Šta je novo?

Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

Prirodnjacki muzej na zatvoreno - otvorrnom, kafee, igraonice, botanicku bastu, pozoriste, bioskop... I naravno beer garden (kompatibilan sa gorepomenutim) :)
 
Višak slobodnog vremena, pa sam malo šrafirao prostor Kalemagdanskog parka.

Ja lično (u prvo vreme) ne bih ništa izmeštao zato što imamo potpuno neiskorišćene bedeme koji bi uz propisno obezbeđenje mogle postati poligon za te nove sadržaje. To što su uski je baš prednost za neke galerije jer bi se lako moglo nešto hronološki poređati, a lakše je obilazati takav prostor.

O prostoru Donjeg grada ne bih trošio reči, ali prvo bi ga trebalo detaljno prokopati uz pomoć arheologa, pa da vidimo gde može da se pravi nešto, a verujem da sigurno ima dosta bezbednog prostora.

Elem, na prvoj slici su šrafirani ZOO (plavo), sportski tereni (crveno) i slobodni bedemi (žuto), a na drugoj vidimo aero snimak tih bedema.

Pogledajte prilog 1

 
Искрено, избегао би све што има везе са алкохолом. Само нам још више смрада урина треба, пијандура које ће ноћу да спопадају кога стигну и сл. Иначе ми је била сулуда одлука кад су бирфест у почетку одржавали у доњем граду, а још се сећам оног клинца који је пијан упао међу медведе или шта год већ. Мањи кафићи без гласне музике, то би вћ било подношљивије, мада се бојим да и у томе не претерају.
Узгред, нисам толики противник спортских терена, али зоо врт би дефинитивно требало преместити на неко место пре свега због оних јадних животиња које ми је огавно да гледам онако набијене у 2 са 2. Некад је зоо врт заузимао много већи део доњег града. Мислим да би Нбгд имао места за њих много више.
 
To sa alkoholom je naš problem. Beer Gardeni u Nemačkoj su mesta gde ljudi porodično odlaze da popiju pivo i nešto pojedu. Samo treba napraviti pristojne toalete i to u većem broju.

Kada je bio Beer Garden na Adi, pored gomile malih Toi Toi, bio je i po jedan veliki (muški i ženski). Sličan primer pristojnog montažnog toaleta imamo i na Olimpu.

Ne znam kuda idu kanalizacione cevi, ali ne bi uopšte smetalo još nekoliko pravih toaleta na Kališu.
 
Iza male galerije prirodnjackog muzeja su motirane tribine gledaliste za bioskop na otvorenom nego se slabo koristi
 
Tako je. Taj prostor se baš slabo koristi, a idealan je za neke manje predstave i slične stvari.

Mislim da mi loše koristimo i postojeće kapacitete, tako da ne vidim potrebu za izmeštanjem ičega sa Kališa trenutno.

Ja ne znam koliko ste proputovali, ali ovakvi parkovi su u svetu svakodnevno puni ljudi koji piknikuju na travi. Mi tu kulturu nemamo. Sećam se kada smo žena i ja pre par godina poneli podloške i legli na travu, da su nas ljudi čudno gledali.

Kad kažem "piknikuju" to ne znači roštilj i pečeno pile, već sendviči, neko piće, grickalice, čitanje knjige, vežbanje, joga, frizbi i slično.
 
То око пикника је нешто као "Пикник поред пута". :) Шалим се наравно. Што се тиче бир-којечега, управо су тоалети један од разлога против. Такви објекти у великом броју само ће наружити тврђаву као некад киосци Земун.
Ако ћемо искрено, ни сама тврђава није посебно велика да може да се на њој нешто претерано ради. Кад боље размислим, ни терени нису тако лоша опција шта се може показати алтернативом. Но зоо врт би свакако требало изместити а тај простор онда претворити у парк за шетњу и пикник као код равелина.
У сваком случају, пре сам за уметнички, дечји и шеталишни садржај, него за неке свирке, мега журке и сл. Не знам да то игде неко ради на простору који је проглашен за културно-историјско добро од прворазредног значаја. Ал с друге стране, видим да су Македонци и један стари манастир претворили у хотел, па сад...
 
Пре свега простор тврђаве је потребно археолошки истражити и заштитити.
 
Савршено се слажем. То сам и писао по питању оне 2 цркве-барутане, али генерално јако је мало археологије, јако споро и углавном се своди на пуку сондажу. Зато и не знамо по чему тамо ходамо.
 
Eno pun fakultet arheologa, studenata, profesora. Ne verujem da su svi zauzeti oko projekata tokom cele godine.
Pare? Pa napiše se projekat pa se šalje na razne adrese kako u svetu, tako u zemlji.

