Šta je novo?

Belville - [ Stambeno poslovni kompleks | 430 000kvm ]

micoboj":116dl8ol je napisao(la):
Održan je sastanak kućnog savjeta i dobijen prijedlog ugovora o FM uslugama.
Pitanja za razmišljanje i razmjenu mišljenja:
- Kada se te usluge poklapaju sa uslugama koje se plaćaju kroz Infostan kome ih treba plaćati?
- U tom prijedlogu ugovora je dat iznos zbirnog računa koji će stanari plaćati davaocu usluga. Ako se površine stambenog i poslovnog prostora kao i površine garaža i parkinga pomnože sa njihovom cijenom održavanja po m2 trebalo bi da bude puno veći iznos. Izlazi da se iznos koji će se fakturisati odnosi samo na prodate stanove. Dilema: Ako je u ugovoru dat fiksni iznos računa (koji ne bi trebalo da se mijenja u toku trajanja ugovora) šta će biti kada se prodaju ostali stanovi (ili dio njih)? Da li će se taj iznos podijeliti na novi broj stanova (smanjenje troškova po stanu) ili će ga davalac usluga povećati bez obzira na ugovor? Ako je ovo drugo, onda to treba precizirati u ugovoru.
- Nakon isteka ugovor se automatski produžava na neodređeno vrijeme. Zašto neodređeno? Zašto ne opet na godinu? Zašto prekidati ugovor, odnosno tražiti razlog za prekidanje? Bar nakon prve godine, bez obzira bili zadovoljni uslugama ili ne, treba raspisati konkurs (kako se sada kaže - tender) da se vidi da li ima i kakva je konkurencija.
- Opisi termina: spoljni delovi - delovi koji se nalaze na zemljištu izvan zgrade. Koliko daleko? Da li uključuje i saobraćajnice?
Treće lice - svako fizičko i pravno lice koje nije Davalac usluga. Šta je sa korisnicima?
Radni dan - znači svaki dan, kojeg je Narodna banka Srbije otvorena za poslovanje. Zašto se veže za NBS? Trebalo bi da se veže za
Zakon o državnim praznicima.

Ukoliko ima i drugih primjedbi dajte da ih prodiskutujemo.
Blok 67 placa odrzavanje za neprodate stanove. Kada je jedan mladji covek na kraju pristao da bude predsednik kucnog saveta u mom ulazu predstavnik B67 mu je rekao da se ne radi o nekom zahtevnom poslu i da jedino sto ce u stvari raditi je da svakog meseca prenese deo novca za to odrzavanje sa racuna B67 na racun kucnog saveta, ili vec tamo gde treba ne secam se dobro. Ali glavno je da ta razlika koju pominjes u stvari ne postoji.

Ali, u vezi s tim postoji i pitanje koje mi je iskrslo vec u onoj polemici s Ciklamicom: ako za zauzece zajednickih povrsina koje pripadaju stanarima treba pristanak 51 posto stanara, ima li B67 pravo glasa u ime neprodatih stanova?
 
@Pustolov
Ako je neki loš pravnik pisao prijedlog ovog ugovora to ne znači da ga treba da prihvatimo kao takvog. Zato sam i iznio svoje primjedbe kako bismo kroz razmjenu mišljenja inicirali nekog stanara sa pravničkim iskustvom da napravi našu verziju ugovora.
Pod 1 - Uz ugovor ide i prilog 1 koji nisam vidio ali pretpostavljam da je to Spisak aktivnosti sa dinamikom koji smo dobili ranije
Pod 2 i 3 - Slažem se
Pod 4 i 5 - I ja pretpostavljam da razlika između ponuđene sume koja će se fakturisati i sume koja se dobija kada se sve površine pomnože sa cijenom ide na teret B67, ali u ugovoru je dat fiksni iznos računa u kojem se ne spominje šta ako se proda još koji stan.
Ukoliko su ažurni da pozovu pauka da digne nepropisno parkirano vozilo onda treba da reaguju i na dim.

@ Cobretti
Rado bih pročitao primjedbe i drugih stanara pa mi pošalji mejl.
 
