Šta je novo?

BelgradeMaps.com

Zidar super ibacicu garazne briojeve vozila u kojima sam zalijepio mape za koji dan zaturlo mi se negdje blokce :kafa:
 
Ja sam danas završio sa drugim delom akcije lepljenja mapa. :vops:

2qas6tx.jpg


125oweb.jpg


Mape su postavljane isključivo u novija vozila i poneka malo starija koja se solidno održavaju. Evo i garažnih brojeva vozila u kojima se nalaze:

- Trolejbusi (58): 158,170,180,185, 2001, 2002, 2003, 2004, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025, 2026, 2027, 2028, 2030, 2031, 2032, 2033, 2035, 2036, 2037, 2038, 2039, 2041, 2043, 2044, 2045, 2046,2047, 2048, 2049, 2050, 2053, 2054, 2056, 2057, 2058, 2059, 2060, 2061, 2064, 2071, 2080


- Autobusi (39): 48, 159, 164, 169, 185, 288, 362, 475, 490, 502, 508, 741, 750, 752, 754, 771, 777, 781, 783, 786, 787, 788, 793, 794, 795, 796, 798, 853, 874, 881, 882, 938, 939, 941, 952, 970, 1315, 1352, 1361.


Mape apsolutno niko nije skidao i cepao, čak ni iz novih trola, za koje GSP "veoma vodi računa da se u njima ništa ne lepi". Reakcije ljudi su svakako bile vrlo pozitivne.
U pojedinim novim trolama (2070, 2080...) plastični paneli su pravljeni od neke čudne plastike koja jednostavno ne prima lepak, tako da je moguće da se mape u tih par trola odlepljuju. Nemojte zameriti za poneku eventualnu "boru" na mapama u N seriji - zbog ugla i materijala panela u njima veoma je teško postavljati mape. Ali zato su nove trole, Japanci, Mečke, Rabe i nešto stariji Ikarbusi dušu dali za lepljenje.
 
Bravo druze c.s.i!!!Prakticno u svakoj novoj troli videh te mape! Ja sam zalepio u dve trole te mape,al zaboravih garazni broj.Enivej,promovisemo ceo projekat,mozda bi i mogli na staklo na stanicama koje nemaju onaj smesan crtez linija da lepimo?
 
@ direktor i c.s.i.

svaka cast na akcijama, vidimo se iduce nedelje u BGD

c.s.i.":2ixbfq36 je napisao(la):
Mape apsolutno niko nije skidao i cepao, čak ni iz novih trola, za koje GSP "veoma vodi računa da se u njima ništa ne lepi".
verovatno misle da ih lepi direkcija :cool:

@vucko

ne bi valjalo lepiti po staklima, AlmaQuattro vodi racuna o svom mobilijaru.

Treba naterati nadlezne sluzbe da odrade zapocet posao do kraja, kada su vec napravili i postavili info panoe na stanicama (koliko god njihov sadrzaj bio apsurdan/oskudan) red je da postave i mape kompletne mreze gradskog prevoza.
U ponedeljak je direkcija primila moju novu zvanicnu ponudu da Gradu bez nadoknade ustupim stampanje mapa za stanice i vozila, ako dobijem odgovor objavicu ga ovde zajedno sa pismom.
 
Имам једну малу замерку. Иако је ово фантастична акција, морам признати да не служи онолико колико би требала.

Наиме, мапа је заиста фантастична, али формат А4 је одличан као џепно издање, јер можеш подобно да потражиш потребне линије. Међутим, у возилу, које се нон-стоп климата и труцка, прилично је тешко било шта видети на мапи, сем уколико нисте директно испод ње. Вероватноћа да у гужви будете испод мапе, када вам она затреба, је јако мала.

Ја предлажем да се пређе на А3 формат. Мислим да је то минимум који је потребан да би мапа била заиста корисна у возилу у покрету. Тај формат је, неравно дупло скупљи, али се добија већи квалитет информисаности, као и оправданости саме акције.

Боље да акција траје дуже, али да буде заиста корисна. :kk:
 
@stf

mape lepljene u vozilima su vec A3 (29,7cm x 29,7cm)

najbolje bi bilo da na stanicama postoje velike geografske mape, u vozilima i dzepovima male stilizovane mape kao podsetnik, a u svakom vozilu detaljna trasa linije.
Takodje bi bilo bolje da mape u vozilima budu na vertikalnoj povrsini ali za sada takvu nemamo na raspolaganju (reklamni panoi su nam nedostupni a stakla su svetinja, iako se nazalost koriste za reklamiranje ali mi postujemo putnike)

Cilj akcije lepljenja mapa je i da se podigne svest o tome i da istovremeno same po sebi budu korisne :)
 
Ја видех јуче у трамвају а4 па се погубих. :p

Мапа линије је савршена ствар, међутим, проблем је што иста возила шетају са линије на линију. Ту је ред уведен, донекле код трамваја, али опет се деси да нпр. ГБ 409 видим и на 14 и на 9 и на 10. Мислим и да код тролејбуског подсистема има назнака негог реда од када су купили нова возила, али у аутобуском систему је хаос.

