Šta je novo?

BelgradeMaps.com

Danas su postavljene mape u 39 novih trolejbusa i 20 autobusa. :kk:
Sutra ih dobija još 10-ak novih trola i oko 20 autobusa. Interesantno je da su vozači izuzetno ljubazni i svi su izašli u susret, tj. hoće da otvore vrata vozila dok čekaju u terminusu radi postavljanja mape, tako da su one sada perfektno zalepljenje, jer su vozila stajala u mestu. :cool:
 
Pronasao sam 3 greskice: 44 ide na Viline vode - Dunav stanica, 49 do ul. Pere Velimirovica i 11 bi trebalo obrisati jer je ukinuta
 
@c.s.i.

samo napred i pozdrav vozacima :)

@Матеја Бељан

hvala na zapazanjima, mapu treba usavrsiti i sve sugestije su dobrodosle.

Na maloj mapi 44 ide preko Vilinih Voda na Dunav Stanicu, a 49 do ul. Pere Velimirovica, i sve je to naznaceno, mada okretnica 49 treba da bude ucrtana sa druge strane Borske ali sam je ostavio levo da se sive linije manje ukrstaju. pojasni mi sta tacno treba da se ispravi (mozda sam naziv terminusa, dodati "ul." ispred Pere Velimirovica npr ?)

Moram priznati da na XL mapi i nisam siguran da je trasa 44 na vilinim vodama koju sam ucrtao tacna, ne znam kuda tacno prolazi/staje kod Tempa, a iz informacija sa GSP sajt je tesko to odrediti, mogao bih da odem da proverim na licu mesta.

Sto se 11. tice, na sajtu GSP je oznacena kao "privremeno ne sobraca", isto kao 3. (iako su veliki izgledi da ce 11. biti definitivno ukinuta za razliku do 3. koja je zaista privremeno obustavljena zbog radova), a posto je mapa zasnovana na zvanicnim informacijama sa www.gsp.rs, za sada mora da ostane na mapi dok je i oni ne sklone.
 
Јеси ли сигуран да ће 11 бити дефинитивно укинута? Причало се по форуму другачије. :/
 
Das, mislio sam na naziv, a ne na mapu. Jedina moja veca zamerka je sto si sve linije trocifrenih oznaka imenovao u prigradske i tako oznacio njihove terminuse (Pohorska, Blok 70A).

Ne znam sta je definicija prigradskih linija? Ako bismo kao prigradske uzeli sve linije koje idu van naseljenog mesta Beograd, onda moras da uvrstis i 91, 92, 95, 96, a po toj logici bi 504, 521, 612, 704, 705, 706, 707, 708 i 709 bile gradske...
 
za 44, "Viline Vode " oznacava da svraca do "Tempa" a poslednja stanica je "Dunav Stanica", tako da sam tu ok.
Pratio sam 44 danas i proverio trasu, bas sam se pitao gde okrece kod Tempa, ispade da manevar odradjuje na parkingu samoposluge.
Druga zavrsna se zove "Topcidersko Brdo/Senjak" a skratio sam je na "Senjak", ne secam se da li se i ranije tako zvala ili je to promenjeno, u svakom slucaju "Senjak" mi komotnije staje na mapu.

Za 49, nestanak "ul." ispred Pere Velimirovica je licno tumacenje informacija sa sajta GSP gde se ta ista stanica naziva "ul. Pere Velimirovica", "Pere Velimirovica" i "Banjica 2", nisam isao da proverim na licu mesta sta pise na stajalistu.

