Šta je novo?

Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=766219#p766219:3ptwllpb je napisao(la):
relja » 15 Aug 2020 09:40 am[/url]":3ptwllpb]Galeks
Ja nisam imao tebe u vidu kada sam ovo pisao. Takođe, nisam primetio da si regaovao na stavove, etiketiranje i etiketiranje o kojem sam - ja pisao.
Da li to treba da znači da se slažeš sa time, da si tolerantan ("drugačije razmišljaju"?!?!) prema takvim pisanju ("mora da nisi Srbin", "autošovinista", "drugosrbijanac") zato što ti i oni imate približne stavove po pitanju rekonstrukcije zamka? Preko toga si nekako lako prešao, Galeks.

A što se tiče "stava struke" - ovde nismo pročitali ništa više osim "struka je za to"... veoma uopšteno i nejasno, bez detalja. Ja ne znam da na tu temu ikada održane neki simpozijum, konferencija, sastanak, javna diskusija...da bi mogao da se artikuliše "stav struke". Vidimo da su neki ljudi radove pisali na ovu temu, ali ja još uvek nisam video nešto konkretno da bi se moglo nazvati "stav struke"...

Реља, у праву си и извињавам се ако нисам реаговао на то. Имам тенденцију да се осврћем махон на постове људи чији допринос овом форуму поприлично ценим. Ако могу да искористим ову прилику да на исти начин свакога ко некога етикетира, замолим да то не ради, јер није лепо а и не приличи овом форуму и квалитетној дискусији.

Што се струке тиче то бих и ја волео да знам, па хајде да то чујемо, декс има неке занимљиве податке, причало се и о рендерима, предлогу ГУП-а и осталим детаљима.

Моје виђење јесте да је ово дискусија људи који стварно воле овај град, немају сви исто виђење, али добро је размењивати идеје и критички посматрати сваки предлог, просто како бисмо дошли до неког концензуса.

Највише бих волео да се осврнем на оно што је Спатио рекао, ово је проблем који би морао укључити много шири спектар људи, који би овај овакав вишеслојни споменик успели да укомпнују уколико је то заиста могуће.

И сад за тебе питање Реља, а питам тебе дирекно јер си искусан форумаш и доказани љубитељ овог града, да ли можемо водити конструктивну дискусију базирану на изнад изнетим претпоставкама?
 
Pa ja se i trudim da vodim konstruktivnu diskusiju, sa ljudima koji takođe žele konstruktivnu diskusiju.
Sa ostalima, koji upadaju iz nekih sasvim drugih razloga i sa onima koji pišu neozbiljno - ne.



A što se tiče "stava struke"... čekam Dex-a, ali imam neko predosećanje o čemu se tu radi :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=766214#p766214:3rme60hz je napisao(la):
Galeks » Sub Avg 15, 2020 10:54 am[/url]":3rme60hz]Реља и Пантографе, обзиром да је дикусија овде отворена, и да причамо нормално, нема потребе да се људи другачијег размишљања тако лако етикетирају и вређају. Не разумем зашто то радите. Спустите лопту мало само.

Ја први сам јасно назначио да нисам баш сигуран чему више нагињем, ломим се поприлично, свестан значаја и Победника као и потенцијалне обнове замка.

Оно што мене занима јесте шта би та потенцијална обнова донела, а шта узела. Па хајде да се вратимо дискусији.

Да ли би била угожена чесма Мехмед Паше Соколовића, Дефтердарова капија, Краљ капија и "Рисмки" бунар? Хајда да почнемо од тога за почетак.

Затим, што се самог Победника тиче, изузетно битан споменик, симбол једног народа, једног града и ту мислим да нико не каже супротно. Ако ће збиља бити угрожен један симбол, хајде да видимо да ли може да се направи симбиоза нека. Зашто је струка била за обнову, какве су идеје струке биле око Победника?

