Šta je novo?

Akva Novi Beograd Blok 44 (sportsko rekreativni kompleks)

Tačno Sizife, na makeri se vidi parking ispred ove nezavršene zgrade (uslovno rečeno "upravne zgrade").

Čovek je u prilogu Studija B rekao da je maksimalni kapacitet 600 ljudi i da će karte biti znatno više nego na gradskim bazenima.
Svako može da tumači kako hoće, ja tumačim da je objekat namenjen onim sa dubokim džepom koji ne idu u akva park gradskim prevozom, nego scojim kolima.

Uzmimo u obzir da je poseta 3000, upola manje od priželjivanog broja - to je minimum 500-600 automobila. Gde sa njima? Ne mogu da stanu na postojeći i na parking sa makete, duž zgrade, treba još mnogo više mesta.

Jeste, parking na snimku Google eartha je prazan. Nije bio prazan samo taj dan, nego je prazan i uvek zato što su ga uzurpirale auto škole. Pošto su na polaganju i saobraćajci, znači da imaju njihovu podršku.

Zato su duž ove saobraćanice parkirana vozila, pa prostora ima taman za mimoilaženje dva automobila. Zimi kada zaveje je još gore (mislim da sam baš tu oštetio lamelu ove zime).

Ove godine je urađen sjajan posao sa uređenjem oko okrenice 45-tice, gornji desni ugao fotografije.
Napravljeno oko 100 novih parking mesta ukrug. Guess what - svako popodne parking je krcat.
Levo, kod bloka 70 više nema mesta, pauk uvek nađe "mušterije". Problem je hroničan, a svaki novi parking bukvalno "upija" kao sunđer.
 
Taj parking koji koriste auto škole je specifičan jer nije u blizini nekog drugog objekta. Do najbliže zgrade se ide preko poljane. Okolni parkinzi zaista upijaju kao sunđer, ali zato što su ili pored zgrada, ili pored Save (splavova).
Slažem se da verovatno nije dovoljan ni tako prazan parking za potrebe akva parka.
 
Još nešto u vezi tog parkinga.
Tačno je da je malo udaljen od ostalih objekata, ali to ne mora ništa da znači.
Ispred je postavljen znak "Zabranjen saobraćaj u oba smera" sa tablom ispod "osim za vozila C.O.V..."
Znak je očigledno "divljak", policija ga toleriše, i ako vidite polaznika auto škole kako pokušava da uđe u "garažu" u rikverc, ili ako vidite saobraćajca i grupu ljudi koja čeka da polaže, nećete ulaziti u taj parking.
 
Ja recimo trenutno ucim voznju na poligonu kod pionira i tamo jasno stoji da je to poligon za auto skole,ali deo se koristi bez problema za parking i nikome ne smeta i ne kaznjavaju se ljudi.Radi se o delu poligona najblizem hali pionir.
 
Ja pomislio da je ova vrucina utiče na bezbednost u saobracaju,
kad ono nas Vucko,
čuvaaaaaj
:laugh: :lool: :laugh:

jeste mali OF al morao sam
:laugh: :laugh: :lool: :laugh: :lool: :laugh:
 
Zdravo svima, evo ovo mi je prvi post na forumu, dugo pratim ali nikako da se registrujem do sada :)

Uglavnom vezano za AP , koliko sam ja nacuo jos pre par godina investitor je preracunao da mu se ne isplati akva park, vec da bi stavnovi isli mnogo bolje na toj lokaciji pa se trudio da dobije prenamenu (srecnom bezuspesno). Ipak, nije ni ovo najsrecnije posto ce po svemu sudeci ostati ovakav nedovrsen objekat jos neko vreme, sumnjam da grad ima para da preuzima ovakav projekat, jedino kada bi se nesto prebili sa investitorom.

