Црква Ружица међу најуникатнијима на свету
Урађен идејни пројекат рекомпозиције црквеног комплекса на Калемегдану. – Саставни део Београдске тврђаве која ужива статус културног добра од изузетног значаја
Црква рођења пресвете Богородице на Калемегдану Фото Д. Ћирков
Откако је 1925. године комплетно обновљена, црква рођења пресвете Богородице на Калемегдану, познатија као Ружица, до данас готово да није ни такнута. Један од најомиљенијих храмова међу верницима, уз цркву свете Петке, како сазнајемо од стручњака из Градског завода за заштиту споменика културе, требало је по предлогу старешине цркве да буде делимично преуређен још прошле године. Од израде идејног пројекта рекомпозиције црквеног комплекса на Калемегдану није се отишло корак даље. Храм смештен у југоисточном делу источног подграђа Београдске тврђаве, уз северну кулу Зиндан капије, у међувремену се нашао на листи десет најуникатнијих цркава на свету према неформалном избору блога Joxt’s. На списку су били и храмови из Јапана, Русије, Бразила, Норвешке, Исланда, Финске, Колумбије, Украјине и Француске.
– Црква Ружица је саставни део Београдске тврђаве која ужива статус културног добра од изузетног значаја. Урађен је идејни пројекат рекомпозиције комплекса цркве Ружице и капеле свете Петке на Калемегдану. Предвиђено је да радови буду подељени у више фаза, али се од те замисли у међувремену одустало. Старешине цркве тражиле су да се пројектом осмисли нови простор за паљење свећа, измени конак и уреди цео комплекс. У првој фази требало је да буде преуређена само кућа која се може видети са моста који води до Зиндан капије – истичу у Заводу за заштиту споменика културе.
Реч је о црквеном дому изграђеном 1937. године који је служио као канцеларијски простор. У току Другог светског рата дошло је до промене у ентеријеру овог објекта, када је подељен на два дела да би се направио стан за црквењака. По прошлогодишњем пројекту рекомпозиције црквеног комплекса, у њему је требало да буде смештено неколико канцеларија, као и простор за паљење свећа.
У доба деспота Стефана Лазаревића постојала је истоимена стара црква коју су Турци срушили освајајући Београд 1521. године. Данашњи храм је у ствари адаптирани барутни магацин из доба хабзбуршке владавине. На Београдској тврђави иначе има неколико оваквих складишта од којих је највећи Велики барутни магацин испод статуе Победника.
Обнова Ружице почела је 1867. године чим су кнезу Михаилу предати кључеви града. Две године касније подигнут је кров над олтаром, а на пролеће 1869. године завршено је зидање торња. Прво звоно на цркви постављено је у октобру 1870, а храм је остао у функцији све до 1915. године када је у току аустријског напада на Београд порушен.Највише су страдали олтар и звоник цркве. Реконструкција је завршена 1925, када Ружица добија данашњи изглед.
М. Р. Б
http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Crkva-Ruzica-medju-najunikatnijima-na-svetu.sr.html