Ma neka pokusava da vredja, nije vazno, ne moze on nikoga uvrediti. Sto se simbioze tice, bas sam jutros razmisljao o tome, kako bi ta dva spomenika, dvorac i Pobednik, velicanstveno stajali jedan pored drugog. Dvorac, kao poslednji bljesak jedne stare civilizacije, pre nego sto je pala pod visevekovno ropstvo, i Pobednik, na tom istu mestu, podignut nakon sto je oslobodjena srpska zemlja. Iz temelja rekonstruisan dvorac, bi zajedno sa spomenikom jos simbolizovao Srbiju koja se ponovo uzdize, pre svega u moralnom i kulturnom smislu.
 
Napraviću paralelu sa ovim zamkom i postaviću sliku gde se vidi da se do vreme Kraljevine ozbilno razmisljalo da se izgradi jedna impozantna palata na platou Kalemegdana kao i izgradnja velikog mosta koja bi svrstavala Beogradsku panoramu u rangu Budimpeštanske, Moskovske ili Praške.

Da se ovo izgradilo Beograd bi danas bio mnogo posećeniji grad a i Kalemegdanska tvrdjava bi dobila krunu koju zaslužuje u vidu velelepne palate i stvaranja izvanredne panorame.
c7443bad02672503b9e87a21b06bf94c.jpg


Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Ja nemam šta više pametno da dodam ovde. Nekakve razgovore 'na ravnopravnoj nozi' na temu 'budženja' platoa kod Pobednika, ja nisam u stanju da vodim. Znam samo da bih se, ako bi neko slučajno uspeo išta slično da sagradi, svojski trudio da se to posle poruši, na zakonit način, ili diverzijom. Za mišljenje ljudi koji bi da uk... simbol Beograda koji jedini poznaju i koji jedino postoji - da bi obnovili despotove kule - ja nemam razumevanja, ni poštovanja. Žao mi je.

Tako vam je sa mnom - za demokratske i kolegijalne rasprave na ovakve teme tražite bolje sagovornike.
 
Pantografe ako si diverziono nastrojen i raspoložen evo ti BnV pa se slobodno baci u rušilačku akciju sa dvokrilnim i trokrilnim ormanima tamo.
 
Postavio sam samo sliku kako su zamislili palatu na Kalemegdanu na konkursu iz 1920te, a ti si odmah planuo...

Niko nije pomenuo izgradnju iste, to je bila samo paralela.
 
Мени је драго што нису испуњени ови мегаломански планови из 20их година 20. века. Највише ми је жао објеката разорених у светским ратовима, посебно другом.
 
Да су ти планови постали стварност управо не би било добро да Београд личи на Будимпешту или Штокхолм, Праг са неким необарокним дворовима на крају Врачарског виса. Зато што је ту било и још је делимично нешто много вредније и изворније, тврђава, град који није само средњевековни већ припада и временима римског и хришћанског царства, српске краљевине и деспотовине, оријенталног узурпатора, барокне епизоде и све до бункера модерног доба и раскошног врта који је граду над ушћем дао нови живот и нову улогу.

Ако је победник Весник слободе, зар заједно са њим на том митском вису, не би могао да буде и деспотов двор као весник обнове. Када је слобода дуго и тешко долазила, указала се утрина после више векова разарања свега, не само градова, него и друштва и саме личности. Али зато је са спорим, али упорним освајањем слободе, ишао и пут обнове и трагања за изгубљеним, бројним вредностима. Данас многи нису свесни колико тога је тражено да би се поново саставило, не само у архитектури него у свим областима стваралаштва, од вере и језика до науке, али не без додира са савременом стварношћу. На жалост од прошлог века нова поколења су заборавила то време трагања и обнове изгубљених векова, а све је више било неких којима за средњи век и све што је у њему било вредно - има места само у књизи о залуталом Дон Кихоту...
 
Toliko je mesta na tvrdjavi koje vape za rekonstrucijom i povrsina koje tek treba arheoloski istraziti.
Umesto megalomanskog razmisljanja, pozeljnije je fokusirati se na ono sto vec postoji na "mikro" lokacijama.

Dobar primer je cesme Mehmed-Pase Sokolovica. Otkopana je humka i od toga je napravljem istorijski ambijent.
Sada se radi na Sahat Kapiji, sto je takodje pohvalno, ali sve to nije dovoljno.

