Blic, 22.Dec.2010, 10:05
Zdrava zgrada od opeke
Srpski građevinari prilikom izgradnje stambenog prostora mahom štede na materijalima i ne vode računa o tome šta je zdravije za one koji će tu stanovati. Na sreću, konstatuju arhitekte i lekari, ipak se koriste materijali koji su dozvoljeni i koji direktno ne ugrožavaju zdravlje, mada bi moglo dosta toga da se koriguje.
Arhitekta Ivana Milinković kaže da kada je reč o uticaju na čovekovo zdravlje, dobri materijali su svi prirodni, pre svih opeka, drvo i giter blok. Manje zdravi materijali su oni u koje se dodaju neki aditivi, a tu se ubraja siporeks blok, mada ne postoji način da se ova tvrdnja potpuno i dokaže.
- Čim neko ima sertifikat o ispravnosti kvaliteta, onda može da prodaje svoju robu i da je ugrađuje. Time se bavi Institut za standardizaciju - kaže Ivana Milinković.
U Srbiji se praktikuju klasični načini gradnje. Novi koncepti projektovanja, koji nastaju kao posledica potrebe za očuvanjem čovekove okoline i samim tim smanjenja utroška energije, kod nas još nisu zaživeli.
Najbitnije za stanara je od čega se stambeni prostor gradi, koji materijal se koristi za izolaciju i eventualno za pregradne zidove.
Najčešće se zida giter blokom, od čega se mahom prave i pregradni zidovi, što je, smatra Ivana Milinković, dobro. Ukoliko je reč o takozvanoj poluprefabrikovanoj gradnji, donose se gotovi betonski paneli (zidovi ) na gradilište, što je takođe prihvatljivo sa zdravstvenog i ekološkog aspekta. Na sreću, najređe se zida siporeks blokovima. Oni su najgori po zdravlje na duge staze.
Dobri materijali
za zidanje - giter blok, betonski paneli
za termoizolaciju - mineralna kamena vuna
za pregrađivanje - giter blok, opeka
Lošiji materijali
za zidanje - siporeks blokovi
za termoizolaciju - stiropor
za pregrađivanje - gips kartonska ploča
Od materijala za termoizolaciju ugrađuje se uglavnom stiropor. Reč je o veštačkom materijalu koji ima određeni rok trajanja, pa brzo gubi svoje osobine. Bolja je mineralna kamena vuna, ali je skupa i skuplja za ugradnju, pa je retko ko stavlja.
- Pregradni zidovi su najčešće od opeke ili giter bloka i tu nemam zamerki. Stiropor je manje dobar materijal, mineralna vuna je bolja - nastavlja Milinković i dodaje da treba voditi računa i o krovnom pokrivaču, pa preporučuje crep i lim, dok je tegola manje poželjna.
Doktorka Nevenka Dimitrijević kaže da se malo priča o tome šta je zdravo, a šta nije kada je reč o gradnji stanova, kao i da niko nije konkretno dokazao da određeni materijali imaju često pominjano kancerogeno dejstvo. Njen stav je da bi projektanti mogli da planiraju ekološki podobne materijale, ali su, prema njenim saznanjima, u najvećem broju slučajeva uslovljeni željama investitora koji su retko raspoloženi za to.
- Posebno bih se osvrnula na PVC stolariju, koja nije od prirodnih materijala. Stoga bih kao lekar preporučila stolariju od drveta, aluminijuma ili čelika - kaže dr Nevenka Dimitrijević.