Trocifrene linije su me stavile pred dilemu, kao sto kazes dobar deo njih jesu iskljucivo prigradske linije ali su neke i gradske. Sa druge strane neke dvocifrene kao 91, 92, 54, mogle bi se nazvati prigradskim.
Problem je u nedostatku prostora na mapi, kako velikoj tako i maloj, zbog velike koncentracije linija na nekoliko pravaca (sajam, bulevar Mihajla Pupina...) i nekoliko okretnica. Nije bilo jednostavno ucrtati ni dvocifrene linije a mapa bi bila znatno opterecenija i manje citka kada bi se dodale i trocifrene.
Sto se same definicije "prigradske linije" tice logicno resenje je u renumeraciji, ima slobodnih mesta (61, 62, 63, 97, 98...), ako ne i reorganizaciji linija ali "logicno" i "Direkcija" se retko sretnu u istoj recenici.
Pokusao sam razne nacine prikazivanja trocifrenih ali nisam za sada nasao zadovoljavajuci.
Izostanak trocifrenih linija na maloj mapi i obelezavanje njihovih terminusa bez trase na velikoj (mada uz dodatnu malu mapu "prigradskih" linija") je bilo bolno ali prakticno resenje radi bolje preglednosti mapa.
Voleo bih da se na mapi pojave sve linije ali za sada sam pristao na ovaj kompromis.
Mozda u sledecoj verziji treba izvrsiti selekciju medju linijama koje treba prikazati kao gradske, ako se nadju zadovoljavajuci kriterijumi za definiciju, i izbaciti na primer 91 i 92 a uvrstiti neke trocifrene, Ili da nadjemo nacin da ih sve spakujemo na mapu a da ostane citka.
 
Kriterijum za definiciju po tomne da li izlazi iz naselja BGD je los, jer Batajnica se vodi pod naseljem BG iako je 20 km od centra, a Borca se vodi kao zasebno naselje, doduse gradskog tipa. To su neke administrativne gluposti iz sedamdesetih. A drugi problem je sto j kod nas prevoz hibridni, gradsko-prigradski, izuzev Lastinog sistema, koji je prica za sebe. Tu je i velika diskriminacija, u grocku sa kartom GSP, a u Lazarevac sa 250 - 300 dinara
 
Ceo sistem valja reformisati, i linije i administrativne granice, a jedine linije GSP koje se u sustini danas mogu smatrati istinski prigradskim su trocifrene koje polaze sa gradsko/prigradskih cvorova O. Stadion/ Ustanicka/ Vozdovac/ Vidikovac/ blok 45/ Bezanijsko Groblje, za cvorove Zemun i Banovo Brdo je malo komplikovanije, ostale trocifrene su kao sto kazes hibridne.
Sadasnji sistem numeracije lako dovodi korisnike u zabludu jer je logicno da postoji razlika izmedju dvocifrenih i trocifrenih linija, to jest da jedne budu gradske a druge prigradske sto je verovatno i bila prvobitna zamisao, ali nazalost trase su vremenom stihijski menjane ili produzavane a nije se vodilo racuna o skladnosti celog sistema tako da je danas ta razlika cesto nestala.
Posto je tesko definisati granicu izmedju predgradja i grada (po meni je to obicno prva njiva ali ni to nije uvek sigurna mera) mozemo linije podeliti u dve grupe po prirodi njihovih trasa to jest okretnice, one kojima je okretnica jedan od veznih Cvorova (hub) a idu ka periferiji numerisati sa trocifrenim brojevima a sve ostale koje dublje zalaze ka centru gradskog jezgra (npr 704) ili prolaze kroz njega (95) dvocifrenim.

primer:
304 (Ustanicka-Ritopek) i 401 (Vozdovac-Pinosava) ostale bi trocifrene jer polaze sa veznog cvora ka periferiji
601 (Glavna Z. St. - Surcin) i 704 (Zeleni Venac - Zemun Polje) postale bi dvocifrene jer im je dobar deo trase unutar uzeg gradskog jezgra, zone manje vise oivicene veznim cvorovima.

kandidati za preimenovanje u dvocifrene bili bi 511, 551, 552 (Gl. Z. St.) 704,706,707 (Zeleni Venac), 708 (Blok 70a), 612 (Pohorska-Nova Galenika), 610 (Kej Oslobodjenja-Blokovi-Jakovo)

Otvaranje za saobracaj novog mosta na Adi i uvodjenje novog naplatnog sistema u gradskom prevozu koji omogucava presedanje bez doplate bice sjajna prilika za neophodnu reorganizaciju mreze i numeracije.
 
Mozda bi severni krak, potez 100, mogao d apostane potez 900, a trocifrene linije 100+x da postanu uze gradske linije. Ili jos specijalnije, linije koje imaju terminus u centru grada... npr 175, 172, 184, 115, 127...
 
