Šta je novo?

Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

Колико стар треба да буде тај град који ћемо да направимо?
 
Apsolutno sam protiv starog grada. Stari gradovi po Evropi su stari i nisu napravljeni od nule u 20. ili 21. veku.

Ne znam na šta bi to ličilo. Ko bi živeo u tim kućama? Potpuno bi veštački izgledalo.

Za početak nam treba neki dobar 3D model i maketa (po ovim crtežima sa prethodnih strana) koja bi bila izložena na otvorenom na više mesta na Kalemegdanu.
 
Ма, људи се убише да објасне како су ти данашњи прикази недовољно поуздани обзиром на чему се зансивају, и да се не укалапају сачуване објекте и тренутно стање на терену, али узалуд...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=687908#p687908:16b4gj7v je napisao(la):
astrodule » Sre Dec 11, 2019 6:49 pm[/url]":16b4gj7v]Apsolutno sam protiv starog grada. Stari gradovi po Evropi su stari i nisu napravljeni od nule u 20. ili 21. veku.

Ne znam na šta bi to ličilo. Ko bi živeo u tim kućama? Potpuno bi veštački izgledalo.

Za početak nam treba neki dobar 3D model i maketa (po ovim crtežima sa prethodnih strana) koja bi bila izložena na otvorenom na više mesta na Kalemegdanu.

Neki stari gradovi su napravljeni u 20 veku. Informisi se malo.
 
Bez Guglanja, cisto iz glave I onog sto sam licno video: Drezden I Varsava
 
Varasava je obnovljena minimalno. Najveci deo je stradao, oko 70% grada nikada nije obnovljeno. Samo onaj trg sa okolinom blize reci.

Ne znam sta da kazem za obnovu Despotovog gornjeg grada, a ni donjeg...niko tu ne bi ziveo, ali fakat je da su na zapadu skoro sve fortifikaicje mahom originalne...posebno stare istorijske zone, a opet posebno Italija.

Dex hvala zaista za ove crteze i od mene !
 
Nema na čemu, Zex ! :kk:
Ovakve stvare šire ideju o značaju tvrđave i ovog velikog grada!
Ali ponavljam da sva zahvalnost ide autoru, Zdravkoviću.

Usput, i Drezden je potpuno uništen tokom rata i minimalno je obnovljen, samo nekih 300 m od reke već kreću socijalističke zgrade... Sada obnavljaju jedan blok blizu trga sa Marijinom crkvom..
 
zexland wrote: ,, ....a ni donjeg...niko tu ne bi ziveo.... ,,

To isto ali kao hotelski kompleks
ne samo da bi oziveo tvrdjavu vec donosio veeelike pare 24 h svakog dana
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=687985#p687985:2fv5qkf5 je napisao(la):
zexland » Сре Дец 11, 2019 10:30 pm[/url]":2fv5qkf5]Nista bez nas Zdravkovica, ja da ti kazem :) a tebi tkdj hvala ne nesebicnom deljenju svog znanja sa nama :)
Hvala ti puno, Zex! :D
Samo pokušavam da doprinesem forumu, ako ne na kreativan način kao ti onda bar ovako, predstavljanjem manje poznatih činjenica o našem gradu..
 
Кад већ разматрате питања обнове и аутентичности, требало би да се сетите да је недавно скоро цела тврђава срушена и обновљена - у 21. веку.
 
Drezden i Varšava su razoreni u 20.veku, a to što je obnovljeno je obnoljeno zato što je postojalo dovoljno dokumentacije:
projekata, crteža, fotografija, filmskih traka, starih novina, stručne literature, katastarskih dokumenata, živih svedoka itd. itd.

Mi za Donji grad takvu dokumentaciju nemamo, imamo samo crteže i gravire za koje ne možemo da znamo koliko su tačni i istiniti, da li je autor zaista preneo na papir ono što je video, koliko je bio dosledan, da li je neki drugi autor samo kopirao i koliko nečiji tuđ rad, uključujući greške, koliko tu ima umetničke slobode.. a i povrh svega toga, sačuvani bedemi Donjeg grada i ono malo objekata koji su preostali su iz kasnijih epoha, ne iz doba despotovine, i takvi kakvi su pod zaštitom države i ne mogu se rušiti i prepravljati (kako je rađeno 1930-tih) da bi se pravio neki naprednjački dizniled za neke izmišljene turiste.
 
