Šta je novo?

Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

Ne znam sta je crtacima iz tog doba da prave reprezentacije Kalemegdana kao da se nalazi na vrhu Himalaya.
 
Možda zato što su Turci platili rekonstrukciju svog nasleđa u Beogradu, česme Mehmed paše Sokolovića, koju su naši bili raskopali i onda ostavili još od novembra 2015.



Ali je zato Turski ambasador, sem izložbe o događaju ključnom za pretvaranje Ataturkove sekularne države u islamsku autokratiju, već ispostavio i zahtev o zatvaranju "Gulenovih škola" u Srbiji.

Zahtev iz Turske: Zatvorite Gulenove škole u Srbiji
Turska vlada uputila je zvaničan zahtev Vladi Srbije kojim traži zatvaranje svih škola pod patronatom Fetulaha Gulena na teritoriji naše zemlje.

http://www.blic.rs/vesti/politika/zahte ... ji/zrscxrv

Izgleda da svaki od naših "prijatelja" ima svoju cenu.
 
Na stranu politika (sramota je što nam stranci finansiraju jedan od retkih sačuvanih objekata u Gornjem gradu), mene najviše zanima taj deo o "prezentaciji česme", nakon rekonstrukcije i restauracije.

Neko moje mišljenje je da je možda najveća prepreka "prezentaciji" česme ono veliko stablo koje raste ukrivo, deluje neugledno i zaklanja česmu umesto da raste uspravno i samo pravi hlad oko česme.
Koliko sam ja video po starim fotografijama, stablo je staro oko 100 godina, deluje kao da je samoniklo i da se od korena razgranalo u kosu i vertikalnu granu, međutim opstala je samo ta kosa.

Pogledajte prilog 1


preuzeto sa http://www.panoramio.com/photo/8508629 (Sonja Sofronić)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=465657#p465657:186c0154 je napisao(la):
astrodule » 15 Jul 2017 11:58 am[/url]":186c0154]Gađajte me trulim paradjzom, nazivajte me drvosekom, ali ovo drvo mora da se iseče i ukloni koren.

+1, Opusti se, skroz je u redu iseci drvo kad smeta.
 
Ako se jedno uklonjeno stablo zameni sa dva ili tri nova (što je koliko ja bar znam, kod nas i propis) , ne vidim "etički" problem.
Možda stablo ima neku drugu vrednost za koju mi ne znamo?

Moje mišljenje je da tu treba da bude jedno lepo visoko stablo sa gustom, obliovanom i visokom krošnjom koja će da pravi hlad u toplim letnjim danima. Mislim da je ovde moguće posaditi stablo sa korenom u "kaseti".

Tada bi ceo prostor tada bio upečatljiviji nego sada, da bi se redovni posetioci tvrđave tu češće zadržavali i da bi bio atraktivniji za pokazivanje turistima, jer ponavljam, imamo jako malo sačuvanih objekata u Gornjem gradu.
 
....mene najviše zanima taj deo o "prezentaciji česme", nakon rekonstrukcije i restauracije....
Lasno je za drvo , ono se ,, fikne i gotovo,, .... naravno, kasetno drvo je OK :kk:

Nego kad smo kod prezetacije česme trebalo bi da bude rekonstrukcija i restauracijija mikro okoline
ambijentalna celina tog ,,coška,, ... :idea:

Odmah uz česmu je i kapija odudarajuce izmenjene forme i stila u odnosu na česmu.

Ne bih da ulazim u hronologiju izgleda kapijije
nego bi akcetovao uredjenju mikro ambijenta u jedinstvenu celinu same česme

a kako je kapija izgledala sudeci po ,,orjentalnom,, otvoru pre namernog ili slučajnog oštecenja
samo prepostavljam poredeci formu i stil , koja se vidi na različitim fotografijama ...
 
Боцо, наша Тврђава је препуна сличних примера... Аустријанци нпр зазидају једну капију и поред пробију нову, онда Турци ту аустријску у бедему од белог камена зазидају црвеним опекама и поново отворе стару... а изнад стоји барокна кула са сатом...зграде које су Турци подигли у своој трећој итреацији добију фасаде као да су у Скадру или Охриду, а не у Београду..."капиталисти" направе китнјасто степениште и видиковац, а "комунисти" на њему сахране народне хероје...

