Šta je novo?

Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

Što se mene tiče, kad sam svojim očima video originalnu knjigu "Beograd - večiti grad", koju je Diklić beskrupulozno isplagirao, tog momenta se kod mene zakucao i zacementirao na đubrište ovdašnje crveno-crne-estradne-crnohroničarske mase šund polusveta.

Zato se nisam nimalo potresao ni uzbudio kad sam ga video da šeta promenadom i brani projekat BnV pred cenjenim objektivima Studia B. Sve dođe na svoje.

Žao mi je jedino što sam tu "njegovu" knjigu oduševljeno pročitao u dahu, misleći da je plod neke činjenične stvarnosti, a zapravo je više plod njegove možebitne mašte. Još mi je više žao što se i jedan RTS (koji je jedini branik kulture u uticajnim medijima) upecao i napravio serijal po "njegovoj" knjizi. A najgore od svega je što se ta "njegova" knjiga i dalje masovno prodaje, i ljudi se lože.

Ipak, naučio sam važnu lekciju, i sada mi je i fond znanja bogatiji, a mnogo više slušam i cenim one koji zaista poznaju materiju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=487804#p487804:1qdn89xm je napisao(la):
Дошљак » 29 Okt 2017 10:41 am[/url]":1qdn89xm]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=487723#p487723:1qdn89xm je napisao(la):
Вожд » Суб Окт 28, 2017 9:17 pm[/url]":1qdn89xm]
http://albert-kahn.hauts-de-seine.fr/mu ... lle-14-18/
file.php

Још да се види да ТИКА среди и Амам, била би то лепа атракција за туристе :)

Primer lose "konzervacije" je ovo sto je sada ostalo i kako sada izgleda hamam / planeratijum.
Tako ce biti i sa tek srusenom kucicom u gornejm gradu, mozda jos i gore.
Ako ovo nije devastacija, ja ne znam sta je.
 
A neki rat ti nije pao na pamet ostao je objekat u kome je planetarijum i on je sredjen
 
Ваљда постоје планови на основу којих би могао цео Амам да се обнови и врати у оригиналну функцију. Сигуран сам да би био већа туристичка атракција уместо планетаријума који ипак заслужује неку модернију зграду.
 
Kafe-galerija na Kalemegdanu
M. Lj. P. | 01. novembar 2017. 22:15 | Komentara: 1

Na šetalištu kalemegdanske tvrđave prave objekat po uzoru na stari. Zakupac o svom trošku izvodi rekonstrukciju i adaptaciju objekta u kome će se u okviru kafe-galerije organizovati izložbe i promocije
16-(6).jpg

Ruiniran stari objekat / Foto Milena Anđela

STARI objekat na glavnom šetalištu na Kalemegdanu sazidan između dva svetska rata je srušen, a na njegovom mestu nići će nova zgrada identičnog izgleda. Objekat će, kako tvrde u JKP "Beogradska tvrđava", postati kafe-galerija.

- Imajući u vidu stanje objekta za čiju rekonstrukciju su potrebna ozbiljna ulaganja, odlučili smo da pomenuti objekat damo u zakup u viđenom stanju pod uslovom da zakupac o svom trošku uradi rekonstrukciju i adaptaciju objekta i privede ga nameni, naravno u skladu sa projektom za koji je Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture izdalo rešenje - tvrde u JKP "Beogradska tvrđava".

16-(5).jpg

Budući izgled

Planovi revitalizacije Beogradske tvrđave, kažu u ovom javnom preduzeću, predviđaju da se svi objekti koji nisu u funkciji privedu različitim namenama i kroz odgovarajuće korišćenje prostora integrišu u strukturu i funkcije savremenog grada.

U preduzeću koje upravlja Kalemegdanom dodaju da je objekat od šezdesetih godina bio predviđen za kulturno-umetničke i ugostiteljske sadržaje, gde bi se u okviru kafe-galerije organizovale izložbe, promocije knjiga i drugi kulturni događaji.

