin udje u podrum vojnog muzeja
 
To nije problem. Ulazi se u uređeni pojas oko muzeja kojom se on može obići sa svih strana, pa ući gde god se želi.

 
Nisi shvatio zuma,
Uslo bi se pasarelom pa kroz utvrdjenje sto znaci da bi se pristupilo vojnom muzeju kroz njegov podzemni deo, tj podrumom.
 
Mislite da pasarela bude horizontalna pa da se pravi rupa u bedemu negde na sredini? Zašto bi se to radilo nešto tako nasilno? Zašto menjati istorijski spomenik ako nema potrebe? Zar nije lepše i odgovornije otvoriti još jedan deo tvrđave nego odmah sprovoditi ljude u podrum? Možda su krenuli u šetnju želeći da pobegnu iz zatvorenog prostora, pa ne žele ni da ulaze u muzej ni da plaćaju kartu. Sama tvrđava i izložba na otvorenom je dovoljna za 90% ljudi.
 
Prevelika je to kosina, oko 40ak stepeni, a i da je 20 bilo bi previse.
Jedna rupa na zidu od cigle ne bi bila previse radikalan poduhvat, mislim da se ne bi nista izgubilo time, naprotiv. Nisu austrijski bedemi bas toliko posebni.
 
@Drakče

Nagib je recimo 25 stepeni, ne više od toga. To za pešake nije veliki problem. Dva vitka metalna stuba u sredini travnjaka su dovoljni podupirači. Mogu biti obrasli puzavicom pa se neće ni uočavati kao strano telo.

Što se tiče tolike rupe u bedemu to zavod za zaštitu spomenika nikada neće odobriti. I još bi imali problem obezbeđivanja stabilnosti bedema, pa onda stabilnostii zgrade, pošto se otvara rupa u temeljima. A ko zna u kakvom je ona stanju. Ukratko, neugodno, vrlo skupo i nepotrebno, uz principijelni problem izmene istorijskog spomenika. To nema šanse da bude odobreno.

Što se tiče povećavanja broja posetioca muzeja, i ova kosa rampa bi to postigla. Muzej ima malo posetioca zato što je ulaz u njega skrajnut, u praktično slepom rovu, pa onda uz stepenice. Ljudima nije usput. Ovako bi ih naveli da masovno prolaze pored ulaza i spoljnih eksponata, pa bi se i poseta drastično povećala. Zbog toga se ne moraju uvoditi direktno u podrum. Prvo ih zainteresuješ spoljnim eksponatima, pa su tek onda spremni da uđu i plate kartu. To tvome, sem onih koji su baš zbog muzeja došli, ne bi ni ulazili.

@Varoš kapija

Predaleko i izvan glavnog toka posetioca Kalemegdana.
 
леп текст о Калемегдану у новом Политикином забавнику, како је почињала прича о парку и о првим уређењима
 
Hvala puno momci na prihvatanju moje ideje o pravljenju mostića do muzeja :sesir: Svidjaju mi se svi vaši predlozi. Mislim da bi najefektnije izgledalo da se pravo sa mosta ulazi kroz otvor u rovu u vidu kapije-u podzemlje Vojnog muzeja, mnogo bi to lepo izgledalo, kao ulaz u srednjovekovni zamak. Ipak, moram se složiti sa Zumom i hvala mu na trudu oko fotkanja rova-teško bi Zavod dao dozvolu za takve radove, a i bili bi skuplji od pravljenja mostića do platoa oko muzeja. Bio bih srećan i kada bi se to napravilo, pošto i ovako malo ulažu u tvrdjavu. Još da i po tom rovu rasporede vojnu tehniku, raskrče drveće i srede fasadu muzeja-bilo bi to fantastično!
 
Sve, sve, ali ove nakačene klime na ovako stare zgrade su vrhunac bezobrazluka i neukusa..
 
Klime su stvarno vrh. Neverovatno. Mi smo zemlja klima uredjaja.
Uvek se setim one umetnice sto je napravila iglo od klima na sred kneza.

@Zuma Ako bi rupa ugrozila stabilnost tvrdjave i zgrade, onda je to kraj price.

Sa druge strane muzeja supljine u zidu su stabilizovane stubovima. Ovo je samo ideja.

kalemegdan-fortress-22.jpg
 
Vrh