Šta je novo?

Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

Naravno da ne bi bilo dobro da se obnovi, ne barem na ovoj lokaciji.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=455224#p455224:1o7r3qya je napisao(la):
Sarajevska » 01 Jun 2017 02:59 pm[/url]":1o7r3qya]Upravo sam pauzu za ručak na poslu iskoristio da prošetam Kalemegdanom. Sparina neka, retko ko se šeta, u celom Gornjem gradu možda 20-ak grupica od po dvoje-troje ljudi, uglavnom stranci, i dve velike grupe nemačkih turista. Ali!

Ljudi moji! Koliko je sve prljavo i zapušteno. Bukvalno je ceo Kalemegdan posejan pikavcima i ljuskama od semenki. Ono u životu nisam video, čak i plato oko Pobednika. Kad se kod Pobednika pogleda preko ograde, prema reflektorima dole, sve je puno đubreta, flaša, kesa, limenki. Bode oči strahovito. Ona stražarnica mala kod samog Pobednika je zakatančena da se ne ulazi u nju, tako da ljudi sada ne uriniraju unutra već "samo" bacaju đubre. I to toliko đubreta da je unutra već polupuno svega i svačega. Živ me blam pojeo kada su neki mladi turisti momci i devojke, stajali pored mene i slikali i to đubre kod reflektora i u stražarnici. U svakom prolazu/kapiji nije ništa bolje. Neke povađene kocke, neka brdašca peska, đubre, pikavci, plastične čaše po onim nišama. Turbe i Sokolovićeva česma su ograđeni i ne može im se prići. Kod česme nema žive duše, nema radnika. Kod Turbeta su četiri radnika koji sede na nekim kockama, jedan igar i peva, a ostali ga snimaju mobilnim i smeju se. A pored stoji 30-40 Nemaca i čude se....
Još sve onako sparno i lepljivo, muka me je uhvatila. U životu mi nije gore izgledao Kalemegdan da prosto nisam mogao da se načudim.

E sad, sem što smo st*** kao narod pa klinci noću piju, puše i bacaju đubre svuda, da li neko ima saznanje, da nije možda na nek inačin smanjen broj ljudi koji održavaju čistoću tvrđave?

Upravo ono što sam pričao, ljudi primećuju na TripAdvisor-u. Ovaj Velšanin žali se, između ostalog, na đubre:

 
U subotu je bio neki rock festival na terenima kk partizan. U nedelju oko 9-pola 10 ujutru, znaci satima posle, nije moglo da se pridje tom delu od djubreta.
 
Ovako je danas izgledalo tlo onog brega iznad Pobednika (iznad podzemnog bunkera), gde veći deo turista dođe da slika i gde većina organizovanih tura zastane.





 
Sa Tvitera.

DD9kW2iXoAAZt6E.jpg:large


Noktima zubima bih ih naterao da ovo izgrebu :evil:
 
Чији твитер? Уместо гондола и пасарела, боље да унапреде одржавање хигијене са чешћим чишћењем зелених површина, кажњавањем оних који прљају и да зеленило или чистоћа набаве машину за уклањање графита, ЈКП Обреновац је набавио сличну која скида и графите и жвакаће гуме a и чисти контејнере.

http://www.jkpobrenovac.org.rs/novost.php?n=21
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=463668#p463668:3sko9su1 je napisao(la):
astrodule » Sre Jul 05, 2017 1:06 pm[/url]":3sko9su1]Sa Tvitera.

DD9kW2iXoAAZt6E.jpg:large


Noktima zubima bih ih naterao da ovo izgrebu :evil:

Ovo sam ja juce slikao i odmah prijavio mojoj inicijativi :)

Drago mi je da ovakva stvar ima makar nekog odjeka, kakvog god ;)
 
Jel misle oni ikad da popune one rupčage na vrhu stepenica koje vode ka Pobedniku, koje su napravili i ostavili prilikom radova?

Da pogodim - čeka se da stignu šljunak i pesak, da se naspe lepo i rešen problem...
 
Мислим да ће тешко стање на тврђави и околини бити боље док је улаз бесплатан. Наравно ја нисам за наплату улаза али свуда по Европи то раде. На пример у Љубљани купите карту за Успењачу и добијате улаз у Љубљански град који није ништа специјално али је самоодрживо. Ако желимо да имамо свој парк у ком ћемо да седимо мирне главе и уживамо уз пиво мораћемо и некад да окренемо главу на другу страну ако видимо смеће у јутарњм часовима. Да ли Тврђава сем обезбеђења има неку своју службу и да ли имају неки свој извор прихода?
 
Kakva crna naplata ulaza. Nikad.

