Šta je novo?

Bahato parkiranje, bahati vozači i malograđanština

А данас у гаражи ТЦ "Ушће" возачи изгледа не знају да протумаче знакове за обавезан правац. Док ја кружим около тражећи место, њих двоје (једно је доставно возило, а друго једна жена/девојка) возе у контра смеру. Мада ово није ништа према хордама људи који возе у контра смеру у гаражи Делта Ситија...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=OPaQrkxe-YY[/youtube]
 
У улици Краљице Марије испред поште стално стоји по неколико аутомобила у саобраћајној траци, иако г. Богосавац из Љермонтове у свом одговору на мој мејл рече да ту "дејствује" паук. Изгледа неки невидљиви "спајдермен" :)



 
Испод трамвајског моста, иза Ластине станице; у овом случају, пре бих се упитао шта ће ту знак забране, него паркирани аутомобили.

309.jpg


307.jpg
 
astrodule":1oe87gho je napisao(la):
Ova slika sa vozilima oko znaka za zabranu parkiranja i zaustavljanja je vrhunska!
Такав је случај и у Кнеза Милоша - на почетку сваког тротара такав знак, а на самом тротоару гомила возила :)

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
 
Омладинских бригада, Јурија Гагарина, Сарајевска...
Да Пајтоновци и даље раде направили би скеч са овим.
 
Управо сам послао допис Управи саобраћајне полиције (односно одговор на њихов допис да су регулисали ситуацију са непрописним паркирањем у улици Краљице Марије) следеће садржине:

Поштовани г. Богосавац,

Захваљујем Вам се на одговору и акцији коју сте предузели поводом мог дописа у вези са непоштовањем саобраћајних прописа у улици Краљице Марије. Међутим, како сам истакао у допису, проблем са непоштовањем саобраћајних прописа (непрописно паркирање, вожња једносмерним улицама у супротном смеру, непропуштање пешака на пешачким прелазима...) није само у тој улици, већ и у околним улицама (Захумска, Војводе Богдана, Војводе Бране...). Стање је и даље веома лоше као што сам и описао у мом допису Саобраћајној полицији од 22. децембра 2014. године. Нарочито истичем:

- вожња у супротном смету једносмерним улицама у околини око Захумске улице;
- непрописно паркирана возила у Захумској и околним улицама;
- велики број таксиста на такси станици код гараже "Вуков споменик" је паркиран на самој улици и изван за њих обележених места, чиме додатно отежавају саобраћај;
- скретање жутом траком из Краљице Марије у Рузвелтову где је то дозвољено само возилима ЈГП;
- кретање трамвајским шинама и скретање из Булевара Револуције у Рузвелтову са шина и из саобраћајних трака које за то нису предвиђене.

На жалост, морам да констатујем (и као возач и као пешак) да је у граду све већи број саобраћајних прекршаја који се као такви не санкционишу од стране саобраћајне полиције (вожња бржа од 50 км/час у граду, агресивна вожња - "блицање" и свирање аутомобила који се крећу иза вас, непропуштање пешака на пешачким прелазима, прелазак и пешака и аутомобила на црвено светло, непрописно паркирање преко целих тротоара и пешачких прелаза, вожња бржа од 30 км/час поред школа, вожња уз употребу мобилних телефона, непрописно скретање, вожња по трамвајским шинама - нарочито то раде таксисти, заобилажење аутобуса на станици преко пуне линије, вожња жутом траком...).

Свестан сам да саобраћајна полиција има ограничене капацитете приликом обављања својих дужности, али сам такође и сведок да се припадници појединих патрола и не труде много да санкционишу оне возаче и пешаке који крше правила саобраћаја и угрожавају своје и туђе животе. Тако, на пример, дана 9.2.2014. (понедељак) припадници саобраћајне патроле која је стајала на улазу у гаражу "Вуков споменик" (око 19,45 часова, аутомобил "Фиат пунто") нису много марили што је преко пута њих била паркирана гомила аутомобила у самој саобраћајној траци око околних угоститељских објеката (иако постоји гаража за паркирање). Такође, нису се много обазирали на возаче који су им "пред носем" пројурили преко пешачког прелаза не пропуштајући пешаке. Али су зато реда ради заустављали аутомобиле који нису чинили никакве прекршаје, ваљда у некој рутинској контроли докумената. Исто тако у околним улицама је било много аутомобила који су били непрописно паркирани...

