Šta je novo?

Belville - [ Stambeno poslovni kompleks | 430 000kvm ]

Evo neke izjave celnih ljudi iz delte pre samo par meseci :

"Tržište nekretnina je gladno, zato hoćemo da izađemo građanima u susret! Sadašnje stanje na tržištu nije posledica želje, već nužde. Nekretnine su neopravdano skupe i to stvara haos. Tu zarađuju sitni investitori koji hoće da izvuku što više novca - priča Mihajlović."

"Prodaja stanova trebalo bi da počne u martu 2008.. Cena kvadrata još nije definisana, ali, kako ističe Slobodan Mihajlović, izvršni direktor preduzeća „Blok 67 Associates“, stanovi su "namenjeni" mladim ljudima, kao i mladim bračnim parovima, koji žive od svojih plata.Po tome se može i predviti cena stana."

"Kompleks "Belville" će koštati čak 200 mil EUR, prostiraće se na površini od 13,7 hektara, bruto površina budućih objekta će iznosti 260.000 m2" izvor: http://www.ekapija.com/website/sr/page/154940
itd itd....

Sto znaci da cena troska gradnje po 1 m2 izadje 770e i koja ce to bit realna trzisna cena ....mozda 1700..!? pa kad pomnozimo sa 260000 = 442 000 000 e !!!
zarada 242 mil.eura! pa to je profit od preko 100%,a ne racunam sto ce za poslovne prostore ostvarit jos vecu cenu tako da treba dodat jos 10-15% i to je nase trziste...divno.... no coment !
 
zuzu":639g12ng je napisao(la):
@dragan
...a koji drugi materijal,mislis da je mozda blok opeka samo ofarbana u belo...? pa klasican siporex ....
Nenad":639g12ng je napisao(la):
Da, i ja sam video da je siporex. Materijal je u svakom slucaju nekvalitetniji od bloka, ...
Znači, vi ste 'videli' i znate da je baš siporex ?! ... e, pa nije !

Slikao sam objekte iz daljine da bi stali u kadar, a napisao sam da mi se čini
da je neki drugi materijal, jer mi nije bilo važno čime se oblažu betonski zidovi.

Sad sam pronašao sliku na kojoj se vidi da nije 'siporex', već YTONG :

ytongiv3.jpg

pun format : http://www.visuals.beobuild.net/data/media/1/080302-BLVL-02.jpg

A, na ovoj panorami se vidi mnoštvo paleta u žutom pakovanju 'ytong'-a.
080302-BLVL-16.jpg

pun format : http://www.visuals.beobuild.net/data/media/1/080302-BLVL-16.jpg

I još jednom : nije bitna cena gradnje, već tržišna cena.... ko ima para kupiće, a ko nema ..
 
^^ Upravo tako bitna je trzisna cena a ne cena gradnje. Dakle logicno je da ce stanovi u Belvilu biti nesto (100-300e) skuplji od stanova u okolini koji vec sami po sebi imaju veliku cenu. Tako da stvarno ne razumem citat Zuzu-a, jel je Delta privatni investitor koji hoce da zaradi isto kao i bilo koji drugi na nasem trzistu.
 
@dragan
YTONG je isto sto i siporeks blok, gipsano-polimerni materijal koji se upravo povezuje lepkom a ne malterom, kada govorimo o zivotu u zdravom prostoru nikako ne moze smatrati boljim od glinenih materijala poput cigle i blokova. Trend u najrazvijenijim drzavama sveta je vracanje gradjenju od zemlje, kao pre 100god :)
-Delta ce naravno pokusati da dodje do max profita o to niko ne spori, mada sam misljenja da se moze desiti da se prekalkulisu ako u ovom trenutku ponude cenu vecu od 1500,
-stanisa je takodje dobro zakljucio oko banaka koje ce morati da podrze ceo projekat hipotekarnim stambenim kreditima, hoce li...ili ima u Srbiji dovoljno kesa za 2000 stanova...ili ce doci Slovenci da ulaze novac posle ogromnih gubitaka na BB
-index BB se vrato na stanje od pre godinu dana sa daljom tendencijom pada, stanovi u istom politickom okruzenju rastu sa cenama pocev od decembra, tu nesto nije u redu i ja se plasim da ce kvm ove godine pasti sa cenom.
 
Hipo banka je dala garanciju za ovaj posao još pre nego se Delta 'priključula'
i preko nje će ( verovatno) ići prodaja stanova, prvenstveno za keš
a tek onda za kredite - za koje su nekad govorili da će biti povoljni.

ps .. @ niki .. pa, nisam ja birao vrstu blokova i slažem se da ima boljih rešenja.

