Šta je novo?

Belville - [ Stambeno poslovni kompleks | 430 000kvm ]

Ja siporeks u tom periodu pamtim kao tada idealno sredstvo za pregradjivanje i nadogradnju. Inace ne pamtim kada sam ytong video na nekom gradilistu a da nije Belville
 
Samo privatni ovjekti 2 sprata maks ,ima puno boljih materijala od jutonga
 
Ako Igor koji vodi ovaj forum i direktor koji je bukvalno slikao 90% beogradskih gradilista, nisu videli nista novo i vece da se zida od Siporexa, onda znaci da je Siporex izumro ili je jos uvek zastupljen u zanemarljivo malom broju gradjevina.

Na linku koji je sestra postavila ka Ytong-ovom sajtu, zaista postoji nekolicina primera, ali ih je sramotno malo i uopste nisu reprezentativni (pardon, osim Belvila on jeste reprezentativan, da se opet neko ne uvredi). Vidim neke gradnje po unutrasnjosti, pa cak i nekoliko zgrada u Hrvatskoj (a tamo vaze EU standardi i 2x veca cena). Neke slike se ponavljaju, ima rendera cini mi se i individualnih graditelja porodicnih kuca. Ja pitam gde je Beograd, ne unutrasnjost, Hrvatska ili Zanzibar? Da li oni imaju predstavu koliki je BG i koliko se u njemu zida, ali NE sa njihovim proizvodima? Bolje da nisu nista kacili, imaju samo negativnu reklamu. Ili da oktrenu list i pristupe iskreno - nekoliko magacina, supa i poljskih WC-a, za sta se inace kod nas koristio Ytong/Siporex.
 
Evo podataka koje koriste na teh. fak. u NS za neke njihove interne potrebe:

f1 – cena zida [din/m2],
f2 – koeficijent toplotne provodljivosti zida [W/m2K],
f3 – utrošak rada [nč/m2]

A1 – Demit Giter blok Austotherm AF+,
A2 – Demit Puna opeka Austotherm AF+,
A3 – Jednostruki zid,
A4 – Sendvič zid Austrotherm EPS A30,
A5 – Sendvič zid URSA,
A6 – Sendvič zid Trska,
A7 – Siporex.

Tabela sa uporednim podacima:

Kod:
    A1    A2    A3    A4    A5    A6    A7
f1  2.162 3.287 1.530 2.894 2.839 2.839 1.802
f2  0,44  0,42  1,44  0,48  0,43  0,45  0,53
f3  3,75  6,74  2,27  5,68  5,72  5,7   3,32

Znaci da je Siporex jeftin - jeste (f1), da se brzo zida - jeste (f3), ali nije bas toliko dobar toplotni izolator kao sto se prica (f2). Inace to se uvek istice u prvi plan kao glavni adut, a lepo se vidi da je na pretposlednjem mestu.
 
U najkracim crtama o radonu u gradj. materijalima:

Background

It is long known that radon is a radioactive end product that is
harmful if exposed for an extended period of time, and/or if it
is found in greater quantity. 
Radon is derived from the element uranium that we have quite
naturally in the environment, most of them coincide naturally
in several steps allowing new atoms of same element occurs.
The end product of uranium is radon and radon derivatives.
(Uranium‐Thorium‐>  Radium‐> Radon‐> Radon derivatives)
When radon decomposes, forming radon derivatives, consisting
of radioactive metal atoms. From these emitted from ionizing
radiation. (Alpha‐, Beta‐, and Gamma radiation)
It is a little known fact with radon that it is a gas that is
completely invisible, smell and tasteless. The only way to know
if there is radon is to measure. 

Radon in building materials

All stone building materials contain radium, and thus emit
radon. Normally, however, radium levels are so small, that
radon departure is insignificant, but there are exceptions.
Blue concrete is a type of lightweight concrete. The nucleus of
lightweight concrete consists of uranium‐rich alum shale, most
of them did this building materials emit radon. The name Blue
concrete was given because the material has a light blue color.
Construction material was used mainly for walls, but also to
some extent to the slab foundation, the material was used for
house construction between 1929‐> mid‐1970s. One of the
major producers of blue concrete was undertaken by Ytong.

