Šta je novo?

Autobusi

Od kog proizvđača autobusa bi grad trebao da kupi 100 novih zglobnih vozila na gas.

  • Solaris

    Glasovi: 248 95,0%
  • BMC

    Glasovi: 13 5,0%

  • Ukupno glasača
    261
Solaris se uopšte ne razlikuje od Ikara,u pitanju je samo šminka,a motori Solarisa su bučni kao brodski. :kafa:
 
A ti si toliko proveo u oba komada pa znaš? Šminka?
Motori ne mogu biti isti, jer se radi o 2 različita proizvođača, druga stvar izolacija je sasvim dobra tako da se u salonu to ne čuje kao kod Ik, koji bi trebao da ima "tiši" motor ;) Tako da prijatelju ne traži dlaku na jajetu, nema je. Sitnih propusta ima, ponegde i krupnijih, ali pa majku mu nije to kopir aparat pa da svaki bude identičan.
 
2012":2zdeosdl je napisao(la):
E super kazi to radnicima u Ikaru i Fapu.
Po tebi znači Beograd treba da plaća socijalni mir u dve propale fabrike i da zauzvrat dobije svi znamo kakav kvalitet,pogotovo iz FAP-a.Zašto baš Beograd,zašto drugi gradovi u Srbiji ne bi kupovali bisere naše auto industrije,u manjim količinama naravno,ali kad se nakupi na broj gradova ispala bi tu sigurno fina cifra i na taj način ih spasli.Mislim da bi bili čak dovoljni samo Niš i Novi Sad.Pitam se zašto li oni ne pomognu posrnulim srpskim industrijskim gigantima? Ah da,siromašni su pa ne mogu da sebi dozvole kupovinu takvih luksuznih vozila,nego kupuju u inostranstvu(o izdajnici novosadski) ili sami sklapaju monstruma poput nišlija. Da su kupljeni MAN-ovi da li bi ovako dušebrižno pisao i branio naše mile nam fabrike autobusa? :violina:
Ako ne mogu sami da proizvedu kvalitet koji će neko želeti da kupi svojom voljom a ne putem političkog ili bilo kog drugog pritiska i treba da propadnu.
 
Danas oko12, Bulevar M. Pupina
img20131031114054545.jpg

Ne znam kakav je defekt bio u pitanju, saobraćajka nije jer nikog nije bilo pored njega osim vozača, a pošto je motor zatvoren, pretpostavljam da je otišla neka elektronika...
 
bazinga":fals8up6 je napisao(la):
@2012
Mogao bi pre nego sto pocnes da prosipas pamet da proveris neke stvari. Solarisi su izabrani iz vise razloga, koji su nabrojani ranije u temi ali ajde da ti ponovim
1. Uslov je bio da proizvodjac bude iz EU
2. Da se islo na kupovinu iz budzeta Ikarbusu i fapu bi trebalo 4 godine da isporuci 200 autobusa koji bi ostali u komadu duze od probne voznje
3. Japanci su pregurali 10 godina i pojavila se potreba za nove pouzdane autobuse.
Znaci nista nije tek tako kupljeno.

1) Па зашто је услов да је из ЕУ?
Зато што свако паметан штити своје производе

2) Хтео не хтео, ова скупља егзибиција ће се свакако платити из буџета. Па не видим зашто одговорни нису предвидели 4 године раније да набављају домаће аутобусе и полако мењају возни парк. Да не чекају задњи тренутак.
А претходни домаћи аутобуси нису прегурали даље од пробне вожње? Па шта ја то виђам на улицама, 2013 годиште? :)

3) Дало се предвидети, значи да је једини кривац за лошу и закаснелу реакцију то урадио баш, тек тако.



У Соларисима у предњем делу возила је смањен капацитет јер се због распореда шипки не могу сабити људи као у осталим аутобусима, такође и позади због распореда столица... Интересантан начин да се спречи превелика оптерећеност, која је код нас уобичајена и коју су наши аутобуси ( прилагођени тој чињеници ) узимали у обзир, против произвођачких интереса. Имам мање замерке и на изглед, седишта, буку, климу...
Скупље много а ништа посебно је главна замерка.
Али хајде да дочекамо да их пусте све у саобраћај и кад су већ наши нека нам поживе што дуже. Само ја не бих био задовољан потпуно овим избором, макар да је и иста цена као за наш бус.

