Šta je novo?

Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

To je bio ogromni objekat, ne razumem zašto misliš da u njemu ne može ništa da stane?
 
Pogledaj dobro, šali dobro, šta su bedemi, šta je kula, koja je kvadratura... kako je "rasut" prostor.
Ja mislim da su mnogi ovde zaslepljeni kontrastom ovakvog objekta na ovom mestu u odnosu na današnje stanje, da propuštaju suštinu, kao i sa visećim Mostom kralja Aleksandra ili sa Korunovićevom poštom. Pogledajte malo dublje, ostavite prvi utisak da se slegne, pa sagledajte racionalno taj objekat...i mimo toga što je bio "srpski"...
 
Pa znaš kako, video sam puno planova i puno 3D rendera u svom životu pošto mi je to ipak struka a i bavim se time profesionalno tako da znam da ocenim koliko gde ima prostora za nešto.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=765910#p765910:2gclhjcn je napisao(la):
dex libris » Pet Avg 14, 2020 11:00 am[/url]":2gclhjcn]
Kad bi se sve raskopalo videlo bi se da je zamak dosta očuvaniji nego što izgleda - i on je ugarsko-srpski, bilo je i tu različitih faza..
Imam desetine rendera zamka koji nikada nisu bili postavljeni na forumu - kad budete videli možda će neke stvari biti prihvatljivije ili bar jasnije..

Ima li sanse da postavis te rendere da i mi vidimo?

Bas bih voleo da imam sansu da ih vidim...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=766031#p766031:39huel00 je napisao(la):
spatiotecte » 14 Aug 2020 03:43 pm[/url]":39huel00]Pa znaš kako, video sam puno planova i puno 3D rendera u svom životu pošto mi je to ipak struka a i bavim se time profesionalno tako da znam da ocenim koliko gde ima prostora za nešto.


Znam da ti je struka, zato i ne mogu da se načudim.
Praviti potpuno nov objekat namenjen za muzej sa tako razbijenom izložbenom površinom po vertikali i najgorim mogućim zadatkom za kretanje posetilaca...
Pa taj objekat je originalno projektovan za odbranu, kiula kao poslednje uporište, a ne da se ljudi šetkaju i razgledaju. A tek ostale funkcije muzeja...
 
Rekao sam da bi mogla da se tu stavi muzejska postavka ali ne mora nužno.

Imaš u svetu objekte koji su projektovani kao bolnice, zatvori, pa se prenamenjuju u hotele.
 
Onda ti argument muzeja - otpada.

I opet ne mogu da se načudim tvojoj drugoj rečenici.
Pa naravno da ti objekti mogu da se uspešno prenamene, zbog specifičnosti tih primena. Stvarno svašta.
 
Imaš primere u svetu gde su zamkovi postali muzeji, ne znam zašto te to čudi.
 
Naravno.
Ali ti generalizuješ. Nije svaki zamak podesan da se u 21. veku pretvori u muzej, pa tako ni u muzej BG tvrđave.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=766038#p766038:3mwcjbz3 je napisao(la):
relja » Пет Авг 14, 2020 3:54 pm[/url]":3mwcjbz3]Onda ti argument muzeja - otpada.

I opet ne mogu da se načudim tvojoj drugoj rečenici.
Pa naravno da ti objekti mogu da se uspešno prenamene, zbog specifičnosti tih primena. Stvarno svašta.
Savršeno za muzej o Srpskoj despotovini i despotu Stefanu - postojalo bi puno kula gde svaka može biti tematska. Vrhunac bi bila Prestona dvorana, sa despotovom privatnom prostorijom u okviru nje, po uzoru na koju je izgrađena Djurdjeva u Smederevu a prethodila joj je ona u Golupcu.
 
Imam bolju ideju - u Smederevskoj tvrđavi.
Taman da ne budu svi bitni muzeji u Beogradu.
 
Brankovići su bili zaista moćna porodica, zaslužuju svoj muzej.. Beograd i Smederevo ne bi trebalo spajati u jedno već raditi na obnovi smederevskog grada..
 
