Šta je novo?

Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

vucko wrote:
......... ,,ovo sada je neki dil da se zaradi vise novaca pre tog neminovnog iseljenja.,,.....

Ne to je kretenizam,
ako hoce više para da zarade , neka ulože u desetak i više motažnih kaveza, pa put pod noge širom Srbije ,, turneja,, Zoo vrta .
Dolazak u mnoge naše gradove bi bio ne samo ekonomski opravdan nego neobičano koristan svima...
Dočekani bi bili oberučke, i sa privremenim mestom boravka i sa hranom, naravno to je stres za životinje
ali ne kao što je u cirkusima....jer bi se vodilo računa da ne idu uvek iste životinje a pritom nema nikakvih cirkuskih tačaka nego jednoistavno malo transport i prilagođavanje na promenu privremenog staništa.....
bukvalno malo teže od onoga što če biti seljeni na Kalemegdanu iz kaveza u kavez pa posle isto to na lokaciju Veliko blato (Krnjača)...
 
Mислим да ни њима самима није јасно, зашто ово раде. Ни Ђиласу није јасно.

Сем једноставне навике Београђана на деценијску локацију врта, нема нити један здраворазумски разлог због чега би се врт, задржао, а да не причамо о ширењу.

Нису изнели нити један аргумент који иде у прилог проширења. Уместо да те паре уложе у сукцесивно пресељење..... мислим да не постоји случај у свету у коме град радо плаћа велике паре да би девастирао своје историјско и културно наслеђе.
 
Znaće se mnogo pre 2020 hoće li Beograd biti jedna od prestonica kulture. Em što posle 2020 raspored zemalja još nije zvaničan, em što je realno pitanje i hoće li baš Beograd biti naš kandidat, ali ako se izabere, znaće se do 2015 kao što se sad zna za 2015. Tako da ako bude premeštanja zbog toga, uskoro će morati da bude najavljeno..
 
@boca-ica
Strelicarstvo se vec upraznjavalo na Kalemegdanu. Kao klinac(pre 15-ak godina) sam ziveo preko puta ZOO vrta pa sam tad cesto bio na Kalemegdanu.
Ne znam da li je bio klub, ali su se strelicarstvom bavili na prostoru danasnjeg parkinga (bila tada trava) kada se krene prema Zindan kapiji.

@dedinje i vucko
strelicarstvo - luk i strela
streljastvo - vazdusno oruzje
 
Audio vodič za Beogradsku tvrđavu
Posetioci Beogradske tvrđave od ponedeljka će moći da iznajme audio vodič, dostupan na šest jezika, koji pruža mogućnost da se na najsavremeniji način upoznaju sa istorijom i spomeničkim nasleđem Beogradske tvrđave i grada Beograda, saopštilo je danas javno preduzeće „Beogradska tvrđava“.

Tanjug
Mesto iznajmljivanja aparata s audio vodičem nalazi se u spoljnoj Stambol kapiji, a uz aparat posetioci će dobijati i mapu tvrđave i parka Kalemegdan, u kojoj će biti ucrtane tačke o kojima postoji komentar.

Šetajući kompleksom, posetilac će nailaziti na table sa brojevima i pritiskom na istovetni broj na uređaju dobijaće traženu informaciju. Audio vodič biće dostupan na šest jezika: srpski, engleski, francuski, nemački, španski i ruski.

Opisano je 39 tačaka, a ukupno trajanje priče je oko 90 minuta. Ovakav vid razgledanja muzeja, lokaliteta na otvorenom, istorijskih i arheoloških kompleksa i parkova, veoma je popularan u svetu, a u Srbiji se po prvi put uvodi upravo na Beogradskoj tvrđavi, navodi se u saopštenju.