Tačno je da se ovakvi blokovi lepe, ali se na njih nanosi klasičan malter kao na ciglu.
Na to šta će i kako će Oni graditi , ja ne mogu da utičem ... mogu samo da slikam.

Što se tiče prodaje : mislim da će sve prodati lako do kraja ove godine. .. videćemo.
 
Dragan - Što se tiče prodaje : mislim da će sve prodati lako do kraja ove godine. .. videćemo.


Pre dva dana sam u potrazi za stanbenom jedinicom razgovarao sa vise agenata iz razlicitih agencija a vezano za gore pomenute stanove. Verujte mi odgovor je isti kod svih, a glasi>>>>>
90% stanova je vec rezervisano - prodato jos davno a samo 10% ce izaci na trziste da bi se narodu zamazale oci.

Naravno mozete misliti koje razocarenje sam doziveo.

Koliko je to tacno videcemo.
 
Ne razumem ko kome ovde treba bilo sta da garantuje uostalom i ti sto su mozda rezervisani i to je neki narod nisu besplatno dobili.
 
Moguce da je veci deo rezervisan vec, pa zgrade su skoro i pokrili a nemaju jos detaljne informacije za "javnost" o objektu,nacinu i vremenu prodaje itd..malo cudno..pa ja koliko mogu da shvatim upravo rizik kreditiranja hipo banke koja najvise rizikuje u ovom (trenutno veoma nestabilnom trzistu) poslu je doveo do situacije gde oni ispituju trziste koliko mogu da prodaju stanova za kes,i zato se jos ceka sa prodajom.
Slazem se da svaki investitor zeli da zaradi sto vise ali na nasem trzistu vlada cist monopol...pa da kod nas nije bitna trzisna cena od cene gradnje jer postoji ogroman prostor gde moze da se kalkulise bez veceg rizika..zasto..pa jer nema konkurencije!
nebi me iznenadilo da na ulazu u grad uskoro osvane tabla DOBRODOSLI U DELTAGRAD!
 
zekom":gzvlx3qm je napisao(la):
90% stanova je vec rezervisano - prodato jos davno a
samo 10% ce izaci na trziste da bi se narodu zamazale oci.
Šta bi moglo da znači to 'rezervisano'? .. kaparisano? .. ili naka lista čekanja?

Moguće je da su se ubacili mešetari koji će posle prodavati takve rezervacije.

Trebalo bi da keš ima prioritet, a krediti da budu na listi čekanja - neko vreme.
 
@Igor
Meni je potpuno jasno da je to njihova svojina i da oni mogu sa time da rade sta hoce i da prodaju te stanove po kojoj god hoce ceni ali me nervira to sto toliko se%$ po novinama kako to grade za drage sugradjane posto je frka sa stanovima i bla bla bla.
 
Ajd da ponovim, pa zar ti ljudi koji su eventualno rezervisali stanove nisu nasi sugradjani sa stambenim problemima. Po meni je prenaduvana prica o tim nazovi rezervacijama i "namestanjima" koja zvanicno nisu ni potvrdjena nego je samo 'rekla kazala'. Ne znam samo cemu toliko nestrpljenje za kupovinu tih "trash siporeks trosnih stanova" kada su vecini toliko losi, a sa druge strane jedva cekaju da cuju cenu kao da ce iz dzepa izvaditi koju desetinu hiljada eura za momentalno useljenje a zna se da ce to biti izvodljivo tek sredinom sledece godine.
Budimo realni i strpljivi ;)
 
Ja samo komentarisem njihove izjave u novinama a ne ovu pomamu za tim stanovima ko da su ne znam ni ja sta. Ja licno ne bi nikada tu kupio stan ali to su opet individualni ukusi i preference.
 
Brzo napreduje gradnja,svaka cast gradjevincima jos malo pa eto ga krovic.
Mozda pomere univerzijadu pa pocne u maju ove god :)
rade valjda u 3 smjene,2000 radnika itd..a ni na piramidama u egiptu se nije radilo takvim tempom :)..bice da
zivimo u vremenu faraona...eh da su oni imali ove su'perex blokove sta bi sve izgradili
 
Jbt, danima sa petlje kod Hotela IN vidim neke kranove u Tecem bulevaru (bar je tako izgledalo iz te perspektive) i svaki dan sprat po sprta na tom objektu, tek sam pre nekoliko dana skontao da se to vidi Belville.. Znaci, vidi se odlicno od sa petlji kod Arene... Cak se sada i vidi sa Gazele (ranije su se videli kranovi, a sad vec i vrhovi zgrada)... Ogroman je!
 