Deo zbog koga sam se prijavio je prica oko parkinga. Svakako ne bi bilo dovoljno parkinga ukoliko se napravi AP, ali postojece stanje sa parkingom je skroz ok u ovom delu bloka 44 (tu inace i zivim). Auto skole jesu stavile znak zabranjenog ulaza na jedan ulaz na parking , ali vi samo udjete na sledeci ulaz (oba parkinga imaju po dva ulaza) i mozete da se parkirate na bilo kom mestu (ne prave problem, ali nema potrebe da se parkira na mesta koja su obelezili za vezbanje). Dalje, netacno je da je parking daleko od zgrada, pa on se nalazi na 50 metara od najblzih zgrada, ali je kod nas narod neverovatno lenj i radije ce da zatvori nekoga na parkingu koji mu je 10 metara od ulaza, nego da proseta 50-100 metara do praznog parkinga. Ja zivim u sred bloka i i cesto mi i prija ta setnja od 150m (maks,bez prelaska poljanje) do parkinga, gde znam da me niko nece blokirati autom.
Novi parking kod okretnice 82 pozdravljam kao lepo izveden, ali da se ne lazemo 100 metara dalje je ionako uvek bilo praznog parkinga isto u 44 bloku, ali je ponovo problem ljudima bio prosetati, a dolaze na Savu radi setnje?!
 
DusanBG":23fr6av8 je napisao(la):
Dalje, netacno je da je parking daleko od zgrada, pa on se nalazi na 50 metara od najblzih zgrada, ali je kod nas narod neverovatno lenj i radije ce da zatvori nekoga na parkingu koji mu je 10 metara od ulaza, nego da proseta 50-100 metara do praznog parkinga. Ja zivim u sred bloka i i cesto mi i prija ta setnja od 150m (maks,bez prelaska poljanje) do parkinga, gde znam da me niko nece blokirati autom.
Novi parking kod okretnice 82 pozdravljam kao lepo izveden, ali da se ne lazemo 100 metara dalje je ionako uvek bilo praznog parkinga isto u 44 bloku, ali je ponovo problem ljudima bio prosetati, a dolaze na Savu radi setnje?!

Mislim da je problem sa tim parkingom bezbednost. Bas zato sto je malo dalje od zgrada, ljudi misle da ce im neko lakse ukrasti "ljubimca". Ne znam da li to pije vodu?
 
Pije nazalost... Jer dalje od zgrade, dalje od svedoka koji mogu da prekinu kradju...
 
DusanBG":2l9cqo4e je napisao(la):
Zdravo svima, evo ovo mi je prvi post na forumu, dugo pratim ali nikako da se registrujem do sada :)
Zdravo i dobrodošao na forum


DusanBG":2l9cqo4e je napisao(la):
Uglavnom vezano za AP , koliko sam ja nacuo jos pre par godina investitor je preracunao da mu se ne isplati akva park, vec da bi stavnovi isli mnogo bolje na toj lokaciji pa se trudio da dobije prenamenu (srecnom bezuspesno).

vidiš dušane, ovde se ne slažemo. ja lično smatram, a nisam jedini, da akvaparku ovde nije mesto i da bi ovde mnogo lepše legao neki dobar stambeni blok. ionako pored save nema ni jedan reprezentativni stambeni blok, a lokacija je odlična

DusanBG":2l9cqo4e je napisao(la):
Uglasumnjam da grad ima para da preuzima ovakav projekat, jedino kada bi se nesto prebili sa investitorom.


mislim da gradu ne trebaju pare. treba samo da iskoristi svoje pravo i da oduzme parcelu koja nije privedena nameni za određeno vreme,
 
Da dodam, vest od juče

Представљен идејни пројекат Националног олимпијског центрa

http://www.novibeograd.rs/cy/item/4444- ... kog-centar

Nema veze sa ovom lokacijom, predložena je Bežanijska kosa preko puta bazena "11 april", ali mislim da vest pokazuje u kojem pravcu se razmišlja u Gradu.
Šta bi Grad radio sa objektom koji radi samo par meseci u toku godine?
 
Iskreno, mozda akva park i nije najbolje rešenje, ali se za stambeni blok nikako ne slažem. Ovo je iz prostog razloga što bi se u slučaju prenamene napravile sigurno neke zgradurine koje bi imale astronomsku gustinu naseljenosti (čitaj 8+ spratova) i time bi se skroz narušio sklad koji sada postoji bar u delu blokova do nasipa (da sa istog ne vidiš zgrade odmah pored). Primer je deo oko ulice Jurija Gagarina koji je praktično uništen dogradnjom novih zgrada uz postojeće blokove, koje su nabacane kao da smo u Kaluđerici (uglavnom bez dodatnog parkinga!). Dodatni primer je parcela između južnog i severnog dela bloka 63 koja se sada prodaje uz ogromni bilbord, a gde na oglasu prodavca možete jasno da vidite da su po kupovini parcele dobili povećanje indeksa izgrađenosti na 3,0 sa indeksa 0,8 koji je važio kada su istu parcelu kupovali na tenderu od grada (ili opštine, ne znam) i kada nije bilo predviđeno stanovanje na toj parceli (koja je inače trebala da bude vrić ili nešto slično).

