Šta je novo?

Bahato parkiranje, bahati vozači i malograđanština

Problemi zbog nedozvoljenog parkiranja
24. Januar. 2014 | Izvor : Studio B
http://www.studiob.rs/info/vest.php?id=97200

bahatost30072012.jpg


Nedozvoljeno parkiranje i zaustavljanje na javnim površinama, u gradu koji prema statistici broji čak pola miliona registrovanih vozila, jedan je od važnih problema koji se godinama sistematski rešava.

Ipak, brojni su oni koji pravila ne poštuju i koji bahatim parkiranjem ugrožavaju bezbednost ljudi. Pored suzbijanja nelegalne prodaje, kontrola ove vrste „nediscipline" prioritetni je zadatak Komunalne policije u ovoj godini, na osnovu Plana rada koji je nedavno doneo Privremeni organ grada Beograda.

- U slučajevima konstatovanog prekršaja nedozvoljenog parkiranja vozila na javnim površinama, ukoliko se vozač ne zatekne na licu mesta, ubuduće će se ostavljati obaveštenje o povredi propisanog reda, pravnoj kvalifikaciji i zakonskim posledicama. Na ovaj način prekršilac se obaveštava o učinjenom prekršaju i ujedno mu se ostavlja mogućnost da u roku od osam dana dođe u službene prostorije Komunalne policije kako bi dobio bliža objašnjenja i platio propisanu novčanu kaznu. Tako izbegava podnošenje zahteva za pokretanje prekršajnog postupka i kasnije nastale sudske troškove. Cilj je da građani saznaju da su bili u prekršaju, a ne da se to desi tek pred sudijom za prekršaje, što je do sada bio čest slučaj. Još važniji cilj jeste sprečavanje da se prekršaj ponovi - rekao je za Beoinfo Slobodan Šolević, načelnik Komunalne policije.

Novina će početi da se primenjuje od 1. februara, a obaveštenja će biti lako prepoznatljiva, s obzirom na to da su narandžaste boje, na memorandumu Gradske uprave, sa oznakom Komunalne policije.

Ova važna gradska služba, koja vodi računa o poštovanju reda u višemilionskom gradu, tokom prethodne godine naplatila je čak 40 miliona dinara na osnovu mandatnih kazni, što je za 150 odsto više u odnosu na 2012. Takođe, podneto je 13.819 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka i to najviše za nelegalnu prodaju, nepropisno parkiranje, taksi prevoz i buku. Samo zbog buke, kako u stanovima tako i u ugostiteljskim objektima, građani su se Komunalnoj policiji obratili čak 14.000 puta. Kontrola auto-taksi prevoza realizovala se na teritoriji svih gradskih opština, a posebno na desetak atraktivnih lokacija, uključujući i Aerodrom „Nikola Tesla". Ukupno je podneto 1.572 zahteva sudu zbog kršenja propisa u ovoj oblasti.

Veliki uspeh je iskorenjivanje ulične prodaje u Bulevaru kralja Aleksandra. Broj predmeta za privremeno oduzetu i nađenu robu „popeo se" na 400, što je za skoro 140 odsto više nego u 2012.

- Ipak, osnovni cilj nije naplaćivanje kazni već povećanje svesti građana da komunalni red u Beogradu mora da postoji. Komunalna policija nije tu da uteruje strah, niti joj je cilj da kažnjava već na prvom mestu da edukativno deluje na građane koje zatekne u prekršaju. Zbog toga se često izdaju usmena naređenja i upozorenja, kako bi se upravo ta svest podigla - istakao je Šolević.

Jedna od takvih edukativnih aktivnosti jeste upoznavanje dece od 1. do 4. razreda i mladih sa poslovima Komunalne policije. Edukaciju je od marta prošle godine odslušalo više od devet hiljada mališana, a studenti Fakulteta bezbednosti bili su u ovoj službi na stručnoj praksi.
 
Živi bili pa videli.

Kad se samo setim koliko sam nade polagao u Komanunalnu policiju koja je na papiru jedna odlična i korisna institucija.

Samo da ova odluka ne ostane mrtvo slovo na (narandžastom) papiru.
 
Automobili gospodare trotoarima, pešaci idu kao balerine
M. T. K. | 23. januar 2014. 22:28 | Komentara: 8
Prolaz između Dečanske i Čumićevog sokačeta u četvrtak je bio zakrčen nepropisno parkiranim automobilima
BG-NEPROPISNO-PARKIRANJE_620x0.jpg

ZA pešake sve je manje mesta na beogradskim trotoarima.