Sister":2ckue55u je napisao(la):
Blok 67 placa odrzavanje za neprodate stanove. Kada je jedan mladji covek na kraju pristao da bude predsednik kucnog saveta u mom ulazu predstavnik B67 mu je rekao da se ne radi o nekom zahtevnom poslu i da jedino sto ce u stvari raditi je da svakog meseca prenese deo novca za to odrzavanje sa racuna B67 na racun kucnog saveta, ili vec tamo gde treba ne secam se dobro. Ali glavno je da ta razlika koju pominjes u stvari ne postoji.
ako kući savet na sebe preuzme ovu obavezu, da skuplja i plaća b67 onda je to najnepovoljnija varijanta za stanare ali najpovoljnija za b67
Sister":2ckue55u je napisao(la):
Ali, u vezi s tim postoji i pitanje koje mi je iskrslo vec u onoj polemici s Ciklamicom: ako za zauzece zajednickih povrsina koje pripadaju stanarima treba pristanak 51 posto stanara, ima li B67 pravo glasa u ime neprodatih stanova?
zakon ne poznaje 51% stanara već glasove vlasnika više od 50% površine.
to u praksi zanči da ako ja imam veči stan imam i veće pravo nego vlasnik manjeg stana
npr u praksi za neku imaginarnu zgradu
10 stana od 60m2
5 stana od 100m2
5 stana od 150m2,
svaki vlasnik ima glasova koliko ima m2
da bi se donela važeča odluka potrebno je da ima više od 925 glasova, ukupna površina zgrade je 1850m2
sto na primeru znači da se 5 vlasinka stanova od 150m2 i 2 vlasnika od 100m2 mogu dogovoriti u upravljati zgradom iako su manjina pobroju stanova većina su po vlasništvu

ukoliko se b67 legitimise kao vlasnik stanova ma pravo glasa
 
micoboj":9ska6p7z je napisao(la):
@Pustolov
Ako je neki loš pravnik pisao prijedlog ovog ugovora to ne znači da ga treba da prihvatimo kao takvog. Zato sam i iznio svoje primjedbe kako bismo kroz razmjenu mišljenja inicirali nekog stanara sa pravničkim iskustvom da napravi našu verziju ugovora.
Pod 1 - Uz ugovor ide i prilog 1 koji nisam vidio ali pretpostavljam da je to Spisak aktivnosti sa dinamikom koji smo dobili ranije
Pod 2 i 3 - Slažem se
Pod 4 i 5 - I ja pretpostavljam da razlika između ponuđene sume koja će se fakturisati i sume koja se dobija kada se sve površine pomnože sa cijenom ide na teret B67, ali u ugovoru je dat fiksni iznos računa u kojem se ne spominje šta ako se proda još koji stan.
Ukoliko su ažurni da pozovu pauka da digne nepropisno parkirano vozilo onda treba da reaguju i na dim.

@ Cobretti
Rado bih pročitao primjedbe i drugih stanara pa mi pošalji mejl.
pod 1 - pise u ugovoru da su opisane usluge u prilogu 1, moguce je da si u pravu onda prihvatam svoju gresku, ali onda mora da stoji da je prolog broj taj i taj sastavni deo ugovora inace se moze menjati kako kome odgovara
 
Pustolov":2z9g61ht je napisao(la):
Sister":2z9g61ht je napisao(la):
Blok 67 placa odrzavanje za neprodate stanove. Kada je jedan mladji covek na kraju pristao da bude predsednik kucnog saveta u mom ulazu predstavnik B67 mu je rekao da se ne radi o nekom zahtevnom poslu i da jedino sto ce u stvari raditi je da svakog meseca prenese deo novca za to odrzavanje sa racuna B67 na racun kucnog saveta, ili vec tamo gde treba ne secam se dobro. Ali glavno je da ta razlika koju pominjes u stvari ne postoji.
ako kući savet na sebe preuzme ovu obavezu, da skuplja i plaća b67 onda je to najnepovoljnija varijanta za stanare ali najpovoljnija za b67
Sister":2z9g61ht je napisao(la):
Ali, u vezi s tim postoji i pitanje koje mi je iskrslo vec u onoj polemici s Ciklamicom: ako za zauzece zajednickih povrsina koje pripadaju stanarima treba pristanak 51 posto stanara, ima li B67 pravo glasa u ime neprodatih stanova?
zakon ne poznaje 51% stanara već glasove vlasnika više od 50% površine.
to u praksi zanči da ako ja imam veči stan imam i veće pravo nego vlasnik manjeg stana
npr u praksi za neku imaginarnu zgradu
10 stana od 60m2
5 stana od 100m2
5 stana od 150m2,
svaki vlasnik ima glasova koliko ima m2
da bi se donela važeča odluka potrebno je da ima više od 925 glasova, ukupna površina zgrade je 1850m2
sto na primeru znači da se 5 vlasinka stanova od 150m2 i 2 vlasnika od 100m2 mogu dogovoriti u upravljati zgradom iako su manjina pobroju stanova većina su po vlasništvu

ukoliko se b67 legitimise kao vlasnik stanova ma pravo glasa
Zasto se ne razumemo? Sta da "skuplja i placa 67".
Rekla sam da sa racuna B67 novac za odrzavanje za neprodate stanove se prenosi na racun kuc. saveta.......uz ogradu da sam tako razumela to tada.
 
Veoma zanimljiv zadnji post pustolove.Dakle i mi koji zivimo u drugim zgradama isto tako mozemo biti vladani od strane manjine sa velikim stanovima,divota...
 