Projekat, vredan oko tri miliona dinara, realizovala je „Beogradska tvrđava", uz podršku Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja.

info sa - http://www.b92.net/putovanja/vesti.php?yyyy=2011&mm=03&dd=12&nav_id=498751
 
Sigurno da je bolje nego da nicega nema, a i jeftino je. Ipak mislim da su ljudski vodici bolji. Ljudi imaju dusu, smisao za humor, znaju da odgovore na vasa pitanja, i u stanju su da se upuste u raspravu, sve to danasnje aplikacije nisu u stanju da urade.
Ne razumem da je toliko skupo imati 3-4 vodica svaki dan zaposlena, barem od proleca do jeseni. Svaki dan dodju na posao od npr 9 ujutro i budu do 2 popodne.(3 ture po 1.5 sat) Mislim da to ne moze da kosta previse, i da bi cak i u pocetku mogli da se samoizdrzavaju (zarade dovoljno novca od placenih tura). Ako imamo 4 vodica koji zaradjuju po 500 e mesecno, godisnje je to trosak od 25k eura(za 4 vodica, svih 12 meseci). Sta je 25k eura, kada vec mozemo da platimo reklamu na Serbian openu 250k eura za 6 dana?
 
Булеварац, не знам да ли си имао прилике да користиш аудио водич. Аудио водич дозвољава много више флексибилности од људи-водича. Можеш да слушаш шта те занима, прескочиш шта те не занима, поново одслушаш нешто ако си пропустио, идеш којим год редом хоћеш, направиш паузу кад хоћеш, уживаш у погледу кад ти дуне и гледаш оно што треба да видиш уместо да тражиш жути кишобран... За мене су они сјајан начин за обиласке музеја, дворова, разноразних знаменитости, па и Калемегдана. Једва чекам да га испробам :cool:
 
Nazalost nisam imao priliku da koristim audio vodice, ali shvatam prednosti koje si naveo. Slazem se da ima prednosti, ali i mana.
I ja jedva cekam da isprobam, nadam se ovih dana.
 
Kako smo dobili parking na tvrdjavi i cemu on sluzi ?
Preko Googla sam shvatio da se parking prosirio negde oko 2006-2007.
Ukoliko sam shvatio funkcija tog parkinga je da politicari i vip osobe mogu parkirati svoje automobile ispred kafane na Kalisu ?
I taj parking bi trebalo ukinuti, ionako ga niko od nas nikada i ne koristi, a i na 100m dalje mozete parkirati vozilo.
15h1gzt.jpg

zl535.jpg

119xxe8.jpg
 
Nešto mi ovi Trabanti, Golfovi II i Yu-Gi-Oh ne deluju kao VIP..
 
Hteo sam da napisem jos par reci, ali sam smatrao da shvatate, mislio sam ironicno. Bilo bi isuvise providno da imaju parking samo za sebe na Kalemegdanu zar ne ? Ovako imaju javni parking, koji UVEK ima mesta za njih. Tako lepo mogu UVEK da se parkiraju i ne idu peske, pa secate se jos takvih bisera, od zebre za parlament, preko tunela izmedju skupstina, i ko zna cega jos.
 
Bulevarac je pisao o tvrđavama na Dunavu. Kalemegdan je kao ostale tvrđave na Dunavu bio pretstavljen u zgradi Uneska u Parizu
Izložba je održana kao promotivni deo istoimenog projekta koji ministarstvo kulture sprovodi u okviru Uneskovog regionalnog programa za kulturno nasleđe Jugoistočne Evrope.Cilj tog projekta je uspostavljanje održivog razvoja tvrđava u sedam gradova u Srbiji kroz koje protiče Dunav - Bač, Novi Sad, Beograd, Smederevo, Golubac, Veliko Gradište i Kladovo.

E sad da ne bi pokretao novu temu pitacu ovde, mozda neko zna
Preko puta Smedereva postoji u Kovinu tvrđava koja je 1716 godine delimično razrušena po sporazumu sa Turcima ,
Po izgledu mi više liči na Kalemegdan nego na Smederevsku tvrđavu (pronalaženi su rimski novčiči u njenim zidinama) a nigde nisam našao vreme nastanka a nije ni ušla u gore navedeni program a to je možda i naš još jedan (izgubljeni) biser kulture .
 
Prolazeci kalishom svaki put pomislim kako bi izgledalo da na mestu sadasnjih sportskih terena postoje vodene povrsine
kao na ovoj na-brzaka obradjenoj mapi.



