Šta je novo?

Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

Reljo,
Pa zar nisi sad spomenuo ponovu izgradnju kasarni koje takodje više ne postoje a stare su skoro 300 godina.

Koja je razlika?
 
Мислим да је компромисно решење да се обнови средњевековна фортификација источног подграђа од Зиндан капије и опсерваторије до куле Небојше, а западно да остане постојећа Аустријска фортификација.
 
I ne stoji već 300 godina.
300 godina unazad ovo mesto izgleda potpuno drugačije, 300 godina se istorija dešavala bez tog objekta.
I to se ne može obrisati.

Na kraju je tu postavljen Pobednik, i priča je završena.
 
Ok reci mi samo zašto misliš da može da se obnovi kasarna a zašto zamak ne može? Oba objekta ne postoje više odavno, koja je razlika?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=764715#p764715:14bovnra je napisao(la):
relja » 10 Aug 2020 02:21 pm[/url]":14bovnra]E, to je već nešto. Iako sam ranije bio protiv bilo kakve gradjne ili reonstrukcije srušenih kasarni u Donjem gradu, ovo već ima smisla.

Šta si sa ovim hteo da kažeš onda?
 
Da to ima nekog smisla, za razliku od zamka. Da se Vojni muzej tu premesti, a njegovu zgradu da se useli Muzej tvrđave.
I objasnio sam ti da su one već postojale u ovoj konfiguraciji tvrđave, ali izglada da si to zanemario.
Ali mi nije nešto stalo do njih.
 
Ali današnja konfiguracija je spoj konfiguracije doba rimljana, bugara, Srba, madjara, austrijanaca, turaka, Tita, Vučica....

Da li može uopšte da se priča o nekoj konfiguraciji iz nekog vremena kad je ceo Kalemegdan slojevita riznica raznih vremena i raznih okupatora?
 
Bravo.
Zato ne treba više dirati, obnoviti samo onih par magacina koji još po negde štrče iz zemlje i održavati ovo što smo zatekli.
A ne izmaštavati neka ludila.
 
A šta sa tim što je struka, dok je to još bila struka a ova zemlja koliko-toliko ozbiljna zemlja, bila za obnovu ne samo zamka već svih srednjovekovnih fortifikacija?

Današnja struka ili ćuti ili daje saglasnost za gondolu, pasarelu, K district i onakvu obnovu Mehmed-pašine česme?! Vizije nema!
 
A šta sa onima koji su postavili Pobednika? :)

Kao što rekoh za struku - bili opsednuti svojim radom.
Uostalom da li postoji neki defintivni predlog državi od strane struke da se zamak obnovi, ili su to samo pojedinačna mišljenja?

Treba nam pravi muzej, ne zamak koji će da proguta Pobednika.
 
Ако за нешто из средњег века има елемената за обнову, то је митрополијски дом (и ту да можда СПЦ усели свој музеј).

А за музеј тврђаве најприкладније би било да се усели у зграду војног музеја (а исти да се пресели у обновљене касарне Доњег града).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=764753#p764753:2c6xg8wv je napisao(la):
relja » Пон Авг 10, 2020 4:36 pm[/url]":2c6xg8wv]A šta sa onima koji su postavili Pobednika? :)

Kao što rekoh za struku - bili opsednuti svojim radom.
Uostalom da li postoji neki defintivni predlog državi od strane struke da se zamak obnovi, ili su to samo pojedinačna mišljenja?

Treba nam pravi muzej, ne zamak koji će da proguta Pobednika.
Naravno da postoji, vrati se dve strane unazad i pogledaj dup iz 80-ih... Vrati se u temi tamo gde smo se džapali oko košarkaških terena i naćićeš projekat iz 60-ih.
Reći za struku da su opsednuti svojim radom je dosta zlobno - a čime bi trebalo da se bave?
A postavka Pobednika je bila iznuđeno rešenje, kao što ti je poznato.
 
Reljo,
Mislim da preveliki značaj daješ Pobedniku, i ako ne umanjujem njegovu istorijsku vrednost, to je obična skulptura na jednom stubu.
U široj panorami grada on se uopšte ni ne ističe nešto posebnou u odnosu na ostatak kalemegdanske tvrdjave.