Као грађанин, родитељ и активни учесник у саобраћају молим Вас да све ове примедбе схватите крајње добронамерно и да заједно учинимо да одвијање саобраћаја у нашем граду буде сигурно за све.
 
Onaj što se samozapalio i usput "oprljio" još dva policajca definitivno ima neki problem

Kako je navedeno, bahati vozač je ranije tokom dana pobegao sa placa Parking servisa na Sajmištu probivši rampu, međutim radnici tog preduzeća su isti automobil ponovo zatekli u prekršaju i odneli ga na Sajmište.

Posle toga je došlo do samozapaljenja.
 
To su pravi invalidi (debili) i svi oni u TC Stadion što parkiraju na invalidskim mestima. Nalepio bih im nalepnice INVALID na stakla, pa da mogu lepo na svako invalidsko mesto da se parkiraju
 
kopmania":1y2bekie je napisao(la):
To su pravi invalidi (debili) i svi oni u TC Stadion što parkiraju na invalidskim mestima. Nalepio bih im nalepnice INVALID na stakla, pa da mogu lepo na svako invalidsko mesto da se parkiraju
Па они и јесу инвалиди, али у мозак.
 
Мало "инвалида" који пролазе кроз црвено светло... Овај у Пежоу (на првом делу снимка) ем што се паркирао у траци на "пет минута" да купи доручак, ем не обазире се на саобраћај када улази у аутомобил, ем се креће по трамвајским шинама касније, ем пролази кроз црвено светло... Мислио сам да му откинем као случајно врата, па да се онда ту три сата објашњавамо док стигне саобраћајна полиција... А на другом снимку, где таксиста пролази кроз црвено светло, види се како нечија погрешна реакција може да повуче и остале људе да ураде нешто погрешно - Астра је кренула инстиктивно за таксистом иако је још било упаљено црвено светло.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=bcO7vjl8NKE[/youtube]
 
Kao što znamo, video snimak od "običnih" građana nije dokaz za sud, pa se ovakvi vozači ne mogu kazniti ta bahatu vožnju. To smo videli u raznim emisijama tipa Paparaco lov.

Evo rešenja. Recimo da sud i policija prihvataju ovakve dokaze. Na okrivljenom je da, ako je uveren da je video snimak izmontiran, plati veštaka koji će dokazat da je snimak izmontiran. Verujem da se lako može to dokazati. Ako se dokaže da je montaža, snimatelj, tj onaj koji je tužio plaća veliku (ali baš veliku) kaznu, a okrivljeni se naravno oslobađa.
 
astrodule":3ss1q3or je napisao(la):
Kao što znamo, video snimak od "običnih" građana nije dokaz za sud, pa se ovakvi vozači ne mogu kazniti ta bahatu vožnju. To smo videli u raznim emisijama tipa Paparaco lov.

Evo rešenja. Recimo da sud i policija prihvataju ovakve dokaze. Na okrivljenom je da, ako je uveren da je video snimak izmontiran, plati veštaka koji će dokazat da je snimak izmontiran. Verujem da se lako može to dokazati. Ako se dokaže da je montaža, snimatelj, tj onaj koji je tužio plaća veliku (ali baš veliku) kaznu, a okrivljeni se naravno oslobađa.

Слажем се - не само за снимке, него и за фотографије којима бисмо указивали на погрешна паркирања, кршење комуналних правила (бацање ђубрета и слично).
 
Djordjem":3ehx8dps je napisao(la):
astrodule":3ehx8dps je napisao(la):
Kao što znamo, video snimak od "običnih" građana nije dokaz za sud, pa se ovakvi vozači ne mogu kazniti ta bahatu vožnju. To smo videli u raznim emisijama tipa Paparaco lov.

Evo rešenja. Recimo da sud i policija prihvataju ovakve dokaze. Na okrivljenom je da, ako je uveren da je video snimak izmontiran, plati veštaka koji će dokazat da je snimak izmontiran. Verujem da se lako može to dokazati. Ako se dokaže da je montaža, snimatelj, tj onaj koji je tužio plaća veliku (ali baš veliku) kaznu, a okrivljeni se naravno oslobađa.

Слажем се - не само за снимке, него и за фотографије којима бисмо указивали на погрешна паркирања, кршење комуналних правила (бацање ђубрета и слично).


A ja ne mogu da shvatim jednu stvar:
kako to da sudovi priznaju iskaze svedoka koji mogu biti neobjetivni, pristrasni, nekompetentni i sl. a ne priznaju video zapis koji daleko verodostojnije beleži događaj?????
 
astrodule":1p81dwxy je napisao(la):
Ili još bolje: Kako sud prihvata (tj može prihvatiti) snimak, ali samo za odbranu.