Kako je zabeležio reporter "Novosti", prolaz između Dečanske i Čumićevog sokačeta u četvrtak je bio zakrčen automobilima. Da bi ušli u podzemni prolaz, mnogi Beograđani su morali kao balerine da se provlače između nepropisno parkiranih vozila.
http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... o-balerine
 
cam00115.jpg

Ево да се упишем и у ову секцију...
Сви смо се мучили некад да пронађемо паркинг, падне по неки и не баш логичан избор, положај...али "гужва" :D за паркирање на Зр. путу, просто тражи те тротоарске алтернативе :roll:
 
малопре у Јерковићу. због њега нисмо могли даље да прођемо са колицима

IMAG0269_zpshahrn1oq.jpg
 
Tipican kr****!!!
Vozac amater sam 24 godine, ali mi u zivotu nebi palo na pamet da ovako parkiram pa makar isao mnogo dalje. Mogu samo da kazem, olos!

Sent from my LG-E510 using Tapatalk 2
 
Kakva kolica. Ko je još video da se dete vozi u kolicima. To u ruke pa se provlači. A tek da si u kolicima. Bolje da ne živiš u zdravoj i pravoj Srbiji.
 
Можда не би било лоше да и наша полиција, а може и комунална полиција, да користи ову или неку другу друштвену мрежу, против бахатих возача у Београду, а и у целој Србији.


Tviterom protiv bahatih vozača u Rimu
Maštovitost Italijana kada je reč o parkiranju automobila i skutera na zabranjenim mestima - saobraćajnim ostrvima, trotoarima ili posred samih ulica, ne poznaje ograničenja.
U borbi protiv ove "endemske" pojave, policija u italijanskoj prestonici odlučila je da iskoristi nešto sasvim novo - moć društvenih mreža, tačnije Tvitera.

http://www.novimagazin.rs/opusteno/tvit ... aca-u-rimu
 
Ne znam odakle smisliše obaveštenje. Od 1. marta 2014. počinje primena novog Zakona o prekršajima pa će se ova ceduljica zvati prekršajni nalog kao i u Hrvatskoj, Crnoj Gori i Bosni. I ako hoćete da platite kaznu u roku od 8 dana onda vam se kazna umanjuje za 50% pa platite samo 2.500,00 dinara.
 
То се уводи од 01. марта ове године.


OD MARTA 2014: Ko ne plati kaznu, neće moći da registruje auto!
Biće napravljena jedinstvena elektronska evidencija, pa će se svako ko učini neki saobraćajni prekršaj naći u bazi podataka u svakom prekršajnom sudu u Srbiji
Građani Srbije neće moći da registruju automobil, produže ili izvade lična dokumenta sve dok ne plate prekršajne kazne. To je samo jedan od noviteta u novom zakonu o prekršajima, koji u martu naredne godine stupa na snagu.

http://www.telegraf.rs/vesti/876326-od- ... truje-auto
 
Erysimum Cheiri":l8r412xy je napisao(la):
Beograđani, kada ovo zateknete na automobilu - pripremite 5.000 dinara

1118998-opomena.jpg


http://www.24sata.rs/vesti/beograd/vest ... 3363.phtml
Sad videh na TV kako komunalci lepe papiriće po kolima.
I ja navijam da se sankcionišu bahati ali po propisanoj proceduri.
Jel to nalog, opomena, ili improvizacija, ako prodje, prodje. Valjda postoji propisan obrazac . Mislim da treba pričekati primenu novog Zakona o prekršajima koji propisuje zvaničan obrazac prekršajnog naloga, način izdavanja i uručenja. Kad je to gradska uprava donela Odluku o propisanom obrascu. Ovo obaveštenje može i vetar da odnese , neko ga skinuo pa ga nisam video. Kako će da znaju ko je učinilac prekršaja i taj ne dodje da plati kaznu. I protiv koga će podneti zahtev za pokretanje prekršajnog postupka. Vlasnika vozila čiji podatak mogu da dobiju preko MUPa koji jeste vlasnik ali možda ne i počinilac prekršaja. To nije tako propisano postojećim gradskim odlukama . Prvo treba promeniti odluke , sačekati primenu novog Zakona o prekršajima pa tek onda nalozi, a ne obaveštenja.
 
To ce da kace dok nezakace nekom advokatu koji ce da ih urnice iz inata
 
Dobro ljudi pa šta vi predlažete? Je l' postoji neko rešenje koje može da stane na put ovakvom parkiranju, a da ne mora da se menja ustav.

Jesam i ja za poštovanje svih mogućih zakona, ali zar je problem da se kaže: ovo je kazna po kratkom postupku, postoji snimak koji je napravilo službeno lice i to je to.

A ne da se pozivamo na propisan obrazac prekršajnog naloga, način, uručenje...

To me podseća na ono kad je radnik u prodavnici snimljen kako krade iz kase, ali pošto vlasnik nije imao radnikovu dozvolu da snima, nije mogao da ga optuži.

Zna se valjda šta je starije? Prekršaj.
 