Health Risks

What happens in the body when we are exposing ourselves to
radon, the radiation resulting from the radon decay damages
tissues in the lungs, which ultimately can lead to lung cancer.
The human body has an "external" good protection against
radiation, we must therefore obtain the radon in the body —
through inhalation – radiation can damage the body.
Fifteen percent of Sweden's lung cancer cases are caused by
housing containing radon, this means about 500 people
annually just in Sweden.
 Smokers represent a greater risk than
non‐smokers to suffer from lung cancer in homes with high
levels of radon. Radon comes with the inhaled air to lungs
where alpha radiation emitting at decay radon, cause damage
that can lead to lung cancer. If you are exposed to radon today,
it can take between 15‐40 years before lung cancer is detected.
If we can we reduce radon values exceeding 200 Bq/m2 we
would be able to avoid approximately 200 lung cancer cases a
year.

Measures

Wallpaper and a plastered blue concrete wall prevents radon to
some extent from getting out of the room air. It has also
examined the wallpaper of plastic and come to the conclusion
that these may reduce radon departure by 10‐30%. We shall,
however, be wary of using too dense material which reduces
the natural moisture migration through the wall.
If elevated radon comes mainly from building materials can we
minimize the radon concentration to about half by doubling
atmospheric diversity. 
 
Poglavlja iz Ytongovog prospekta koja podsticu na razmisljanje :

Reuse and downuse

AAC outlasts the service life of the buildings it is used for. This means that when this type of building is dismantled, the materials an be used again with no concerns regarding their durability. The reuse of assembly components made from AAC has been and is still put into practice. Up till now, walled AAC building blocks have hardly ever been reused.

Recycling and downcycling

Unmixed AAC surpluses can be returned to the AAC manufacturers and recycled. This has been done for decades for production residues. This material is either processed to granules or is added to AAC mixture as a substitute for sand.
 
Radioactivity

Measurement of nuclide concentration in Bq/kg for Ra-226, Th-232, K-40

All mineral raw materials contain minor amounts of naturally radioactive substances. According to the measurements, the natural radioactivity enables an unrestricted use of this building material from the radiological point of view. /BfS 2008/
 
Bilo kako bilo, moze covek i da ima poverenja u Ytong/Siporex, jeftin je, brzo se zida, ima solidne termicke karakteristike, mozda je cak i zdrav, ali projektanti, investitiori i kupci su ocigledno odbacili ovaj gradjevinski materijal. S obzirom da Ytong vise niko ne koristi (bar ne u BG-u), onda je Belvil zaista unikatno naselje. Samo se nadam da nece jednog dana da zavrsi kao ono cuveno azbestno naselje na B. Vodama, LOL!!
 
Siporex je bio jako popularan još osamdesetih godina, brza gradnja, jeftina, svi su od toga gradili kuće (ne znam koliko ga je bilo u prefabrikovanoj gradnji većih zgrada). Kad smo se već dotakli teme mogao bi neko da kaže koju i o zdravstvenim rizicima gradjevinskih lepkova.
 
Ne bi trebalo da bude problema tog tipa i sa ytong blokovima. Mada priznajem da me cudi to da ga nema vise na nasem trzistu pre svega u vecim stambenim objektima i kompleksima. Ne znam kakva je situacija sa manjim stambenim objektima i u licnoj izgradnji.

Mozda je najmerodavnije iskustvo stanara u belvilu kakva mu je termo i zvucna izolacija.
 
Ytong ima bolju termo i losiju zvucnu izolaciju. (to nije Belvil iskustvo jer je dominantan materijal u Belvilu beton ukljucujuci pregradne zidove.).

Problem male zastupljenosti kod nas je cena, Ytong+lepak+rad je skuplje od klasike cigla/blok+malter+rad. I to ce tako biti sve dok su plate gradjevinara takve kakve jesu.

Inace, osim u zakrzljalom mozgu svevisnje budaletine, Ytong i siporeks nisu isti proizvodi.
 
Svakako da nije nisam primetio da je pominjano da je isto
 
Laki, drugaciji je sastav, slicni jesu ali je Ytong mnogo "cistiji" i bolji proizvod.

Igore, koliko puta je na zadnje 2 strane spomenut siporeks? U kom kontekstu i na kraju krajeva, zasto je uopste potrebno razglabati o proizvodu koga nema i nece ga biti nikada vise.
 