Ovde pričamo o povratku panorame kakva je postojala do 1690te, zamak bi dao 10 puta efektniji pečat kalemegdanu.
Ta tvrdjava prosto vapi za nečim impozantnim ovako je nedovršena, kad je pogledaš vidiš da je tu nešto ranije postojalo i da sada to fali.
Tvrdjava bez zamka, nije to to.
 
Ček, projekat, DUP?
Zvanično usvojeno? I dalje na snazi?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=764761#p764761:2ja7v3n0 je napisao(la):
spatiotecte » 10 Aug 2020 04:47 pm[/url]":2ja7v3n0]Mislim da preveliki značaj daneš Pobedniku, i ako ne umanjujem njegovu istorijsku vrednost, to je obična skulptura na jednom stubu.
U široj panorami grada on se uopšte ni ne ističe nešto posebnou odnosu na ostatak kalemegdanake tvrdjave.

Ovde pričamo o povratku panorame kakva je postojala do 1690te, zamak bi dao 10 puta efektniji pečat kalemegdanu.
Ta tvrdjava prosto vapi za nečim impozantnim ovako je nedovršena, kad je pogledaš vidiš da je tu nešto ranije postojalo i da sada to fali.
Tvrdjava bez zamka, nije to to.

Graditelju, aj nađi neku drugu parcelu, OK? :wink:
 
Šala, Spatio. Ti bi samo da se gradi, bez obzira na sve.
OK, samo ne ovde.
 
Relja, Pobednik je simbol Beograda samo zato što nije preživelo istorijske događaje ništa bolje od njega...
 
Suština je da - jeste.
Ovo imamo, drugi nemamo.

A svako malo neko dođe i pravi "Novi simbol Beograda"... i toliko je taj "novi" uspešan, da opet pokušavaju da naprave neki novi.
Šta da vam kažem - ovo je simbol koji imamo.
 
Emotivni doživljaj sopstvenog grada svih živih Beograđana nema veze? Kojih je više nego svih ljudi koji su ikada videli zamak uživo.

Samo konzervativizam za ovo društvo ovde. Ne dirati ništa. Moratorijum na 50 godina.
 
Relja, ne zanima, me a verujem ni druge, pravljenje nekog novog simbola već rekonstrukcija nasleđa, samo to!

Da li si svestan da je celokupan srednjovekovni Beograd sačuvan iza novijih struktura, koje su uglavnom degradacija (unazađivanje) prethodnog stanja?

Sačuvani su dvojni bedemi, eskarpe, bastaje, kule iz despotovog vremena i, naravno, i delovi zamka. I šta sada?
 
Nasleđe?
Pa nasleđe je ono što postoji.
Ovo - ne postoji. Osim ovoga što se vidi, ni kamen nije ostao. Mora i materijal da se pravi od početka. Pravili bi ste nov objekat, da zaklonite postojeći simbol grada i da zavorite pogled na Ušće.

Šta sada - baš ništa.

ps - GUP, projekat?
 
Kažem ti da je sve sačuvano... Sopoćani su bili 250 godina bez krova i dobrog dela zidova, Gradac isto kao i mnogo toga još... Trebalo je da bude ista logika, moratorijum? A za dup-ove i projekte provrti temu..

@Pantografe, u Donjem Gradu se zalažeš za destrukciju tvrđave u vidu pruge, metroa, tramvaja, bulevara (i ko zna čega sve još) a u Gornjeg Gradu si branilac nasleđa - malo kontradiktorno..
 
Bez krova i sl... da, ali ipak je nešto postojalo.
Ipak okolni prostor nije dobio drugi, takođe bitan objekat.

I podržavam rekosntrukciju svakog manastira, svake crkve, svakog utvrđenja, ukoliko oni zaista mogu da se rekonstruišu a da se ne narušavaju drugi spomenici... a u najvećoj meri i jeste tako, a BG tvrđava nije takav slučaj, upravo zbog mnogobrojnih slojeva.

Ono što ja ovde na forumi stalno ponavljam - svaki slučaj treba posmatrati za sebe, a ne "a ovde je moglo ovo, zato može i ovo". Jednostavno, nije to isto.
Uostalom, ima šta da se obnavlja na Tvrđavi, nemojmo da dajemo malom znojavom zlom patuljku da na Tvrđavi pravi svoje šeme.
Moram da idem.

Dex, Spatio, svako dobro želim.
 
Vrh