Тако да и Бонвиван може да нађе део одговора на његов упис. Солариси не да не ваљају од сад, већ је нечији став да не ваљају, од раније, али ти тек сад чујеш. Као и за градоначелника... 80% људи није мало да тек тако пљује, сигурно су нечим разочарани, па дају себи за право и да коментаришу то. Као и ти себи да коментаришеш њих... све легитимно, слобода мишљења.
 
@Borčanac
Ok,verovatno si u pravu za gore nabrojane stvari.
Imam samo jedno pitanje,da li si pročitao komentare na vest koju sam pomenuo?
Govorim o neupućenosti i nepoznavanju činjenica,ništa više.Izjednačavanje nabavke 200 zglobnih autobusa i 50 solo,koliko ja znam to su dve odvojene priče.Ali većina komentatora to ne zna i napada sa stanovišta kako smo trebali da kupimo 200 zglobnih fapova umesto poljaka.
I ja bih tako moga da komentarišem kineski raketni program iako uopšte nemam pojma o čemu se radi.
A to da li je on humanista i da li ga je briga za našu privredu je već sasvim drugi par rukava.
 
Govoriš o neupućenosti i nepoznavanju činjenica, prelistaj prethodnih 30 strana ove teme pa ćeš videti na čemu se zasniva 90% stavova ovde, čast izuzetcima.
Ja ću reći samo jedno, od onoga što smo mogli da dobijemo, ovo mu dođe i najbolje rešenje :D
 
Можете да пљујете Ђиласа колико год хоћете, за пар година ћете видети да је ово био прави потез. :kk:
 
becks89":1isknorl je napisao(la):
Govoriš o neupućenosti i nepoznavanju činjenica, prelistaj prethodnih 30 strana ove teme pa ćeš videti na čemu se zasniva 90% stavova ovde, čast izuzetcima.
Ja ću reći samo jedno, od onoga što smo mogli da dobijemo, ovo mu dođe i najbolje rešenje :D
Očigledno me nisi razumeo,govorim o neupućenosti pljuvača koji su protiv odluke da se kupe solarisi,očigldeno nisi pročitao moj post sa početka ove rasprave :grand:
 
Razumeo sam ja tebe, pročitaj ti prethodne stranice videćeš da se iz teme u temu pojavljuju iste stvari, javljaju se neupućeni i ovi što nisu upoznati, pa pljuvali su Solarisa na 6 stranica, a do juče smo se vozili u limenim Zijačama i rabama...
 
Ако гледаш у чему смо се возили јуче, није проблем ни да размислиш како ће то бити сутра. Ко ће да да нове кредите да се неко у последњи минут вади оваквим потезом ( условљен кредит )
И на чему се заснива линк који си оставио, колико видим на твом личном мишљењу које си изнео много пута. И јасно је да постоји твој став и цео један погрешан универзум око њега, тако да не могу ту да се задржавам.
Само ми кажи, али искрено, да прво мало размислиш о томе. И више не помињем Соларис овде...
Да ли је по теби толико бољи, колика је разлика у цени између икарбуса и пољака?
Да не питам да ли би се задужио под камату код мене, а да ти ја кажем где да потрошиш паре - код мене
 
Bonvivan":20effmhs je napisao(la):
@Borčanac
Ok,verovatno si u pravu za gore nabrojane stvari.
Imam samo jedno pitanje,da li si pročitao komentare na vest koju sam pomenuo?
Govorim o neupućenosti i nepoznavanju činjenica,ništa više.Izjednačavanje nabavke 200 zglobnih autobusa i 50 solo,koliko ja znam to su dve odvojene priče.Ali većina komentatora to ne zna i napada sa stanovišta kako smo trebali da kupimo 200 zglobnih fapova umesto poljaka.
I ja bih tako moga da komentarišem kineski raketni program iako uopšte nemam pojma o čemu se radi.
A to da li je on humanista i da li ga je briga za našu privredu je već sasvim drugi par rukava.

Да. Али код нашег новинарства је поуздана само дезинформација, а на ком су тек нивоу коментари на вести, ако се коментатори образују истима. Поента мог обраћања теби и јесте да не улазиш у то коло. Сви имају право на мишљење. Поштуј то и буди умирен чињеницом да се исти тај проценат без праве информације, неће ништа ни питати. А само они упорни и искрено, дубоко заинтересовани стварно мењају ствари. Овде су неки и пљување и батине трпели, али радили, колико видим увек уздржани, а сада се њихово уважава на свим пољима и сви за њих ( у овом случају за њега ) знају.