@sister
pročitaj moje prethodni post na ovu temu


da pojasnim još jednom!
ako je obveznik održavanja Skupština Stanara to znači da kao nekada u socijalističko vreme ima blagajnik zgrade koji ili ide od čoveka do čoveka i traći pare ili stavi u sanduče da se upalti na račun skupštine stanra

u praksi će se desiti da neko neće da plati
da nekog nema mesecima
da neko nema para

obveznik tog duga je skupština stanara
dakle ako stvari kulminiraju pa recimo pola zgrade koji tu živi neće da plaća recimo jer nisu očistili sneg na vreme ili komšiji obili kola u garaži jer je čuvar otišao kao fol da obiđe nešto b67a tu razliku i dalje potraživati od skupštine stanara, te će recimo prvo prestati da čisti ulaz, iako recimo polovina stanara to plaća, a na kraju može tužiti skupštinu stanara i od nje naplatiti dug pa nek se posle stanari međusobno prebijaju

ukoliko bi b67a svaki meseči račun dostavljalo recimo preko infostana onda je obeznik svaki stan i sam odgovara za to, lakše je tako naplatiti
 
Član 21
Skupština zgrade može doneti odluku da se zajedničke prostorije pretvore u stan ili poslovni prostor, ako su za to ispunjeni uslovi po propisima o planiranju i uređenju prostora i izgradnji objekata.


Skupština zgrade može odlučiti da radove iz stava 1. ovog člana izvede neko od vlasnika stanova, odnosno drugih posebnih delova u zgradi, odnosno neko od članova njihovog porodičnog domaćinstva, ili treće lice ako utvrdi da vlasnici stanova odnosno drugih posebnih delova zgrade, ili članovi njihovih porodičnih domaćinstava nisu za to zainteresovani.
Odluka iz stava 1. ovog člana donosi se saglasnošću vlasnika stanova odnosno, drugih posebnih delova zgrade kojima pripada više od polovine ukupne površine stanova i drugih posebnih delova zgrade.



Ovo je iz Zakona o odrzavanju stambenih zgrada. Ono o vise od polovine povrsine stanova i zajednickih prostora za saglasnost je tacno, tako pise. I to kako za adaptaciju neke zajednicke povrsine tako i za to kako ce se organizovati odrzavanje zgrada.

Ako je recimo onaj vlasnik kafica u Ciklami uzeo pola decjeg igralista, koliko vidim jos nije zavrsio radove, i ako je pretpostavka da ima uz pomoc B67 saglasnost vise od polovine povrsine stanova (ne znamo da li ima, ali pretpostavimo da ima!), ipak mozete jednostavo sve to ustopirati: neka samo jedan vlasnik stana iz tog ulaza podnese zahtev da zeli tu zajednicku povrsinu (pola decjeg igralista) da pretvori u bilo sta, smislite nesto, recimo malu igraonicu za decu ili nesto drugo. U smislu da zeli da se bavi time. Samo to je dovoljno, zahtev, da vlasnik kafica ne sme nista dalje da preduzima!

Koliko sam ja cula, govorilo se uvek da ce uplatnice za odzavanje poceti da stizu..............Uplatnice!!! Uplacivacemo tacno preciziranu svotu za svaki pojedinacni stan na racun davaoca usluga, preduzeca EC Harris. A svoju svotu za odrzavanje neprodatih stanova ce B67 uplacivati preko kucnog saveta. Meni je jasno....
 
@sister
- kod nas nije bas sve tako cisto, i prostor izmedju zgrada se smatra javnom povrsinom bez obzira na to sto je kroz tender dato na izgradnju, naravno kad bude omoguceno da se povrsina oko zgrade uknjzi na ime zgrade a dulic to najvljuje vec duze vreme onda stanari imaju sva prava

- nije dovoljno da se neko tek tako pobuni i da kaze e ono sto smo ti dozvolili sad vise ne vazi, dakle to je sigurno precizirano takvim ugovorom ako postoji kao i penali ako se neko predomisli, ako ugovor ne postoji vec neka precutna saglasnost i to postoji u nekoj sivoj zoni i dalje je problem

- no u ovoj zemlji nista nije moguce odratiti jednim dopisom pismom i slicno, vec je put do resavanja problema jako jako dug

- upaltnice za odrazavanje bi trebalo da idu na b67a a ne na EC jer se sa njima potpisuje ugovor, no uplatnice mogu da sadrze i broj ziro racuna skupstine stanara.... svejedno u ugovoru to nije precizirano a kad se nesto potpisuje to mora da bude sve precizirano crno na belo i nema mesta za lako cemo, to cu ja, ja va tako kazem ja to tako tumacim....
 