Ту мешавину коју ми овде имамо нико други нема. Само треба знати представити на занимљив начин... и чувати, наравно.
 
Vrlo lepo zapažanje. Trebalo bi razmisliti kako ljudima posebno skrenuti pažnju baš na to bogatstvo različitih slojeva. Turisti to ne očekuju, verovatno naviknuti na mesta koja nisu imala taj intezitet rušenja i građenja, a ako nisu veoma obrazovani ono što ne očekuju onda i ne vide. A to je velika šteta.
 
Po meni su mnogo veći i hitniji problem raspadnute i ultra klizave obližnje ''stepenice'' koje vode do barutane nego to drvo.
X puta sam video turiste kako pokušavaju da siđu do donjeg grada ali odustanu kad vide na šta liče. Pogotovu onaj glupi ravni deo pri dnu.
 
....Po meni su mnogo veći i hitniji problem raspadnute i ultra klizave obližnje ''stepenice'' koje vode do barutane nego....
To su zapravo neuporedivo najlepše stepenice na Kalemegdanu
i baš nas briga za turističku lenjost jer kad bi njima udovoljavali onda bi svuda morali da postavimo pokrete stepenice
ne zaboravi
najveci deo turista- bi sa sto manje muka videlo sto više po cg logici - ,,ležiš a ideš,, :lol:
a kad bi im to i ispunili sa pokretnim stepenicama
Kalemegdan ne bi bio više ni atraktivan, jer bi postao neka tehnološa nakaza

Ajde da se vratimo najvljenoj rekonstrukciji česme :idea:

Mišljenja sam da bi taj jedan kutak sa česmom Mehmed paše Sokolovića treba orjetalno urediti -obnoviti
do česme u nizu kao najava se nalaze veciti stražari i putokazi
-Sahat kula
-Sahat kapija,
-Damad Ali-pašino turbe .......i kao biser sledi
-Česma Mehmed paše Sokolovića .....u cijoj pozadini se nalazi
- Defterdarova kapija .....a ime inače u prevodu zanači ( čovek koji vodi pisane knjige u turskoj vojsci.) i sasvim razumljivo da treba originalnu orjentalnu formu u skladu sa njenim imenom i rekonstuisati

te bi ambijntalna celina tog Kalemegdanskog kutka i bila zaokružena
:sesir:
 
Dobro, nisam rekao da ih treba obložiti jefinim pločicama i staviti eskalator i nadstrešnicu. Nego samo da se srede odvaljeni stepenici i da se onih 20 metara pri dnu preuredi da zapravo može da se stane na njih. Da budu stepenice a ne tobogan. Ne samo zbog turista nego i zbog nas samih. Zbog tih poslednjih 20 metara ih čak i mladi poput mene izbegavaju veći deo godine, posebno kad idu na dole. Ne zbog napora (ja čak namerno idem njima kad trčim i vežbam, zbog nagiba) nego što mož' da slomiš vrat i kičmu na sto načina kad silaziš niz njih.
 
Boca-Ico, ali "Sahat-kulu", i jednu od dve sadašnje "Sahat" kapije su zamislili i počeli da grade - Austrijanci (Sahat kula je završena kada je tvrđava vraćena Turcima...). A "Defterdarova" kapija je, bar koliko ja znam, tu od pre Turaka.
To što su se "turski" nazivi objekata održali do danas ne znači da su ih Turci sagradili.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=465742#p465742:tfqx9v1z je napisao(la):
Bender Rodriguez » 15 Jul 2017 09:36 pm[/url]":tfqx9v1z]Dobro, nisam rekao da ih treba obložiti jefinim pločicama i staviti eskalator i nadstrešnicu. Nego samo da se srede odvaljeni stepenici i da se onih 20 metara pri dnu preuredi da zapravo može da se stane na njih. Da budu stepenice a ne tobogan. Ne samo zbog turista nego i zbog nas samih. Zbog tih poslednjih 20 metara ih čak i mladi poput mene izbegavaju veći deo godine, posebno kad idu na dole. Ne zbog napora (ja čak namerno idem njima kad trčim i vežbam, zbog nagiba) nego što mož' da slomiš vrat i kičmu na sto načina kad silaziš niz njih.

