Šta je novo?

Belville - [ Stambeno poslovni kompleks | 430 000kvm ]

Komunikacija sa stanarima ide preko oglasa po staklima u ulazu. Zar nije dovoljno da se svakom stanaru pošalje mejl na koji će on odgovoriti ili neće. Na taj način će se znati ko je (ne)zainteresovan za održavanje. Zar svaki stanar treba da negdje ide i potpisuje saglasnost za popravku lifta ili bilo čega kada bi odgovor na poslati mejl bio dovoljan dokaz da je saglasan ili nije saglasan.
 
Mora da se potpiše da bi važila saglasnost, jer se time obavezuješ da nešto i platiš.
 
Мејл је довољан доказ о аутентичности. Сагласност послата мејлом важи као и да је лично потписана.
Има власника станова који не живе у Белвилу па би овакав начин комуникације био много практичнији и проблеми би се брже рјешавали.
 
Nije tacno. Postoji zakonska regulativa kako odlucuju skupstine stanara i sta znaci da >50% stanara treba da da saglasnost i u kojoj formi se ta saglasnost daje. Da bi to islo elektronski morao bi da se implementira elektronski potpis i digitalni sertifikat, ali on se ne primenjuje svuda i ravnopravno sa tradicionalnim potpisom za sada. Jedini nacin da bi to imalo pravnu validnost i da bi na bazi toga neko mogao da sklopi ugovor o pruzanju nekakve usluge je da se skupe potpisi stanara. Npr. u slucaju lifta ti mozes da posaljes email da se slazes da se popravi lift o trosku stanara i nekim cudom na osnovu takve potvrde stanara FF ili predsednik Kucnosg saveta angazuje izvodjaca. Kada treba da se plati tebe nista ne obavezuje da platis uslugu popravke i ne moze niko da zakonski potrazuje od tebe iznos na koji si se mailom obavezao da platis, ako nisi nista potpisao.
 
Ако ћемо гонити мак на конац, ни потпис није аутентичан ако није овјерен на суду. Када се потписује сагласност о неким радовима у згради нико не провјерава идентитет потписника, па могу настати проблеми код наплате трошкова. Уколико сам ја своју имејл адресу дао предједнику скупштине станара, онда сви дописи послати са ње се сматрају аутентичним. Доказивање да ли ју је неко злоупотребио је исто као и доказивање да ли сам ја или неко други потписао сагласност. Таквих ће сигурно бити занемарљиво мало и неће бити проблем јер већина неспорних сагласности обавезује и мањину.
 
Postoji zakonska procedura da se proveri autentičnost potpisa. Npr. ako hoćeš da podneseš neku incijativu, treba da sakupiš određeni broj potpisa; da bi osnovao političku stranku treba da prikupiš potpise itd... To je zakonski regulisano i tu nema "teranja maka na konac". Slažem se da bi bilo jednostavnije kada bi se primenjivao elektronski potpis u većoj meri. Od ove godine obveznici PDV-a godišnju poresku prijavu podnose elektronskim putem, a bilo bi dobro da se to proširi i na fizička lica (npr. godišnji porez na dohodak građana). Ipak, da bi to koristio osim lične karte sa čipom i čitača kartice treba ti i digitalni sertifikat za koji ne znam tačno ko ga izdaje kada su u pitanju fizička lica.

U idealnom stadijumu - čim ubaciš ličnu kartu sa čipom mogao bi da potpisuješ elektronski dokumenta, peticije, da glasaš itd...
 
Говоримо о практичности. Ако мислиш да би сагласност дата мејлом била недовољан доказ (ипак мислим да се не може занемарити аутентичност мејла), онда је то и потпис без овјере, поготово дат без идентификације потписника. Да бих ја дао сагласност на неку одлуку треба да дођем у Белвил из унутрашњости, ти из иностранства, а нисмо једини. Сакупљање потписа за оправку лифта траје више од мјесец дана. Да ли би већ било готово да се прихватају мејлови? Мислим да би.
 
Erysimum Cheiri":3q0uo6yl je napisao(la):
Ipak, da bi to koristio osim lične karte sa čipom i čitača kartice treba ti i digitalni sertifikat za koji ne znam tačno ko ga izdaje kada su u pitanju fizička lica.