Pustolov":39rmrzky je napisao(la):
@sister
- kod nas nije bas sve tako cisto, i prostor izmedju zgrada se smatra javnom povrsinom bez obzira na to sto je kroz tender dato na izgradnju, naravno kad bude omoguceno da se povrsina oko zgrade uknjzi na ime zgrade a dulic to najvljuje vec duze vreme onda stanari imaju sva prava

- nije dovoljno da se neko tek tako pobuni i da kaze e ono sto smo ti dozvolili sad vise ne vazi, dakle to je sigurno precizirano takvim ugovorom ako postoji kao i penali ako se neko predomisli, ako ugovor ne postoji vec neka precutna saglasnost i to postoji u nekoj sivoj zoni i dalje je problem

- no u ovoj zemlji nista nije moguce odratiti jednim dopisom pismom i slicno, vec je put do resavanja problema jako jako dug

- upaltnice za odrazavanje bi trebalo da idu na b67a a ne na EC jer se sa njima potpisuje ugovor, no uplatnice mogu da sadrze i broj ziro racuna skupstine stanara.... svejedno u ugovoru to nije precizirano a kad se nesto potpisuje to mora da bude sve precizirano crno na belo i nema mesta za lako cemo, to cu ja, ja va tako kazem ja to tako tumacim....
Ako je prostor izmedju zgrada javna povrsina, pa cemu onda sva ova prica?

S kim je taj vlasnik kafica sklopio ugovor o uzimanju dela "javne povrsine"? Kako to uopste onda B67 ima pravo da sklapa takav ugovor za javnu povrsinu koja mu ne pripada? O usmenim dogovorima i kako kazes sivim zonama ....to me zaista ne interesuje i ne razjasnjava u stvari nista, a i ne mora da razjasni, jer ako prostor izmedju zgrada ne pripada vlasnicima stanova tih zgrada, vec je javna povrsina.......... Ne mozemo da uticemo i tacka.

Ali ako skupstina stanara ima pravo da odlucuje o tom prostoru, onda ti govorim iz prakse, dovoljan je zahtev jednog stanara, samo to, i nema vise dila. Znam slucaj.
 
Javna površina je izgrađeno gradsko građevinsko zemljište, koje je u opštoj upotrebi.
Za zauzeće javnih površina plaća se komunalna taksa.
Gradske opštine nadležne su za izdavanje dozvola za letnje bašte, privremene objekte, uličnu prodaju i reklamne panoe van saobraćajnih površina.




"Ali ako skupstina stanara ima pravo da odlucuje o tom prostoru, onda ti govorim iz prakse, dovoljan je zahtev jednog stanara, samo to, i nema vise dila. Znam slucaj."

samo kratkto da ti dam primer iz prakse koju znam
tip ima ugovor sa skupstinom stanara da zakupi tavanski prostor na 99 godina
baja renovira prostor od nekih 400m2 napravi apartmane koje renta studentima, zajednicko kupatilo, posebne sobe, niska tavanica al to nesmeta, kao ni penjanje na 5 sprat populaciji kojoj renta taj prostor

kinta extra
stanri se pobune i hoce da raskinu ugovor, baja trazi ostetu u ogromnoj visini
zavrsilo se na sudu i odustajnjem stanara

kad se jadnom nesto potipise a ako je ugovor napravljen tako da stiti neke osnovne interese onda nije moguce tek tako raskinuti ugovor
ako u ugovoru ne stoji postupak raskida onda je mozda i moguce kao sto ti kazes ali too nije pravilo vec izuzetak u praksi
 
Ali nikakav ugovor u stanari Ciklame nisu potpisali, nisu ni bili kada se pitalo......mislim, to je drugi slucaj. To sto pominjes je da su ti vec dali saglasnost i on sve odradio.

A slucaj iz prakse o kome se govori je zajednicka prostorija u zgradi, susionica. Hteo da je prisvoji i najavio da ce to uraditi, napravio pripreme i jedan komsija, inace pravnik, podneo je u opstini zahtev da hoce tu prostoriju za advokatsku kancelariju. Nije je nikada tu ni napravio, ali onaj nije mogao vise nista. To je bilo tako.
 
bog":jatfnyir je napisao(la):
...
Opet upozoravam sve sadasnje stanare i potencijalne kupce, da su stanovi i dalje pod hipotekom Hypo banke, svi koji kazu drugacije ili su placeni da to cine ili su zlonamerni iz ko zna kojih razloga. Zato ljudi oprezno i ne nasedajte na lazi. Samo naselje ko naselje, jeste novo, cisto i prazno (veliki + kod mene), pa kome je samo to bitno, odmah nek pazari. Ko hoce pravnu sigurnost nek saceka jos malo da krene to famozno knjizenje ili nek pazari na drugom mestu ako mu se zuri, bar ce dobiti vise kvadrata za manje para. Znam da ce ovaj cvetic seboj (Erysimum Cheiri) i Sestra ljubicica da me opet napadnu, ali jednostavno moram da upozorim sve one koji nisu voljni da rizikuju. Jos nesto, nigde ne pise "Pazi ujeda!", ali s obzirom na agresivnost nekih komsija, ladno bi mogao da se stavi takav natpis po ulazima :D
ti si stvarno uporan. Da li ti znas sta je brisovna izjava? svi kupci stanova (ili bar vecina zavisnio kad su kupili) su dobili brisovne izjave. Ako im treba mogu da skinu hipoteku kad god hoce, ako im ne smeta skinuce je kad budu hteli da uknjizavaju svoj stan. Nema reci o hipoteci Hypo Banke na svim stanovima sem ako neko nije kupio stan na kredit preko Hypo i u zalog stavio svoj stan :D