Iz ovog razloga ne mogu da verujem da će se nekim novim planom predvideti izgradnja dvospratnica, poput 45 i 70 bloka, koje su jedino lepo rešenje za parcelu ovoliko blizu samog nasipa. I sa samim 44 blokom je krenuo ovaj trend kada su podignute zgrade od 6 spratova, ali je bar postojala ta slobodna parcela do samog nasipa.

U vezi parkinga, iz prve ruke, meni su sa parkinga između zgrada pre mesec dana ukrali radio (mada sam ja bu**** kumovao pošto sam očigledno ostavio otključan auto), ali su par dana isto sa parkinga između zgrada polomili staklo na jednom Gecu i ukrali radio. Dakle prva premisa je da je nesigurno i između zgrada. Što se tiče parkinga kod auto škole, tu su mi dva puta krali gorivo pre nego što sam kupio čep sa ključem, ali nisam video neki drugi obijen auto. Nažalost nema sigurnog parkinga na NBG :(
 
Dušane, dobrodošao na forum.
Za ovaj post pih ti dao plus, ali trenutno nemamo tu opciju.

Na žalost, izgleda da se više nikada neće ponoviti projekat kao što su ove niske stambene zgrade u 45-om i 70-tom.
 
Добро нам дошао!

Урбанистичи, ту би требала бити јавна површина. Логично је. Међутим, за тим нема потребе будући да сви околни блокови имају више малих јавних површина а павиљони имају и сваки своју башту, а уз то је и Ада прекопута, одмах чамцем.

Лично мишљење је да то треба бити стамбени блок.

Аквапарку није месту у тако урбаној средини, и треба избегавати равницу уколико постоје брдовити делови града. Такође, спорстско-рекреативне комплексе треба расподелити по граду а не све понабијати на једно место. Тај део града има Аду, аквапарк треба на другом месту да буде, рецимо на Миријеву или неком Грочанском насељу поред Дунава( Винча, Ритопек или Гроцка)

Битно!!

За ову парцелу треба донети ДУП којим би се дефинисало тачно шта где и колико сме да се гради, а не да се парцела прода са генералним планом стамбено-пословни блок и тиме допусти инвеститору да глуми урбанисту (пример су ужаси попут Белвила и West 65).
Значи, урбанистички одредити тачну позицију зграда, и тачну висину, тачан однос површина. По мени су довољне две ламеле, до Саве п+2 а друга паралелне п+4. Тиме се добија каскада од насипа до постојећих зграда које су п+6

Тек са јасно дефинисаним параметрима парцелу на конкурс. Тиме је инвеститор ту само да дизајнира фасаду и диспозицију станова а не да зарад похлепе направи урбанистички наказу.
 
ja ipak mislim da tu treba da se rokne jedan soliter sa što više spratova. i što bliže savi...

da konačno kad se voziš čamcem na savi da imaš osećaj da si u gradu, a ne u šumi.
 
@Stf
Битно!!

За ову парцелу треба донети ДУП којим би се дефинисало тачно шта где и колико сме да се гради, а не да се парцела прода са генералним планом стамбено-пословни блок и тиме допусти инвеститору да глуми урбанисту (пример су ужаси попут Белвила и West 65).
Значи, урбанистички одредити тачну позицију зграда, и тачну висину, тачан однос површина. По мени су довољне две ламеле, до Саве п+2 а друга паралелне п+4. Тиме се добија каскада од насипа до постојећих зграда које су п+6

Тек са јасно дефинисаним параметрима парцелу на конкурс. Тиме је инвеститор ту само да дизајнира фасаду и диспозицију станова а не да зарад похлепе направи урбанистички наказу.