Ево један други овде, на пример. Он све зна и увек исправно резонује, никада му се информације не искриве и не помешају. У односу на његов став све друго је без значаја. Зашто би он у опште толерисао постојање тог ништавила који се зове друга мисао. Он треба одмах да одлучује о свему али ко зна каква космичка неправда то све спречава... :)

Да се не вртим у круг. Шта је било било је последице ће да носи онај који је направио избор - ми градоначелника, он аутобуса ( или како већ ) Ја се само надам другачијој пракси у будућности, да фаворизујемо мало себе. Па ето нека се и уради како вичу сада већ бивши, и нека аминују ови сада главни играчи у земљи, па ко год убрао поене да највише профитирамо сви заједно.
 
@ Borcanac
Malo preusko gledas stvari, ne zelim da ispadne rasprava ali nisi u pravu za dosta stvari
1) Kada ti neko daje kredit obicno ima i neke uslove, nije to nista novo
2) U pravu si vidjas, ali kolko je to vozilo provelo van rashoda od kad je doslo iz fabrike. Ik 112-218N, svima bar jednom stradao diferencijal, elektronika uzas zivi, motori crkavali itd. Jesu to strane komponente, jeste dobar deo tih otkaza prouzrokovao GSP ali to su jednostavno losa vozila, koja su iz milion razloga nepromisljeno projektovana itd. serija 218, odlicna serija, ali im je za izradu 25 vozila trebalo 6 meseci, prosta matematika za 200 vozila 4 godine... 218M, zavisi od vozila do vozila, svi se razlikuju u necemu, i opet im je trebalo da ih sastave skoro godinu dana.
3) Oni su ocigledno dobro znali da "japancima" isticu resursi i zato se i islo na kupovinu boljih vozila

Solaris ima gresaka, ne moze se porediti sa vodecim proizvodjacima, ali je na zalost od ikarbusa mnogo daleko, i to samo zbog lose izrade. Projekti 218, i 218M su u nekim segmentima bolji od Solarisa ali jednostavno to nema ko da napravi kako valja. Bas iz tog razloga, Solaris je odlicno resenje, jer nije Beograd duza da doveka kupuje ikarbusov poluproizvod koji ce vise biti na kanalu nego na ulici. Svidelo se to vama ili ne, ruka koju je Djilas ponudio ikarbusu je velikodusno odbijena, a onda kada se grad okrenuo nekome sposobnom da napravi autobus, krenulo se sa kuknjavom.

EDIT:
Jos jedna stvar, da ne bude zabune, ja jesam krtikovao kupovinu Solarisa, ali ne zbog samog proizvodjaca, nego zbog GSP-. Ikarbusa mi je strasno zao, jer mozemo da imamo pristojnu fabriku autobusa, ali onda tu nesto mora da se i radi, sto je vecini radnika ikarbusa nezamislivo, i bas iz tog razloga ne mogu da ih zalim i ne mogu da osudjujem Djilasa sto nas nije zarobio sa jos 400 njihovih kanti
 
Соларис је избалансирана одлука и изненађујуће паметна за нашу средину.
 