Tako da ako se ne razumes u nesto nemo ljude zvati zlonamernim ili placenicima i to samo zbog toga sto je tebi dosadno
 
Pustolov":27vrauhj je napisao(la):
@sister
- kod nas nije bas sve tako cisto, i prostor izmedju zgrada se smatra javnom povrsinom bez obzira na to sto je kroz tender dato na izgradnju, naravno kad bude omoguceno da se povrsina oko zgrade uknjzi na ime zgrade a dulic to najvljuje vec duze vreme onda stanari imaju sva prava

- nije dovoljno da se neko tek tako pobuni i da kaze e ono sto smo ti dozvolili sad vise ne vazi, dakle to je sigurno precizirano takvim ugovorom ako postoji kao i penali ako se neko predomisli, ako ugovor ne postoji vec neka precutna saglasnost i to postoji u nekoj sivoj zoni i dalje je problem

- no u ovoj zemlji nista nije moguce odratiti jednim dopisom pismom i slicno, vec je put do resavanja problema jako jako dug

- upaltnice za odrazavanje bi trebalo da idu na b67a a ne na EC jer se sa njima potpisuje ugovor, no uplatnice mogu da sadrze i broj ziro racuna skupstine stanara.... svejedno u ugovoru to nije precizirano a kad se nesto potpisuje to mora da bude sve precizirano crno na belo i nema mesta za lako cemo, to cu ja, ja va tako kazem ja to tako tumacim....
zavisi, ako je povrsina recimo iznad garaze e onda to nije javna povrsina i za to se zove gradjevinska inspekcija. Nisam siguran o kom lokalu i zgradi govorite ali koliko ja znam sve izmedju zgrada su garaze a to nije javna povrsina i opstinu treba na vreme udariti po prstima jer ako jednom prodje niko ih nece zaustaviti. B67 se tu nista ne pita i on ne moze da daje saglasnost na letnje baste i sl.

U pravu si da za javne povrsine tj letnje baste i sl na njima saglasnost daje opstina. Ali to je sve teorija, pogledajte sta se sve radi po blokovina pa ce vam biti jasno da mito i korupcija nisu odapeli :D
 
Sister":beizjqju je napisao(la):
Ali nikakav ugovor u stanari Ciklame nisu potpisali, nisu ni bili kada se pitalo......mislim, to je drugi slucaj. To sto pominjes je da su ti vec dali saglasnost i on sve odradio.

A slucaj iz prakse o kome se govori je zajednicka prostorija u zgradi, susionica. Hteo da je prisvoji i najavio da ce to uraditi, napravio pripreme i jedan komsija, inace pravnik, podneo je u opstini zahtev da hoce tu prostoriju za advokatsku kancelariju. Nije je nikada tu ni napravio, ali onaj nije mogao vise nista. To je bilo tako.
prvo nije prvi put u ovoj zemlji da nesto sto nije kako treba uvek prodje iz 1000 razloga...

dozvolu za javnu povrsinu izdaju ostine a ne stanari ako je basta tog kafica na javnoj povrsini

primer koji si dala nije dobar jer nemas puno informacija sem ja sam cula, ukoliko je zajednicka prostorija deo zgrade a nisu je pretodno ustupili nekome ili opstini onda opstina nema nikakva prava nad tim delom zgrade dakle skusptina stanara samostalno izdaje taj prostor ako je neko vec sakpio potpise dovoljnog broja stanara on ima pravo nad tim, a postupak prijave opstini da hoce da otvori neki lokal tu je druga vrsta formalnosti ne postoji neko prece pravo i slicno
 
Javna površina je izgrađeno gradsko građevinsko zemljište, koje je u opštoj upotrebi.
znači ako je gradsko građevisnko zemljište, ako nije u skopu zgrade, ako nije ograđeno i ako može da slobodno šetate to je javna površina
 
Ma nisam cula bre, zivela sam tu u tom konkretnom ulazu sa tim konkretnim ljudima.....nije nesto sto sam cula. Komsija, dakle vlasnik stana (cak ne "trece lice" po onom Zakonu, dakle jaci od tog treceg lica u odnosu na problem uzimanja i adaptacija zajednickih prostorija) je najavio i poceo da ide od stana do stana i cak dobio neke potpise, kada je pravnik, koga sam pomenula, takodje nas komsija, podneo zahtev za pretvaranje te susionice u advokatsku kancelariju. I od pripajanja susionice stanu sto je hteo prvi da uradi nije moglo da bude nista!

Drugi primer je kada su cak dvojica komsija sakupili dovoljan broj potpisa za tavane iznad svojih stanova, ali pre nego se stvar resila u opstini, stanari povukli potpis! I opet nista nije moglo da bude.

