Šta je novo?

Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

Ne znam, sam nemam snagu i da to jurim.
Voleo bi da se pridružim nekom pokretu, ekipi... koja bi jasno rekla da ne damo Kališ i bila spremna na radikalnije akcije, nema pojma koje, ali svakako ne samo kukanje preko neta.
Pre 2 god, smo snimili prilog, izrazili smo strah od ovakvog bezakonja, bahatosti i nebrige za javne resurse..

https://www.youtube.com/watch?v=VwtXP5j75jY&t=2m28s
 
Eto prilike za Ne davimo Beograd kao jedinog pokreta koji nešto radi.

Slobodno recite ako postoji još neki malo veći pokret (NVO) koji ima bilo kakve akcije tog tipa.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=487238#p487238:1k8qirn1 je napisao(la):
Bulevarac » 26 Oct 2017 01:42 pm[/url]":1k8qirn1]Objekat kulture ili kafana za nepoznatog zakupca
Na Kalemegdanu niče novi objekat za koji Beogradska tvrđava kaže da će imati kulturnu ili ugostiteljsku namenu, ali ne otkriva ko je zakupac. Investitor dobio odobrenje za rekonstrukciju zgrade na toj lokaciji, umesto toga ju je srušio

http://javno.rs/vest/objekat-kulture-il ... kY.twitter

Pisao sam i pričao koiko sm mogao, ukoliko im se ne stane na put, samo je pitanje dana kada ono u čemu smo uživali generacijama, više neće biti moguće, ili bar ne na onaj način kako je to do sada bilo moguće, besplatno i dostupno svima.
Za ovo neko jednostavno mora odgovarati, inače sumnja da se investitor na ovako posebnom mestu bez nečije prećutne podrške ne bi sam usudio na rušenje postaje izvesnost. Tvrđava je puna čuvara. Oni kao nisu ništa videli? Ne znam postoji li istorijski važniji deo Beograda od Kalemegdana. Ako se retke preživele stare zgrade mogu nekažnjeno rušiti i na njemu, i to posle eksplicitne zabrane da se to radi, onda se u ostatku grada zaista možemo nadati svemu.

Meni je ova zgrada uvek bila posebno zanimljiva. Rađena je pre rata i ne znam ni za jedan drugi slučaj da se toliko jasno vidi sa kakvom su pažnjom dizajnirani čak i verovatno pomoćni objekti u predratnom Kalemegdanskom parku. Nenametljiv i lepo uklopljen u zelenilo, oni delovi koji su kroz njega povremeno provirivali su mi uvek delovali kao namerni pokušaj da se istovremeno iskaže poštovanje prema ratničkoj prošlosti tvrđave, ali tako da to bude najpre zanimljivo deci kroz jednu pomalo bajkovitu predstavu mini zamka iz neke bajke. Oni razbacani beli kameni akcenti na fasadi od crvene cigle su kad se posmatra iz veće daljine zajedno sa ostalim elementima postizali upravo taj efekat.

Pošto je nešto ovako vredno i potencijalno zanimljivo godinama stajalo potpuno zapušteno, bez i najelementarnijih popravki, još davno mi je palo na pamet da joj se lako može nešto ružno desiti, pogotovo uzevši u obzir fantastično i izrazito komercijalno mesto na kome se nalazi. Neko će se pre ili kasnije polakomiti da baš ovde useli svoju "ponudu", pošto je danas za to svaki izgovor dobar. Zamislite da imate svoj kafić baš na travnjaku pored Savskog šetališta!? Potencijal za korupciju odgovornih je takoreći neograničen. Tako sam je jednom u prolazu sistematski slikao iz svih uglova, onako za svaki slučaj, da mi u tom slučaju bar ostane uspomena na originalni izgled ovako za Beograd neobičnog objekata,

Evo tih fotografija, pošto su sad samo one ostale. Snimane su u Martu 2016. Nažalost, to su sve slike koje imam. Uzmite u obzir da se ovako zimi, bez cveća i zelenila, izbliza i u punom kadru gubi pravi utisak pošto se veoma dobro vidi sva zapuštenost i razne dogradnje. Leti i izdaleka, u zelenilu i cveću je ova zgradica, čak i u ovakvom stanju, izgledala daleko lepše. A uz dobru rekonstrukciju, recimo kao glavni turistički i informacioni biro Tvrđave (a ne da bi neko mlatio pare za sebe i pokrovitelje) bi bila pravi mali dragulj. Nažalost prodadoše je (očigledno im ne treba ni ona ni travnjak oko nje), i sad je više nema.