Lokacije koje treba rekonstruisati i obnoviti:

- Istocna Kapija donjeg grada, bedemi do kule Nebojse, Kapija Karla VI.
- Severni deo tvrdjave: Dizdareva Kula, Leopoldova kapija i sve oko toga.
- Mitropolijska palata. Ako ne rekonstrukcija, onda ambijent uciniti reprezentativnim.
- Obalski bedemi: Od Vidin Kapije do Sava Kapije, Pristanisna Kapija u Donjem Gradu.
-Dodati po zelji.
 
Meni ovi nadzemni ostaci Mitropolijskog dvora nisu jasni.

slika_2431_DSC_0151.jpg


slika_2427_DSC_0089.jpg


slika_2428_DSC_0093.jpg


254884_70509611_SDC15840.jpg


Koji deo otkanog je autentičan, a koji deo je dograđen/obnovljen nakon otkopavanja (npr lukovi)?
Da li ima još neki deo ispod nivoa tla koji nije otkopan?
Koliko je ova maketa autentična? Ovi lukovi su u prizemlju? Da li su ovako zazidani nakon otkopavanja (zbog stabilnosti)?
 
Lukovi nisu atenticni. Autenticno je jedno 40 do 50 cm koji su danas iznad tla.
Gledao sam iskopavanj
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=766456#p766456:2a6zj3qo je napisao(la):
Drakche » Ned Avg 16, 2020 9:49 am[/url]":2a6zj3qo]Toliko je mesta na tvrdjavi koje vape za rekonstrucijom i povrsina koje tek treba arheoloski istraziti.
Umesto megalomanskog razmisljanja, pozeljnije je fokusirati se na ono sto vec postoji na "mikro" lokacijama.

Dobar primer je cesme Mehmed-Pase Sokolovica. Otkopana je humka i od toga je napravljem istorijski ambijent.
Sada se radi na Sahat Kapiji, sto je takodje pohvalno, ali sve to nije dovoljno.

Lokacije koje treba rekonstruisati i obnoviti:

- Istocna Kapija donjeg grada, bedemi do kule Nebojse, Kapija Karla VI.
- Severni deo tvrdjave: Dizdareva Kula, Leopoldova kapija i sve oko toga.
- Mitropolijska palata. Ako ne rekonstrukcija, onda ambijent uciniti reprezentativnim.
- Obalski bedemi: Od Vidin Kapije do Sava Kapije, Pristanisna Kapija u Donjem Gradu.
-Dodati po zelji.

Pa sta ako puno lokacija vapi za istrazivanjem? Ovaj nas razgovor ometa njihovu rekonstrukciju? Stalno potencirate to ma daj da za pocetak ocistimo djubre, da sredimo kapije...Fin nacin da se skrene tema sa dvorca.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=766489#p766489:1yvlv40b je napisao(la):
MC_ » 16 Aug 2020 11:10 am[/url]":1yvlv40b]Lukovi nisu atenticni. Autenticno je jedno 40 do 50 cm koji su danas iznad tla.
Gledao sam iskopavanj

Hvala.
Da, i lukovi su od opeke...
Mislm da bi danas taj prostor trebao da bude pristpačniji, naravno uz video nadzor i redovno obliaženje obezbeđenja.

Na mestu crkve koja se nalazila ispred dvora bi mogli da postave obeležje, makar u vidu kamenog krsta.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=766456#p766456:23sl9lax je napisao(la):
Drakche » Ned Avg 16, 2020 7:49 am[/url]":23sl9lax]Toliko je mesta na tvrdjavi koje vape za rekonstrucijom i povrsina koje tek treba arheoloski istraziti.
Umesto megalomanskog razmisljanja, pozeljnije je fokusirati se na ono sto vec postoji na "mikro" lokacijama.

Dobar primer je cesme Mehmed-Pase Sokolovica. Otkopana je humka i od toga je napravljem istorijski ambijent.
Sada se radi na Sahat Kapiji, sto je takodje pohvalno, ali sve to nije dovoljno.