Tvrđava može da ima sopstvene izvore prihoda, kao što su najam štandova za piće/hranu/sladoled, za suvenire, za sportska društva, za muzeje, za organizaciju gomile sezonskih aktivnosti (muzika, viteštvo, izložbe na otvorenom, sve putem sponzorstava), zabavne i dečje sadržaje. Mišljenja sam da i zoo vrt treba da plaća priličnu sumu. Naravno, većina ovih stvari je već sad pod režimom naplate, ali je pitanje kome ide taj novac (gradu, opštini ili preduzeću Beogradska tvrđava). Turisti već plaćaju za posetu posebnim atrakcijama (što je sasvim na mestu) u okviru trvđave (bunar, sahat kula....)

Doći će i vreme kada ćemo moći da koristimo posebne EU fondove u svrhu restauracije i istraživanja.

Praksa naplate ulaza imala bi smisla kad bi postojao unutrašnji deo tvrđave koji ima nekakav zamak (kao u Ljubljani ili Smederevu). Ovako ne.
 
Ja iskreno ne bih žalio da dam po 10 dinara svaki put kad kročim na Kalemegdan ako bih znao da me nakon te tačke čeka čist, sređen i obnovljen park/tvrđava.
Jednostavno sam od onih ljudi koji ne žale da daju (simboličku) paru da uživaju u nečemu i da se osete svetski čak i u ovoj Srbiji. Volim mesta (van kuće) na kojima je sve cakum pakum i gde mogu da uživam u redu.

Al dobro kapiram da ne dele svi moj stav po pitanju tog plaćanja tako da razumem i tu drugu stranu priče.

Elem, nisam ekonomista ali jasno je da Kalemegdan treba da cilja na privlačenje više turista. Ali, da bi privukao više turista, mora više i da uloži. Mislim bilo Beogradska tvrđava bilo Grad Begorad, kako god. I tu nastaje problem. Što zbog nedostatka para što zbog intertnosti naših ljudi koji vode sve to.
 
Pa Mali se hvali kako imamo višak. Ja bih taj višak raspodelio Zelenilu i Čistoći da malo bolje rade i povećaju ljudstvo (ne u kancelarijama nego fizikalaca na ulici).
 
Nikada plaćanje za ulaz na Kališ!8 Za muzeje, izložbene prostore, opservatoriju naravno da.

Da sam gradonačelnik prvo bi u gradu sredio Kališ i upravljanje otpadom. Znam da nisu te dve stvari mnogo povezane ali ih ja lično vidim kao prioritet.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=464222#p464222:7sfo0e2g je napisao(la):
astrodule » Fri Jul 07, 2017 12:51 pm[/url]":7sfo0e2g] Ja bih taj višak raspodelio Zelenilu i Čistoći da malo bolje rade i povećaju ljudstvo (ne u kancelarijama nego fizikalaca na ulici).

Za ovako nesto postoji jos produktivniji nacin resavanja problema. Bez ulaganja mnogo novca.
Uvodjenjem vise u praksi nadoknade u vidu radne obaveze. Ako nemas ili iz nekog razloga ne zelis da platis za nesto ucinjeno, odredjuje ti se duzina radne obaveze koju sprovodis kroz drustveno koristan rad.

Pa se prema tome rasporedjujes na poslove i zadatke shodno svojim mogucnostima. I time izmirujes dug a zajednica od toga ima korist.
 
...Pa se prema tome rasporedjujes na poslove i zadatke shodno svojim mogucnostima....
Čemu ?
Kad postoji ,,nanogica,, koja ne ometa zabavljanje sa kol-gerlama upravo prema svojim mogucnostima ...
kako čovek da se zanima sa njima, ako drži četku i farba klupe po Kalemegdanu... što ne ide ne ide :lol:

Osim ako nisi mislio da se to primenjuje samo na ubogu sirotinju .... na koju i zec diže k..... :oops:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=464578#p464578:124gitzf je napisao(la):
astrodule » 09 Jul 2017 10:31 pm[/url]":124gitzf]Ovo meni uopšte ne liči na Kalemegdan? Kao da je na poluoatrvu.
...

U gornjem desnom uglu je prvi poznati grb Beograda. Današnji grb, delo Đorđa Andrejevića Kuna, je rađen po uzoru na taj, dok Opština Stari grad koristi modifikovanu verziju ovog grba.
https://sr.wikipedia.org/sr/%D0%93%D1%8 ... 0%B4%D0%B0
http://www.starigrad.org.rs/
(obratite pažnju na boje :) )

Elem, prepoznaju se neki od objekata: stepenište (staza) koje povezuje Godnjii i Donji grad, "Vodene" kapije, magacin na mestu crkve Ružice, a koliko bih rekao i "Marice" o kojoj smo pričali na neoj od prethodnih strana, bedemi su manje više na svojim mestima...
 
Vrh