Какво је ово булажњење:
Mihajlović: Nemamo milijarde za bacanje, neko mora biti odgovoran
Autor/izvor: SEEbiz / Beta
Datum objave: 08.11.2017. - 19:26:25
"Ona je naglasila da se u izveštajima stručnih institucija jasno kaže da od 12,5 kilometara deonice Ub-Lajkovac, najmanje 4,5 kilometara mora da se radi ponovo, jer su analize pokazale da se cement raspao, da je ugrađivana glina i da je na nekim mestima potrebno da se zameni sloj od dubine od tri do četiri metra, pa čak i 11 metara na nekim kosinama.
...Mihajlović je dodala da 1,07 milijardi, koliko su do sada procenjeni dodatni radovi, verovatno nije konačan iznos pričinjene štete."
Она појма нема шта је цемент. Брка дубину и косину...
Цемент није финални производ. Ако није уграђен у бетон, онда је највероватније коришћен за смесу "soil-cement" којом су пробали да стабилизују подлогу. У тој смеши иначе мора бити глине, као што је уобичајено у спецификацијама материјала:
"Soil":
(1) any combination of gravel, stone, sand, silt, and clay;
(2) miscellaneous material such as caliche, scoria, slag, sand-shell, cinders, and ash;
(3) waste material from aggregate production plants;
(4) high-quality crushed stone and gravel base course aggregates; or
(5) old flexible pavements, including the bituminous surface and stone or gravel base course.
+ цемент + вода + песак који морају бити чисти, а песак не-пластичан. Могуће је да су непажње или због рада по лошем времену, коришћени запрљана вода, запрљан песак, вероватно и "top soil" са корењем растиња који су сви заједно реаговали са цементом, тако да је уместо једне компактне масе, добијена аморфна смеса. Та аморфна смеса се само истиснула и потпомогла појави улегања.
Међутим ако су пукотине само са крајева пута, а не по средини, онда косине нису стабилисане и то је много јефтиније и брже за поправку.