Meni ovo:

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=764372#p764372:560we2wz je napisao(la):
dex libris » 09 Aug 2020 11:41 am[/url]":560we2wz]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=764366#p764366:560we2wz je napisao(la):
Дошљак » Нед Авг 09, 2020 11:01 am[/url]":560we2wz]Мислим да је проблем са Деспотовим градом што су на његовом месту после 2. светског рата прављени бункери. Упитно је и да ли би за ту реконструкцију морали да руше касније фортификације од опеке, можда чак и споменик Победнику....
Ne bunkeri već samo jedan, drugi je kod Rimskog bunara… U slučaju rekonstrukcije zamka, koja jeste moguća, manji deo baroknih zidina bi morao biti srušen..
Pobednik ne bi morao da se ruši ali bi zamak obesmislio njegovu lokaciju.

Prilog - Vladan Zdravković, rekonstrukcija zamka i njegova pozicija u današnjem okruženju
file.php


zaista ne deluje kao najsrećnije rešenje za muzej,
Ali nije u tome poenta, zar ne? Želi se rekonstrukcija, pa se tek onda razmišlja o nameni.


Ja sam pre za to da se se prvo obnovi sve što uništeno 1944. za šta znamo kako je izgledalo, koji su bili gabariti i čemu je služilo.
 
Деx, имам једно питање за тебе, ако имаш времена да пишеш о томе заправо. Колико објеката средњовековне српске тврђаве може да се обнови и у којој мери? Када кажем у којој мери, мислим са коликом прецизношћу.

Е сад, када то кажеш, који тачно од постојећих објеката би били угрожени том обновом?

Јуче сам урадио мали тест на мом окружењу, моје друштво, просечно између 30 и 33 године, сви рођени и одрасли у Београду.

Моје питање је било, како би вам се свидела идеја о обнови средњовековног замка на Београдској тврђави и да ли би били за то уколико би се том обновом изгубио плато где се налази споменик Победник. Такође сам их питао и шта мисле о самом споменику.

9 људи је у питању, 100% њих је са одушевљењем реаговало на идеју. Били су скептични по питању 90% прецизности обнове објекта, али сам се водио оним што је овде поменуто.

Закључак је био да би поглед на Београд са кула тог замка био фантастичан.

Е сад оно занимљиво, 4 од 9 особа не придају значај Победнику у односу на замак и то су ми јасно нагласили, 2 особе би могле да га замисле на другим деловима тврђаве, 3 особе не виде проблем да Победник и замак коегзистирају заједно на истој локацији.
 
Galeks, hvala sto si se potrudio da sprovedeš anketu medju svojim prijateljima.

Rezultat me ne čudi uopšte.
Apsolutno je jasno da bi se većini beogradjana dopala rekonstrukcija zamka.
 
Jezivo, momci. Mi smo termiti koji će pojesti sve, pa čak i najdragocenije što Beograd ima, plato oko Pobednika.

I, to ste valjda već shvatili, ništa od nepočinstava koja se ovde sprovode, u osnovi nije protiv volje naroda, naprotiv. To smo mi.
 
Izgradnja zamka na platou kod pobednika je ludost, ljudi otreznite se.
 
Ajd sad malo da izadjemo iz tacne :idea:

Kalemegdan je ,,otarabljenjem ,, Mondezirovom i ako su mogli njeni razni fragmeti biti revitalizovani do samog Trga republike
i tako posvedociti o pravoj velicini tvrdjave i njene dubine raznovrsnosnih perioda

Isticanje raznih starih (zanemarenih ) pratecih fragmenata tvrdjave
jeste lako arhiktektonski uklopljiivo cak i u novozidane objekte

Al djaba .... ovi prosli i sadasnju ,,ozgo ,, naucili na jasno vidlnjivu njivsku ,, medju ,, te jos uvek je uredno je gaje i stite
njima je medja medja i Kalemegdan je do Modezirove. i tacka tj. tacna :lol:

Bilo je vise sansi za unapredjenje grada i tvrdjave
eto poslednja bese prilikom rekonstrukcije Trga republike (kapija)) .... al uredno je pokopana .... al to je vec dr. tema....
jedini svez pozitivan primer je
ono sto su Izraelci ispostovali Kalemegdanske fragmetne sa soping centrom u Rajicevoj
dr. ic ne znadem da je jos ko tako ,,u nas,, ucnio.