Ја имам предлог за трамваје. Лепљење на унутрашњој страни оног лименог чуда за ознаку линије. Тиме би се уштедео простор, мапа би била на вертикалној површини, и решили бисмо се заувек барем једног графита (који се обавезно налази на тој плочи).
 
Ali je tabla mala za a3 stif nisi se pogubio ima i a4 mapa to su moje prve probne. :kafa:
 
Malo brojeva trola 2068 tramvaji387,293,282,334,238,336,385,376,413.bus212,481,1347,747,1193,163,489, kad nadjem ostatak spiska dodacu ostalo mi je jos 7 kom da zalijepim ps jedna je na otpravnickoj kucic u medakovicu :kafa:
 
Ne kapiram najbolje priču sa garažnim brojevima autobusa/trola/tramvaja? Zašto je to bitno bilo kome van samog GSB-a?
 
direktor":1r9fmh41 je napisao(la):
Ali je tabla mala za a3
Јесте мала за А3, али је зато већа од А4. Премерити таблу, па преправити мапу.
Мислим да је то свакако најбоље решење за катице, јер је практично немогуће било шта конкретно видети, када гледаш у плафон. Осим тога, табле се налазе на местима где су и напотребније: на задњој платформи, и на улазима.
 
STF upravu si ali valjda ce krenuti sa ugradnjom displeja,u tramvajima mape se neljepe na plafon upravo zbog preglednosti vec na staklo pregradu koja djeli vozacevu kabinu od putnickog prostora.Za sada je cilj da novija vozila i tramvaji dobiju po jednu mapu .Ostampano je 200 mapa do sada je polijepljen veci broj uglavnom u nove trolejbuse ,niskopodne autobus,konekto mercedese, i man tj japance od miloste :vops:
 
Posle skoro mesec dana neckanja (i blagog medijskog pritiska, hvala c.s.i. :)), direkcija za javni prevoz udostojila me je odgovorom na moju ponudu da im besplatno ustupim stampanje mojih mapa kako bi ih postavili na stanice i u vozila. Pismo prenosim u celini (boldovanje sam ja dodao)


Subject: RE: Nove Mape Gradskog Prevoza - ponuda za saradnju
Date: Fri, 18 Feb 2011 09:32:23 +0000
From: Katarina Dragutinovic <katarina.dragutinovic@beograd.gov.rs>
To: architecte@jugcerovic.com <architecte@jugcerovic.com>


Поштовани Г-дине Церовић,

Дирекција за јавни превоз је добила Ваш предлог за бесплатно уступање права на штампање и објављивање мапа линија градског превоза које је нацртао Ваш архитектонски биро. Изузетно ценимо уложени труд и захвални смо на иницијативи да се унапреди информисање путника јавног превоза у граду, као и на приложеном решењу којим се то постиже. Сматрамо да мапе на савремен и модеран начин приказују линије јавног градског превоза и као такве могу бити од великог значаја, па овом приликом честитамо Вам на постигнутом успеху. Такође, сарадња са Туристичком организацијом Београда представља идеалан начин да се мапе промовишу и дистрибуирају већем броју грађана.

Наравно да Дирекција за јавни превоз подржава сваку врсту сугестија, предлога и самоиницијативних активности грађана којима се утиче на побољшање функционисања целокупног система. Стога прихватамо понуђено решење, као једно од потенцијалних у будућим плановима који се односе на информисање. Међутим, услед недостатка финансијских средстава тренутно нисмо у могућности да реализујемо штампање и објављивање мапа према предлогу.

С поштовањем,

Дирекција за јавни превоз
 
Iako na prvi pogled deluje kontradiktorno, ipak možda postoji blago opravdanje. Sve institucije moraju sredstva iz svog budžeta da troše strogo namenski, pa je trenutno možda nemoguće ono što je i napisano REALIZACIJA ŠTAMPANJE I OBJAVLJIVANJE, jer to ipak nije besplatno,

U svakom slučaju zidar svaka čast na trudu, i na kvalitetnim rezultatima.

+
 
Ovaj mejl od Direkcije opet pokazuje njihovu neinovativnost i nezainteresovanost za saradnju. Zaista nije potreban ni jedan dinar da se Jugova mapa postavi, za početak, bar na sajt Sekretarijata za saobraćaj kao zvanična mapa.


U sutrašnjem Blicu izlazi fin tekst o novoj mapi i o reakciji Direkcije za istu. :cool:
 
http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/236504/Odbili-besplatne-mape-linija-gradskog-prevoza

Uzaludna ponuda pariskog arhitekte
Odbili besplatne mape linija gradskog prevoza
Miljana Leskovac | 19. 02. 2011. - 00:06h | Komentara: 0

Arhitekta Jug Cerović (29), koji već 20 godina živi u Parizu, gde je otvorio i svoj arhitektonski biro, poželeo je da znanje stečeno u Francuskoj primeni u Beogradu. Po ugledu na mape za pariski javni prevoz, Cerović je izradio slične za Beograd i besplatno ih ponudio gradskoj Direkciji za javni prevoz. U Direkciji ne poriču da su mape izvrsne, ali su mladom arhitekti poručili da nemaju novca za njihovo štampanje i postavljanje.