Pogledajte prilog 6
Pogledajte prilog 5
Pogledajte prilog 4
Pogledajte prilog 3
Pogledajte prilog 2
Pogledajte prilog 1
 
Vrlo zanimljiva, bajkovita kucica. Nadam se de je nece over-renovirati.
Situacija je takva da mi koji to posmatramo moramo birati izmedju sredjenog i legalnog.
 
Taj objekat je u donetom PDR-u za izgradnju Gondole :
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=476484#p476484:2aml06yk je napisao(la):
dragan » 09 Sep 2017 04:28 am[/url]":2aml06yk]
Ovo je deo na Kalemegdanu koji je obuhvaćen PDR-om, a u sredini je i neki objekat.
file.php
:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=487346#p487346:wqbk4q44 je napisao(la):
Drakche » 27 Oct 2017 06:22 am[/url]":wqbk4q44]Vrlo zanimljiva, bajkovita kucica. Nadam se de je nece over-renovirati.
Situacija je takva da mi koji to posmatramo moramo birati izmedju sredjenog i legalnog.

Mislim da su je već porušili...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=487386#p487386:30emp1m3 je napisao(la):
Bulevarac » 27 Okt 2017 10:49 am[/url]":30emp1m3].. Mislim da su je već porušili...
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=IoHWLZRDZ74[/youtube]
 
Rekonstrukcija > fotke pred rušenje, rušenje, pre 10 dana i danas !!
us4LMEs.jpg

us4LMEs.jpg

axqDo2d.jpg

UIaGaQD.jpg
 
Išao sam da pogledam šta se dešava.

Gradilište je svuda ograđeno visokim zastorom, tako da se spolja ni sa jedne strane ništa ne može videti.

Pogledajte prilog 5
Zanimljivo je da su se posebno potrudili da taj zeleni zastor još posebno ušivenim delom nastave na vrhu, pa je on sada svuda unaokolo visok bar tri metra. Deluje da neke naše vojne baze imaju manju potrebu za tajnošću od ovog gradilišta.

Pogledajte prilog 4
Srećom, uz veoma pažljivu potragu se ipak može naći par malih rupa na ogradi. Zgrada je zaista potpuno srušena, i već su postavili temelje za novu. Izgleda da ima isti opšti oblik.

Pogledajte prilog 3
Pogledajte prilog 2
Pogledajte prilog 1
Sudeći po renderu, neki zidovi novog objekta su sasvim novi i drugačiji, a neki bi trebali da budu isti. Međutim i ti zidovi koji bi valjda trebali da budu zvanično naložena "restauracija" starog objekta (a ne kompletno rušenje) na ovom renderu deluju više kao neka minimalna modernistička simulacija onoga što je ovde ranije postojalo nego kao deo objekta koji sa starim ima bilo kakve veze. Možda je u pitanju samo veoma loš render, ali mi nekako ne izgleda da je tako.

 
Ovo je pogresno na vise novoa. Verovatno su je sravnili sa zemljom zato sto je objekat bio nestabilan za koriscenje, trebalo je uvesti vodu, struju.. ali nece moci nikad da povrate onaj isti izgled. Nije poenta u istorijskoj vrednosti, vec u autenticnosti objekta, koji je trebao biti iskoriscen. Besmisleno je ovo sto rade, stvarno nije moralo ovako. Sta je sledece?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=487551#p487551:uqyjlpvi je napisao(la):
Drakche » 28 Okt 2017 07:22 am[/url]":uqyjlpvi]...Sta je sledece?
Sledeće je u neposrednoj blizini gradnja za Gondolu 'Stanice Kalemegdan' :
 
Таман да се лакше дође до обрушених зидина тврђаве и капија под скелама. Шминкају крезуба уста, фарбају прљаву косу.
 
