Šta je novo?

Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

И једна жардињера на том малом тргу преко пута игралишта би била од користи, ако не водоскок, пошто се код нас сматра да су и два водоскока за један врт превише. Вртове, скулптуре и водоскоке по Европи је посејала аристократија, а знамо да је за нас то далека прошлост...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=686839#p686839:184i0m3v je napisao(la):
DraganSt » 08 Dec 2019 03:44 pm[/url]":184i0m3v]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=686745#p686745:184i0m3v je napisao(la):
Drakche » Ned Dec 08, 2019 12:24 pm[/url]":184i0m3v]
file.php

Prelepo. Jel ova zgrada stvarno tamo postoji pa si je ti malo doradio kako bi voleo da izgleda, ili je to samo fantazija?

Ovo je zgrada Vojnog Muzeja na Kalemegdanu, koju sam "rekonstruisao" na svoj nacin. Nesto dodao, nesto oduzeo.
 
Mene ne bi iznenadilo da na Kalemegdanu nikne neko ekskluzivno stambeno naselje kako "motor razvoja".
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=686763#p686763:33db3wgc je napisao(la):
Dart » Нед Дец 08, 2019 1:27 pm[/url]":33db3wgc]Da li neko ima slike istočne kapije pre rušenja?

Donji Grad, Istočna kapija, barbakan (1440-56)

Samo sam ovo našao i ne znam gde sam je pokupio.. verovatno na forumu pa se izvinjavam što ne znam ko je ovo ranije postavio..
Na slici se ne vidi sama kapija već samo barbakan ispred nje i delimično kontragarda..

A za ovo žvrljanje si potpuno u pravu, Relja... Mada, mislim da ni tim grobnicama nikada tu nije ni bilo mesto.
 
Fotku sam ja preneo sa Zabavnikovog foruma.
Ima još par komada...

A što se tiče grobnice...možda joj je tu mesto, možda nije... jedna jedina činjenica je - da se ona nalazi na tom mestu. Sve to na kraju krajeva zavisi od onih koji odlučuju i jedino od trenutne politike.
Samo, pazite šta želite. Imamo i turbe u Višnjićevoj, imamo i jedno turbe na tvrđavi...svedoci smo nekih "puzajućih" procesa, neki ljudi sprovode svoje stare ideje korak po korak...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=687359#p687359:2rx3sp00 je napisao(la):
relja » Уто Дец 10, 2019 8:43 am[/url]":2rx3sp00]Fotku sam ja preneo sa Zabavnikovog foruma.
Ima još par komada...

Hvala na fotki, Relja i bio bih ti veoma zahvalan ako bi postavio još tih par komada, ako znaš gde su ili ako ih već imaš... :)
 
Sta reci, ovo je bila jedna lepa kapija.
Nisam do sada video nijednu fotografiju na kojoj se bolje vidi.
Verovatno je cela konstrukcija bila izuzetno nestabilna, cim su je sazidali.
 
Не мора нужно да значи да је зазидана због нестабилности. А и слика је лошег квалитета, не мора да значи да је цела зазидана, не види се у целини (можда је тунел капије служио као магацин, ко зна...).
 
Прочитао сам да је ЈКП Београдска тврђава одмах подело кривичну пријаву против НН лица (само по себи - "јака ствар") због овог жврљања.
Да ли се ико из Града огласио?
 
Hvala na slikama, Relja, to su vrlo bitne informacije.

Što se tiče kapije, nije tu bilo tunela kao u slučaju barbakana ispred Despotove kapije, ovde je bio samo zid bez unutrašnjih prostorija.

Ne verujem da je nestabilan teren bio razlog za zaziđivanje kapije. - obližnji visoki bedem do Jakšićeve kule.nije.mrdnuo. Verovatno je razlog utilitarne prirode, korišćenje prostora kao magacin, kao što je Relja već rekao...
 
Нема на чему, Декс, ово су опте познате фотографије, ту сам ако могу да помогнем.

Још мало око капије - на другој фотографији из истог поста се види да источни улаз има некаква врата, да није зазидан до свода, а ако је западни улаз зазидан, вероватно је да је ту био неки магацин...који је уништен 1944.

Први пут сам мало боље погледао ове фотографије, и чини и се да на овој наслаганој гомили нису сандуци (муниција, МЕС...) већ дрвена грађа, могуће да су железнички прагови...нешто се овде градило или поправљало.
 
Najverovatnije je ta kapija zazidana zbog lakše odbrane, slično kao što je bila Karađorđeva. Posada tvrđave je smanjena u 19 veku, nisu mogli braniti sve kapije.
 
Neka kaze sta ko hoce, ali ja sam apsolutno za rekonstrukciju ove istocne kapije i zidina sve do kule Nebojse, za pocetak.
Ovo ne bi bio ni neki radikalni poduhvat, s obzirom da se slicno radilo i radi se na mnogim tvrdjavama po Srbiji.
 
Slažem se, treba potpuno rekonstruisati i Sava kapiju takođe srušenu 1944.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=687469#p687469:2gyj55la je napisao(la):
Dart » 10 Dec 2019 01:00 pm[/url]":2gyj55la]Najverovatnije je ta kapija zazidana zbog lakše odbrane, slično kao što je bila Karađorđeva. Posada tvrđave je smanjena u 19 veku, nisu mogli braniti sve kapije.