118138_bgcerovic_f.jpg

Jug Cerović


Cerović je i 2009. godine, kada je prvi put uspeo da nacrta mape za gradski prevoz u Beogradu, besplatno ponudio Direkciji za javni prevoz, uz predlog da ih zajedno usavrše i objave. Od Direkcije je tada dobio iskrene pohvale za uloženi trud i kvalitet rada, kaže, ali i odgovor da su oni počeli da rade na svojim mapama i predvideli tender, rekavši mu i tada da su odustali zbog nedostatka sredstava.



- Onda sam im ponudio da u Francuskoj potražim finansiranje za taj projekat da bi se prevazišli nedostaci u budžetu Direkcije. Srdačno su se zahvalili i ubzo prestali da odgovaraju na moje pozive. Onda sam saznao da je posao pravljenja info-panoa na stanicama poveren drugoj firmi - priča za “Blic” Cerović.



Na stanicama gradskog prevoza ubzo su osvanuli info-panoi. Cerović, inače član čuvenog gradskog foruma “Beobilda”, od forumaša je često slušao i razne zamerke. Pogledao je mapu, priča on, i primetio da “nedostaje glavna informacija, odnosno mapa kompletne mreže gradskog prevoza”. U januaru 2011. ponovo je ponudio Direkciji da gradu besplatno ustupi pravo na štampanje svojih mapa da bi Beograđani imali na raspolaganju kompletnu informaciju o sistemu prevoza.



- Moje mape su nacrtane, džepne stilizovane i velike geografske. Precizne su i estetski primamljive. Na njima je jednostavan shematski prikaz svih dvocifrenih gradskih linija i, prelazeći prstom preko mape, lako se lociraju u prostoru. Kružićima je označen i transfer linija, odnosno tačke mogućih presedanja – priča Cerović.



U Direkciji za javni prevoz kažu da su se mladom arhitekti zahvalili na inicijativi da se unapredi informisanje putnika i na izuzetnom rešenju kojim se to postiže, ali da trenutno ne mogu da ga realizuju.



- Direkcija podržava svaku vrstu sugestija i predloga građana kojima se utiče na poboljšanje funkcionisanja celokupnog sistema. Stoga prihvatamo ponuđeno rešenje kao jedno od potencijalnih u budućim planovima koji se odnose na informisanje. Međutim, usled nedostatka novca trenutno ne možemo da realizujemo štampanje i objavljivanje mapa prema Cerovićevom predlogu – odgovaraju i “Blicu” u Direkciji.



Prema nezvaničnim informacijama, o neophodnim novim mapama gradskog prevoza u Direkciji za javni prevoz praviće se planovi sredinom 2011. godine, kada prođe probni period i ispita se mišljenje građana o već postojećim. Ali i tada će biti neophodno da se raspiše tender i plati ponuđač s najboljom idejom, dok bi se sa Cerovićevim mapama plaćali samo štampanje i distribucija.



Turisti će ih koristiti
Turistička organizacija Beograda (TOB) u međuvremenu je sa zadovoljstvom prihvatila mape Juga Cerovića. Džepna verzija, koja će biti unutar brošure za turiste “Belgrade Pass”, štampaće se u 10.000 primeraka, dok će se velika mapa štampati na panoima velikog formata i kačiti na info-kućice u gradu. Za saradnju sa TOB-om Cerović takođe nije tražio novac.
 
c.s.i.":3glqfekm je napisao(la):
Nbumbic me je već preduhitrio, objavljen je i kompletan tekst na Blicovom sajtu. :D :D
Šta da ti kažem C.S.I. spor si, kao ta garniturta BeoVoza što ti krasi profil :)
 
Procitajte komentare,zidar,svi te podrzavaju u jedan glas!Nema ni jednog negativnog komentara pa cak ni minusa!Samo pritiskaj direkciju,morace pre ili kasnije da prihvate :kk:
 
Svetski a nas i za nas bgd :) :pob: :gobb:
 
blic: "član čuvenog gradskog foruma “Beobilda”"

biti clan beobuilda je bolje nego clan SANU :gobb:


odgovor direkcije: "захвални смо на иницијативи [...] као и на приложеном решењу којим се то постиже"

ja ovaj odgovor tumacim kao neopozivu podrzku akciji lepljenja mapa po vozilima, mucena direkcija bi rado to uradila ali je u "nedostatku finansijskih sredstava" vec u februaru pa mora da se oslanja na rad NGO. :cool:

jos samo da nadjemo donatore za NGO...
 
Da ovo vec definitivno menja stvar kada je u pitanju lepljenje mapi po vozilima jel misilm da daje odredjeni legitimitet celoj akciji naravno ukoliko se zadrzi princip da se mape ne lepe na prozore i alma quatro reklame i sl vec postojece komercijalne povrsine.
 
Povodom ovoga bi se trebao Djilas oglasiti...ukoliko misli da je gradonacelnik Beograda.
 
Vrh