[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=766478#p766478:2eliin2q je napisao(la):
relja » Нед Авг 16, 2020 10:38 am[/url]":2eliin2q]Meni ovi nadzemni ostaci Mitropolijskog dvora nisu jasni.
Koji deo otkanog je autentičan, a koji deo je dograđen/obnovljen nakon otkopavanja (npr lukovi)?
Da li ima još neki deo ispod nivoa tla koji nije otkopan?
Koliko je ova maketa autentična? Ovi lukovi su u prizemlju? Da li su ovako zazidani nakon otkopavanja (zbog stabilnosti)?
Palata je imala više faza tokom kojih se bitno menjala. Sagrađena je tokom vladavine despota Stefana, uporedo sa radovima na obnovi i izgradnji crkve. Prvobitno je to bila ne mnogo velika podužna zgrada ali taj objekat je izgoreo u požaru krajem prve polovine XV veka. Ipak, palata je brzo obnovljena u raskošan objekat za ono vreme. Mitropolija je uživala zaštitu porodice Branković a i sama je imala velike prihode od svojih imanja i rudnika. Ovo na slici je prikaz osnove nove palate urađene polovinom XV veka za vreme mitropolita Grigorija. Pored ovoga su postojale i podrumske prostorije i zatvoreno unutrašnje dvorište. Otprilike sve što se danas vidi od atrijuma je dozidano. Četvrtasti objekat na slici je cisterna.
Pogledajte prilog 4
Što se tiče same crkve, pretpostavlja se da je originalna crkva bila jednobrodna sa, što je vrlo zanimljivo, četvrtastom apsidom, i spolja i iznutra, što je vrlo retko rešenje kod naših crkava, pogotovo u ovim krajevima (verovatno ugarski uticaji). Znatno je češće u Primorju kod katoličkih crkava koje su podizale naše vladarske porodice mada ima i takvih pravoslavnih crkava (Panik kod Bileće). Despot je obnovio crkvu, dozidao pevnice i kupolu. Na Rešovom prikazu Beograda se vidi da je imala dominantan položaj u vizuri grada sa reke. Pristup je bio sa zapadne strane ali ne kao danas, staza je bila drugačija, krivudava, u ključevima..
Pogledajte prilog 1
Sam kompleks je bio postavljen na najlepšem mestu u Donjem Gradu, na zaravni iznad naselja. Rasporedom objekata neobično podseća na Kastaljan na Kosmaju. Oštećen je u bombardovanju 1456. god. ali je znatno više nastradao 1521. god prilikom turskog osvajanja grada. Tada je zapadna polovina palate uništena. Sama crkva je sve to preživela ali je odmah postala Sulejmanova džamija. Ostaci palate su, uz novododate kuće, postali deo tog kompleksa... Sulejman je neposredno ispod brda sagradio svoj karavansaraj. On je tokom opsade 1717. godine, kao najsolidnija građevina, služio Turcima kao barutana. Na žalost, njegova eksplozija je uništila ceo donji Grad, kao i crkvu/sada džamiju i ostatke palate.
Nakon osvajanja grada Austrijanci su uradili velike nivelacione radove u Gornjem Gradu, gde su višak zemlje bacali dole, na ostatke Miropolije.(ustanovljeno je pre početka radova da se u današnje vreme nalazi ispod 20 metara nasipa!) Austrijanci su takođe radili nivelacione radove i u Donjem Gradu, gde su isekli brdo ispod Mitropolije i napravili ravan plato od Donjeg grada.
Na gornjoj slici (sl. 121) se vidi, označeno linijom, šta je ostalo od originalnog nivoa tla kod palate - sve ostalo je svučeno dole, do Dunava.
Prilikom radova na otkopavanju je ovaj ogroman nasip koji je stajao nad ostacima palate skidan i spuštan ispod nje. Tako je postepeno vraćen plato koji danas imamo a na kome je nekada stajala crkva. Jednog dana će verovatno i pitanje njene obnove biti pokrenuto...
Predlozi za delimičnu obnovu palate, M. Popović
Pogledajte prilog 2