Ja moram da se slozim da bi bilo jako drsko da cena kvadrata u Belvillu izadje vise od 1600. Uostalom svi podaci govore o tome kako stanove u najvecem procentu ljudi kupuju za kesh i u najvecem procentu to nije prvi stan tih ljudi. Dakle ako govorimo o 2000 stanova u Belvilu, on bi mogao samo da podrzi ove naduvane cene nekretnina u gradu, a da pri tome oni kojima je stan potreban opet ostanu kratkih rukava. Preprodaje ce sigurno biti, jel je to sistem po kome se prodaje novogradnja na NBGD-u vec duze vreme a primer su one silne zgrade oko arene koji su svi izvan javnosti prodati pre prvog bagera na gradilistu.
Sto se tice banaka.....nemojte da se plasite za banke u Srbiji. Prvo te banke imaju izuzetne marze(nevidjene na domacim trzistima sa kojih dolaze), a profit dobijaju i tako sto vuku kesh iz domicilnih zemalja po smesnim kamatama i onda plasiraju ovde po svemirskim. Vecina je oportunitetnih banaka sa zelenaskim metodama karakteristicnih za tranziciona trzista. Dinar i ako promeni malo svoju vrednost to ce biti kratkog daha sa kvalitetnom monetarnom politikom, banke nista ne gube jel su se i zajmili u devizama i ljudi su svoje kredite takodje vezali za devize a ne za dinar pa to imaju u racunici. Hipotekarna prodaja ce biti mali segment u svakom slucaju, a jos jedna stvar ide na ruku bankama, a to je da drzava daje garanciju za stambene kredite pa one u tom delu nemaju rizik. Sve u svemu.....ovi stanovi nece imati nikakav uticaj na trziste izgleda, a svi ce da planu u roku od par meseci. Nemamo berzu i sav eksta kapital ide u nekretnine, a nisam siguran da je ostala i jedna poluga Gradu kojom bi se cena kvadrata u Belvilu oborila ako odluce da bude 1800 i vise.
Nazalost izgleda da Belvil nece dati one rezultate kojima su e svi nadali kada je projekat najavljen. :(
 
@KiD
Što se kamata tiče, poredili smo - u Srbiji su realno niže u svakom sektoru bankarske ponude nego u Americi. The more you know.
 
stanisa":24ogc7bu je napisao(la):
Smesno je i spomenuti cenu od 1800 eura po kvadratu za jedan skroman stan u prigradskom naselju. Koliko god neko pokusava da "blok 67" "utrpa" u centar, to fizicki nije moguce jer svi znamo gde se nalazi. U samom centru se trenutno mnogi stanovi u "lux" izvedbi, nude za 2000 eura i manje za m2. Svi su komplet zavrseni i cekaju kupca. Tako da kada se govori o "pomami" za stanovima u belville, treba tu "pomamu" uzeti sa rezervom. Ja licno mislim da je pomama zainteresovanih, dok ne cuju cenu. Kada bude poznato i koliko se trazi po kvadratu, nestace i pomame. Ko bi normalan kupio za isti novac stan u "bloku 67", a ne luksuzan stan u centru grada?
Možda nije centar u geografskom smislu ali u nekom "psihičkom" jeste, tu ti je arena iza ugla, tu ti je delta siti, tu su ti bioskopi, kafići, tu će biti dobrih veza sa gradom (beovoz, tramvaj, bus) i još šošta toga. Stanovnici belvila će se osećati sigurno kao u "centru".
 
U Beogradu posotji vrlo malo normalnih stanov, meni nije jasna logika da se tolike pare daju za stanove u centru, a da za početak nemaš gde da se parkiraš.
Meni je mnogo logičnije dati veće pare za nov stan na Nbgd, gde imaš obezbeđenu garažu, parking za goste, kontejner u podrumu, ulazak na karticu, obezbeđenje itd. (Ono što je trebalo YBC da bude pre nego što su ga upropastili.) nego za neki užas u centru grada u koji moraš dodatno da ulažeš sda bi stan doveo u pristojno stanje. Naravno, to bi mi bila logika da imam posao/kola, a porodica i deca bi me definitivno odlučile za takvu opciju. Još ako je (biće) tako dobro povezana lokacija sa centrom grada, i ostalim delovima grada. Savršena prilika.
A ako razmišljam kao student, odnosno bez kola, dece i drugih obaveza - jednosoban stan u cara Uroša, početak Jevremove ili tako nešto odmah do Kalemegdana, po mogućstvu na višim spratovima sa pogledom na Dunav i Kalemegdan.
 
Vrh