Mi takođe trebamo obnoviti ono što je razoreno u 20. veku tj. Istočnu i Sava kapiju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=687989#p687989:iadbpgfv je napisao(la):
dex libris » 11 Dec 2019 09:49 pm[/url]":iadbpgfv]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=687985#p687985:iadbpgfv je napisao(la):
zexland » Сре Дец 11, 2019 10:30 pm[/url]":iadbpgfv]Nista bez nas Zdravkovica, ja da ti kazem :) a tebi tkdj hvala ne nesebicnom deljenju svog znanja sa nama :)
Hvala ti puno, Zex! :D
Samo pokušavam da doprinesem forumu, ako ne na kreativan način kao ti onda bar ovako, predstavljanjem manje poznatih činjenica o našem gradu..

Itekako je kreativan! Ti si bre ziva riznica. Ustvari zbog tebe i jos mase nekih drugih forumasa je zadovoljstvo poceti dan na BB-u.

@relja - Upravo tako. Pritom su poljski studenti sacuvali tone originalne dokumentacije mnogih varsavskih zdaanja od propasti, jer im je Hitler unistio ceo arhiv. Strasno.
 
Kalemegdan je ovakav kakav jeste prepun sadrzaja, samo sto nije sve svuda dovoljno izrazeno/uredjeno/iskopano. Mora ostati park, a ne naselje.
Vec stizu upozorenja od "Evropa Nostre" da je medju najugrozenijim lokalititima kulturnog nasledja u Evropi:
http://rs.n1info.com/Kultura/a551114/Ka ... vrope.html

Ovo uzimam sa dozom uzdrzanosti, posto se verovatno odnosi na aktuelnu pricu o izgradnji "gondole", a manje na ostale stvari,
ali pravljenje ovakvih MAKRO projekata, kao sto je naselje u donjem gradu, je van svakog razuma, bez obzira sta "Nostra" kaze.

Obnova, restauracija i rekonstrukcija Kalemegdana je jedan dug proces, samo treba sa tim konacno poceti. Nije ni arheoloski sve ispitano.
Eventualnu izgradnju objekata tj. zgrada, ne bih sto posto iskljucio, ali to tek nakon izrade jednog generalnog plana za celu tvrdjavu i park.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=687977#p687977:2ajnskmi je napisao(la):
zexland » Sre Dec 11, 2019 10:55 pm[/url]":2ajnskmi]Varasava je obnovljena minimalno. Najveci deo je stradao, oko 70% grada nikada nije obnovljeno. Samo onaj trg sa okolinom blize reci.

Ala ti je argument, ali ajde neka bude po tvom pa da onda obnovimo samo 30% kuca na Kalemegdanu. Inace, to sto ti nazivas "samo onaj trg sa okolinom" ima vise starih kuca nego da se sakupe sve stare zgrade iz cele Srbije.
 
За почетак треба све детаљно истражити. Ако би шта ваљало да се обнови, то су зидине, капије и куле срушене у последњих 150 година којима су очивани темељи и за које имамо планове, поготову оно што је страдало у бомбардовањима у 2. светском рату. Размислио бих о обнови астрономске куле Војногеографског института и пресељењу опсерваторије у њу, а још више би размислио о обнови касарни како у горњем тако и у доњем граду које су страдале у 1. и 2. светском рату и пресељењу војног музеја у њих (да сви експонати, и тенкови и топови буду на затвореном), а да зграда војног музеја постане музеј Београдске тврђаве.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=688080#p688080:ris76xni je napisao(la):
Drakche » Čet Dec 12, 2019 12:07 pm[/url]":ris76xni]
Obnova, restauracija i rekonstrukcija Kalemegdana je jedan dug proces, samo treba sa tim konacno poceti. Nije ni arheoloski sve ispitano.
Eventualnu izgradnju objekata tj. zgrada, ne bih sto posto iskljucio, ali to tek nakon izrade jednog generalnog plana za celu tvrdjavu i park.