Sada samo neki fragmetni iz raznih epoha tvrdjave ne jasim cudom pretekose po gradu
al kao solisti ostadose ne uklopljeni i ,,ostrvski ,, izolovani....
rimsko kupatilo u stud. parku, Barjakli djamija u gospodar Jevremovoj Cukur cesma .....

Ukratko ...ja bi da Kalemegdan izidje malkp iz tacne
Rim nista nije stariji od Bgda a starog Rima ima svud po Rimu
Kalemegdan je ,, pupcanom vrpcom,,vezan za Tasmajdansku pecinu a vodovodom sa Mirijevom a sve to je Kalemegdanska teritorija
djaba...postavljena ,,medja ,, kojea je do Modezirove.... i tu je kraj njiove tacne... srecom ne i moje


:sesir:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=766032#p766032:1cst21f6 je napisao(la):
Marc23 » Пет Авг 14, 2020 3:44 pm[/url]":1cst21f6]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=765910#p765910:1cst21f6 je napisao(la):
dex libris » Pet Avg 14, 2020 11:00 am[/url]":1cst21f6]
Kad bi se sve raskopalo videlo bi se da je zamak dosta očuvaniji nego što izgleda - i on je ugarsko-srpski, bilo je i tu različitih faza..
Imam desetine rendera zamka koji nikada nisu bili postavljeni na forumu - kad budete videli možda će neke stvari biti prihvatljivije ili bar jasnije..

Ima li sanse da postavis te rendere da i mi vidimo?

Bas bih voleo da imam sansu da ih vidim...
Postaviću ih, malo strpljenja samo, idemo redom.. :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=766061#p766061:tri2ecxk je napisao(la):
Galeks » Пет Авг 14, 2020 5:37 pm[/url]":tri2ecxk]Деx, имам једно питање за тебе, ако имаш времена да пишеш о томе заправо. Колико објеката средњовековне српске тврђаве може да се обнови и у којој мери? Када кажем у којој мери, мислим са коликом прецизношћу.

Е сад, када то кажеш, који тачно од постојећих објеката би били угрожени том обновом?

Јуче сам урадио мали тест на мом окружењу, моје друштво, просечно између 30 и 33 године, сви рођени и одрасли у Београду.

Моје питање је било, како би вам се свидела идеја о обнови средњовековног замка на Београдској тврђави и да ли би били за то уколико би се том обновом изгубио плато где се налази споменик Победник. Такође сам их питао и шта мисле о самом споменику.

9 људи је у питању, 100% њих је са одушевљењем реаговало на идеју. Били су скептични по питању 90% прецизности обнове објекта, али сам се водио оним што је овде поменуто.

Закључак је био да би поглед на Београд са кула тог замка био фантастичан.

Е сад оно занимљиво, 4 од 9 особа не придају значај Победнику у односу на замак и то су ми јасно нагласили, 2 особе би могле да га замисле на другим деловима тврђаве, 3 особе не виде проблем да Победник и замак коегзистирају заједно на истој локацији.
Nisam baš najbolje razumeo pitanje… Da li misliš na palate, kuće ili bedeme, kapije?

Jedini objekat koji je koliko-toliko preživeo je Mitropolija u Donjem Gradu - koliko se sećam, podrum i prizemlje bi mogli da se obnove a iznad toga ne... Zatim tu je i Despotova/Dizdareva kapija, iz istog perioda.
Ostalo - samo zidine utvrđenja koje su manje-više sačuvane ali u kasnijim strukturama. Jedino je zamak na čistini, jer su potonji objekti u toj zoni svi srušen ...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=766073#p766073:kf0lyffq je napisao(la):
Пантограф » 14 Aug 2020 06:39 pm[/url]":kf0lyffq]Jezivo, momci. Mi smo termiti koji će pojesti sve, pa čak i najdragocenije što Beograd ima, plato oko Pobednika.