U idealnom stadijumu - čim ubaciš ličnu kartu sa čipom mogao bi da potpisuješ elektronski dokumenta, peticije, da glasaš itd...
Digitalni sertifikati se izdaju na ime fizickih lica. LK (cipovana) je jedan od priznatih dig.sert. za podnosenje poreskih prijava. Sa jednim DS moguce je prijavljivati poreske obaveze za neograniceni broj pravnih lica. Ali ne mozes sada ocekivati da svi imaju citace da bi potpisali zakljucak skupstine stanara.

Nakon isteka sadasnjeg ugovora sa FF prilikom raspisivanja novog obavezno ubaciti odrzavanje liftova. Ako ima jos nesto sto je primeceno a da je izvan ugovora - takodje ga treba dodati na listu. Proslo je 5 godina, kvarova ce biti sve vise.
 
Danas pročitah u Politici da se EPS seli u Belvil,hoće da zakupe 4.000 kvadrata poslovnog dela naselja na 5 godina- cena 4.3 miliona evra
 
Erysimum Cheiri":3w1gqwwi je napisao(la):
ok, whatever...

E bas vala! Kada nasi ljudi budu znali da koriste mejl i net, mozemo da pricamo o tim stvarima... Ovako, lepo, oglasna tabla i potpis - JEDINO legalno. Toliko.

Ko ne zivi ovde - neka se raspita kod podstanara ili firme kojoj iznajmljuje stan. To je njegova duznost bez pogovora.
 
Evo kako PROFESIONALKA iz raspalog CLEAN ROOM-a parkira na parkingu gde nema ni mesto. Svirne, obezbedjenje dodje, digne rampu... Isto radi i u garazi. Valjda profesionalku mrzi da ustane ujutru kada je otvoren ulaz u naselje - sta ce, prijateljica noci. Mi smo svi debili sto smo platili garazna i otvorena mesta.

Prava PROFESIONALKA (najstariji zanat).
http://www.dodaj.rs/f/2R/H2/2gkw0dAY/je*******eni-klin-rum.jpg
 
sta se desava sa fasadama, nije bilo pranja od kad je naselje napravljeno, i takodje ima li obavezu first facility da kreci unutrasnjost zgrade ?
 
Pozdrav svima, na sta mislite kad kazete obavezno ubaciti odrzavanje liftova? Zar oni nisu vec sada obuhvaceni ugovorom?! kvarovi se nikako ne mogu predvideti unapred kao ni njihovi troskovi.. mozemo eventualno placati neku manju sumu kao rezervu po stanu na ime buducih popravki cime bi se izbegle te mukotrpne procedure prikupljanja potpisa.
 
marcomarin34":d6mpnm72 je napisao(la):
ovo odrzavanje se placa, izracunajte, od 2000 stanova, neka je stan prosek 30evra po stanu, to je mesecno 60.000 evra, ili godisnje 720.000 evra, i opet sve sto vredi u zgradi se ne odrzava.
Situacija je apsurdna, ili menjati firmu koja odrzava ili se sa ovom firmom dogovoriti posle isteka ugovora.

Komšija pa ne ide valjda tih 720.000 u isti džep ili ide. Zašta onda rade firme koje čiste i sade cveće?? Za ratluk ili za pare? Neznam da li su ovi dužni da plaćaju delove za popravku ali znam da se čisti, znam da je zelena trava sa solidnim cvećem, da je tu i nekakvo obezbedjenje. E a ti koji su potpisali za tih 500 evra za celo naselje oni su možda krivi. Mogli su lepo da kažu hoćemo 1000 evra i nebismo sada upirali prstom u nekoga a da i neznamo dali smo u pravu. Ako neko zna ako treba da kupe taj deo napišite ovde jer neznam možda i druge čeka to isto. Što reče komšija pogledaj travu u blokovima a kad već gledaš pogledaj i liftove. Kakva trava takvi i liftovi. Na izdisaju. Tast mi živi u blokovima na 5 spratu ali ipak idem peške kod njega. Što je sigurno sigurno je.
 
bitno da ima par cvetica ispred zgrade, i da se komsije polako kondiciono pripremaju za pesacenje...
Odrzavanje ima smisla upravo da bi se izbegle situacije u kojima se stalno nesto okupljaju skupstine stanara, onda nema razlike izmedju nas i obicnih blokova, sem u par cvetica zasadjenih ispred zgrade, placati 720.000 godisnje za par cvetova, morate priznati da je preskupo, ah da imamo i 4 cuvara koji se smenjuju u garazi, to je 2000 evra (ako i toliko jer mislim da rade za minimalac) znaci 2000 evra na 250 stanova, ili 4 evra po stanu mesecno, umesto sadasnjih 30 proseka, to zvuci mnogo realnije, dodajte tu jos 1 evro po stanu za 2 povrsine 10x10m2 mesecno, to je 250 evra mesecno za 2 mini parcele, jedna plata full time, malo li je? Ukupno 5 evra mesecno, gde je jos 25?
 