Prvo je guslao gospodin bog samo o siporeksu kao materijalu od koga je pravljen belvil, a onda kada više nije mogao da izbegne dodao je i ytong i to sa /. Znači, to je jedno isto. Sa akcentom na jeftino, jeftino, jeftino...Na kraju je kao krešendo odalamio azbestno naselje.

:| :| :|

i sad, da se pravimo da ne primećujemo....ali totalna dosada.
 
Pretpostavljam da se "svevisnja bu********" i "zakrzljali mozak" odnosi na mene? Ne znam Igore da li imas nameru da reagujes/brises ili da i ja ospem paljbu? A ti nevenkoviu, ako nisi video i sister se upristojila, dosta bre vise, ako nemas nesto pametno da kazes, onda cuti i ne brukaj nam elitno naselje.

Sve sam lepo napisao u prethodim postovima, samo treba pogledati. Ytong i Siporex su brand-ovi za isti proizvod - AAC. Razlika je verovatno u kvalitetu i sastavu. Dokaz je da pravi Ytong za zapadno trziste i po EU standardima kosta 2.5 puta vise od cigle, a kod nas je znacajno jeftiniji. Prisustvo radona nije lako utvrditi, komplikovana su merenja, ne znam za otpadne sljake i pepeo. U svakom slucaju, ni jedan ni drugi nisu na dobrom glasu po pitanju toksicnosti, mada se svedski Ytong "ocistio" od uranijuma negde '70-ih godina, za Siporex se nista ne zna, verovatno bi na to morali da odgovore sami radnici koji ga prave, oni sigurno znaju sta se trpa unutra. Inace je skladistenje radioaktivnih i toksicnih materija JAKO skupo i komplikovano u civilizovanom svetu. Kod nas nikada nije bilo, mi smo to resavali lako i besplatno. Secam se jedne TV emisije u kojoj je naucnik iz Vince upozoravao sta se sve kod nas radilo i koliko je to opasno po zdravlje. Elem, da se vratim na to da li je Ytong=Siporex ili nije. Ovako kaze Wiki:

"Ytong" acquired Siporex and today produces "Siporex" under "Ytong" brand in Tuzla, Bosnia factory.

Znaci za sve one koji ne znaju engleski (kao Nevenkovic npr.), Siporex postoji i dan danas, a proizvodi se pod imenom Ytong. Ja samo pitam sve vas za koga, tj. cije trziste?

Dalje, Nevenkovic je verovatno u nekom prospektu procitao da je Ytong dobar izolator, e pa nije bato, gresis. Pogledaj tabelu koju sam postavio, to su realna merenja termicke provodljivosti razlicitih vrsta zidova i videces da ih ima nekoliko boljih, a samo jedan gori. Nisi u pravu ni za cenu rada, opet pogledaj tabelu, pise ti tamo - nije skup, nego je upravo suprotno - najjeftiniji je i najbrzi rad sa Ytong/Siporexom. Sta ti nije jasno da ti protumacim? Jedino ako si nepismen ili mozda namerno prosipas propagandu ovde? Da nisi i ti jedan od Deltinih sljakera, znamo da vas ima po Belvilu poprilicno? Ocigledno ne znas od cega ti je gajba pravljena, bolje pogledaj slike sa gradilista i bice ti jasno. Ili je radon vec poceo da deluje? :D
 
Imam novo pitanje: da li se negde u novogradnji ugradjuje PVC stolarija ili je i ona izumrla? Definitivno gubi na popularnosti, a vidim da su najcesci izbor ili kvalitetno drvo ili aluminijum ili drvo-aluminijum. Sta je razlog? Da nije ovo:

Dioksin – uzrok raka i drugih bolesti
01.09.2009
Dragan Cvetković

Dioksin - uzrok raka i drugih bolesti

Dioksin je hemijsko jedinjenje na bazi hlora koje se dobija veštačkim putem pri proizvodnji polivinil-hlorida (PVC). Pored toga, koristio se za proizvodnju herbicida i bojnih otrova. Dioksin spada u veoma otrovna jedinjenja.
Prema zvaničnim istraživanjima, kada bi se upoređivala otrovnost, najotrovniji je toksin botulizma, zatim toksin tetanusa, na trećem mestu su toksini difterije, a na četvrtom dioksin.
Polivinil-hlorid (PVC) se veoma mnogo koristi u savremenom životu, ali je njegov nusproizvod dioksin jedno od najtoksičnijih hemijskih jedinjenja. Najveće količine dioksina oslobađaju se spaljivanjem plastike. U sredinama gde se spaljuju velike količine plastike dim se posle odlaska u atmosferu vraća kao talog ili sa kišama na zemlju i kontaminira tlo. Preko biljaka i trave, dioksin se unosi u životinjske organizme pa ga jedući meso i mi unosimo u svoj organizam. U malim količinama dioksin se oslobađa i kada se plastične boce i kese zagrevaju ili zamrzavaju.
Ono što zabrinjava jeste to što se i veoma male količine dioksina koje nisu toliko opasne gomilaju u našem organizmu, u masnom tkivu, dok ne dostignu opasne kancerogene pa i smrtonosne doze.
Dejstvo dioksina na organizam
Ono što čini dioksin veoma opasnim jedinjenjem jeste činjenica da i u malim količinama može izazvati pad imuniteta organizma (imunosupresija). Padom imuniteta svaki organizam je veoma podložan dejstvu virusa i bakterija.
Smrtna doza dioksina za miša, u labaratorijskim uslovima, iznosi jedan mikrogram na kilogram telesne težine, a sto puta manja koncentracija dioksina je kancerogena.
Bolesti
Hlorni dioksin svojim delovanjem u jačim dozama na kožu može izazvati pojavu akni koje se veoma dugo leče.
Dokazano je da dioksin i u malim količinama uzrokuje mnoge bolesti: tumore, bolesti endokrinih žlezda, dijabetes, bolesti kože, a utiče negativno na plodnost i funkcije mozga (pamćenje).
Dokazi
Sistematskim pregledima i statističkim obradama podataka u najrazvijenijm zemljama, ustanovljeno je povećanje broja obolelih od malignih bolesti, a jedan od uzroka je i unošenje dioksina u organizam (udisanjem i ishranom).
Dok je bio predsednički kandidat, Viktor Juščenko (Ukrajina) je iznenada oboleo od tada nepoznate bolesti. Testovi su pokazali da je njegovo loše zdravstveno stanje bilo uzrokovano trovanjem dioksinom.
Svojevremeno su vođeni sudski sporovi o otrovnom dejstvu herbicida koji su korišćeni u Vijetnamskom ratu. Tamo su korišćeni herbicidi, pored ostalih sastojaka, sadržali i izvesnu količinu dioksina. Iako su ovi slučajevi zataškavani, ustanovljeno je da je dioksin izazvao povećanje broja obolelih od raka kod Vijetnamaca, ali i kod američkih vojnika koji su iz aviona raspršivali herbicide.
Američki naučnici su ustanovili da se dioksin oslobađa i pri zagrevanju ili hlađenju namirnica u plastičnoj ambalaži. Naročito je opasno podgrevati hranu u plastičnoj ambalaži u mikrotalasnoj pećnici.
 
Jeftina i, opasna

Case, flase, prozori, cevi, namestaj, podovi, kancelarijski pribor, igracke, odeca, obuca od plastike,
toliko su u svakodnevnoj upotrebi da vise i ne primecujemo u kojoj meri nas okruzuju. A i zasto
bismo? Plastika je toliko dekorativna laka za odrzavanje i jeftina, da je bez razmisljanja kupujemo
i bacamo kad dotraje. Samo, da li ste se nekad zapitali koliko je zdrava...