I, to ste valjda već shvatili, ništa od nepočinstava koja se ovde sprovode, u osnovi nije protiv volje naroda, naprotiv. To smo mi.

Ali, pazi perverzni paradoks:

Pod izgovorom da se obnavlja "srpski zamak" zato što na tvrđava nema dovoljno "srpski karakter", nema dovoljno "srpskih građevina",
propagira se gradnja kpije zamka koja bi nadvisila, zasenila i jednostvno - progutala Pobednika. Kao, iniciraće nekakav "duhovni preporod".
Kao alternativa se čak "nudi" - izmeštanje Pobednika.

Osporava se značaj Pobednika. Odjednom je postao: "nja".

Pobednik je spomenik posvećen pobedama i poginulim vojnicima u Prvom i Drugom balkanskom ratu.
Njegovo simboličko značenje je naknadno prošireno kada je postavljen za desetogodišnjicu proboja Solunskog fronta, oslobađanja Srbije od austrougarske, nemačke i bugarske okupacie kada nismo pristali na kapitulaciju i poraz ni po koju cenu, oporavka, snažnog juriša i velike pobede i ujednjenja sa drugim srpskim krajevima (Vojvodinom, Crnom Gorom) i zapdnim južnoslovenskim krajevima.

Nema spomenika u Srbiji koji u sebi sadrži toliko simbolike, obeležava toliko događaja. Nema "srpskijeg" spomenika.
Postavljen baš iznad mesta na kojem su dočekivani i odbijani juriši Austrougara i Nemaca, gde su se vodile žestoke borbe prsa u prsa, gde je na kraju izgubljena bitka, ali nikada nije priznat poraz.

Sada sam shvatio - Pobednika najčešće doživljavamo kao simbol Beograda, Meštovićevo delo... osporavano zbog svoje umetničke i zanatske nesavršenosti, zbog raznih aluzija, zbog netrpeljivosti prema autoru, Dalmatincu, katoliku, dvorskom miljeniku i kralja i Tita, čoveku zbog čijih dela su srušeni Žrnov i kapela na Lovćenu u kojoj je Njegoš počivao....
... ali pre svega kao - simbol Beograda.

Ne. Greška.

To je simbol srpskih trijumfa i opstanka.
Ako su nam nešto tzv. "komunisti" podvalili, onda je to upravo ovo o čemu pričam.

Da nam pred očima stoji ovakav spomenik, a da su uspeli da izmene njegovo značenje.

I ono što je smehotresno je da su toliko dobro uspeli u tome, da ako se čovek suprotstavi ideji da se ovaj i ovakav Pobednik zaseni modernom kopijom davno srušenog zamka iz srednjeg veka, raznorazni frikovi kao dresirani, počnu da te optužuju da nisi Srbin, da si komunista, da si autošovinista, "drugosrbijanac".
Mislim da su "komunisti" toliko dobro podvalili, da čak i njihova duhovna deca (zato što se isto primitivno i brutalno ponašaju kao i oni kada su proganjali ljude samo zato što drugačije misle... galamdžije, prostaci i neznalice) nisu svesna da su - njihova duhovna deca.

Ćeraćemo se još.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=766115#p766115:fmr9s87w je napisao(la):
dex libris » 14 Aug 2020 07:58 pm[/url]":fmr9s87w]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=766061#p766061:fmr9s87w je napisao(la):
Galeks » Пет Авг 14, 2020 5:37 pm[/url]":fmr9s87w]Деx, имам једно питање за тебе, ако имаш времена да пишеш о томе заправо. Колико објеката средњовековне српске тврђаве може да се обнови и у којој мери? Када кажем у којој мери, мислим са коликом прецизношћу.

Е сад, када то кажеш, који тачно од постојећих објеката би били угрожени том обновом?

