Šta je novo?

Autoput Miloš Veliki / A2: Beograd-Požega-Boljare (Koridor 11)

. . . Definitivno teze nego I ono sto je upravo izgradjeno u Cg. Ono sto ostaje muka u zeludcu je cifra zbog koje zaista treba progutati zabu, pogotovo u ovakvom trenutku. .
Za toliku "cifru" mora da se proguta nilski konj, a ne neka žaba.

Po meni je mnogo veći prioritet deonica AP Požega - Mačkat, koja ide prema Zlatiboru, Užicu i Podrinju, a za koju bi trebalo progutati samo par ćevapa.
 
@kruska To klizanje sam primetio početkom meseca ali samo u smeru ka Čačku. Sumnjam da se neki ozbiljniji radovi odlažu što duže zbog "bruke".
 
Screenshot_20220321-191320_Samsung Internet.jpg
 
Golija ima više snežnih dana tokom godine od Kopaonika i veću količinu padavina, planina je jako pogodna za ski staze, ali je neiskorscena zbog losih puteva. Ceo projekat ski centra se priprema godinama. Dobro se zna čija je Golija. Biće ski centar najbliži autoputu.
B92: Prizori kao sa švajcarskih Alpa, tek na proleće Golija zablistala u punom sjaju http://www.b92.net/putovanja/putuj-srbijom.php?yyyy=2022&mm=03&dd=21&nav_id=2126254
 
Davno sam pročitao da Golija ima potencijal veći čak i od Kopaonika

Nema veze sa istinom. Ski potencijal Golije je na nivou, možda malo iznad, Divčibara, tu negde oko Tornika. To je sve. Ni blizu Kopaoniku.

Na sreću Golije.

PS: inače smo po mentalitetu skloni mitovima, uvek nam je sve najveće, najtragičnije, naj ovo, naj ono... pa tako i potencijal :D
 
иначе највећи потенцијал за велики ски центар и зимски туризам има Бесна Кобила

I ovo nije tačno. Besna Kobila nema ni delić potencijala Kopa za ski turizam. Negde je, i to uz puno truda, jedva do potencijala Tornika.
 
Nema veze sa istinom. Ski potencijal Golije je na nivou, možda malo iznad, Divčibara, tu negde oko Tornika. To je sve. Ni blizu Kopaoniku.

Na sreću Golije.

PS: inače smo po mentalitetu skloni mitovima, uvek nam je sve najveće, najtragičnije, naj ovo, naj ono... pa tako i potencijal :D
To je tvoje misljenje i mogu reci, pausalna ocena :)
Porediti Divcibare sa Golijom, veoma neozbiljno...
Ja sam citirao strucnjake koji su pisali master plan za Goliju (evo vec ima desetak godina). Po tom master planu, Golija ce imati brdo ski staza (i crnih i crvenih). Koji je tvoj izvor?
Ako si ti expert za ovu oblast (sto cisto sumnjam), onda ti se javno izvinjavam :)
 
Laik sam za tu oblast. Aktivni sam skijaš (veoma pasionirani, neki bi rekli i napredan :D ) već 40 godina i samim tim zainteresovan za problematiku. Dobro poznajem obe planine (i Goliju i Maljen - Divčibare je samo mesto na planini Maljen) kao planinar i enduro motociklista. Kad kažem dobro, recimo da mislim na svaki kamen na Maljenu i gotovo svaki kamen na Goliji.

U tom smislu dao sam zaista laičku ocenu, na nivou svog utiska, knjiži to kao utisak zainteresovanog laika. Ako ti stručnjaci tvrde da Golija ima veći ski potencijal od Kopa, morao bih da pogledam gde tačno misle da ga izvuku. Postojeća 2 nukleusa ski centara na Goliji (jedan radi, drugi ne) nemaju ni potencijal Tornika, kao što rekoh jedva više od Maljena (Maljen ima dobar ski potencijal na severnoj strani od vrhova Rior i Veliki Maljen, do donjih sela / Lajkovac i Brežđe).

U ski potencijalu nije sve u broju snežnih dana, naprotiv.

Još jednom... apsolutno si u pravu da se radi samo o ličnom i laičkom mišljenju.
 
Da, oni kažu da je Pešter ravnica, pa nije za skijanje, sem smučanja, samo zaborave da dodaju prefiks viso+ravan, i malo sitnicu da ta ravnica ima kosinu kojom se do nje dolazi :) Sem toga ima dosta snega i pola godine su minusi koji čuvaju taj sneg da se ne otopi, pa je neuporedivo sa Divčibarama ili Tornikom. Po meni takođe veliki potencijal ima istok od Zavojskog jezera kod Pirota ka Staroj planini, jedna velika potkovica sa dobrom visinom i nagibom za ski staze.
Ps i ja sam možda još veći lak od Seva, nebrojeno puta i samo sam skijao po austrijskim Alpima, i možda i veći laik jer sam osvojio i zlatnu medalju. Što je glupo spominjati, al još gluplje kao on preskakati ljude zbog drugčijeg mišljenja gore.
 
Laik sam za tu oblast. Aktivni sam skijaš (veoma pasionirani, neki bi rekli i napredan :D ) već 40 godina i samim tim zainteresovan za problematiku. Dobro poznajem obe planine (i Goliju i Maljen - Divčibare je samo mesto na planini Maljen) kao planinar i enduro motociklista. Kad kažem dobro, recimo da mislim na svaki kamen na Maljenu i gotovo svaki kamen na Goliji.

