Šta je novo?

Autoput Miloš Veliki / A2: Beograd-Požega-Boljare (Koridor 11)

Ne znam kako i koliko se plaća ali ja razmišljam ovako... ako imam nešto u šta sam uložio 1 dinar i kada bih ga prodavao slobodnom voljom tražio bih 2, 3, 5 dinara... koliko je meni volja i to je potpuno legitimno.
E sad ako ti dođeš i kažeš mi da ja moram da se odselim odatle pa daj mi bar 1,5 dinara...
Jer nije to baš glava za glavu.
Nije to preseli se u isti stan sprat ispod...
Ja se nadam da ti ljudi dobiju bar takvu nadoknadu zbog toga što se sele.
Апсолутно се слажем са Вама, али док год нема јасно дефинисаног начина откупа са тачно одређеним параметрима приликом одређивања цене откупа, остаје велики простор за махинације.
Тачније неко ће за откупну (криминалну) цену некретнине на рецимо Дорћолу моћи да купи некретнину исте квадратуре и опремљености у Борчи, док ће неко (вероватно на криминалан начин) за некретнину у Борчи моћи да купи некретнину на Дорћолу (подсетио бих Вас на не тако давни пример откупа некретнина у Колубари...).
Ако би постојао систем (тачно одређени параметри за одређивање цене) свако би мање више знао колико му следује и могао би да купи одговарајућу некретнину у комшилуку плус трошкови за стрес селидбе ( или назовите именом које Вама одговара).
Тачније Овча- Овча, Дорћол-Дорћол.
Наравно све ово говорим за откуп некретнина у корист јавног добра или интерес заједнице и државе.
 
Тако је, направити универзалан систем са што мање простора за неодређености и који мора бити праведан за све. За власнике експроприсаних некретнина то праведно значи да морају бити обештећени у довољној мери јер без своје воље остају без некретнине, а за све остале да не буде преплаћивања јер се све плаћа из Буџета тј од нашег новца. Жалбе могу бити основане само ако постоје уочене и доказане неправилности у рачуну вредности експроприације типа лоше категоризације земљишта, грешака у квадратури легалних стамбених објеката и слично, а никако због вичности у проналажењу правних рупа, политичке припадности, блискости са надлежним особама и другим коруптивним деловањем.
Зато правила морају да буду детаљна, јасна и прецизна и установљена у законима. Правне рупе се морају брзо крпити, а коруптивна деловања кажњавати. На овај начин се експропирација може убрзати и евентуалне жалбе брзо решавати.
 
Тако је, направити универзалан систем са што мање простора за неодређености и који мора бити праведан за све. За власнике експроприсаних некретнина то праведно значи да морају бити обештећени у довољној мери јер без своје воље остају без некретнине, а за све остале да не буде преплаћивања јер се све плаћа из Буџета тј од нашег новца. Жалбе могу бити основане само ако постоје уочене и доказане неправилности у рачуну вредности експроприације типа лоше категоризације земљишта, грешака у квадратури легалних стамбених објеката и слично, а никако због вичности у проналажењу правних рупа, политичке припадности, блискости са надлежним особама и другим коруптивним деловањем.
Зато правила морају да буду детаљна, јасна и прецизна и установљена у законима. Правне рупе се морају брзо крпити, а коруптивна деловања кажњавати. На овај начин се експропирација може убрзати и евентуалне жалбе брзо решавати.
Lakše reći nego učiniti.

Generalni problem sa propisima je to što oni nisu toliko loši, koliko su loši ljudi koji ih primenjuju. Zapravo, propisi su i sve lošiji iz razloga što se ide na potpunu regulaciju svih odnosa, što usložnjava razumevanje tih propisa i utiče na njihovu krajnju primenjivost. Nekada u primeni mora da postoji i ljudski faktor koji će ublažiti ili pojačati posledice tamo gde treba i u određenim granicama. Diskreciona ocena i postoji da se unese ljudskost u primenu propisa.

Sve loše što se događa (eksproprijacije, menjanje prostornih planova u skladu sa očekivanjima investitora, kašnjenje projekata i sl.), samo je odraz društvenih prilika kod nas. Prosto, nemamo svest o bilo čemu što se tiče svih nas, a na čijem čelu su neki pojedinci.

Mora društveni sistem da se gradi iznova, kroz obrazovanje i medije da se utiče na svest građana da ovo što se trenutno događa oko nas nije normalno i da država treba da služi građanima, ali i da građani imaju određene obaveze i trpljenja zbog razvoja države. Iz Zadruga, raznih opskurnih emisija u kom se intervjuiu razni kriminalci i ljduska bića sa ozbiljnim dijagnozama, i obrazovnih utanova gde se hiperprodukuju neke diplome, ne može se izgraditi svest građana o normalnom i pravednijem društvu u kom institucije funkcionišu kako treba, i gde je sutrašnji dan u velikoj meri izvestan.
 