Stepenice su zaista rizične, kamenje bi trebalo da se povadi i ponovo postavi.
 
A "Defterdarova" kapija je, bar koliko ja znam, tu od pre Turaka.
To što su se "turski" nazivi objekata održali do danas ne znači da su ih Turci sagradili.

Naravno, par postova iznad imamo i ilustrovanu potvrdu pri Turskoj opsadi Bgda da je taj prolaz postojao i pre njih
a kako se Turski naziv i zvanićno danas održao
pun pogodak bi bila i orjetalna obnova Defterdarove kapije
u zaledju ćesme Mehmed paše Sokolovića
koja se tako i tako u orjentalnoj formi i rekonstuiše pa bi jedan takav orjetalni kutak Kalemegdana bio zaokružen u celinu :D
 
Dobre vesti za područje oko Pobednika : one trouglaste ploče što su otpale na ulazu na plato Pobednika su vraćene na svoja mesta. A 15 metara ispod njih, kod ulaza u Rimski bunar, sređeno je i par kocki koje su bile izvaljene. A čini mi se da su zamenjene i one napukle ploče-slivnici pored limene makete. :) Pošto nisam video nijednu rupu. Jedino što još treba da se sredi je poveća i prašnjava pukotina/rupa u asfaltu koja stoji od kraja radova.

Evo smandrljah sliku da bude jasnije na koja mesta mislim (mada treba imati u vidu da je ovo starija slika) :


Dakle ostaje još samo ta rupa na vrhu stepenica koju nikako da asfaltiraju i očiste.

Al sve u svemu lepo je videti da neko vodi računa o svemu tome. Pa čak i sa zakašnjenjem, bolje ikad nego nikad.
 
Ja razumem da se u narodu odomaćio naziv "Rimski bunar", ali ne mogu da razumem da ga tako zove i JKP Beogradska tvrđava.
 
Par komentara:

@boca-ica
"čovek koji vodi pisane knjige u turskoj vojsci" - knjigovođa. Nema potrebe egzoticirati. :)

@tragac
Jej, latentni fašizam na mom omiljenom forumu! Ako vam treba razlog zašto me nema ovde, evo ga. Za fašiste i kolaboratore samo Blajburg.

Erdoganov "puč," i dešavanja naroda su nešto strašno, i naravno da ima veze sa TIKA-om. Ali već smo imali tu rusku i EU propagandu u zadnjih dva meseca. Bolje pitanje je ko odlučuje o tim izložbama fotografija, i zašto se koriste tako često za propagandne svrhe? Zašto se ne postavljaju fotografije lokalnih umetnika ili bar ljudi iz regiona? Zbog čega nam trebaju reklame "Erdoganove demokratije", FRONTEX-A i Velike Rusije? Kakve to veze ima sa Kalemegdanom?

@Bender-Rodriguez
Stepenice su otprilike istog kvaliteta kao i kineski zid kod Badaling-a, koji posete milioni turista godišnje. Tu se dosta investira, tako da mislim da nije nikakav problem. Postoji metalni deo gde čovek može da se drži rukom. Plašim se da bi "rekonstrukcijom" bila napravljena još veća šteta.

@relja
Zove se i kapija Karađorđeva, pa je nije on izgradio. Nazivi na Kalemegdanu, kao i mnogde drugde, imaju više veze sa političkim projektima nego i sa čim drugim. Beogradske kapije imaju svoja imena već duže vreme (npr. "Su" ili "Vodena" kapija), i često su bila funkcionalna. Možda bi dobro rešenje bilo da se zadrže upravo ta "neutralna" imena, a pored stave table sa različitim imenima kroz istorijske periode?