Svuda u razvijenom svetu se tezi da se PVC materijali zamene alternativnim prirodnim mate-
rijalima. Razloga je bezbroj, a zastita zdravlja stanovnistva i zivotne sredine na prvom mestu.
Krenimo redom. Pre nekoliko godina je Svetska zdravstvena organizacija (WHO) uradila studiju o
stetnosti pla-sticnih materijala po ljudsko zdravlje. Na prvom mestu neslavne top liste se nalazi
PVC (polivinilhlorid), jer sadrzi najvise hlora i aditive. Naime, vinilhlorid je poznat kao kancerogen,
a izaziva i neuroloska ostecenja, ostecenja imunog sistema, zatim jetre i bubrega... Ova supstanca
se neprestano emituje iz PVC-a tokom njegove proizvodnje, koriscenja i odlaganja.
Drugi na istoj listi su PU (poliuretani) koji se koriste za izolaciju. Trece mesto
pripada PS-u (polistirenu) koji se koristi za penaste izolacije, ali i za plasticno
posudje, a koji sadrzi kancerogene supstance kao sto je stiren. ABS
(akrilonitrin-butadien-stiren) zauzima cetvrto mesto, a koristi se za proizvodnju
cvrste plastike od koje se, recimo, prave cevi, branici automobila, ali i igracke! Na
zalost, njegov sastojak akrilonitril je izuzetno toksican i stalno se apsorbuje
disajnim putevima i putem koze i takodje je kancerogen.
Ni veoma popularni kompakt diskovi i plasticne boce nisu bezopasni. Naime, ovaj PC (poli-
karbonat) je napravljen od visoko toksicnih materija, a u njegovoj proizvodnji se koristi i rastvarac
hlor-metilen koji je poznata kancerogena materija.
Zbog ovoga su jos 90. godina proslog veka neke razvijene zemlje odlucile da do 2020. eliminisu
plastiku iz proizvodnje i upotrebe. Medju prvima Svedska. Pridruzila joj se Nemacka koja je donela
zakon o zabrani upotrebe PVC-a, zatim su njihovim stopama krenule: Spanija, Austrija, Holandija,
Danska, Velika Britanija, Francuska, Grcka, Italija, SAD, Japan... Ukratko, 14 zemalja
severozapadnog Atlantika i Evropske unije potpisalo je sporazum OSPAR, koji predvidja, kako
rekosmo, izbacivanje svih ma terijala koji emituju opasne materije do 2020. godine. Za pohvalu je
sto su se ovom trendu pridruzile, odnosno inicijativu vec prihvatile velike robne marke kao sto su
Ikea, Lego, Najk... Ali, kao sto je svojevremeno izjavila pokojna svedska politicarka Ana Lind: „Nije
pitanje da li da eliminisemo PVC, vec na koji nacin da ga totalno eliminisemo", verovatno imajuci u
vidu poznatu cinjenicu da su za razgradnju plastike potrebne hiljade godina.

Drvo - ekoloski izbor

Ba li ste znali da je recimo za proizvodnju PVC prozora potrebno osam puta vise energije nego za
izradu drvenog prozora istih dimenzija. Osim toga, proizvodnjom i odlaganjem PVC prozora
oslobadjaju se otrovne materije koje ugrozavaju zdravlje ljudi i zivotnu sredinu. Jer, PVC proizvodi
sadrze sest od 15 najopasnijih hemikalija koje se nalaze na spisku vlada zemalja Evropske unije.
Takodje je velika zabluda da PVC prozori ne stare. Njihov vek je 20 godina i tada se moraju
potpuno zameniti, jer se ne mogu popraviti kao drveni, koji uz pomoc savremene tehnologije mogu
da potraju i do 60 godina.

Mozda je pravi ili poslednji trenutak da se zapitamo koliko ce dugo Srbija biti na margini svetskih
desavanja, ali i evropska deponija za zastarele tehnologije koje nude proizvode stetne za zdravlje
stanovnistva i zivotnu sredinu. Alternativa koja nam se nudi u vidu PVC stolarije, posudja i cega
sve ne, ravna je zivotu u plasticnoj kesi. Zato ne dozvolite da vas prevari dizajn, niska cena i prica
o lakom odrzavanju tih proizvoda. Zdravlje je ipak najvaznije, zar ne?

izvor: “Politika”
 
