Ovo je nesto ocemu retko pricamo, atrbali bi
http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Poseban-prevoz-osoba-sa-invaliditetom.sr.html
Посебан превоз особа са инвалидитетом
Особе са инвалидитетом могу да користе возила Градског саобраћајног предузећа, али то раде на своју одговорност. За њих је најсигурније да користе специјалне комбије ГСП-а који су прилагођени за специјалну вожњу.
Мирјана Јовановић, помоћница генералног директора ГСП-а, каже да за ову намену највећи градски превозник користи 13 комбија. На основу утврђених правила, овај вид превоза важи под посебним условима са којима су упозната удружења за инвалиде.
– ГСП има уговор са Градским секретаријатом за социјалну заштиту, на основу кога се путници са инвалидитетом по одређеном распореду превозе по принципу од врата до врата. Постоји листа по којој се превозе до школе, посла или на терапију – каже Јовановићева.
Уколико особа са инвалидитетом може да уђе у возило, онда не би требало да буде проблема. Невоља је како фиксирати колица, јер може доћи до проблема приликом наглог кочења возила, наглашава Јовановићева.
Возач не сме да напушта радно место да би помогао инвалиду да изађе из возила, јер је тако дефинисано правилницима.
– Ако би урадио супротно, морао би да искључи мотор, извади кључ из браве да неко не би неовлашћено покренуо возило што се раније догађало. Да после тога изађе из аутобуса да стави под точкове клинасте подметаче и спречи да се возило не покрене, па помогне особи са инвалидитетом, да поново покупи подметаче и покрене возило за шта ће утрошити много времена – истиче Јовановићева.
Условима у градском превозу и бројем комбија намењених особама са инвалидитетом нису задовољни у Удружењу параплегичара Београда.
– У саобраћају је шест до осам возила старих и по неколико година, која су за 80 одсто наших чланова нефункционална. Имамо проблема приликом уласка и изласка, а нису ни удобна. Обећана нова возила још нисмо добили – забринут је Вукоман Бошковић из Удружења параплегичара Београда.
У сарадњи са другим организацијама планирају чак и штрајк жалећи се да са њиховим представницима одавно нико није разговарао у Скупштини града. Бошковић тврди да је буџет за особе са инвалидитетом замрзнут већ четири године.
– Категорије као што су пензионери, или неке друге групе, повлашћени су у односу на особе са инвалидитетом, а за то су одговорни представници Секретаријата за социјалну заштиту. Потребно нам је око 20 возила, што је обећано пре неколико година – поручује Бошковић, додајући да је превоз у комбијима омогућен једино ученицима и особама које иду на рехабилитацију, а чланови су Удружења параплегичара.