На жалост, такав урбанизам више не постоји - ни у Бечу, па сигурно неће у Београду. Јбг - либерални капитализам носи са собом мање планске и у принципу ружније градове. Шта је, ту је, крећимо се у границама које су нам дате и извуцимо максимум (што обично не успевамо).
 
Prodjoh veceras cik cak delom od okretnice 7mice pa sve do bloka 70a i kejom,izmedju ostaloh prvi put posteno osacovah lokaciju i okolne blokove akvaparka.

Moj predlog bi bio da se na mestu akvaparka napravi zatvoren olimpijski bazen(odmah do okretnice autobusa) dok ostatak parcele nameniti stanogradnji ali takvoj da imate jednu garazu po jednom stanu.

Ocigledan je nedostatak garaza sa juzne strane Jurija Gagarina dok blokovi sa severne strane i nemaju takav problem jer imaju garaze.
 
vucko":19flqupj je napisao(la):
...
Ocigledan je nedostatak garaza sa juzne strane Jurija Gagarina dok blokovi sa severne strane i nemaju takav problem jer imaju garaze.

Vučko?
Nema neke veze sa Akva parkom, ali problem parkiranja se uvećava (bolje reću umnožava) kako se udaljavamo od savskog keja. Jeste, u stepenastom zgradama u blokovima 61-64 postoje garaže, ali to je nekih 40-80 garaža na po jedan par "lamela". Možda bilo dovoljno za standard ekadašnje kaste starešina JNA. Danas, kada po jednom stanu ima 1 automobil, a u proseku 1-2, i kada su događene neke zgrade koje se urbanistički i infrastrukturno nikako ne uklapaju u originalni koncept i zatečeno stanje sa mestima za parkiranje, imao - haos. Da podsetim, prvo je pokušano sa izgradnjom niza novih mesta na tada neuređenim površinama duž interne saobraćajnice (trasa 95-tice) Do tada se parkiralo paralelno u desnoj traci. Na kraju je opet dozvoljeno parkiranje u desnoj, ali ne paralelno, već - koso, da se dobije još više mesta. I ni to nije dovoljno, mesta se prave na svakom slobonom parčetu zemlje (u bloku 61, kod IDEA-e...).

Sa druge strane, niske zgrade pored same Save u 45 i 70-tom imaju i parkinge, i namenski građene garaže (svaka "trojka" ima 2 "aneksa", neki se koriste za prodavnice, neke za magacine, neke za garaže, ima tu i perionica, poneki prodajni salon...), a i parkira se duž saobaćajnica. mesta ima dodovljno za stanare, ali zato kada na Savu pristigne veći broj posetilaca (vikendi, praznicim sezona svadbi na splavovima i sl) ponekad zna da bude teško naći mesto.



Ja navijam da tu bude ili olimpijski bazen, ili nekoliko manjih stambenih zgrada koje bi se uklopile u koncept stanovanja u parku, kako je to izgrađeno 1970-tih.
 
Vucko Igore imamo dvije teme o akva parku de malo pospajate to linkovao sam za pjesacke zone nista se nije desilo
 
Vucko Igore imamo dvije teme o akva parku de malo pospajate to linkovao sam za pjesacke zone nista se nije desilo
 
Mislim da bi ta parcela bila dobro mesto i za neki hotel kao sto je npr. "Holiday Inn". Hotel na jednoj polovini parcele a zatvoreni bazen na drugoj.
 
14xoyf.jpg
 
Evo, setiše se i mediji nesuđenog akvaparka:

b-akva-park-novi-beograd.jpg


Beograd -- Ni posle osam godina od početka gradnje, veliki zabavni park u Bloku 44 nije završen, pišu Novosti.

Umesto obećanih 11 bazena, nekoliko desetina tobogana, najvećeg zatvorenog bazena u Evropi - Akva-parka iz snova, u novobeogradskom Bloku 44 već osam godina stoji građevinsko ruglo.

Trava, smetlište, sablasni kostur nikada završenog objekta, pogled su sa prozora stanarima u Nehruovoj ulici i stecište beskućnika. Ni Opština, ni Grad nemaju način da privole investotora da gradi, niti da oduzmu zemljište koje je u privatnom vlasništvu.