Борчанац":11caee30 je napisao(la):
Ако гледаш у чему смо се возили јуче, није проблем ни да размислиш како ће то бити сутра. Ко ће да да нове кредите да се неко у последњи минут вади оваквим потезом ( условљен кредит )
И на чему се заснива линк који си оставио, колико видим на твом личном мишљењу које си изнео много пута. И јасно је да постоји твој став и цео један погрешан универзум око њега, тако да не могу ту да се задржавам.
Само ми кажи, али искрено, да прво мало размислиш о томе. И више не помињем Соларис овде...
Да ли је по теби толико бољи, колика је разлика у цени између икарбуса и пољака?
Да не питам да ли би се задужио под камату код мене, а да ти ја кажем где да потрошиш паре - код мене
Preneo sam stavove korisnika foruma Balkan Transport, ne moj stav!
Ajmo dalje, da Solaris je toliko bolji od Ikarbusa, u svakom pogledu 10 godina je ispred, od performansi, do potrošnje, preko samog enterijera, preko svega. Ikarbus je na pravom putu bio sa serijom IK-218, a onda se neko usudio da lupi IK-218M seriju i da pljune na sve dobro što su uradili, međutim IK-218 ima jaaaako jako mnogo grešaka, ma koliko se on činio dobrim, par komada je imalo crkavanje menjača na 7000,8000 km, onda lažne uzbune od požaru, pa razne druge greške koje izbacuje na ekranu. Solaris to nema, bar ne u tolikom obimu kao kod Ikarbusa, a i za tih par modela koji su došli felerični treba neko iz GSP-a da odgovara, jer postoje ljudi koji su zaduženi za kontrolu proizvodnje i gledanju da li se ispunjavaju svi uslovi narudžbine. Da ne pričam o vozačevom prostoru koji je duplo veći, duplo bolje organizovan, iako je ista instrument tabla. Pominjete neke vodeće proizvođače, koje to vodeće proizvođače imamo? Turski Man, Kineske Skanije, Felerične Mercedese? Koji to?
Evo ako misliš da ja nisam kompetentan, idemo ti i ja kod svakog vozača koji ima Solarisa kao redovan auto, da vidiš o čemu ti pričam, u svakom pogledu je bolji! Jedina zamerka ti je desni retrovizor, to je svuda isto, ali kada ti nemaš više jednu zamerku da nađeš, onda ti to dođe manje važna stvar. Kod svake serije Ikarbusa iz fabrike kad ga dovezeš, možeš naći listi zamerki, a ne jednu ili 2, patriotizam ostavimo negde drugde, skapirajte Ikarbus je jaaaako daleko od Solarisa...
 
Mozda je bolje da su kupljeni manovi, jer pojedini onda ne bi mogli da tvrde kako nema neke specijalne razlike izmedju njih i ik. Ali avaj, da se to desilo bilo bi organizovano javno sudjenje na terazijama i Djitler bi bio ekspresno proglasen za Nemackog spijuna i placenika koji sa svojom ekipom smisljeno unistava domacu industriju i postenog i radnog nam domacina.
 
becks89":8dgn0f0y je napisao(la):
Борчанац":8dgn0f0y je napisao(la):
Ако гледаш у чему смо се возили јуче, није проблем ни да размислиш како ће то бити сутра. Ко ће да да нове кредите да се неко у последњи минут вади оваквим потезом ( условљен кредит )
И на чему се заснива линк који си оставио, колико видим на твом личном мишљењу које си изнео много пута. И јасно је да постоји твој став и цео један погрешан универзум око њега, тако да не могу ту да се задржавам.
Само ми кажи, али искрено, да прво мало размислиш о томе. И више не помињем Соларис овде...
Да ли је по теби толико бољи, колика је разлика у цени између икарбуса и пољака?
Да не питам да ли би се задужио под камату код мене, а да ти ја кажем где да потрошиш паре - код мене
Preneo sam stavove korisnika foruma Balkan Transport, ne moj stav!
Ajmo dalje, da Solaris je toliko bolji od Ikarbusa, u svakom pogledu 10 godina je ispred, od performansi, do potrošnje, preko samog enterijera, preko svega. Ikarbus je na pravom putu bio sa serijom IK-218, a onda se neko usudio da lupi IK-218M seriju i da pljune na sve dobro što su uradili, međutim IK-218 ima jaaaako jako mnogo grešaka, ma koliko se on činio dobrim, par komada je imalo crkavanje menjača na 7000,8000 km, onda lažne uzbune od požaru, pa razne druge greške koje izbacuje na ekranu. Solaris to nema, bar ne u tolikom obimu kao kod Ikarbusa, a i za tih par modela koji su došli felerični treba neko iz GSP-a da odgovara, jer postoje ljudi koji su zaduženi za kontrolu proizvodnje i gledanju da li se ispunjavaju svi uslovi narudžbine. Da ne pričam o vozačevom prostoru koji je duplo veći, duplo bolje organizovan, iako je ista instrument tabla. Pominjete neke vodeće proizvođače, koje to vodeće proizvođače imamo? Turski Man, Kineske Skanije, Felerične Mercedese? Koji to?
Evo ako misliš da ja nisam kompetentan, idemo ti i ja kod svakog vozača koji ima Solarisa kao redovan auto, da vidiš o čemu ti pričam, u svakom pogledu je bolji! Jedina zamerka ti je desni retrovizor, to je svuda isto, ali kada ti nemaš više jednu zamerku da nađeš, onda ti to dođe manje važna stvar. Kod svake serije Ikarbusa iz fabrike kad ga dovezeš, možeš naći listi zamerki, a ne jednu ili 2, patriotizam ostavimo negde drugde, skapirajte Ikarbus je jaaaako daleko od Solarisa...