Da li imaju stanari ciklame pravo da se pitaju o tom otetom igralistu, zaista ne znam, ali neka procedura uvek mora da postoji, cak i kada je muljanje u pitanju. Moraju nesto da podnesu u opstini, nekakav papir, nesto......Ako imaju pravo da se pitaju onda mogu da na jednostavan nacin ometu preces dobijanja dozvole, ime sto ce podneti neki svoj zahtev.


Poenta je da kad god su takve i slicne stvari u pitanju ima jako puno mistifikacije, magle i dima svuda okolo, a sve samo da bi se obicnom svetu koji nije pravne struke stvorio utisak da ne moze nista da uradi, da su to neke druge sile u pitanju, da je neko potplatio, ima jake veze ili hiljadu slicnih gluposti. Uvek ima sredstvo i to cesto jednostavnije nego sto vecina ljudi misli. Treba se informisati dobro, videti koje su opcije na raspolaganju. A meni se bas cini da u pogledu ovoga decjeg igralista i Mimisa, da tu ima nesto sto moze da se uradi, ako ne zelite restoran pod prozorom.
 
Pustolov":3ak8bw4q je napisao(la):
Javna površina je izgrađeno gradsko građevinsko zemljište, koje je u opštoj upotrebi.
znači ako je gradsko građevisnko zemljište, ako nije u skopu zgrade, ako nije ograđeno i ako može da slobodno šetate to je javna površina
1) "javna površina" jeste prostor utvrđen planom za objekte čije je korišćenje, odnosno izgradnja od opšteg interesa, u skladu sa propisima o eksproprijaciji (javni putevi, parkovi, trgovi, ulice kao i druge površine u skladu sa posebnim zakonom);

Zakon o planiranju i izgradnji
 
z@p":2vzb1oht je napisao(la):
Pustolov":2vzb1oht je napisao(la):
Javna površina je izgrađeno gradsko građevinsko zemljište, koje je u opštoj upotrebi.
znači ako je gradsko građevisnko zemljište, ako nije u skopu zgrade, ako nije ograđeno i ako može da slobodno šetate to je javna površina
1) "javna površina" jeste prostor utvrđen planom za objekte čije je korišćenje, odnosno izgradnja od opšteg interesa, u skladu sa propisima o eksproprijaciji (javni putevi, parkovi, trgovi, ulice kao i druge površine u skladu sa posebnim zakonom);

Zakon o planiranju i izgradnji
nisi rekao nista sto se kosi sa "Javna površina je izgrađeno gradsko građevinsko zemljište, koje je u opštoj upotrebi."
dakle kad neko hoce u svom dvoristu da stavi sto i stolice, who cares njegov deo
kad neko nesto stavi na javnu povrsinu mora da plati
belville je na javnom gradjeviskom zemljistu, nije vlasnik niko tog zemljista samo korisnik, vlasnik je drzava
kad uvedu konacno ono o cemu pricaju onda ce zemljiste ispod zgrada biti konacno vlasnistvo stanara

@sister
to samo pokazuje da su ljudi koji su to hteli da rade amateri, nesto napisali, nesto se dogovorili, nesto se podrazumevalo, nesto ih je neko preduhtitrio...
 
Bez obzira što se trotoari oko zgrade (do žardinjera) i pasaži površine koje može svako da koristi, to nisu javne površine. Isto kao stepenište u zgradi. Taj trotoar služi stanarima da dođu do svojih stanova, pa ga treba smatrati dijelom zgrade, odnosno zajedničkim prostorom svih stanara. Time se opština isključuje iz igre.

Citat dijela člana 6 FM ugovora:
"Korisnik usluga je dužan da Davaocu usluga na ime naknade za usluge iz člana 1. ovog Ugovora a po ispostavljenom računu plaća mesečno iznos od 2.520,58 EUR u dinarskoj protivvrednosti obračunato po prodajnom kursu NBS na dan plaćanja..
Navedeni iznos čini zbir sledećih vrednosti:
- održavanje 4.836,88 m2 stambenog prostora po ceni od 0,4 EUR/m2;
- održavanje 221,52 m2 poslovnog prostora-lokala po ceni od 1,2 EUR/m2;
- održavanje 4 box garaže i 36 garažnih mesta po ceni od 4EUR po garaži/garažnom mestu"

U ovom članu je očita greška. Kako će se, u slučaju spora, tumačiti iznos koji se plaća jer navedeni iznos NE ČINI zbir navedenih vrijednosti? Ako je "Korisnik usluga" stambena zgrada (po ugovoru) onda su to svi stanari plus B67 kao vlasnik neprodatih stanova pa u ugovoru ne treba da se spominju zbirni iznosi računa već samo jedinične cijene (po m2). Pogotovo, ako će svaki stanar dobijati uplatnicu za svoj stan. Mislim da bi sakupljanje od vrata do vrata u današnje vrijeme bila glupost.

Dakle, ima li neki iskusan pravnik među nama koji bi ovaj ugovor prepravio kako ne bi bilo nesporazuma i različitog tumačenja. Ne znam koliko imamo vremena za to.

