Šta je novo?

Bahato parkiranje, bahati vozači i malograđanština

rasho62":vcp420e2 je napisao(la):
Могу ли обични полицајци писати казне за непрописно паркирање?
Требало би да могу, ваљда је то једна од улога саобраћајне полиције. Мислим да они то раде када присуствују одношењу кола пауком. Али, сваки, баш сваки саобраћајац би ми на лицу места рекао (када им проговорим на неки непрописно паркиран ауто) да они то не могу?!

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
 
Ђорђе, питао сам за обичног полицајца а не за саобраћајног полицајца!
 
rasho62":1ptyho76 je napisao(la):
Ђорђе, питао сам за обичног полицајца а не за саобраћајног полицајца!
И обичне полицајце сам питао и оне саобраћајне. Обичан би ми рекао да нису они за то надлежни, само саобраћајци, а онда би ми саобраћајци рекли да су некада наводно могли да пишу казне за непрописно паркирање, а сада не. За обичног и да поверујем да не може, али за ове саобраћајне ми нема логике и мислим да се извлаче :)

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
 
rasho62":11ypmkbx je napisao(la):
Можда немају довољан број полицајаца да покрију сваку улицу? Додуше њихове шефове скоро никада не позивају на тв па и не знамо да ли их има довољно, мислим не можемо да чујемо да се жале. До пре пар година су код нас, на Вежанијској коси, редовно патролирали по насељу, сада их нема.

Претпостављам да их нема довољно да буду увек присутни и виђени, али и када их има као да их нема. У то сам се уверио јуче и пре две недеље. Пре две недеље су стајали код улаза у гаражу Вуков споменик и заустављали реда ради неке возаче чисто да их легитимишу. За то време преко пута њих је била гомила непрописно паркираних аутомобила, што у саобраћајној траци, што по тротоарима, аутобуској станици и слично. Написао сам Богосавцу мејл (тј. саобраћајној полицији) жалећи се управо на такву праксу (погледати неки од мојих претходних постова). Одговор још нисам добио...

Јуче је била патрола у Захумској улици. Заустављали су возаче којима није радио један од фарова. Наравно, и то је прекршај, али не тако велики када по дану возиш са само упаљеном позицијом, јер ти је прегорела сијалица у фару, у односу на опет гомилу непрописно паркираних аутомобила у целом том крају око Захумске улице.

Дакле, мислим да када би барем једном недељно прошли и налупали казне за непрописно паркирање да би ситуација била много боља. Овако се појаве чисто реда ради да одраде ту своју смену.
 
Djordjem":1x8breab je napisao(la):
rasho62":1x8breab je napisao(la):
Ђорђе, питао сам за обичног полицајца а не за саобраћајног полицајца!
И обичне полицајце сам питао и оне саобраћајне. Обичан би ми рекао да нису они за то надлежни, само саобраћајци, а онда би ми саобраћајци рекли да су некада наводно могли да пишу казне за непрописно паркирање, а сада не. За обичног и да поверујем да не може, али за ове саобраћајне ми нема логике и мислим да се извлаче :)

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Иначе, мислим да неки саобраћајци чак и не познају правила. На пример, често из Гаврила Принципа улазим у Личку улицу па онда из ње у Карађорђеву и даље идем право према Калемегдану. На раскрсници Личке и Карађорђеве лепо стоји знак СТОП и ОБАВЕЗАН правац десно - дакле у Карађорђеву, а не право на железнички мост према НБГ. Е сада ту гомила возача иде право на железнички мост кршећи два правила - не поштује знак за обавезно скретање десно и пресеца пуну линију да би ушли у траку за одлазак према НБГ. И онда често морам да чекам (да бих прошао како треба десно) иза тих који крше правило и иду право, јер им некада није лако да се уклопе у траку у правцу моста од аутомобила који долазе од Железничке станице. Једно јутро сам се изнервирао :) када је ту био саобраћајац који регулише саобраћај, зауставио ауто на сред ракрснице и изашао да га питам да ми објасни да ли ја погрешно тумачим знакове или се прећутно дозвољава кршење саобраћајних правила и да ако може да се иде право да полиција да предлог да се систем знакова промени. Он је био сав збуњен и каже ми буквално овако "Ако је обавезно десно, онда мора десно да се иде" - ја га питам "па зашто онда све пуштате да иду и право поред вас који стојите ту?" на шта он одговори "па ако иду сви право онда може и право... не знам, углавном сви иду тако па ваљда може и тако... шта ја ту радим"?!