Pa ja nisam ni mislio da se to uradi kao BNV, nego da se detaljno ispita, da se vidi gde vec postoje neki temelji, pouzdani crtezi i da se to napravi kvalitetno, sto blize originalu.
 
Dragane, o rekonstrukciji srusenih zgrada, kao u Varsavi, mozemo govoriti u okviru urbanog dela grada, centra itd, Kalemegdan je jedna potpuno drugacija prica.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=688087#p688087:26brpb45 je napisao(la):
Дошљак » 12 Dec 2019 10:29 am[/url]":26brpb45]За почетак треба све детаљно истражити. Ако би шта ваљало да се обнови, то су зидине, капије и куле срушене у последњих 150 година којима су очивани темељи и за које имамо планове, поготову оно што је страдало у бомбардовањима у 2. светском рату. Размислио бих о обнови астрономске куле Војногеографског института и пресељењу опсерваторије у њу, а још више би размислио о обнови касарни како у горњем тако и у доњем граду које су страдале у 1. и 2. светском рату и пресељењу војног музеја у њих (да сви експонати, и тенкови и топови буду на затвореном), а да зграда војног музеја постане музеј Београдске тврђаве.

Vojni muzej bi, po mom misljenju, trebao da se iseli iz svoje zgrade. Takodje svi oni tenkovi i topovi koji su napolju da se uklone i da im se pronadje neki drugi, adekvatni prostor - van kalemegdanskog kompleksa. Znam da se nece svi sloziti sa ovim, ali to je moj stav.
 
Слажем се, ја бих многе ствари иселио са тврђаве у адекватније и модерније просторе - за почетак завод за заштиту споменика, археолошки институт САНУ, планетаријум и народну опсерваторију, и на крају као најкомплекснију установу за исељење - војни музеј. Њиховим исељењем би се ослободио значајан простор за примереније садржаје на том месту, пре свега музејског типа и везаних за саму тврђаву и град и њихову историју.
-Зграда војног музеја би била најадекватнија за музеј посвећен тврђави, то би могло да буде као истурено одељење музеја града. Ту би могле да се излажу макете тврђаве из свих периода, експонати нађени на локацији тврђаве, да се ураде VR обиласци тврђаве у различитим периодима, да се изложе све могуће гравуре, фотографиј, цртежи и слике, све везано за тврђаву.
-У зграду завода за заштиту споменика бих преселио етнографски музеј пошто је постојећа локација тог музеја скроз скрајнута са природних рута кретања туриста.
-Планетаријум бих вратио старој намени - турско купатило.
-За опсерваторију ми се чини најпогоднијим да се реконструише срушена астрономска кула код војног музеја, а да Диздарева кула, заједно са Деспотовом капијом, Зиндан капијом, Јакшићевом кулом и обновљеном Источном капијом и околним зидинама сви скупа чине једну целину са садржајима посвећеним историјатом тврђаве, изузев цркви и гробнице бранилаца Београда. И искрено, ја бих лично иселио Калемегданску терасу и Бохо бар пошто су ми непримерени тој локацији.
-Данашња зграда археолошког музеја САНУ би могла да буде са неком мањом поставком, ту ми падају напамет период устанка (пошто је ту била устаничка тополивница), период турске власти (ту је била војна кухиња), мада може да буде и сувенирница. Било шта, само да буде жив објекат, динамичан и отворен посетиоцима. Може да се направи и нека поставка по узору на музеј Риге од Фере која је у Небојша кули.
 
Sav sadrzaj na Kalemegdanu bi trebao biti muzejski, tu se svakako slazem, a istorija tvrdjave nije samo njena vojna istorija.
Nemam nista protiv ugostiteljskih objekata, ali do sada su ti objekti znacili samo devastaciju tvrdjave. Pa i pomenuta kalem. terasa, ne bi trebala da bude celonocni klub koji je samom sebi svrha.