ajd da kazemo, troskovi mogu biti maksimalno 50% od novca koji se daje, za ostalih 50% mogu jedan mali deo dati za liftove i ono sto nije uslo u ugovor
 
Neznam šta da mislim kad pročitam ovakve komentare. Ako je neko video taj ugovor neka kaže da li su dužni ili nisu dužni to da plate. Voleo bi da čujem nekoga od komšija koji su duže na forumu predpostavljam da to bar znaju. NEgo komšija evo sad je 2014 godina a ovi su ovde od 2012 koliko znam. Već bi oni leteli odavde da je tako kao što kažeš za lift. Neću još da sudim hoću da čujem malo i ostale kakva su im iskustva i da li su u zgradama imali kvarove i ko ih je plaćao.
 
Цијена се не одређује према трошку које фирма за одржавање има већ према понуди и потражњи. Ако би се тако одређивала цијена кафе у кафићу нико је не би попио. У питању је тржиште. Треба видјети колико станари других зграда у граду плаћају своје одржавање које се обично своди на чишћење степеница. Ја у мојој згради у унутрашњости (два спрата - девет станара) плаћам 500 динара чистачицу која три пута недељно пребрише степенице (плус детерџент). Она би у једном улазу у Белвилу (60 станова просјек) добила око 3300 динара. То је само чишћење, а у Белвилу за те паре добијемо релативно добро комплетно одржавање.
Уколико можемо да добијемо фирму која ће за мање пара једнако квалитетно или боље одржавати насеље или за исте паре пружати додатне услуге, у реду - потпишимо уговор са њом. Тендер и референце су закон.
 
Lift nije u ugovoru o odrzavanju. Jeste ciscenje lifta, ali kvarovi/popravke - nisu. Kako nisu leteli do sada? Pa, liftovi se nisu kvarili masovno :)

Opet nije tu kriv FF vec onaj ko je pristao na takav ugovor. I ja da sam na njihovom mestu ne bih se petljao da popravljam nesto za sta nisam angazovan i jos da placam nesto na sta se nisam obavezao.

Resenje kako su nama rekli je da se uvede osiguranje u zgradama i onda bi svi ti kvarovi (kojih btw nema mnogo) bili pokriveni. Medjutim tu je opet pitanje ko ce da plati to osiguranje (par stotitna dinara mesecno). To bi trebalo da se definise u buducem ugovoru da odrzavanje bude ukljuceno u tih 0.35 eura, a da FF (ili neko drugi) ima malo manji profit i to je to. Ne kazem da sam protiv da se plati extra za osiguranje, ali sigurno se svi stanari nece sloziti da pored hleba placaju i za pogacu, tako da je jedini nacin da zastitimo svoja prava da se to ukljuci u neki buduci ugovor.
 
Pokvario se i lift u Šeboju, i to baš na dan kad su nalepili ko je zadužen za servis liftova ;)

Najpre treba isključiti mogućnost da su liftovi izašli iz garancije.
Pretpostavljam da je sada negde oko 5 godina da su postavljeni, mislim da nije nemoguće da je garancija bila u tom obimu.

Razumem da se išlo čudnom logikom (neće se kvariti liftovi) pri sklapanju ugovora ali je to sada već neodrživ pristup.
Nisam siguran da je kolektivno osiguranje dobro rešenje, jer ga mora ugovoriti dobar poznavalac (koga možda na strani saveta naselja nema).

Bitno je da se uvede fiskna mesečna cena koja bi pokrivala kvar svake vrste u vezi sa zgradom.

Krečenje unutrašnjih zidova: mislim da nije ugovoreno.
 
Kad se bude potpisivao nov ugovor treba insistirati da se ostavlja vise novca za popravku raznih kvarova - i ne samo liftova. Garancije su vec istekle i logicno je da je odrzavanje skuplje. Ako se vec interesujete za odrzavanje, a trebalo bi da nam je svima bitno, neka svako poprica sa predsednikom svog ulaza i da predlog koji ima.
 
Vrh