Nekoliko puta su menjani investitori, ali nijedan, počevši od prvog tima na čelu sa proslavljenim košarkašem Žarkom Paspaljem, pa do novosadskog "Genela", koji se i dalje vodi kao graditelj, nije uspeo da završi najavljivani kompleks. Osim toga, više od godinu i po gradska Komisija za prestanak prava korišćenja građevinskog zemljišta ne uspeva da nesavesnom investitoru oduzme plac.

"Posle pokretanja postupka za oduzimanje, Komisija za prestanak prava korišćenja građevinskog zemljišta trebalo je da se obrati tadašnjem Ministarstvu ekologije i građevine, i zatraži mišljenje kako da se izađe iz prblema, ali, koliko znam, to nikada nije uradila" - kaže Petar Živanović, sekretar za imovinskopravne poslove.

"Naime, Genel za ovu lokaciju ima upisano pravo korišćenja, a zakon kaže da u tom slučaju ne može da prestane to pravo. Sa druge strane, zakon kaže i da ako nije namena zemljišta realizovana u roku od pet godina, onda prestaje pravo korišćenja. Zato je neophodno mišljenje Ministartsva."

Kako Živanović kaže, problem u vezi sa lokacijom u Bloku 44 je što je opterećena dosadašnjom gradnjom u koju je do sad investirano. Posle oduzimanja zemljišta, raspisao bi se tender za novog investitora, koji bi morao da isplati uloženi novac prethodnih ulagača.

Iz Opštine Novi Beograd kažu da su pre godinu dana pokušali da reše problem, ali da su naišli na "zid", jer se protiv neprikosnovenog prava privatnog vlasništva ništa ne može.

"Jedino što smo uspeli da uradimo je da uredimo prostor oko građevine, pokosimo travu i sprečimo da se zmije nakote" - kažu iz Opštine Novi Beograd.

"I nama je u interesu da se taj problem reši, jer su sugrađani u komšiluku veoma nezadovoljni. Međutim, vlasnik je ugovorom vezan sa Direkcijom za građevinsko zemljište i izgradnju i ne postoji mehanizam da mi utičemo na tok izgradnje."

Stanari koji žive u blizini nesuđenog akva-parka ogorčeni su zbog ovakvog razvoja situacije i što niko ne može da ih oslobodi smetlišta pred vratima. Žale se da objekat izgleda jezivo, naročito noću.

"Ova tvrđava danju deluje mirno i napušteno, ali noću postaje živa" - kaže Snežana Danković, koja stanuje u zgradi preko puta "akva-parka".

"Tu se skupljaju beskućnici i dobro je da makar i tome služi, ali plašim se da ne postane interesantna i narkomanima. "

U početku smo se svi radovali divnoj ideji da dobijemo mesto za letnju zabavu za decu, trpeli pesak i šut koji je vetar raznosio, ali sad nam je žao što ovde, jesnostavno, nije posađena trava i napravljen običan parkić.

Da nije lako oduzeti zakupljeno zemljište od investitora koji nemarno rade svoj posao, svedoči i podatak da u Gradu postoji više od 60 lokacija gde nije započeta gradnja u predviđenom roku.

Najveći deo zauzimaju društvena preduzeća koja su prestala da rade ili su u stečaju, tako da nisu u mogućnosti da realizuju planirane projekte.

IZGRADNjA POČELA JOŠ 2005. GODINE

Izgradnja vodenog kompleksa na Novom Beogradu počela je u oktobru 2005. i planirano je da se posao završi za godinu dana. Okončana je svega polovina prvobitno zacrtanih planova, a, kako smo saznali, u projekat je uloženo više od milion evra. Posao su pokrenuli Vladimir Janković i Žarko Paspalj, ali su brzo odustali. Od tada je promenjeno nekoliko investitora, a poslednji koji su pokušali da završe započete radove bila je kompanija "Genel".

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2013&mm=05&dd=23&nav_id=716374

http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74.html:435192-Novi-Beograd-Ruglo-umesto-akva-parka
 
Dace Bog, nadam se, da se sve srusi i da dobijemo jednu halu sportova sa bazenom i ogromnim parkingom koji je i inace vise nego potreban. Ako imaju i gram mozga u glavi trebalo bi da zabrane izgradnju akva parka na ovom mestu.
 
Vrh