Šta je novo?

Bahato parkiranje, bahati vozači i malograđanština

naidje se na takve primere ponekad

Bjzkpud.jpeg
 
Čini mi se da nam je ovo nekako promaklo..


Ne opravdavam, ali razumem..
 
Da podelim moje iskustvo sa novim servisnim centrom: U prethodnih nekoliko nedelja sam napravio više prijava vezanih za nepropisno parkirano vozilo, nijednom se pauk ili komunalna policija nisu pojavili. Vrhunac je npr Giagtron kombi koji je u zoni škole preprečio ceo trotoar gde deca moraju da izlaze na kolovoz da bi ga zaobišla. Kombi je tako stajao od četvtka sve do ponedeljka i nijednom se nadležni organi nisu pojavili iako sam napravio više prijava što preko telefona što preko emaila.

Da li neko ima magičnu formulu kako da "dovabim" komunalne službe jer se u mom kraju odomaćilo parkiranje preko celog trotoara, preko pešačkih pored škole itd.? I čisto konteksta radi, živim na Banovom Brdu a ne u nekom zabačenom delu Beograda pa da nežele da izlaze jer je na periferiji...
 
Ali, gde ću sa kolima... Sve vas razumem i slažem se. Ali, da li je ovo lupanje rešenje? Mogli su zvati policiju, pauka, ostaviti poruku...

Ulaz na parking od moje zgrade ima dva prolaza. preko trotoara. Uvek se nadje neko pametan i zagradi jedan prolaz. Ima jedan auto više puta je stajao i stvaki put mu neko ostavi cedulju da se tako ne parkira jer je to prolaz za hitne službe. On nastavlja tako da se parkira...
 
Kod mene na Zvezdari je strahovita gužva i dešava se da ako se kasnije dođe radnim danima, mora da se zabudži negde auto, ali uvek može tako da ne smeta nikome, pa makar se iscimao dodatnih 5, 10 min (ovaj konkretan primer iz Blica na trotoaru to nije). Onda je 1 pacijent privatizovao protivpožarni put i tu počeo svakodnevno da se parkira, danju noću, jer eto, mnogo je pametan. Osim svoje osnovne namere, taj put se koristi i za istovar/utovar potrepština, selidbe, prolaz invalida i beba sa kolicama, jer je jedini put/trotoar bez stepeništa, a rampi nema.

Svi se dogovorimo, upravnik ostavi poruku da se tu ne parkira, a ovaj pocijent dopiše nešto u fazonu dok mi ne obezbedite mesto na javnom parkingu, parkiraću se gde želim. Ja mu kažem jednom, parkiraj se gde i svi drugi, biće duže 5 minuta, a on meni da nema 5 minuta.

Važi druže, od danas mu nema auta tu, a neće biti ni 15 min tolerancije ubuduće. Ekspeditivnost se povećava ako imaš lične prijatelje u komunalnoj.
 
Čini mi se da nam je ovo nekako promaklo..


Ne opravdavam, ali razumem..
mislim da je to dobra praksa.
kada bi se nastavila, svi bi se ispravno parkirali.
kada ne postoje institucije koje se time bave, na zalost, ljudi uzimaju pravdu u svoje ruke
bilo je tako jednom na divljem zapadu.
 
Mnogo je ovo fin i miran narod koliko bahatih i "sta mi ti mozes" likova ima.
Bolesno je ovo drustvo, a institucije lenje, jer se odricu cistog profita od ovakvih buzdovana, mnogi nek to pravdaju nekom toboze "kupovinom socijalnog mira".
Koliko je bu**** ovde, komunalna+pauk bi trebale da lete ekspresno po gradu bez praznog hoda, sredilo bi se stanje vrlo brzo.
Da je njima do toga, lako bi se napravila i eskpresna 24/7 telefonska linija za prijavu, nalozi "prijavi buzdovana" na drustvenim mrezama i slicno. Ali cim te institucije teraju na 5 raznih sluzbi, nema govora o nekoj volji.
 
Da, zato što ljudi neće da se zameraju bahatima, a i brate neće da se cimaju, zahteva napor i nerviraš se. Naravno, ne treba to da preraste u cinkaroško društvo i ono da komšiji crkne krava, ali na bahatost treba odgovoiriti i odreći se lične komocije. Za ovog konkretno neće biti ni 15 min tolerancije od sada, koliko ugl treba i ovima da reaguju.

Eto ja sam prvi put u životu pozvao službu za tako nešto, tj direktno preko drugarice. Reče mi je još da je uvek bolje zvati komunlace direktno, jer imaju dežurstvo 24h, ali može i PS ili onaj servisni BG broj.
 