Nije niko dao mišljenje o poklapanju usluga koje se plaćaju Infostanu i davaocu usluga po FM ugovoru.
 
Neznam kako je u Belvilu, ali ovde kod nas postoji kafic kornjaca, koji je prvo drzao kafic u okviru solitera na Lionu u prizemlju. Onda obzirom da nije imao bastu, prosirio se u park, kasnije je sve to zagradio, onda i zastaklio. Uzeo 1/3 parkica ispred te zgrade. Posto je napravio tu zastakljenu bastu, ostatak kafica koji je bio pre u zgradi je izdao banci.Naravno da je moguce, barem na opstini Zvezdara je to normalno. Iako verovatno vi i ja kada bi zaposeli neki park, uhapsili bi nas, ali ako znate prave ljude sve je moguce.
 
z@p":3tm84k6q je napisao(la):
bog":3tm84k6q je napisao(la):
...
Opet upozoravam sve sadasnje stanare i potencijalne kupce, da su stanovi i dalje pod hipotekom Hypo banke, svi koji kazu drugacije ili su placeni da to cine ili su zlonamerni iz ko zna kojih razloga. Zato ljudi oprezno i ne nasedajte na lazi. Samo naselje ko naselje, jeste novo, cisto i prazno (veliki + kod mene), pa kome je samo to bitno, odmah nek pazari. Ko hoce pravnu sigurnost nek saceka jos malo da krene to famozno knjizenje ili nek pazari na drugom mestu ako mu se zuri, bar ce dobiti vise kvadrata za manje para. Znam da ce ovaj cvetic seboj (Erysimum Cheiri) i Sestra ljubicica da me opet napadnu, ali jednostavno moram da upozorim sve one koji nisu voljni da rizikuju. Jos nesto, nigde ne pise "Pazi ujeda!", ali s obzirom na agresivnost nekih komsija, ladno bi mogao da se stavi takav natpis po ulazima :D
ti si stvarno uporan. Da li ti znas sta je brisovna izjava? svi kupci stanova (ili bar vecina zavisnio kad su kupili) su dobili brisovne izjave. Ako im treba mogu da skinu hipoteku kad god hoce, ako im ne smeta skinuce je kad budu hteli da uknjizavaju svoj stan. Nema reci o hipoteci Hypo Banke na svim stanovima sem ako neko nije kupio stan na kredit preko Hypo i u zalog stavio svoj stan :D

Tako da ako se ne razumes u nesto nemo ljude zvati zlonamernim ili placenicima i to samo zbog toga sto je tebi dosadno
Pa dobro bre strucnjak kad imas pojma budi iskren do kraja, brisovna dozvola znaci da se skida hipoteka prvog reda od strane Hypo, da bi se stan uknjizio bilo je potrebno da se dobije upotrebna dozvola za naselje, dobili su je nedavno, potom je potrebno da se uknjize zgrade da bi se na kraju mogao knjiziti stan, knjizenjem stana si zaveden kao vlasnik i tek onda je sve u redu. Zgrade nisu uknjizene, stanove je nemoguce uknjiziti samim tim i NIJEDAN stan u Belvillu nije uknjizen koliko ja znam. Svako ko kupuje neuknjizen stan koji bi se trebao predavati kao takav krajnjem kupcu je u najmamnju ruku nesmotren ukoliko to radi svojim novcem, ukoliko je kupljen novcem iz kredita banke onda i da se uzme rizik jer se deli sa bankom, mada i u tom slucaju ne treba cekati previse jer rate odlaze mesecno.

Pitanje je iz kog razlga recimo Raiff.banka ne odobrava kredite za Belville, to se da proveriti, ili pozovite prodajni paviljon i pitajte mogu li placanjem stana dobijem uknjizen stan na svoje ime?
 
au koji ton.

bog nije ni pricao o uknizbi vec o hipoteci!!! nadam se da razlikujes to dvoje. :p

ako te interesuje o uknjizbi nadji post #3714 page 149 pa vidi sta je potrebno, a ako ti treba jos informacija slobodno se obrati bez obzira na svoju prepotentnost. :cool:

Sto raiffeisen banka ne daje kredite? pa to pitaj banku. da bi dala kredit potrebno je da prihvata hipoteku 2 reda jer je prvog reda stavila hypo banka. Na sve neprodate stanove hypo nije (a i nece) skidati hipoteku. Kako je RB do sada davala kredite? Treba znati i da je RF u velikim problemima, da iz centrale imaju pritisak na smanjenje troskova i ljudstva, da otpustaju veliki broj radnika ili dobrovoljno odlaze i da su mnogo stroziji u dodeli kredita sada jer vec imaju puno nepokretnosti koje treba da prodaju jer su olako davali kredite.

Zasto HYPO banka daje kredite?
Zasto Inteza daje kredite?
Zasto komercijalna daje kredite?
Zasto ......