Inače, radovi na adaptaciji objekta koje obavlja firma "DN&T investing grup", iz Beograda, trebalo bi da budu završeni do kraja decembra.

http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... alemegdanu

Samo da se na kraju ne pretvori u...
Knez-setnja.jpg
 
Naravno da ce biti stolovi basta preko zelenila i setalista
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=488831#p488831:32kmigbz je napisao(la):
Bender Rodriguez » 02 Nov 2017 12:56 pm[/url]":32kmigbz]Kafe-galerija na Kalemegdanu


Planovi revitalizacije Beogradske tvrđave, kažu u ovom javnom preduzeću, predviđaju da se svi objekti koji nisu u funkciji privedu različitim namenama i kroz odgovarajuće korišćenje prostora integrišu u strukturu i funkcije savremenog grada.

To ne znaci da "objekte" treba sravniti za zemljom da bi se doveli u funkciju.
 
Napredno, napredno... Kao sto je dole promo stand tako je gore galerija (kafana i jedno i drugo...). I sve tajno dok neko ne provali pa se vade. Olos!
 
Jedino što je ovde bilo nepoznato je koju će vrstu nemoguće i apsurdne verbalne egzibicije da smisle da bi u javnom saopštenju nekako pomešali najavljenu "kulturnu i ugostiteljsku" funkciju objekta. Tj da bude kafana, ali tako da u javnosti to zvuči kao da ima kulturnu namenu. Na kraju je izabrana konstrukcija "kafe-galerija gde će se organizovati izložbe i promocije". Dakle kafana koja je, paradoksalno, u modernom svetu alternativnih činjenica ustvari objekt kulture. Tako smo dobili novu Savanovu. Tamo je tobože napravljen "pokazni štand", a ovde će povremeno na zidovima kafane da vise neke slike (čisto da se zakupac ne bi trošio da sam kupuje ukrase za njega), dok će u drugo vreme neko pokušavati nešto da vam proda. To je izgleda novi šablon i dotle dopire buduća kulturna namena tobože "revitalizovanih" objekata na Kalemegdanu.

Posebno "lep" deo plana je da je objekat očigledno isuviše mali čak i samo za kafanu (da ne spominjemo kulturu), pa je "opravdano" da će zauzeti i priličan deo okoline. Dakle i travnjak, koji na neobičan način dobija sasvim novu funkciju, ali i dobar deo centralnog i najvažnijeg parkovskog "trga", za urbanu istoriju Beograda toliko važnog Savskog šetališta.

Savsko šetalište je kao park uređeno još 1886. godine kada je na ivici padine zasađen i red borovova koji sada deluju skoro nestvarno. Znači da je čitavu 131. godinu ovo mogao biti samo park, mesto za zelenilo, opuštanje i odmor. I kroz sve nevolje, nemaštine, bune, svetske i lokalne ratove, kroz promene država i društvenih sistema, niko nije bio u iskušenju da na jednom za Beograd ikoničkom mestu instalira kafanu. Samo nova uprava iz 21. veka koja nije u stanju da dosegne ni civizacijske standarde koji su u Beogradu važili i pre 131 godine.

Zar ova zgrada nije bila savršena za glavni turistički i informativni centar Beogradske tvrđave? Oni nemaju funkciju ako su zavučeni po mračnim i memljivim rupama unutar bedema. Treba da budu tamo gde se turisti zadržavaju, gde ih ima puno, na pre svega vidljivom i privlačnom mestu. Tvrađava je za svakog novog posetioca bez vodiča jednostavno toliko velika, zbunjujuća i bogata, da MORA postojati daleko veći napor da im se približi i objasni. Upravo je ovaj objekat i svojom arhitekturom, slikovitošću i položajem bio apsolutno idelan za to. A ne da nepoznati prijatelji važnih osoba dobiju svoju kafanu na travnjaku posle čega će se još i bukvalno poseći deo drveća i zatim iskopati dobar deo Savske padine i šetališta, samo da bi baš ovde ubacili pogonsku mašineriju ogromne gondole za tržni centar sa druge strane reke. pa ćemo umesto dosadašnjih 130 godina brega za razmišljanje imati kafanu uz stanicu. Nazdravlje nam i kultura i njeni trenutni čuvari.