Wile E. Coyote":1yy049po je napisao(la):
Зидар, ја сам такође размишљао о промени номенклатуре, уз помоћ осталих форумаша:
a ja sam jedan od njih :p
http://www.beobuild.rs/forum/viewtopic.php?id=1290&p=6
valjalo bi tu temu produbiti i zajednicke zakljucke jasno istaci pa proslediti nadleznima, kao sto su nocne linije dobile oznake N.


diskusija o renumeraciji i treba da ostane na temi "Ideje za nove linije/ izmene postojećih linija JGPP", ovde je vise pitanje o tome kako sve linije ucrtati na mapu a da ostane pregledna ili ako ne mogu sve trocifrene da stanu da li ima mesta za one koje su hibridne to jest zalaze do centra i da li bi to imalo smisla ili bi pojavljivanje samo nekih trocifrenih moglo da zbuni korisnike.
 
Pazi, potezi 100, 200, 300 i 400, potpuno m ogu da se odvoje, nacrtas ih jednom linijom i jednom tackom i oznacis slovima, ispod legenda koje se tu linije okrecu, 500, 600 i 700 probaj da nabudzis. Tu takodje moze vise linija istom bojom, sivom
 
U 2056 na 22L sam video zalepljenu mapu, međutim polovično se odlepila :/ Pokušao sam da je zalepim ponovo, ali je pozadina nekako umašćena pa ne ide. Sa strane se takođe nalazi znak za zabranjeno pušenje, koji je takođe poluodlepljen, jer lepak ne hvata za one panele :/
 
Матеја Бељан":2l9qvhbk je napisao(la):
Pazi, potezi 100, 200, 300 i 400, potpuno m ogu da se odvoje, nacrtas ih jednom linijom i jednom tackom i oznacis slovima, ispod legenda koje se tu linije okrecu, 500, 600 i 700 probaj da nabudzis. Tu takodje moze vise linija istom bojom, sivom
Тако некако су и били организовани планови Београда из 80-их година и било је прилично прегледно. :kk:
 
I ja sam danas na liniji 41 video odlepljenu mapu kako visi. Pokusao sam da je zalepim ali nista.
 
Матеја Бељан":3jw38lph je napisao(la):
Pazi, potezi 100, 200, 300 i 400, potpuno m ogu da se odvoje, nacrtas ih jednom linijom i jednom tackom i oznacis slovima, ispod legenda koje se tu linije okrecu, 500, 600 i 700 probaj da nabudzis. Tu takodje moze vise linija istom bojom, sivom
radim na novoj verziji, zaista bi bilo dobro da se bas sve linije nadju na mapi.
Kriterijum za resavanje je sledeci:

kategorija1
- - trocifrene koje zalaze dublje u grad (504, 601, 610, 611, 612 ,704,706,707, 708) dobijaju svoju boju kao sadasnje dvocifrene
- na velikoj mapi dobijaju zasebne trase u boji kao i dvocifrene
- na maloj mapi ucrtane su sivom linijom sa brojem u boji kao dosadasnje manje frekventne linje

kategorija 2
- - trocifrene kojima je okretnica jedan od veznih cvorova ne dobijaju boje vec su sve oznacene istom crno/sivom kombinacijom.
- na velikoj mapi su oznacene jednom jedinom linijom za sve zajednicke trase
- na maloj mapi ucrtane su sivom linijom sa brojem u boji kao dosadasnje manje frekventne linje
- 91, 92 511 i 551, 552 (ne staju na stanicama Jugopetrol i Ruska) iako bi treabalo da udju u kategoriju 1, bice verovatno prikazane na nacin kategorije 2, kao jedna linija, zbog ogromne guzve na mapi kod Sajma

glavni problem bice da se na maloj mapi smesti tekst to jest pravci prigradskih linija koje izlaze van nje, kao i da se sve trocifrene dodaju na uokvirenu listu linija.
trudim se da se sve informacije nalaze na samoj mapi bez dodatnih legenda koje otezavaju koriscenje.
 
Jeste li primetili nove planove na nekim stajalistima u gradu?
Kao imaju dva dela : na jednom stanice a na drugom ulice.
 
Videli smo i mislim da se raspravljalo o njima. Ja mislim da je to moglo malo bolje, ali nije mogo lose ni ovako
 
da li neko zna gde se tacno nalazi stanica "Banatska" na liniji 612?
 
pa pazi, ovo ti je Banatska:

10s9lyr.jpg


sad stanica je tu negde ;)
 
@JohnnyLee

zahvaljujem :rolleyes:

@Матеја Бељан

zahvaljujem :)
 
Vrh