И на Гугл мапи су забележена два возила која на тој раскрсници крше пропис и иду према НБГ иако је обавезан правац десно :)

Комедија од државе, примене прописа и саобраћајаца :) Више нисам имао снаге да се расправљам са њим и отишао сам даље својим послом. То су наши саобраћајци. Зато нам и јесте тако како нам јесте у граду. Седнеш у ауто, поштујеш туђа првенства, своја занемариш и молиш Бога да лепо стигнеш тамо где си кренуо аутомобилом :)
 
Komunalna "blizu" pešačkog prelaza
dsc0037jpg1424797329.jpg

Dobračina
dsc0027jpg1424797006.jpg

Kod DZ Goce Delčeva
dsc0020jpg1424796923.jpg
 
meni ovaj deo nije jasan:
Iako se čini da je pauk angažovaniji nego ranije, cifre pokazuju da je broj uklonjenih automobila u 2014. za 20 odsto manji nego u 2013: povećao se broj poslatih poruka, a građani redovnije plaćaju parkiranje.
kakve veze ima uklanjanje vozila sa slanjem poruka?
ukoliko ne platiš parking tj ne pošalješ poruku, neće ti odneti auto nego ćeš dobiti kaznu od 1800 din
 
operic":31t9n5c1 je napisao(la):
meni ovaj deo nije jasan:
Iako se čini da je pauk angažovaniji nego ranije, cifre pokazuju da je broj uklonjenih automobila u 2014. za 20 odsto manji nego u 2013: povećao se broj poslatih poruka, a građani redovnije plaćaju parkiranje.
kakve veze ima uklanjanje vozila sa slanjem poruka?
ukoliko ne platiš parking tj ne pošalješ poruku, neće ti odneti auto nego ćeš dobiti kaznu od 1800 din

Zato što misle da smo ovce koji progutaju sve što im se servira putem javnog informisanja.
Pauk manje radi, dovoljno je pogledati koliko njihovih vozila bude parkirano na njihovom placu kod mosta Miladina Zarića u raznim vremenskim intervalima.
Pijavice iz parking servisa uživaju blagodeti potpuno nezasluženih primanja.
 
Primer upravo na tu temu:
juče popodne, Nehruova ulica, ispred glavnog ulaza u Dom zdravlja u bloku 44. Ispred su uredno obeležena, i horizontalno i vertikalno, parking mesta za invalide, paralelna sa kolovozom. Na trotoaru do tih parking mesta parkiran veći broj automobila, pod pravim uglom u odnosu na kolovoz, tako da su gepecima zahvatili i mesta za invalide. Kada bi se invalid regularno parkirao, "zatvorio" bi ove nepropisno parkirane.
E, sad - u desnoj traci, odmah ispred znaka da su ta mesta za invalide, tako da je cela ova slika na dva metra pred očima vozača i radnika - zaustavljen pauk Parking servisa, sa upaljenim pozicijama.
Vozač i radnik jedu burek. Parkirani na ulici, u traci. Ispred 7-8 svojih "mušterija".
 
Kod mene u bulevaru nikad u mom zivotu nisam video da pauk nosi bahato parkiran automobil, a zivim tu preko 30godina.
A da ne spominjem koliko srecem automobila parkiranih na sred bulevara i ometaju moj ulazak atomobilom u dvoriste. Ovaj broj od 28 komada po danu je jako malo broj za ceo bulevar.
 
astrodule":2lotirkm je napisao(la):
U Bulevaru je desna traka potpuno neupotrebljiva jer na svakih 50-100m neko je stao sa sva 4 migavca upaljena.

Potvrdijem ovu informaciju. Kad vozim Bulevarom obavezno zatrubim kada prolazim pored tako parkiranih automobila. A
pauka ili saobracajne polocije nigde. Njih najcesce vidjam kod kalenic pijace tj kod malog kruznog toka. Tu ih vidjam cesto da odnose atobmobile parkirane kod kafane kalenic i da pishu kazne.
 
Pošto od skoro vozim (malo više od godinu dana) zeznuo sam se par puta u Bulevaru tako što sam vozio desnom trakom. Ili je neko zaustavljen na kolovozu, ili pola-pola.

Jedino mi na pamet padaju kamere koje bi to snimale, jer je nemoguće da policija bude svuda u svakom trenutku.
 
Pre par godina se i pričalo da će postaviti kamere u Bulevaru, upravo zbog kontrole parkiranja uz trotoar...
 
Bul. Kralja Aleksandra, Sarajevska, Beogradska, Bul.Despota Stefana, Francuska, Svetozara Markovica, Njegoseva, Savska, Kraljice Natalije, Kralja Milana, Dušanova... sve ulice gde se masa automobila zaustavlja. Mogu slobodno reći da je u pitanju nekoliko stotina automobila dnevno samo u ovim ulicama, koje su mi prvo pale na pamet.
 