Vratim se kasno u noć pre koji mesec, i blizu ulaza u zgradu batica koji je baš bezobrazno parkirao, tako da od njega autom ne možeš proći. Ujutru zvoni interfon i ne bude mi mrsko da otvorim, jer bakici onoj što čisti neće niko da otvori po pola sata, pa kao ajde. Kad ono ovaj batica što je sinoć bahato parkirao, danas kmeči po interfonima u kraju. Neko mu je uzeo tablice (nisam ja, ali mi je interesantna ideja za ubuduće, moram priznati) i sad ima auto, al nema tablice, i kuka, moli po interfonima redom svima ko je uzeo, moljaka da mu vrate. Vrlo simpatičan početak dana za mene, gde sam se sit ismejao, a nešto što će ovaj da zapamti svaki put kad bude pomislio da parkira kako ne treba.

Da podelim moje iskustvo sa novim servisnim centrom: U prethodnih nekoliko nedelja sam napravio više prijava vezanih za nepropisno parkirano vozilo, nijednom se pauk ili komunalna policija nisu pojavili. Vrhunac je npr Giagtron kombi koji je u zoni škole preprečio ceo trotoar gde deca moraju da izlaze na kolovoz da bi ga zaobišla. Kombi je tako stajao od četvtka sve do ponedeljka i nijednom se nadležni organi nisu pojavili iako sam napravio više prijava što preko telefona što preko emaila.

Da li neko ima magičnu formulu kako da "dovabim" komunalne službe jer se u mom kraju odomaćilo parkiranje preko celog trotoara, preko pešačkih pored škole itd.? I čisto konteksta radi, živim na Banovom Brdu a ne u nekom zabačenom delu Beograda pa da nežele da izlaze jer je na periferiji...
Zoveš komunalce, kažeš da hoćeš da izvršiš prijavu, i tražiš ime i prezime ove što je zaprimila prijavu i njenog šefa. Pitaće te zašto ti treba njeno ime onako drčno, kažeš zato što imaš pravo da znaš ko je prijavu zaprimio, u slučaju da želiš da uložiš prigovor ili žalbu.
 
danas kmeči po interfonima u kraju. Neko mu je uzeo tablice (nisam ja, ali mi je interesantna ideja za ubuduće, moram priznati) i sad ima auto, al nema tablice, i kuka, moli po interfonima redom svima ko je uzeo, moljaka da mu vrate.

Od kad sam vam ja to pisao ovde za skidanje tablica. U Jerkoviću i Kumodražu je to već ustaljena praksa odavno 🤗
 
Mali update.

Fantomski junak se opet pojavio na protivpožarnom putu večeras. Ne bude mi teško, pa istog trenutka na telefon, jer impulsivna zaguljenost koja je nekada znala da bude autodestruktivna je jaka u menE (gadan čiča rastem :ROFLMAO:). Objasnim PS, insistiram da me direktno povežu sa komunalcima, tražim instrukcije kako da se interesujem za slučaj...

Kad vraćam se za 2h, vozilo pomereno na ulicu, takođe nepropisno, ali suštinski nikoga ne ometa (bar 50% vozila je ovde parkirano nepropisno). Moguće je da mali bilde ima i dojave, pa skloni auto. Primetim i da mu je stradao desni retrovizor. Sad ne mogu tvrditi da je neko od komšija, ali očigledno neki više veruju u običajno pravo od ovog nametnutog...
 
Čini mi se da nam je ovo nekako promaklo..


Ne opravdavam, ali razumem..
mene samo zanima ova majka bebe od 5 meseci kuda bi kolicima prosla da je naisla na isto vako parkiran auto a da nije bio njen
tako da....
gde ne postoje institucije duznost gradjana je da preuzmu pravdu u svoje ruke
 
Da, zato što ljudi neće da se zameraju bahatima, a i brate neće da se cimaju, zahteva napor i nerviraš se. Naravno, ne treba to da preraste u cinkaroško društvo i ono da komšiji crkne krava, ali na bahatost treba odgovoiriti i odreći se lične komocije. Za ovog konkretno neće biti ni 15 min tolerancije od sada, koliko ugl treba i ovima da reaguju.

Eto ja sam prvi put u životu pozvao službu za tako nešto, tj direktno preko drugarice. Reče mi je još da je uvek bolje zvati komunlace direktno, jer imaju dežurstvo 24h, ali može i PS ili onaj servisni BG broj.

Pa nije lepo biti drukara, ali nije lepo ni zloupotrebljavati to i terorisati sve ostale svojom samoživošću. Mogu lepo kao u Engleskoj da naprave aplikaciju, slikaš i pošalješ. Šta se pošalje kroz tu zvaničnu aplikaciju to je dokaz o prekršaju.