U tom smislu dao sam zaista laičku ocenu, na nivou svog utiska, knjiži to kao utisak zainteresovanog laika. Ako ti stručnjaci tvrde da Golija ima veći ski potencijal od Kopa, morao bih da pogledam gde tačno misle da ga izvuku. Postojeća 2 nukleusa ski centara na Goliji (jedan radi, drugi ne) nemaju ni potencijal Tornika, kao što rekoh jedva više od Maljena (Maljen ima dobar ski potencijal na severnoj strani od vrhova Rior i Veliki Maljen, do donjih sela / Lajkovac i Brežđe).

U ski potencijalu nije sve u broju snežnih dana, naprotiv.

Još jednom... apsolutno si u pravu da se radi samo o ličnom i laičkom mišljenju.
Hvala ti na iskrenosti.
Daleko od toga da sam iskusan skijas kao ti, ali sam skijao na Kopaoniku i mogu laicki da kazem da je nas najbolji ski centar, kako za pocetnike, tako i za one napredne skijase. Dosta se ulaze u planinu i svake godine je usluga na sve visem nivou.
Ako negde iskopas na netu, pogledaj taj master plan, zanimljiv dokument...
 
Nema veze sa istinom. Ski potencijal Golije je na nivou, možda malo iznad, Divčibara, tu negde oko Tornika. To je sve. Ni blizu Kopaoniku.

Na sreću Golije.

PS: inače smo po mentalitetu skloni mitovima, uvek nam je sve najveće, najtragičnije, naj ovo, naj ono... pa tako i potencijal :D
Pozdrav
Preporuciujem Vam da posetite Goliju u APRILU mesecu i to pogotovu deo kod Golijske reke pa da vidite potencijal Golije kao skijalista .Na tom delu je bila planirana staza duzine 3,5 km koja je isla sa nadmorske visine od oko 1800 na 1400 m sa sneznim danima i u maju mesecu .Nazalost 2008 kada je samo jos ostalo da se pusti struja i da staza bude u funkciji ,neko je stopirao celu pricu i staza stoji u takvoom stanju evo vec skoro 15 godina.Pored ovog mesta planirano je skijaliste na Odvracenici gde je uradjen pristupni put i parking i evo vec nekoliko godina prica je ostala na tome.
Preporucujem Vam da pogledate sledece linkove kako bi ste imakli vise informacija o Goliji i njenom potencijalu

O stazi na Golijskoj reci
Skorasnji planovi od kojih verovattno nema nista
O ski centru na Goliji iz medija https://www.blic.rs/vesti/srbija/uskoro-savremeni-ski-centar-na-goliji/7y10wkc

Kao ljubitelj planine Golija sam pokusao da Vas bolje upoznam sa potencijalom ove planine sto se tice skijanja kao i da reagujem na Vase tvrdnje da je ova planina na nivou Divcibara i Tornika gde snega za skijanje nema posle februara .
Sa druge strane verovatno ste upravu kad kazerte na srecu Golije je sto se ne gradi skijaliste posto ovakav plan kakav je predvidjen ce verovatno unistiti nasu jedinu planinu koja je proglasena za REZERVAT BIOSFERE i pod zastitom je UNESCA.
Vise o tome pp da pogledate na sledecem linku

Na kraju pp svim ljubiteljima prirode da posete Goliju tj njena sela u sredistu planine(Devici,Dajici,Brusnik,Gradac,Karalici...) na leto .
Svako dobro
 
Ps i ja sam možda još veći lak od Seva, nebrojeno puta i samo sam skijao po austrijskim Alpima, i možda i veći laik jer sam osvojio i zlatnu medalju. Što je glupo spominjati, al još gluplje kao on preskakati ljude zbog drugčijeg mišljenja gore.

Nešto si ti tu loše dešifrovao... nikoga nisam preskakao, ali znam i Goliju i Kop i Maljen i Tornik i dok ne pogledam taj master plan meni je ta ocena o potencijalu SF. Naravno, mislim na alpsko skijanje, ne na turno. Što se turno skijanja tiče, u koje sve više prelazim, jer ne mogu da podnesem u šta se Kop i Zlatibor pretvorio, Golija je istinski biser i raj na zemlji. Ali, tu je svaki razvoj kontraproduktivan, zar ne?

Ne bih sada i ja nabrajao gde sam sve skijao i ponešto osvajao, u suštini stvarno nije bitno. Ali, pomalo znam o čemu pričam.

Vraćamo se temi :) .
 
Poslednja izmena:
Na tom delu je bila planirana staza duzine 3,5 km koja je isla sa nadmorske visine od oko 1800 na 1400 m sa sneznim danima i u maju mesecu

Da, upravo na ovo sam mislio, staza koja kreće sa 1800m i ima visinsku razliku od 400m, na 3.5km dužine (odlična dužina, no prosečan nagib 11%!). Ko skija, zna o kakvom se ovde potencijalu radi :)

Nebitno dalje, ocena je bila iskreno čuđenje, prihvatam da vrv nisam upravu i izvinjavam se svim zaljubljenicima u Goliju (u koje, inače, neskriveno i sam sebe ubrajam). Inače, na Odvraćenici skijalište ponekad i radi, to je taj jedan od dva nukleusa.
 
Poslednja izmena:
Nađoj jednu fotku sa poslednjeg špartanja Golijom i Pešterom (kraj prošlog leta), baš sa Odvraćenice (uspon brdom baš iz Duge Poljane, pa pred Odvraćenicu). U pozadini možete da vidite i kakav je teren gde će da bude put:

 
Vrh