Tim pre što je ispod ovog dela velika pećina, dok je svod šetališta iznad nje prilično tanak. Tako da ćemo na kraju završiti sa kafanom na travnjaku Savskog šetališta i kafanskom baštom u blizini, zatim sa komercijalnim sadržajima obližnje gondolske "stanice Kalemegdan" (i ogromnom i ružnom konstrukcijom tehničkog dela stanice), a u pećini ispod svega toga takođe sa komercijalnim delom buduće "galerije", ako uopšte bude postojao galerijski dodatak podzemnoj kafani. Ukratko, dobijamo tri kafane.

file.php
 
Вашарски менталитет пословања укратко. Дај неку јефтину атракцију (рингишпил) за рају, па онда постави шатру.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=487503#p487503:2tzxrvcg je napisao(la):
Zuma » 27 Okt 2017 09:41 pm[/url]":2tzxrvcg]
Sudeći po renderu, neki zidovi novog objekta su sasvim novi i drugačiji, a neki bi trebali da budu isti. Međutim i ti zidovi koji bi valjda trebali da budu zvanično naložena "restauracija" starog objekta (a ne kompletno rušenje) na ovom renderu deluju više kao neka minimalna modernistička simulacija onoga što je ovde ranije postojalo nego kao deo objekta koji sa starim ima bilo kakve veze. Možda je u pitanju samo veoma loš render, ali mi nekako ne izgleda da je tako.
file.php

Ovaj "render" je sprdnja koju ja iz nestalog secanja napravim u SketchUp-u za 10 minuta, dok drugom rukom da ne kazem sta radim.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=487551#p487551:6zyjjcyj je napisao(la):
Drakche » 28 Oct 2017 06:22 am[/url]":6zyjjcyj]Ovo je pogresno na vise novoa. Verovatno su je sravnili sa zemljom zato sto je objekat bio nestabilan za koriscenje, trebalo je uvesti vodu, struju.. ali nece moci nikad da povrate onaj isti izgled. Nije poenta u istorijskoj vrednosti, vec u autenticnosti objekta, koji je trebao biti iskoriscen. Besmisleno je ovo sto rade, stvarno nije moralo ovako. Sta je sledece?

Koliko ja vidim, ovde niko ne zna išta o objektu, niti njegovu prošlost, značaj, pa ni ime objekta... samo "objekat".

Pre par godina se pisalo o ovoj kućici, u njoj je živela porodica nekog radnika, da li "Čistoće", "Zelenila", možda i "Tvrđave"... živeli u parku Kalemegdan, pokušavano je iseljenje.

E sad, sećam se da je ova neimenovana kućica, bez poznate istorije i namene, bila zapuštena i trošna.
Zahvaljujući Zumi videli smo i render po kojem se može videti da će kuća biti ponovo izgrađena.
Vidim da se nekima ne sviđa ni ovaj visoki "zastor". Ja baš mislim suprotno: ovo je park, mašine i radovi i ne treba da smetaju šetačima, u zeleni ambijent su stavili visoku zelenu foliju, bolje rešenje od niskih limenih tabli.
Nisam pristalica tretiranja baš svakog zatečenog objekta na Kalemgdanu kao da je unikatni ostatak iz rimskog doba. A ova kućica to definitivno nije bila. Da vam neko da zadatak da je upristojite i privedete nameni, da bude bezbedna za korišćenje, šta bi ste radili?
Morali bi da je srušite i ponovo podignete.

Ovde se postavlja samo jedno pitanje: koja je buduća namena?
 
Nemam ništa protiv da se kućica sruši i napravi nova.

Ne mora čak ni ista, jer izgleda da nema nikakvu istorijsku vrednost.

Ako već prave žičaru, onda ne bih imao ništa protiv da u toj kućici bude neki turistički info centar ili neka mini galerija.

Ali ako naprave kafanu, tj. preslikaju situaciju sa Savanovom, onda stvarno ne znam šta reći i učiniti. Suviše je to lokalna stvar da bismo se žalili nekom stranom faktoru, opozicija ne postoji, građanski pokreti nemaju neku veću snagu (osim ako ne uđu u skupštinu i ne promene se).
 
Vrh