Људи моји, некултура, безобразлук и бахатост, су три основне особине нашег народа. Како се то лечи? Начина је много. Први је учење и образовање уз помоћ електронских медија. На првом месту телевизија. Други начин је присила или кажњавање. Али, очигледно је да је мали број тих што то треба да раде, или је превелик број прекршилаца, па не стигну да их све покажњавају.
По мом скромном мишљењу можда може помоћи дугогодишња, истрајна акција надлежних министарстава, да приморају све телевизијске станице на обавезно приказивање, "спотова", образовних емисија, предавања и сл. Начина је много да се народ уљуди. Ово кратко као идеја, ако уопште постоји неко ко ће прочитати, разматрати и евентуално прихватити.
 
rasho62":20896res je napisao(la):
Људи моји, некултура, безобразлук и бахатост, су три основне особине нашег народа.

Потпуно се слажем. Те три особине испољавамо на сваком месту - од односа према комшијама, према згради и улазу у којем живимо, према животној околини, па све до понашања у саобраћају која овде наводимо. Велики европски градови су све то лепо решили било едукацијом становништва како је то овде Рашо навео, било огромним казнама које једноставно не можеш да избегнеш да платиш.

Дуже време сам живео у Француској и ево пар примера. Ако се паркираш негде где не ометаш саобраћај, али није дозвољено, неће те однети паук, али ће ти полицајац налепити казну од око 130 евра коју не можеш избећи да платиш. Оног тренутка када ти буде требало нешто од државе (здравствено осигурање, документа, било шта) добићеш "шипак" док то не измириш. Неће они да задржавају саобраћај као наш паук који уђе у малу улицу и направи читав застој док покупи ауто (а у неким једносмерним улицама и сам паук крши пропис возећи у супротном смеру).

У неким градовима су управо поставили камере да би решили проблеме као што је код нас у Булевару са паркираним возилима у десној траци. Нико те не дира, паркирај се колико волиш, али када ти дође троцифрени износ за казну никада ти више неће пасти на памет тако нешто :)
 
Коначно су ми одговорили из Управе саобраћајне полиције на мој опширни допис од пре неколико дана. Изгледа да тамо имају неки БОТ који само притисне СЕНД са истим одговорима свима нама :) Не знам шта да кажем, ово доста вређа интелигенцију :) Кажу казнили су возаче око Вуковог споменика, а данас када сам долазио са посла на сред пешачког прелаза код улаза у гаражу Вуков споменик паркирана Тојота Лендкрузер (вероватно неког госта кафића преко пута), а на аутобуској станици још један аутомобил. Толико о акцији саобраћајне полиције...

Republika Srbija
Ministarstvo unutrašnjih poslova
Direkcija policije
Policijska uprava za grad Beograd
Uprava saobraćajne policije
03/31/4 Broj 63/15
Dana 26.02. 2015. godine
Ljermontova 12a
Beograd


Poštovani,

Uprava saobraćajne policije izražava svoje najdublje poštovanje, pa Vas u vezi Vašeg dopisa kojim ste nam se obratili i u kome iznosite problem nepoštovanja saobraćajnih propisa u ul. Kraljice Marije i zoni Vukovog spomenika, obaveštavamo da smo u okviru svoje nadležnosti preduzeli sve mere pojačane kontrole saobraćaja na navedenoj lokaciji. Policijski službenici SPI "Sever" su u periodu od 11.02.2015. do 26.02.2015. godine, vršili pojačanu kontrolu saobraćaja i sankcionisali 7 vozača za učinjene prekršaje, dok su specijalnim vozilom JKP "Parking servis-a" uklonili 3 vozila iz prekršaja.

Policijski službenici Uprave saobraćajne policije, Policijske uprave za grad Beograd će i u narednom periodu u skladu sa objektivnim mogućnostima i datim ovlašćenjima preduzimati mere propisane Zakonom o bezbednosti saobraćaja na putevima prema vozačima koji ne poštuju pravila saobraćaja na navedenoj lokaciji.

S poštovanjem,

NAČELNIK UPRAVE
glavni policijski savetnik
Dragan Bogosavac
 
Imaju šablon gde unesu lokaciju, datum (od, do), a broj odnešenih i sankcionisanih vozila se određuje random funkcijom iz opsega 3-10.
 
Мислим да сам им написао допис у којем се жалим на велики број комараца да бих добио исти одговор о броју возила које је однео паук :D
 
Vrh