Терба бити опрезан са доношењем закључака и пројектовањем нечега у прошлост само на основу једне фотографије.
Овде се види да тај отвор капије није зазидан.



На том простору су боравиле војске, то је била велика касарна, не историјски споменик под заштитом државе (то је постао 1946.).
И као и у свакој касарни војска је објектима управљала према својим потребама. Као што сам ја камењем на којем је било уклесано "друг Тито нешто трт мрт..." поплочавао стазу од пријавнице до ПП полигона, тако су и они тада разваљивали, зазидавали или надограђивали "оно турско" или "оно швапско" када им је то било потребно и то се мењало по потреби.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=687639#p687639:1d6ef4t4 je napisao(la):
relja » Уто Дец 10, 2019 11:19 pm[/url]":1d6ef4t4]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=687469#p687469:1d6ef4t4 je napisao(la):
Dart » 10 Dec 2019 01:00 pm[/url]":1d6ef4t4]Najverovatnije je ta kapija zazidana zbog lakše odbrane, slično kao što je bila Karađorđeva. Posada tvrđave je smanjena u 19 veku, nisu mogli braniti sve kapije.


Терба бити опрезан са доношењем закључака и пројектовањем нечега у прошлост само на основу једне фотографије.
Овде се види да тај отвор капије није зазидан.



На том простору су боравиле војске, то је била велика касарна, не историјски споменик под заштитом државе (то је постао 1946.).
И као и у свакој касарни војска је објектима управљала према својим потребама. Као што сам ја камењем на којем је било уклесано "друг Тито нешто трт мрт..." поплочавао стазу од пријавнице до ПП полигона, тако су и они тада разваљивали, зазидавали или надограђивали "оно турско" или "оно швапско" када им је то било потребно и то се мењало по потреби.
file.php

Ne gledaš dobro, Relja...

To što ti izgleda kao otvor kapije na barbakanu je samo oštećenje na bedemu koji vodi do Jakšićeve kula, kao i ono drugo malo više levo. Ako pratiš liniju krenelacija na bedemu i putanju kontragarde, odvešće te do tačke gde se barbakan nalazio a to je desno od tačke gde se krenelacija na bedemu urušava, u debeloj senci.. Pogledaj sliku u prilogu..

A što se tiče @Dartove tvrdnje da je kapija na barbakanu zazidana u 119. veku zbog lakše odbrane, to ne drži vodu. Već od 1750, godine, kada je izgrađena Vidin kapija, prva linija odbrane se pomera dalje na severoistok, a kasnijim baroknim interventcijama i izgranjom višestruke spoljašnje bastione linije oko tvrđave, ova srednjovekovna kapija je potpuno pala u drugi plan što se tiče njene odbrambene funkcije. Zato je i mogla biti zazidana, Kada je to bilo - ne znam jer nisam u literaturi pronašao ništa o modifikacijama ovog barbakana tokom vekova.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=686853#p686853:1jh96mg4 je napisao(la):
Дошљак » Нед Дец 08, 2019 5:17 pm[/url]":1jh96mg4]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=686724#p686724:1jh96mg4 je napisao(la):
dex libris » Нед Дец 08, 2019 1:18 am[/url]":1jh96mg4]

Evo kako je Zdravković to uradio, na osnovu analiza gravira (sa panoa sa izložbe pre 15 godina, detalj)

file.php
Има ли можда овакав цртеж целе тврђаве?

Iskreno, ne znam ali mislim da ne postoji...

Ovo je Zdravkovićev crtež od pre 20 godina, rađen na osnovu gravira i vinjeta a predstavlja Beograd nakon izgradnje u periodu 1404. do 1521. godine. Izložba je bila 2004. godine u organizaciji JP Beogradska tvrđava i tada je predstavljen nezavršen crtež na kome je Donji Grad sa Zapadnim podgrađem, Zamak i deo zidina Gornjeg Grada sa Sat-kulom i dvorom Ulriha Celjskog. Čak ni Donji Grad nije bio završen u potpunosti... S obzirom na to da je proces crtanja na ovaj način prilično mukotrpan a i na razvoj 3D animacije koji ga je odveo u druge projekte, ne verujem da je ovaj prikaz srednjovekovnog Beograda na kraju i završen.

Dok ne nađem svoje fotografije, evo par koje sam našao na netu.

Slika 1 - Zapadno podgrađe, kula Mlinarica i ratna luka, branjena lancem
Slika 2 - Donji Grad, zapadno od Kule Nebojše (kako je danas zovemo, nekada Temišvarska)
slika 3 - Kula Nebojša, arsenal i ulaz u trgovačku luku, scena izvlačenja broda do reke, nezavršeno
 
Декс, ја не баратм овом терминологијом (волео бих, јер тако се ствари схватају на прави начин), али мислим да сам овај пут у праву.

Ево упоређивања, детаљи означени бројевима због оријентације, окно капије је бр 3, на једној фотографији зазидано, на другој није, зато што се, по мом тумачењу, види светлији камен свода отвора капије и тамни лук силуете отворене - не зазидане капије.


Pogledajte prilog 1




Ретко грешм код тумачења старих фотографија, али сам увек отворен за другачије мишљење и исправке.
 
Nebitno, Relja, ti vidiš na jedan način a ja na drugi...

Ono što je bitno je da volimo ovaj grad i da smo na istoj strani.. :kk:
 
Vrh