Ovde se vidi Savsko šetalite još na Bešlićevom planu iz 1893.

Pogledajte prilog 1
Ovde NEMA kafane:

setaliste-na-kalemegdanu-.jpg


Vek i po Kalemegdanskog parka: KAKO JE NASTAO SIMBOL BEOGRADA
http://www.dnevno.rs/istorijski-zabavni ... skog-parka
 
Buduća stanica "alternativnog GSP prevoza". Obratite pažnju gde je, šta sve mora da se ruši i kopa, kao i kako će ubuduće izgledati vidik sa ovog kružnog platoa, tj sada već bivšeg vidikovca, a ubuduće platoa sa kafanom iznad stanice.

 
I još jedan nepomenuti detalj iz novinske reportaže.

U LOKACIJSKIM uslovima Ministarstva građevine piše da su svi truli i nestabilni konstruktivni delovi starog objekta na Kalemegdanu predviđeni za rušenje, tvrde u JKP "Beogradska tvrđava".

Po projektu će biti izgrađeni novi fasadni zidovi u okviru postojećeg gabarita, dok će se kružna kula restaurirati po prethodnom izgledu od materijala koji je sačuvan.

http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... alemegdanu
Što znači da će samo kuli da povrate originalni izgled dok je sve ostalo drugačije. To izgleda oni podrazumevaju pod "zadržavanjem i rekonstrukcijom" iz dobijenih uslova. Iako se tamo eksplicitno pominju i pripadajući zidovi na tri strane sveta.

https://assets.documentcloud.org/docume ... ovanje.pdf
 
Ovo je strasno sto rade sa Kalemegdanon...Nemaju ni malo,ni najmanji atom smisla za kulturu i istorijsko nasledje...Imaju samo smisla za dobijanje novca bilo kojim putem i bilo kojim sredstvom,pa makar to znacilo DESETKOVANJE najstarijeg dela ovog grada... :bash: :bash: :bash:
 
Хоће ли бити степениште од станице гондоле до клуба Ане Николић испод?
 
Da li postoji ikakav način da se spreči izlazak bašte na asfalt?
Ne mislim na internet peticije, nego neki zvanični kanal.

Послато са SM-G800F уз помоћ Тапатока
 
Ima bacanje stolova i stolica vidjecemo kolikoce biti bahati
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=488899#p488899:8ut7l4xx je napisao(la):
Дошљак » 02 Nov 2017 05:22 pm[/url]":8ut7l4xx]Хоће ли бити степениште од станице гондоле до клуба Ане Николић испод?
Za pećinu ili lagum ispod šetališta je ranije bio predloženo da tu bude otvorena galerija. Međutim projekat gondole popuno uništava čitavu pećinu i još jedan fantastičan turistički potencijal Kalemegdanske padine i šetališta (ja sam ovde davno predložio da se postavi lift ili spiralne stepenice direktno sa ivice šetališta u lagum i galeriju ispod). Međutim sada će stanica biti postavljena UMESTO njega. I još to znači da kad se bude otvarala rupa u padini, to će destabilizovati i okolne, nezhvaćene delove pećine, pošto će joj nestati većina zidova, pa bi se svod, tj šetalište, sigurno urušio i izvan stanice. Što znači da mora da se kopa i uklanja svod SVUDA gde je i pećina (ili prave stubovi u njoj), a ne samo tamo gde je stanica gondole. Dakle, opcije su ili da se nezahvaćeni delovi obezbede stubovima a stanica proširi i na njih, ili da se čitav ostatak pećine zatrpa (pošto od nje neće puno ostati). Evo plana sa ucrtanom pozicijom pećine (šrafirani deo) i pozicije stanice gondole. Sve ovo sa kafanom, gondolom umesto do muzeja i parka baš do raskršća i tržnog centra Ušće, uništenjem ovako slikovite stare zgrade i pećine skoro ispod nje, uklanjanjem dela legendarnih borova, zelenila na padini koje zaklanja pogled na zagađenu i prometnu ulicu, pa čak i drveća na tramvajskoj okretnici, je zaista tragedija i radikalna promena nagore čitavog Savskog šetališta. Sada, ako dodam da je savršeno nepotrebni METALNI drugi ulaz u česmu Mehmed paše Sokolovića (pošto jedan novootvoreni već postoji) u dobroj meri uklonio i drugi najvažniji vidikovac na Kalemgdanu, "kod zidića" (tj mora se ići još desno i naviše na gomilu nabacane zemlje, a vidni ugao nadole je tamo bitno smanjen), prosto ne znam šta više da kažem.