Ima dosta praznih imanja, ali pametni vlasnici prosto ne zele da ih prodaju, pa je upitna tvrdnja Drzave da se za ponudjenu cenu uopste moze na tom lokalitetu naći imanje istog kvaliteta i kvantiteta za kupovinu. Kod grada i zgrada je drugacije, jer tu nema ogranicenja da se na placu jednog stanovnika od 10 ari digne u visinu 10 spratova sa 40 stanova sa multiplikatorom stanovnika x40 na istom prostoru, pa se stan okolo moze lako naci za trzisnu cenu, ali kod zemlje i imanja je drugacije jer su ona ograniceniji resurs. Posebno ako imas na imanju bunar, a kopanje novog kosta 5.000 evra, asfaltni put, struju... a novo imanje koje ako neko uopste zeli prodati u tom kraju nista od toga nema, pa kako sad izracunati unapred dal ces naci vodu, kolko ces puta kopati da je nadjes, dal ce ti drzava i kad asfaltirati put itd... Prosto, nije ova Drzava Svajcarska ili Kina pa da to sve sredjeno odradi, to se vidi po urbanizmu i cistoci na svakom cosku.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: gvb
Ima dosta praznih imanja, ali pametni vlasnici prosto ne zele da ih prodaju, pa je upitna tvrdnja Drzave da se za ponudjenu cenu uopste moze na tom lokalitetu naći imanje istog kvaliteta i kvantiteta za kupovinu. Kod grada i zgrada je drugacije, jer tu nema ogranicenja da se na placu jednog stanovnika od 10 ari digne u visinu 10 spratova sa 40 stanova sa multiplikatorom stanovnika x40 na istom prostoru, pa se stan okolo moze lako naci za trzisnu cenu, ali kod zemlje i imanja je drugacije jer su ona ograniceniji resurs. Posebno ako imas na imanju bunar, a kopanje novog kosta 5.000 evra, asfaltni put, struju... a novo imanje koje ako neko uopste zeli prodati u tom kraju nista od toga nema, pa kako sad izracunati unapred dal ces naci vodu, kolko ces puta kopati da je nadjes, dal ce ti drzava i kad asfaltirati put itd... Prosto, nije ova Drzava Svajcarska ili Kina pa da to sve sredjeno odradi, to se vidi po urbanizmu i cistoci na svakom cosku.
Онда ништа, гаси светло...
 
Pa kad je Srbija pod Zapadom naravno da joj je ugašeno svetlo. Ne implementira Srbija decenijama starosbske, kineske, ruske... zakone i institucije nego Zapadne pa otuda nema svetla. Šta da očekuje jedan vlasnik parcele u Srbiji koja treba se eksproprijatiše kad vrh te grupacije krade čitave zemlje poput Kosova, Krajine, Bosne itd... Znači mi smo pod šapom bande i nema tu sreće za zakone, pravo, poštenje dok god je banda tu
 
Poslednja izmena:
I kod Gorobilja problemi sa vodom.
Screenshot_2023-01-22-11-42-47-439-edit_com.zhiliaoapp.musically.jpg

Screenshot_2023-01-22-11-42-30-487-edit_com.zhiliaoapp.musically.jpg
 
Nije toliko često izlivanje Moravice u tom delu. Češće se Morava izliva posle formiranja kada se udruže Đetinja, Skrapež i Moravica, nizvodno, oko sela Prijanovići i Gugalj.
Utoliko je sad čudnije što se izlila tuda, jer ni Đetinja ni Skrapež nisu toliko rasle ovih dana, da bi je usporavale i podizale nivo ušća. Mora da su čačkali po koritu u okviru radova, pa nadolazak vode nije spremno dočekalo.
 
Padavine su bile u gornjem slivu i Rzava i Moravice. Kod nas se skoro nisu ni osetile. Tek bi bilo poplave da su i Đetinja i Skrapež došli ogromni.
Proguta to područje uz izlivanje i mnogo više vode. Taman da vide šta se može događati
 
Држава је забранила вађење шљунка из Мораве, док се шљунак вадио а то је било отприлике до пре 20 година ово се није овако често дешавало. Дуго ме није било, немојте замерити, јурњава око куповине куће коју на крају нисам ни купио је учинила своје. Кинези су иначе у задњи час извукли машине са градилишта, подизвођачи такође. Уплашили су се налета Мораве која зна да буде и више него незгодна. Ове две рупе велике које пресеца земљани пут по средини је ново корито реке, река се измешта и прави се полукруг око петље. Са друге стране иако делује да Морава није била колика зна да буде стигла је до будућег укључења у Димитријевићима (Горобиље) и ту мало однела пут мало однела земљу и још свашта нешто. А да смо имали насип за ауто пут онда би још ту имали језеро које би могли да порибимо.
 
Vrh