Lokacije koje treba rekonstruisati i obnoviti:

- Istocna Kapija donjeg grada, bedemi do kule Nebojse, Kapija Karla VI.
- Severni deo tvrdjave: Dizdareva Kula, Leopoldova kapija i sve oko toga.
- Mitropolijska palata. Ako ne rekonstrukcija, onda ambijent uciniti reprezentativnim.
- Obalski bedemi: Od Vidin Kapije do Sava Kapije, Pristanisna Kapija u Donjem Gradu.
-Dodati po zelji.

Bravo! :kk:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=766478#p766478:1a0baaat je napisao(la):
relja » Ned Avg 16, 2020 9:38 am[/url]":1a0baaat]Meni ovi nadzemni ostaci Mitropolijskog dvora nisu jasni.

Kad sam bio mali, ovaj ceo deo je bio pokriven zemljom, a ostaci se nisu ni videli...tako da je dobro sto su sad uopste vidljivi, odnosno "iznad zemlje".

I slazem se sa tim da prostor treba obnviti, a ako vec obnova nije moguca, onda bar kako neko rece prepoznatljivo oznaciti i ulepsati prostor okolo.

Dzabe ste kopali ako tu nema kako da se uopste pridje...a kamo li nesto drugo.
 
Ja se samo sećam da je prostor Donjeg grada odjednom "sinuo" i postao zanimljivo mesto negde tokom druge polovine 80-tih.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=766579#p766579:lf1974uq je napisao(la):
zexland » Ned Avg 16, 2020 3:13 pm[/url]":lf1974uq]Mitropolijski dvor i crkva preciste Vladicice su sjajna prica za sebe. Definitivno ovo treba bolje istraziti i prezentovati.

Slazem se, samo neko iz gradskih vlasti ili iz Beogradske tvdjave treba da ima uho za to...

Mislim da im mitropolijski dvor nije u listi prioriteta za sredjivanje...doduse, ni meni ne bi bio pored onakve kapije Karla VI :notok:

Koliko bi ceo taj deo mogao obnovom da bude interesantniji i zanimljiviji...malo da se obnovi, restaurira, ostvetli, napravi bolji pristup lokalitetima, obelezi tablama na kojima su informacije...
 
I bedem koji se spušta od kule 11 (ako se ne varam) do srušene (nadam se jednog dana obnovljene) Istočne kapije...
Da li je taj bedem imao na vrhu stazu po kojoj je moglo da se šeta?
Ako jeste, onda bi staza na bedemu mogla da bude još jedna pešačka veza Gornjeg i Donjeg grada...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=766606#p766606:35ks8u8c je napisao(la):
Marc23 » Ned Avg 16, 2020 7:14 pm[/url]":35ks8u8c]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=766579#p766579:35ks8u8c je napisao(la):
zexland » Ned Avg 16, 2020 3:13 pm[/url]":35ks8u8c]Mitropolijski dvor i crkva preciste Vladicice su sjajna prica za sebe. Definitivno ovo treba bolje istraziti i prezentovati.

Slazem se, samo neko iz gradskih vlasti ili iz Beogradske tvdjave treba da ima uho za to...

Mislim da im mitropolijski dvor nije u listi prioriteta za sredjivanje...doduse, ni meni ne bi bio pored onakve kapije Karla VI :notok:

Koliko bi ceo taj deo mogao obnovom da bude interesantniji i zanimljiviji...malo da se obnovi, restaurira, ostvetli, napravi bolji pristup lokalitetima, obelezi tablama na kojima su informacije...

Vesic je juce rekao povodom pocetka postavljanja statue na Savskom trgu da je sramota sto je srpska srednjevekovna istorija bila zapostavljena I da ce se na dalje mnogo vise paznje posvetiti tom periodu nase istorije. Najavio je podizanje spomenika despotu Stefanu Lazarevicu, tako da ko zna, mozda ima sanse da I obnova mitropolijskog dvorca uskoro dodje na dnevni red. Pokrenite inicijativu, nemojte da cekate da uvek vlast mora da se seti.
 
Vrh