Još kako je naš narod generalno alav na pare, da lepo ubace neki % od naplate kazni da ti legne u aplikaciju bilo bi zanimljivo. Pao bi im server za dva dana.
 
Poslednja izmena:
Blok 28. Lezeci nije mogao da se uradi od parkiranih automobila koji su tu od nekih 08 do 17-18 celom duzinom i to nikoga ne zanima. Trebali su da ih zaliju asfaltom pa neka se zale mami

LOL

Ko god misli da će pozivanjem nadležnih službi rešiti bilo šta, evo mu ova slika. Znači nadležne službe nisu mogle da urade rekonstrukciju ulice, jer druge nadležne službe nisu mogle da dođu da odnesu parkirani automobil. Ovo ima samo u Srbiji.

Pre par godina kod mene su se odjednom dosetili da se u jednoj saobraćajnoj traci parkiraju koso, umesto paralelno. Ulica ima tri trake, ali nakon takvog parkiranja ostaje samo jedna slobodna traka, jer trećina srednje bude zauzeta.

Opravdanja su takođe bila neka nam obezbede dovoljno parking mesta itd... Jednog dana su, posle više intervencija skupština stanara, dovukli 3-4 pauka i razbacali su te automobile po okolnim ulicama, a neke postavili paralelno. To je verovatno neko imao vezu kod gradskih službi.
 
Pa nije lepo biti drukara, ali nije lepo ni zloupotrebljavati to i terorisati sve ostale svojom samoživošću. Mogu lepo kao u Engleskoj da naprave aplikaciju, slikaš i pošalješ. Šta se pošalje kroz tu zvaničnu aplikaciju to je dokaz o prekršaju.

Još kako je naš narod generalno alav na pare, da lepo ubace neki % od naplate kazni da ti legne u aplikaciju bilo bi zanimljivo. Pao bi im server za dva dana.

Ta ideja je zaživela u nekim zapadnim zemljama davno. Pre 40 godina je moj ćale u Francuskoj platio kaznu po prijavi od fizičkog lica koje je imalo % od toga. :) Pa su zbog sitnice imali ozbiljnih problema na granici.

U principu, ne znam da li podržavam to ili ne. :) Nekako sam više za direktno kulturno rešavanje, pa tek onda postepenu eskalaciju. Nekome je dosta lepa reč, nekome zakon, neko samo silu razume. Eto ovaj naš fantomski junak se opametio, nema ga danima, a bio je tu po celu noć i pola dana.

Konkretno za parking problem je ogroman. Ljudi u 90% i ne znaju da su u prekršaju ili ne smetaju nikome, nisu bahati. Jednostavno kao neki nepisani dogovor i to se tako odomaćilo, tako da nikome ne smeta. Pa pola šireg centra i malo dalje, ima ulica van yone gde su ljudi parkirani duž jedne strane i to tako da npr nema 3m od točka do linije recimo i tako kolona. Tehnički su svi u prekršaju i sad recimo neka drukara može da dođe na ideju da živi od toga i krene lepo kolonom 200m...:)
 
U ulicama, ako nije bulevar sa ostrvom, je dozvoljeno parkiranje osim ako znakom nije zabranjeno i to, 3metra mora biti do pune linije ili do druge ivice kolovoza. Tako da ako neko krene redom da slika neka prvo nauči zakon kao i ovi što se parkiraju. Ima i toga da se toleriše jer neplanskom gradnjom nema mesta za parkiranje i trotoare.

 
Pa o tome i pričam. Ugl postoji znak zabrane ili je jednosmerna ulica i jedva se svi provuku, kakva crna 3m ili je puna linija (blizu pešačkog ugl 15m i to je bila fora u bivšoj Goce Delčeva da dođe Pauk služba sa po 3 vozila i nosi) ili je pak neki improvizovani trotoar gde se podigne točak ili se parkiraju po sredini dvostranog parkirališta. Svašta tu ima nešto što bi u principu trebalo da se toleriše, pa bi uvođenje cinkarenja za lovu tek bio uvod u haos.

Naravno, sve ima svoje granice. Nisam za nanošenje štete, bilo zakonske, materuijalne, ali druže, ako ti const ozbiljno ugrožavaš bezbednost i nečija osnovna prava i interese (izlazak invalida iz svoje zgrade npr), a uz to se postavljaš u fazonu zovi komunalce ako ti smeta, pa druže onda ću možda ja da procenim da uzmem pravdu u svoje ruke, pa zovi TI koga hoćeš...
 
Vrh