Astrodule fora je sto poskusavaju nesto da urade preko prece naokolo blize a nece da to urade kako treba ili neznaju pa onda po principu ako prodje proslo je
 
Tako je direktore, ne valja na brzaka i improvizovano. Više kao plašenje.
Astrodule, e sad te pitam. Ovako može da se vrda. Pozajmim auto kolegi, on napravi prekršaj on se napravi lud ili ne nadje taj papirić i ne dodje da plati kaznu, a oni pošalju kod sudije za prekršaje mene. To će i tako i tako da potraje dok me pozovu ja odem pa kažem nisam ja i ne mogu da se setim ko je vozio pre godinu dana, a i ne može da me kaznite jer nisam ja vozila jer niste ni zatekli nikoga u trenutku kontrole. Šta ćemo sad. Drugo, gradskim odlukama npr. Odlukom o komunalnom redu definisano je da će se kazniti lice koje postupa suprotno zabranama iz čl. 23 Odluke a čl. 66 da novčanu kaznu na licu mesta naplaćuje komunalni inspektor odnosno komunalni policajac. Znači odrediti ko treba da odgovara vlasnik ili korisnik vozila.
Jedino Odluka o javnim parkiralištima ima drugu formulaciju koja može da prodje: Čl. 9 Korisnikom parkirališta u smislu odredaba ove odluke smatra se vozaĉ ili vlasnik vozila, ako vozaĉ nije identifikovan.
Zato sačekajmo Novi Zakon koji celo jedno poglavlje posvećuje prekršajnom nalogu da bi bilo manje žalbi i manje prostora za vrdanje, a ovako , što kaže Direktor, poskusavaju nesto da urade preko prece naokolo blize a nece da to urade kako treba ili neznaju pa onda po principu ako prodje proslo je. Primena Zakona počinje 1. marta ali prekršajni nalozi mogu da zažive tek kad promene pojedine odredbe skoro 30 gradskih odluka. Jer u suprotnom opet će sve da završi kod sudija a cilj je da se bahati kažnjavaju odmah čak i uz popust. Znači jesmo za efikasnost i za kažnjavanje ali u skladu sa propisima. Ima raznih policajaca i raznih komunalaca, treba i to uzeti u obzir.
Ti to već znaš kad si im onomad sašio žalbu.
 
U pravu ste obojica, ali čini mi se da se sve radi komplikovano, a može prosto.

Jeste, živimo u pravnom sistemu, ali nekad mi se čini da je sve to prekomplikovano.

Nisi ti vozio kola kad je napravljen prekršaj - šta to mene briga, kola su tvoja, ti plati pa ti ganjaj onoga kome si pozajmio.

Hoću ja da sve funkcioniše kako treba, ali stvarno mislim da kod ovakvih stvari treba napraviti neke lex specijalise. Naravno, to se može oteti kontroli, ali muka mi je od raznih traženja rupa u sistemu.
 
"Естрадна уметница"!!! :notok: и њена вожња Новим Садом. Обратите пажњу на 0:45 и 1:14.

Paparazzo lov - Dara Bubamara bahato gazi travnato ostrvo -

http://www.youtube.com/watch?v=rd0PLvnPnCc

А и ови са ружичасте тв кренули њеним стопама, али су прекинули снимак, значи бахатост на квадрат.
 
Почело стављање лисица непрописно паркираним возилима у Београду, али за сад само возилима са страним таблицама.

Слику је снимио и поставио члан форума за аутомобилизам "Гаража", а снимљено је пре неки дан на Дорћолу, мислим у Јовановој улици. Возило је са немачким таблицама.



Ево га један чланак из децембра 2012. године из 24.сата о "лисицама" у Београду:

„Lisice” na točkovima nepropisno parkiranih
Autor: M. Stakić 17.12.2012. - 00:02 Komentara (4)
Nakon tri godine čekanja, „Parking servis” počeće od januara upotrebu „lisica” za točkove, jer su se za to stekli zakonski uslovi. Koristiće se 80 „lisica” za putnička i po dva komada za blokadu kombija i kamiona. Ko zatekne „lisice” na točkovima, za „oslobađanje” će morati da plati 3.500 dinara.
http://www.24sata.rs/novi-sad/vesti/ves ... 7532.phtml


Интересантан кратак чланак из "Превара.инфо" о преварама са лисицама у Босни

Lisice za automobile
ImageIako ih nema kod nas (još) u svetu odavno postoje a nama najbliža zemlja sa ovim izumom je BiH. Ovo je jedna svetska prevara za koju treba da znate ako putujete u inostranstvo. Pošto su kazne u inostranstvu skupe za prekršaje parkiranja, prevarantske firme koje nemaju pravo ali i obični prevaranti su napravili svoje lisice za automobile i na njih stave svoje brojeve telefona pa kad nazovete da platite i da Vam skinu lisice sa automobila, dođu prevaranti.

Interesantno je da stavljaju brojeve telefona jako slične onima koje koriste legalne kompanije koje se ovakvim poslom bave, pa retko ko i zaista pogleda da li se radi o prevarantima ili legalnoj firmi.
http://www.prevara.info/index.php?optio ... ew&id=1019
 
Vrh