Brkate neke pojmove pa da pojasnimo. Nije neophodno da stan bude uknjizen da bi na njega stavili hipoteku. (Pogledajte Zakon o hipoteci). Naravno nije neophodno ni da stan bude uknjizen da bi se sa njega skinula vec stavljena hipoteka :D.

B67 je ispunio svoju ugovornu obavezu (iako je probio ugovorne rokove :D ) i dao brisovne izjave za skidanje njihove (HYPO) hipoteke sa prodatih stanova i vlasnicima stanova ostavio da se bakcu skidanjem iste. Odete u Katastar NB (Jurija Gagarina 81) ko ne zna gde je ode kod Kineza pa ce ga oni uputiti :rant: i podnesete zahtev za brisanje hipoteke sa prilogom brisovne izjave.

Jos jednom za uknjizbu stana je potrebno - Ugovor o kupoprodaji, potvrda da ste izmirili sve obaveze, potvrda da ste platili ili oslobodjeni poreza na PN (zavisi od koga se kupuje stan i sl da ne detaljisemo mnogo).
Naravno glavni uslov je da je investitor uknjizio zgradu.
Za uknjizbu zgrade investitoru je potrebna pravosnazna upotrebna dozvola, potvrda da su drzavi placeni svi porezi kao i potvrda da su izmirene sve obaveze prema Gradskoj direkciji za gradjevinsko zemljiste.

@nikib
Ti ako hoces uknjizen stan onda cekaj dok se ne uknjize zgrade. nikada kupovinom stana ne mozes dobiti uknjizen stan na svoje ime!!! To moras da sacekas i to tek kad ga kupis i poplacas sve sto treba (ako treba - prenos apsolutnih prava ili sl) mozes da ga knjizis na sebe. Za sad se ovi stanovi prodaju kao stanovi u izgradnji i to je sasvim normalno. U ovoj zemlji treba 2 godine da se dobije dozvola za gradnju a ocekuje da se u 15 dana uknjizi 10ak zgrada.


I da jos jednom tvoja replika na moj post je neprimerena jer replika nema veze sa postom tj. brkas babe i zabe
NHF
 
Nije mi jasno zasto uopste nasa drzava/zakon dozvoljavaju prodaju neuknjizenih nekretnina? Zasto bih ja kao potencijalni kupac na sebe preuzimao te obaveze oko uknjizbe i troskove koji iz toga proizilaze (ako ih ima), i moguci rizik da nikada necu moci da imam potpuno 'ciste papire'? Bez njih dalja preprodaja bi bila gotovo nemoguca. Meni barem, zvuci vrlo odbojno kada u oglasima za neki stan pise "postupak uknjizbe u toku". To u prevodu znaci da stan definitivno nije uknjizen (a nece ni biti u skorije vreme)... a pri tom se radi o objektu koji je npr. 5-6 godina star. Nemam reci...
 
Danas mi se desila veoma ružna epizoda. Pregorela je sijalica u kupatilu i to ona mala iznad ogledala. Zbog toga je iskočila sklopka. Osigurači u mom stanu su ok ali je iskočio glavni osigurač kod strujomera u zgradi. Prvo šok da zbog pregorele sijacile iskoči sklopka, a onda sledeći još veći šok: na vratima od strujomera (to su oni što su goreli nedavno u Jorgovanu) piše obaveštenje da se ključ nalazi kod domaćina parcele. Na info tabli piše da je za sve hitne intervencije zadužen domaćin parcele 24h i stoji njegov br. telefona. Rekao je da on nema ključ i da moram da sačekam do sutra. Ja mu pročitam šta piše na vratima prostorije gde su strujomeri i on mi ljutito kaže da ima ključ ali da ne može da mi otvori, to im je strogo zabranjeno i da to može da radi samo stručno lice. Pitam ga kako se zove stručno lice koje menja osigurače, odnosno "gurne osigurač prstom" a on se pravi blesav. Navodno, on ne sme to da otključa i slično, dobiće otkaz ako to uradi i imaju kao nekakvu strogu naredu da ne smeju da otključavaju ta vrata. Moram da sačekam da se pojavi majstor koji radi od 9 do 17h valjda. I tako sam ostao bez struje od sinoć malo posle deset. Sutra ću morati da zakasnim na posao da bi majstora "navatao" da mi pritisne osigurač a veče sam u svojoj kući sa gostima proveo uz sveće.

U svim normalnim zgradama postoji predsednik kućnog saveta kod koga stoje ključevi i koji može i u dva noću da se probudi da otključa strujomere i uključi osigurač. Ali Belvil ima vruhunski koncept stanovanja, nije to obična zgrada za običan svet. To je elitno naselje !!! Umesto nadrndanog brkatog predsednika kućnog saveta koji od oružja ima otvarač za flaše za 40-tak eurocenti po kvadratu mesečno imamo ćelavog buzdovana sa značkom privatnog obezbeđenja, pištoljem i ključevima od ovog zatvora.
 
Vrh