Kad smo kod toga, dodao bih jos i iseljenje beogradskog Zoo vrta. To je deo Kalemegdana u kom bi bilo moguce ostvarivanje nekih koncentrovanijih turisticki sadrzaji, tipa ugostiteljstvo, suvenirnice itd. Zoo vrt je nesto najblize "naselju" sto imamo na kalemegdanskoj tvrdjavi, ali posto nije "autentican" u istorijskom smislu, onda bi mogao postati Taj prostor za igru i interpertacije.
 
Свакако историја тврђаве није само војна. Зато и јесам тешке воље за пресељење војног музеја, како због тврђаве, тако и због њега самог, пошто топови и тенкови пропадају на отвореном.

Слажем се да Зоо врт заслужује адекватнију локацију, површину и опремљеност, али тренутно је то најкомпликованији садржај који би се селио са Калемегдана. Ја бих ту ишао на неко компромисно решење. Нови Зоо врт за крупне животиње са модерним воајерама, базенима и кавезима по највећим стандардима, а посотјећи Зоо врт бих задржао са ситнијим животињама и беби зоо вртом на мањој површини од садашњег, са исељењем и ослобађањем дела Зоо врта који је зашао у тврђаву, од Видин капије и окретнице код Бека, па дуж зидина испод терасе све до зграде управе Зоо врта и Зеленила као и дуж дела Булевара Војводе Бојовића, како би се на ту страну ослободио шири тротоар. Мада је ту главни проблем наћи адекватну нову локацију за Зоо врт. Било шта преко Дунава као што је најчешће преглагано биће промашај. Ја сам пре за Аду Хују, пошто источном делу Београда фале садржаји, а у Палилули и Звездари имамо више деце него на Старом граду.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=688123#p688123:37klfjun je napisao(la):
Дошљак » 12 Dec 2019 12:04 pm[/url]":37klfjun]Слажем се, ја бих многе ствари иселио са тврђаве у адекватније и модерније просторе - за почетак завод за заштиту споменика, археолошки институт САНУ, планетаријум и народну опсерваторију, и на крају као најкомплекснију установу за исељење - војни музеј. Њиховим исељењем би се ослободио значајан простор за примереније садржаје на том месту, пре свега музејског типа и везаних за саму тврђаву и град и њихову историју.
-Зграда војног музеја би била најадекватнија за музеј посвећен тврђави, то би могло да буде као истурено одељење музеја града. Ту би могле да се излажу макете тврђаве из свих периода, експонати нађени на локацији тврђаве, да се ураде VR обиласци тврђаве у различитим периодима, да се изложе све могуће гравуре, фотографиј, цртежи и слике, све везано за тврђаву.
-У зграду завода за заштиту споменика бих преселио етнографски музеј пошто је постојећа локација тог музеја скроз скрајнута са природних рута кретања туриста.
-Планетаријум бих вратио старој намени - турско купатило.
-За опсерваторију ми се чини најпогоднијим да се реконструише срушена астрономска кула код војног музеја, а да Диздарева кула, заједно са Деспотовом капијом, Зиндан капијом, Јакшићевом кулом и обновљеном Источном капијом и околним зидинама сви скупа чине једну целину са садржајима посвећеним историјатом тврђаве, изузев цркви и гробнице бранилаца Београда. И искрено, ја бих лично иселио Калемегданску терасу и Бохо бар пошто су ми непримерени тој локацији.
-Данашња зграда археолошког музеја САНУ би могла да буде са неком мањом поставком, ту ми падају напамет период устанка (пошто је ту била устаничка тополивница), период турске власти (ту је била војна кухиња), мада може да буде и сувенирница. Било шта, само да буде жив објекат, динамичан и отворен посетиоцима. Може да се направи и нека поставка по узору на музеј Риге од Фере која је у Небојша кули.
Topolivnica nije bila u zgradi vojničke kuhinje nego na ulazu u kulu Nebojšu. Nije arheološki muzej SANU, nego Naučno-istraživački projekat za Beogradsku tvrđavu, Arheološkog instituta-Beograd.
Sa razlogom je ova institucija u toj zgradi. Postavke imaju smisla u Gornjem gradu.
 
Vrh