Stavise, sistem kanala bi mogao da ide oko cele tvrdjve, pored zidina, pogotovu tamo gde ima mostica ka kapijama.


Mesavina flore i faune oko vode i u njoj bi zaista izgledalo rajski. :)
 
Ovako simpaticnu ideju nisam cuo duze vreme,to bas fali kalisu!Bez obzira sto je na uscu save u Dunav pored one fontane i 3 cesme nema uopste vode.

To bi bila prava stvar :kk:

Samo zamisljam ovako nesto u kalemgedanskoj izvedbi :smajlikojibalavi:

castleandmoateo0.jpg
 
Cak i na mestu parkinga, u zo vrtu, duzinom zidina gde su tenkovi... mogao bi da prolazi kanal,
i to uopste nije toliko puno vode koliko mozda cini.
:gobb:
Voda oko zidova i ispod mostova je zapravo klasicna predstava jedne tvrdjave.
Mozda je o ovoj mogucnosti vec bilo reci.
 
+1 za vodu. Mislim, to je i onako sanac, a zna se sta je u sancu - voda (i poneki krokodil)
 
Ili ti moat na engleskom.Tu je bila voda ako se ne varam?Skoro sam 100% siguran za onaj ulaz od japanske cesme prema rimskom bunaru i pobedniku.Bas si i postavio tu sliku diogene

Pogledajte na wikiju kako tvrdjave u ravnici izgledaju fenomenalno sa vodom,a kamoli nesto na brdu kao sto je Kalemegdan.Trebali bi se napraviti sistemi za odvod i dovod vode koji su komplikovani i da se podignu ograde radi bezbednosti ali bi se to isplatilo veoma brzo.
http://en.wikipedia.org/wiki/Moat
 
A da vam voda ne iscuri u niže slojeve koj obiluju mnogim ne istraženim starijim , tunelima i koje kakvim prostorijama.... :laugh: :lool: :laugh:
 
@hazard :laugh:

Sto se bezbednosti tice mislim da to ne bi bio veci problem nego sto je sada, jer voda ne bi bila toliko duboka da moze da se skace u nju. Negde do kolena je skroz dovoljno i za biljke i za zivotinje (patke, labudove... ne krokodile).

Jedino od cega bi trebalo da se obezbedi jeste od nas samih, jer u nas postoji taj neodoljivi poriv cim se vidi neka voda - da se baci smece u nju. :/
 
Ja sam dok sam bio mali zamalo se udavio u americi na nekom jezeru jer je bila niska ograda,samo se postavi ograda od metar ili malo vise i nema problema jer deca ne mogu da preskacu tu ogradu.A bilo bi prelepo kao u Becu da vidimo labudove kako se brckaju u vodi i uzivaju dok ih ljudi gledaju sa zaviscu :)
 
@boca-ica
voda ne moze da iscuri ako postoji odgovarajuce podloga i, kako vucko kaze, sistem za odvod i dovod.
 
Meni to sa vodom nije nesto wow, nekako mi izgleda skroz klasicno voda oko zamka. Onaj parking kod Zoo vrta je na dosta visoj lokaciji, pa ne znam kako bi voda tamo stajala. Kostalo bi puno da se obezbedi, da voda ne vlazi temelje cini mi se. Kolicina komaraca bi se povecala, a znajuci nas , i voda bi bila puna kesa i ostalih gluposti. Ne bi me cudilo i da pocne da smrdi. Jedino da se napuni nekom hemijom da se ne sakupljaju komarci, zabokrecina, itd. I dalje smatram da delovi, kao sto su parking, kosarkaski tereni, teniski mogu pametnije da se iskoriste.
Kada sipate vodu, tu vise nema setnje, samo pogledi odozgore, koji mogu da budu lepi, ali mislim da bi bilo lepse da imamo neke mini sajmove, izlozbe,turnire,humanitarne i turisticke manifestacije, ili sredjene travnate povrsine, za setnjju i uzivanje na tom mestu.
Cak mi se i baste montaznih kafica koje se uvece skupe, cini kao bolje resenje za to mesto.
 
Vrh