То је зато што код нас у држави све функционише по принципу "све се може и ништа се не може" (мислим на правни систем) - од случаја до случаја, од човека до човека.
 
Па, ваљда судије читају закон? Како је закон прописао тако и судије суде, прихватају или не. Ако нисмо задовољни законским регулативама, онда, преко посланика, који су наши заступници у парламенту, тражимо измене тих регулатива. Није једноставно али у данашње доба и ових "друштвених мрежа" требало би да иде лакше.
 
Aha, samo što partijama ne pada na pamet da menjaju "zgodan" zakon po kojem skupština ima 250 poslanika koji sve nas kao predstavljaju, ali niko od njih ne predstavlja neku određenu grupu građana, region ili pojedinca, kao u uređenim zemljama.
Ko je "moj" poslanik koji mene predstavlja? Nemam pojma.

Uostalom, oni nisu seli tamo da razmišljaju i da ocenjuju koliko koji zakon ima smisla već da pritiskaju dugmiće i lalvovski deo svoje plate vraćaju stranci sa čije liste su došli. Zato su na zakoni takvi kakvi su.
 
Automobile (ne) moraju da vrate
N. VUKIĆ | 13. februar 2015. 23:58 | Komentara: 20
Samo vozila sa stranim tablicama mogu da drže do potpune isplate duga

INCIDENT kod Starog sajmišta ponovo je pokrenuo lavinu pitanja u vezi sa pravima i obavezama nesavesnih vozača. Jedno od njih je i da li i po kom osnovu "Parking servis" ima pravo da zadržava nečije vozilo i da li time narušava pravo svojine i druga osnovna ljudska prava. Čitaoci "Novosti" dovode u pitanje ovakvo "konfiskovanje" vozila.



- "Pauk" mi je odneo vozilo zbog nepropisnog parkiranja, a kada sam došao da platim i da ga podignem sa parkirališta, nisu mi dozvolili dok ne izmirim sve neplaćene parking-kazne odranije - navodi nezadovoljni sugrađanin. - To je protivpravno i protivzakonito postupanje kojim direktno utiču na privatnu svojinu kao neprikosnoveno pravo. Bez ikakve izvršne isprave ili sudske odluke oduzimaju vozilo, odnosno konfiskuju nečiju imovinu.

U "Parking servisu", međutim, objašnjavaju da ukoliko po nalogu nadležnog organa uklone vozilo sa domaćim tablicama iz saobraćajnog prekršaja, vlasnik prilikom preuzimanja plaća samo troškove prenosa vozila bez obzira na to da li postoji dugovanje na ime izdatih dnevnih naloga.

- Kada se radi o vozilu sa stranim registarskim oznakama, onda vlasnik, ako nema ličnu kartu Republike Srbije, mora da plati prenos, blokadu-deblokadu vozila, kao i dugovanje za sve izdate naloge - navode u "Parking servisu". - Takođe, ako ima domaću ličnu kartu, mora da izmiri prenos, blokadu-deblokadu vozila i da 30 odsto dugovanja, ako je veće od 50.000 dinara uplati odmah, a ostalo na nekoliko rata. Ako je dugovanje manje od 50.000, mora odmah da reguliše sva dugovanja.



RADIMO SVE PO ZAKONU

- POSTUPANjE "Parking servisa" je pravno utemeljeno članom 21a Odluke o javnim parkiralištima, a pre svega odredbom Zakona o komunalnim delatnostima - kažu u ovom preduzeću. - Kao poverilac dospelog potraživanja u čijim se rukama nalazi dužnikovo vozilo, imamo ovlašćenje da zadržimo vozilo dok mu ne bude isplaćeno potraživanje.

http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... u-da-vrate
 
Ja shvatam da se uvek traže rupe u zakonu, ali kod nas će se rupe uvek naći i tražiti. Zar je nemoguće napraviti zakon koji je u saglasnosti sa svim pravnim aktima ove zemlje?

I taj izraz "privatna svojina kao neprikosnoveno pravo" - šta to znači? Ja imam pištolj i ubijem nekoga i policija mi naredi da bacim oružje, a ja kažem to je moj pištolj i ne možete mi ga otuđiti, neću da ga bacim?

Napravim prekršaj kolima i niko ne sme da mi uzme kola?
 
Vrh