ОК, победио си :D
Не помињем више!
Само ћу ти рећи да не мислим да не знаш ствари, мислим да је проблематичан начин на који располажеш информацијама. Тих примера има тона али када би ја хватао сваку реч, ја бих био ид****. Ево само једна ствар, ови су имали кварове на 7-8 000 а ови већим делом нису ни прешли толико, јер их пола није ни укључено. Али поуздано знамо да су бољи... некако. Све једно ван расправе о њима сам на даље, па уживај, и ја сам задовољан јер се таква поруџбина неће вероватно никада више десити.

Избалансиране и добре одлуке демократски се просуђују, резултати су доступни свима.

Базинга нема расправе, хвала на размени мишљења, пример си правог господина у комуникацији.
 
Pa ajde daj mi jedan argument da nisam upravu, kako ja raspolažem informacijama? Da ne treba možda Ćerana ili Đilasa da pitam za utiske, oni što su bili u njima na predstavljanju bili su?!
Koliko tebi treba autobusa da bi ih upoznao i stekao mišljenje, 200,500,1000?
Trenutnih 55 komada je dovoljno, bar meni, a iskreno bih voleo da čujem po čemu je to Solaris loš, a da se ne uhvatite odmah za Poljsku, marku i za cenu?
 
@Becks
Ne preteruj i ti sad sa Solarisom, daleko je on od novog Citara 7700 i Lions City-a. Argumenti da su Mercedesima stradali motori su neadekvatni jer ovi ugradjuju tudje motore tako da poredjenja nema, palili su se i Solarisi u dosta gradova po svetu itd. Izbor materijala u Solarisu je za klasu ispod gore navedenih, tehnologija gradnje kaska za ovima itd... On jeste IDEALNO resenje za Beograd, ali proglasiti ga za najbolji gradski autobus je apsurd.
@ Borcanac
Sto se tice ikarbusa, dovoljno je reci da su poslali autobuse sa nezasrafljenim nebom, da su im stakla umazana u lepak za staklo, da na putu od fabrike do garaze autobus upali checkengine itd, to jednostavno NE SME da se desava novom autobusu, a narocito proizvodjacu koji pretenduje da dobije posao sklapanja 400 autobusa za glavni grad.
 
bazinga":lqwk9sgt je napisao(la):
@Becks
Ne preteruj i ti sad sa Solarisom, daleko je on od novog Citara 7700 i Lions City-a. Argumenti da su Mercedesima stradali motori su neadekvatni jer ovi ugradjuju tudje motore tako da poredjenja nema, palili su se i Solarisi u dosta gradova po svetu itd. Izbor materijala u Solarisu je za klasu ispod gore navedenih, tehnologija gradnje kaska za ovima itd... On jeste IDEALNO resenje za Beograd, ali proglasiti ga za najbolji gradski autobus je apsurd.
@ Borcanac
Sto se tice ikarbusa, dovoljno je reci da su poslali autobuse sa nezasrafljenim nebom, da su im stakla umazana u lepak za staklo, da na putu od fabrike do garaze autobus upali checkengine itd, to jednostavno NE SME da se desava novom autobusu, a narocito proizvodjacu koji pretenduje da dobije posao sklapanja 400 autobusa za glavni grad.
Ne znam za tebe, ali ja više verujem Solarisu nego turskom Manu, samozapaljivom Mercedesu, kineskoj Scaniji i sl.
Gde se to Solaris upalio? Koliko je Solarisa a koliko je mečki izgorelo? Kolika je cena Citara, a kolika Urbina 18? Koji to materijali u Solarisu se neadekvatni? Koji to materijal po kvalitetu zaostaje za konkurencijom, i na osnovu čega si to zaključio?
Opet ovde vidim dosta nagađanja, kao što je ovo da sam ja rekao da je najbolji gradski autobus? Mada ako ćemo realno, da li ti misliš da bi švaba pored 3 velikana autobuske proizvodnje kupili Poljski autobus, da on ne valja? Razmisli malo o tome...
 
Gorjelli su solarisi po poljskoj samo malo guglanja slike izlecu
 
Vrh