Јуче сам урадио мали тест на мом окружењу, моје друштво, просечно између 30 и 33 године, сви рођени и одрасли у Београду.

Моје питање је било, како би вам се свидела идеја о обнови средњовековног замка на Београдској тврђави и да ли би били за то уколико би се том обновом изгубио плато где се налази споменик Победник. Такође сам их питао и шта мисле о самом споменику.

9 људи је у питању, 100% њих је са одушевљењем реаговало на идеју. Били су скептични по питању 90% прецизности обнове објекта, али сам се водио оним што је овде поменуто.

Закључак је био да би поглед на Београд са кула тог замка био фантастичан.

Е сад оно занимљиво, 4 од 9 особа не придају значај Победнику у односу на замак и то су ми јасно нагласили, 2 особе би могле да га замисле на другим деловима тврђаве, 3 особе не виде проблем да Победник и замак коегзистирају заједно на истој локацији.
Nisam baš najbolje razumeo pitanje… Da li misliš na palate, kuće ili bedeme, kapije?

Jedini objekat koji je koliko-toliko preživeo je Mitropolija u Donjem Gradu - koliko se sećam, podrum i prizemlje bi mogli da se obnove a iznad toga ne... Zatim tu je i Despotova/Dizdareva kapija, iz istog perioda.
Ostalo - samo zidine utvrđenja koje su manje-više sačuvane ali u kasnijim strukturama. Jedino je zamak na čistini, jer su potonji objekti u toj zoni svi srušen ...

Мислио сам на палате, бедеме и капије првенствено.
 
Реља и Пантографе, обзиром да је дикусија овде отворена, и да причамо нормално, нема потребе да се људи другачијег размишљања тако лако етикетирају и вређају. Не разумем зашто то радите. Спустите лопту мало само.

Ја први сам јасно назначио да нисам баш сигуран чему више нагињем, ломим се поприлично, свестан значаја и Победника као и потенцијалне обнове замка.

Оно што мене занима јесте шта би та потенцијална обнова донела, а шта узела. Па хајде да се вратимо дискусији.

Да ли би била угожена чесма Мехмед Паше Соколовића, Дефтердарова капија, Краљ капија и "Рисмки" бунар? Хајда да почнемо од тога за почетак.

Затим, што се самог Победника тиче, изузетно битан споменик, симбол једног народа, једног града и ту мислим да нико не каже супротно. Ако ће збиља бити угрожен један симбол, хајде да видимо да ли може да се направи симбиоза нека. Зашто је струка била за обнову, какве су идеје струке биле око Победника?
 
Kada guglate Beograd, a onda pređete na slike, svaka treća fotografija vam je Pobednik sa manje ili vise vidljivim platoom.

Nikad neću shvatiti ideju da se uništi najautentičnije, a slobodno mogu da kažem i najlepše parče Beograda, a sve za potrebe novogradnje, bez ikakovog istorijskog, estetskog i logičkog utemeljenja.

Čak i sama rešenje koja su kačena izgledaju jezivo.
 
Galeks
Ja nisam imao tebe u vidu kada sam ovo pisao. Takođe, nisam primetio da si regaovao na stavove, etiketiranje i etiketiranje o kojem sam - ja pisao.
Da li to treba da znači da se slažeš sa time, da si tolerantan ("drugačije razmišljaju"?!?!) prema takvim pisanju ("mora da nisi Srbin", "autošovinista", "drugosrbijanac") zato što ti i oni imate približne stavove po pitanju rekonstrukcije zamka? Preko toga si nekako lako prešao, Galeks.

A što se tiče "stava struke" - ovde nismo pročitali ništa više osim "struka je za to"... veoma uopšteno i nejasno, bez detalja. Ja ne znam da na tu temu ikada održane neki simpozijum, konferencija, sastanak, javna diskusija...da bi mogao da se artikuliše "stav struke". Vidimo da su neki ljudi radove pisali na ovu temu, ali ja još uvek nisam video nešto konkretno da bi se moglo nazvati "stav struke"...
 
Vrh