Koliko znam, Sahat kula je osmanska po svemu (mada te podele nemaju smisla, kao da su granice bile hermetički zapečaćene tad). Ima smisla, jer je deo velikog perioda izgradnje javnih satova u osmanskim gradovima na vidnim mestima. Slično je urađeno i u Sofiji, mada je njihova srušena. Austrijski sat je bio u gradu, a ne na ovom mestu (pročitao sam knjigu koja to spominje juče, ali nemam kod sebe da ti konkretno kažem). Verovatno se nešto može iskopati u Arhivu u Beču, pretpostavljam da taj deo može da se jasno utvrdi.

I da dodam svoja 2 dinara u vezi drveta. Odlučno sam protiv sečenja (mada mene niko ne pita, niti verovatno ikog od nas). Kao prvo - na samoj česmi je simbol drveće - dva čempresa koji simbolišu vodu i smrt u mediteranskim kulturama. Kao drugo - u pitanju je lepo i staro drvo, koje se hrani iz vodoizvora. Sokolović kao sufi bektaš bi sigurno cenio to drvo, i uklapa se generalno sa estetikom javnih česama u islamskoj kulturi, pa i drugim mediteranskim.

Inače - TIKA plaća rekonstrukciju Damat Ali Pašinog turbeta, koje je bilo u sasvim dobrom stanju. To me stvarno nervira i ne razumem zašto to rade ponovo. Naravno, nikad neće rekonstruisati civilne zgrade iz osmanskog perioda (npr. neki han), ili šiitske, jevrejske, pravoslavne bogomolje, itd. Mislim, što nisu platili rekonstrukciju muzeja Vuka i Dositeja? Ili sefardske sinagoge Kal Vježu (koja je u planovima grada za rekonstrukciju od sredine 2000tih, sad je tamo parking na Dorćolu). Ili Đumrukane (koje je bila bukvalno osmanska državna zgrada)? Meh.
 
Problema sa stepenicama nema samo ako si pauk ili nosiš planinarske cokule. U svakom drugom slučaju čoveku uopšte nije svejedno kad ih koristi, posebno na dole. Klizave su, oronule i pune rupa.

I ne znam šta je toliki problem prihvatiti to i pomiriti se sa činjenicom da je to jedna od sramota Kalemegdana koju treba promeniti. Ne razumem, jel treba da se okupimo svi sa foruma pa da napravimo eksperiment ne bi li jedni drugima dokazali da su opasne i zrele za rekonstrukciju? Pa da brojimo polomljene vratove i kukove? Bogte, kao da sam predložio eskalator sa nadstrešnicom od Pobednika do splavova, a ne rekonstrukciju 20 metara imbecilnog stepeništa koje u ovakvom stanju nema nikakvu svrhu. :roll: Niti istorijsku vrednost, jer nema ko da mu priđe i da ga vidi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=466479#p466479:3au1k9qc je napisao(la):
jovanovm » 20 Jul 2017 09:22 am[/url]":3au1k9qc]

@tragac
Jej, latentni fašizam na mom omiljenom forumu! Ako vam treba razlog zašto me nema ovde, evo ga. Za fašiste i kolaboratore samo Blajburg.

Erdoganov "puč," i dešavanja naroda su nešto strašno, i naravno da ima veze sa TIKA-om. Ali već smo imali tu rusku i EU propagandu u zadnjih dva meseca. Bolje pitanje je ko odlučuje o tim izložbama fotografija, i zašto se koriste tako često za propagandne svrhe? Zašto se ne postavljaju fotografije lokalnih umetnika ili bar ljudi iz regiona? Zbog čega nam trebaju reklame "Erdoganove demokratije", FRONTEX-A i Velike Rusije? Kakve to veze ima sa Kalemegdanom?

Ta izlozba je prikaz vucicevog ulizivanja Erdoganu, pritom mu je i idol, jer obojica hoce da satru i to malo dostignute demokratije i da autoritativno sto duze vladaju. Nema tu puno prijateljstva, vizija, niti neke jasne ideologije i filozofije, samo licna i partijska korist, koju prate ogromne lazi. Jos jedna velika sramota, ponizavanje i poraz za nas.

Sto se foruma tice, samo se ne treba dvoumiti oko jasnog izjasnjavanja stava o tome sta mislis da je pravedno i istina, sve dok ne postoji cenzura za to.
 
Vrh