Poslato sa telefona
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=459975#p459975:2ntcc97i je napisao(la):
astrodule » Pon Jun 19, 2017 2:54 pm[/url]":2ntcc97i]Ja ne znam koliko ste proputovali, ali ovakvi parkovi su u svetu svakodnevno puni ljudi koji piknikuju na travi. Mi tu kulturu nemamo. Sećam se kada smo žena i ja pre par godina poneli podloške i legli na travu, da su nas ljudi čudno gledali.
Tačno tako. Central Park je prepun ljudi koji uživaju na travi.
Ali Central Park nema nagazno-razmazne mine na svakom koraku. :D A i zatvara se u periodu od 1:00 do 6:00 i ima bukvalno bataljon ljudi koji brinu o njemu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=459975#p459975:1agm4ayk je napisao(la):
astrodule » Pon Jun 19, 2017 1:54 pm[/url]":1agm4ayk]Tako je. Taj prostor se baš slabo koristi, a idealan je za neke manje predstave i slične stvari.

Mislim da mi loše koristimo i postojeće kapacitete, tako da ne vidim potrebu za izmeštanjem ičega sa Kališa trenutno.

Ja ne znam koliko ste proputovali, ali ovakvi parkovi su u svetu svakodnevno puni ljudi koji piknikuju na travi. Mi tu kulturu nemamo. Sećam se kada smo žena i ja pre par godina poneli podloške i legli na travu, da su nas ljudi čudno gledali.

Kad kažem "piknikuju" to ne znači roštilj i pečeno pile, već sendviči, neko piće, grickalice, čitanje knjige, vežbanje, joga, frizbi i slično.

To je i meni ovde u Londonu upalo u oci. Zaista cudno, zasto u Beogradu ljudu beze od trave, parka, piknika. Ne znam da li ste upuceni, trenutno je preko 30 stepeni u Londonu. Prosli vikend je svaki park bio prepun. Naravno rostiljanje je zabranjeno, ali su ljudi poneli satore (one bez zidova, kao velike suncobrane), stolice, stolove... Meni je bas to cudno jer sam odrastao u Beogradu. Ali zasto je to kod nas tako?

Da li ljudi misle da ce ih komsije popreko gledati jer ne mogu da priuste da sede u kaficu u Knezu? Budalastine, jer se piknik i ispijanje kafa na betonu ne mogu porediti.
 
Pa za satore cebad po travi vise su mi izletista i sume kosutnjak avala bajfordova ada park usce itd
Ali to na tasu gornjem gradu kalemegdanu mi nesto neide sta znam
 
Вероватно због забране..

Сви се сећају знакова по парковима са натписом "не гази траву". За излетишта то не важи.
 
Moguce da to opet ima veze s nasom malogradjanskom kulturom.
Eto ideje za mob akciju - masivno leskarenje na travi na Kalemegdanu.
 
@ Гага

Терени ту у опште не сметају, чак су и пожељни, а на њима су многи наши кошаркаши започели своју успешну каријеру, Капиџић, Славнић, Симоновић, а и Боба Живојиновић је ту исто започео своју успешну тениску каријеру. Тако да ти терени, на неки начин, имају чак и своју историјску вредност. :)
Мала исправка. Дуци Симоновић је кошарку почео да игра у краљевачкој Слоги, где је са само тринаест година постао првотимац. Са седамнаест је позван у репрезентацију, а са осамнаест је прешао у Звезду. Он, Дивац, Тодорић и Крстић су најистакнутији представници "краљевачке школе".
 
Слажем се Сизифе.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=OYBNoBnQ84A[/youtube]
Ljubodrag Duci Simonović (1971.)

 
Јако леп грб. Седам круна - седам краљева крунисаних у Жичи.
 
kalemegdanpanorama9860_zpsz2vhxyjr.jpg


Objekat slican institutu za zastitu spomenika i koji je pripadao vojsci. U tom objektu je bio smesten jedan deo vojnog muzeja.
Zgradu su srusili komunisti 1959te godine.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=461905#p461905:38dxujy4 je napisao(la):
Bender Rodriguez » 27 Jun 2017 04:07 pm[/url]":38dxujy4]Šta je ovo što stoji na platou pored Pobednika? o.O
Muhafizov ili Muhavizov (valjda se tako kaže) konak, tj konak zapovednika tvrđave, u slučaju Srbije i glavnog turskog vojnog zapovednika, je zgrada izgrađena je, ako se ne varam, u XIX veku, poznata i pod imenom Pašin konak. Kasnije je tu bio Glavni Đereralštab vojske Kraljevine Srbije. Dobro izbambusana 1914-15, između dva rata je preuređena i dobila fasadu sličnoj zgradi u kojoj se danas nalazi Zavod. Srušena je posle II svetskog rata, i nedavno su, prilkom rekosntrukcije platoa kod Pobednika "otkrili" "misterioznu" prostoriju - tj otkopali su podrum ove zgrade.

Nisam siguran ali islim da je srušena znog izgradnje onog podzemnog bunkera koji je nedavno otvoren za posetioce.

Pogledajte prilog 3

Pogledajte prilog 2

Pogledajte prilog 1



Naravno, sad će neko da kaže: "bilo bi dobro da se obnovi" :D
 
Vrh