Osnivanje GAG
(DAD Dobrotvorno Akcionarsko Društvo)
Osnivanjem GAG-a 18. marta 1913. godine započeta je priča o uspehu koja traje i danas. Pokušaj da se početkom 20. veka običnim ljudima u Kelnu ponudi pristupačan životni prostor prerastao je u imovinu povezanu sa visokim performansama tokom decenija. Iznajmljivanje, prodaja, upravljanje - GAG je aktivan i dobro pozicioniran na mnogim poljima. Izazovima budućnosti pristupa se u svesti o dugoj tradiciji.
Početkom 20. veka Keln se suočio sa problemom koji je bio tipičan za velike gradove tog doba: gradsko stanovništvo je brzo raslo usled industrijalizacije, ali ponuda stanova jedva da se povećavala. Rezultat je velika nestašica stanova, posebno među stanovnicima Kelna sa niskim primanjima. Osnivanje Dobrotvornog Akcionarskog Društva (Gemeinnutzige AG) za stambenu izgradnju zasniva se na ideji o udruživanju privatnog kapitala za masovnu izgradnju stanova i na taj način okončavanju Kelnske „stambene bede“ - kako se to u to vreme nazivalo - za siromašnije delove stanovništva. Generator i pokretač ideja je tadašnji zamenik gradonačelnika grada Kelna Konrad Adenauer. Akcijski kapital od 1,22 miliona rajhsmaraka dolazi od privatnih investitora, uglavnom preduzetnika kao što su Arnold von Guilleaume, Adolf Lindgens, Alfred Neven DuMont stariji i Ernst Cassel. Grad Keln preuzima 50 odsto akcija i obezbeđuje predsednika nadzornog odbora sa gradonačelnikom.
Ubrzo nakon toga, GAG je objavio konkurs za svoj prvi veliki građevinski projekat u Bickendorfu. Pobednički dizajn arhitekata Caspar Maria Grod i Lea Kaminskog ima moto „Lich, Luff un Baumcher“ (svetlost, vazduh i drveće), koji odmah postaje moto za svu socijalnu gradnju stanova u Kelnu. Završeno nakon rata, u Bickendorfu se gradi mali stambeni kompleks sa 575 porodičnih kuća. I imanja Krupp u Esenu i ideja o vrtnom gradu, koji je u to vreme bio veoma popularan, modeli su stanovanja. U isto vreme, GAG gradi naselje Nibelungen u Mauenheimu od 1914. godine, koje se sastoji od 676 porodičnih kuća.
Vajmarska Republika
Posle Prvog svetskog rata, opšta nestašica stanova ponovo je postala hitan problem o kojem se često raspravljalo. U to vreme građevinske aktivnosti GAG-a dostigle su svoj prvi vrhunac: naselja poput Germania u Hohenbergu (1919-1928), Zelenog dvora u Mauenheimu (1922-1924), Plavog dvora u Buchforstu (1926-1927), Naumannsiedlung u Riehlu (1927-1929) ili Beli grad u Buchforstu (1929-1932) izazvali su senzaciju širom zemlje i smatrali su se revolucionarnim za urbanu izgradnju stanova tih godina. Vilhelm Riphahn, koji je između 1920. i 1936. igrao ključnu ulogu u uspostavljanju „nove zgrade“ u Kelnu, smatra se GAG-ovim internim arhitektom tokom 1920-ih. Sa brojnim zgradama, uključujući operu i Kelnsko pozorište, nastavio je da oblikuje gradski pejzaž i posle Drugog svetskog rata.
Naumannsiedlung u Kelnu-Riehl je deo istorijskog nasleđa GAG-a. Podignut između 1927. i 1929. godine prema nacrtima arhitekata Fritz Fuß-a, Otto Scheiba i Manfreda Fabera, sa 450 stanova nudio je tada hitno potreban životni prostor za radnike industrijskih kompanija na severu Kelna. Za razliku od mnogih drugih naselja tog doba, Naumannsiedlung se nije usredsredio samo na funkcionalni oblik, već i na arhitektonske zahteve - zbog čega su od 1995. godine navedene zgrade kao istorijski značajan primer 1920-ih pod zaštitom zakona.
Naumannsiedlung se ponovo gradi od 2008. godine, jer je GAG od tada obnavljao istorijske zgrade u okrugu kako bi ih prilagodio životnim zahtevima 21. veka. U skladu sa strogim zahtevima zaštite spomenika, stare fasade će biti obnovljene kao i prvobitno rešetkasti prozori u crvenim okvirima. Ne samo da zaštita istorijskih spomenika igra ulogu, već se uzimaju u obzir i energetski aspekti: toplotna izolacija i savremeni sistem daljinskog grejanja osiguravaju ekološke i savremene standarde.
Pored obnove građevinskih usluga (tehnike) i dizajna spoljnih površina, stvaraju se i dodatni stanovi širenjem potkrovlja i preuređivanjem garaža: više od 165 novih stambenih jedinica biće dodato originalnom fondu u budućnost. Izgradiće se tri podzemne garaže koje će zameniti garaže koje su eliminisane. GAG je u saradnji sa kompanijom za upravljanje otpadom u Kelnu razvio i novu vrstu sistema podnog otpada za naselje. Na imanju se sada nalaze tri kante za bacanje na pet lokacija - svaka ne veća od korpe za otpad. Ovde stanovnici mogu odložiti svoj preostali otpad, papirni otpad i praznu ambalažu koja se sakuplja u podzemne kontejnere.
Modernizacija naselja nastaviće se do 2017. godine. Tada će spomenik Naumannsiedlung imati prvoklasni novi građevinski standard. Zbog toga je GAG 2011. godine nagrađen nemačkom građevinskom nagradom u kategoriji „Modernizacija“ i specijalnom nagradom „Zaštita spomenika u stanogradnji“.