Znaci citava zbrka i svadja je pocela kada sam spomenuo oko realne cene...Zatim "bog" ulece u klizeci i pocinje paljbu i svadju pa sve do zatvaranja foruma od Igora ( sa cime se inace slazem jer nije mesto za prepucavanje)...Napokon krenulo konstruktivno da se prica...Cutao sam cutao ali jednostavno moram i ja da se prikljucim kritikama vecini korisnika ovog foruma. Ja koji inace nemam apsolutno nista protiv Mr "bog"-a da piskara i iznosi svoja misljenja i verujem da je radikalni pristup dobar jednoj demokratiji samim tim i ovom forumu.....Ali "bog" bas preteruje u svojim pisanjima prosto je ocigledno da je covek koji sigurno namenski radi na urusavanju Belvila iz samo njemu poznatih razloga...Niko normalan nebi toliko piskarao o siporeksu asbestos naselju ( notorne lazi ) i svemu drugom osim da mu je prosto posao da se time bavi....Stvarno postaje jadno da gledam njegove priloge jedan za drugim kako se samo zahuktava da dezinformise posetioce ovog foruma ( otisao je toliko daleko da sada pise i knjige u svakom odgovoru)... bog daj bre prikoci malo, udahni malo....Znas onu staru proverenu tri puta meri jednom seci!!! I prestani Igora da pozivas stalno u pomoc ( mojne da se brukas smesno postaje ) nego usresredi se na sebe i smiri se malo niko ti ovde nije neprijatelj, prosto neslazu se ljudi sa tvojim konstatacijama o siporexu, Tuzli, Jeftinom i otrovnom materijalu u Belvilu itd...jbg pomiri se vise!!!! Koliko si se zahuktao nebi me cudilo da imas na ramenu tetovazu srca a u njoj cigla :) Nemoj ovo zadnje da smatras kao neku uvredu pokusavam da te razvedrim malo i nasmejem....i da civilizujem ako je to uopste izvodljivo!!!! Verovatno sledi referat od 10000 reci ali iskreno se nadam da ces staviti prst na celo pre nego sto krenes da lupas po tastaturi :)
Evo ukratko sta kaze Nemac:http://www.xella.com/en/content/ytong.php

Dosta sam procitao i sam o Ytongu i svugde se pise u pozitivnom i kvalitetnom materijalu...mrzi me da radim copy-paste ...lako google i citaj od zemalja u okruzenju do citave evrope i sire!!!
 
Nista komso nije pocelo od tebe, ne laskaj sebi, vec gomila iz naselja ovde godinama trabunja gluposti, lazu sebe i druge, svadjaju se, sire offtopic, smaraju, itd. Drugo, ne favorizujem ciglu, naprotiv, mogao si da procitas da sam napisao da bi Ytong trebalo da bude bolji materijal, a sto nije - to ne znam. Samo sam izneo cinjenice, a to sto se pacenici vredjaju - bas me zabole:

- Puno se gradi u BG-u, ali Ytong/Siporex vise niko zivi ne koristi.
- Kod nas je to najjeftinija i najlosija gradnja, a termicki uopste nije sjajan, iako im je to kao glavni adut.
- Ne znam sta se radi sa otpadnim materijama u 2014-oj, ali se sigurno se ne odvajaju milioni za ekoloska resenja.

Tako stoje stavri, a ti pazljivo citaj moje postove pre nego sto pocens da lupetas. Ako i dalje nista ne kapiras, moguce je da te zeza kombinacija radon-dioksin :) To oko cene cu da ti objasnim, neki drugi put, obecavam. Samo ne mogu da verujem kakvi se naselise ovde, em sve serviram na tacni, em sve moram po 5 puta da ponovljam, a nista ne mogu sami da zakljuce. Alo bre citajte sta pise i ukljucite mozgove! Ajd u zdravlje (trebace vam).
 
Sve to sto si rekao moze da se napise i bez uvredljivih komentara za ostale ucesnike pa onda ne bi od ove teme pravili ovo u sta se pretrvorila.

Naravno ja jesam za to da se prica i o materijalima ali ako to za cilj ima samo da se podsmeva nekome ko je kupio stan u kome je ugradjivan taj materijal i usput posalje koja uvreda ja nisam za to i takvi postovi ce biti brisani kao i slicni odgovori tebi. Naravno ako se sa time nastavi tema ce biti do daljneg zaista zakljucana, jel ako cemo realno naselje je davno izgradjeno ljudi su se mahom vecinom uselili pa i ne bi bila steta zatvoriti temu koliko je steta citati uvredljive postove. To jednostavno nije u duhu naseg foruma a ova tema je jedina odudarala od toga i pored visegodisnjih apela i brisanja postova.
 
Skj to je auto reply foruma koji automatski stize posto sam ja editovao post i obrisao najspornije delove uostalom procitaj i moj predhodni post.
 
Vrh