file.php

file.php
 
Пантограф,

имао сам то задовољство да изучим методологију у оквиру друге науке, дакле не и историјске,

али се не бих у потуности сложио са тобом око циља научника историчара,
дакле историја свакако јесте дескриптивна наука, али је још и више експликативна и управо је у томе њена кључна улога.

Свакако да и лаик може доћи до одређеног открића, те дати допринос познавању историје, али је најважнија мисија професионалца да на основу релевантних извора објасни појаве, процесе и односе, како би се на основу тога извукле поуке за будућност.

Нисам особити обожаватељ Веберовог лика и дела.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=486421#p486421:gm5xf2nk je napisao(la):
Дошљак » Sub Okt 21, 2017 12:04 pm[/url]":gm5xf2nk]

Уместо што се паре троше на пасарелу, боље да се обнови ово. Срамота ове ограде и овог одрона пред свим оним туристима.
[attachment=1]1IMG_0261.jpg

Prijavio sam ovo nadleznim sluzbama i ovo je odgovor:

"Поштовани,

У вези са дописом, наш број Р 4565/17 од 23.10.2017. године, упућеним електронском поштом Заводу за заштиту споменика културе града Београда, са молбом за информације везане за обрушавање зида испод Војног музеја, обавештавамо вас следеће:

- Овај Завод је упознат са постојећом ситуацијом предметног зида испод Војног музеја.

- Војни музеј се налази у оквиру културног добра од изузетног значаја „Београдска тврђава“, те сходно Закону о културним добрима, спада у надлежност Републичког завода за заштиту споменика културе.

- У складу са својом надлежношћу овај Завод ће учествовати у издавању предлога одговарајућих решења и сагласности везаних за санацију поменутог зида.

С поштовањем"
 
Kafic, restoran, kafana...kako zastareo nacin da se komercijalizuje tiristicka atrakcija. Mogu li nesto drugo da smisle ako vec ne mogu, mogu da iskopiraju.
 
To je najlakši način da neki rtać nešto zaradi.

Šta znaju ljudi bliski ljudima da rade? Da asfaltiraju ulice ne znaju kako treba (tu treba neko stručan).

Verovatno ne znaju ni da vode kafiće (SavaLova je minusu, zar ne), ali to je fensi, a i mogu da ne plate neki račun, doprinos, taksu...
 
A šta ako se ispostavi da je kućica tih 1920-tih i bila sagrađena kao "ugostiteljski objekat"?
Ja znam da sam video više fotografija ovog šetališta iz tog vremena na kojima se vide stolice na rasklapanje.
Tih stolica je bilo po celom Kalemgdanu... ali, koja je bila prvobitna namena ovog bezimenog "objekta", zbog čega je izgrađen pored šetališta?
 
Vrh