Šta je novo?

Akva Novi Beograd Blok 44 (sportsko rekreativni kompleks)

Ujeo vuk magare kad nadjem postavicu slike ovog cuda
Igore cini mi se da imas dosta posla da pospajas duple i slicne teme radi bolje preglednosti
 
Spojio sam teme i prebacio u opste diskusije o projektima
 
Bravo vec djeluje boje ima tu jos materijala za spajanje kad uhvatim vremena poslacu ti linkove
 
posredno ima promena :idea:
ustavni sud je prelomio oko vlasništva zemljišta Luke Beograd , te po tom uzoru
a sobzirom da je proteklo više od 5 g. ne rada
sada su mnogo veći izgledi da ce brzo po pribavljenju mišljenja nadležnog
ovaj započeti projekat Akva parka preci u ruke grada i bar pokrenuti se sa mrtve tačke :)
 
Nadam se da će staviti tačku na mrtvu tačku i omogućiti da se tu izgradi nešto što je zaista potrebno.
 
seća li se neko onih silnih najavljivanih "strategija" na studiu đ pred izbore.....
 
Relja. I ja se odavno tome nadam! Ako pobedi logika i pamet bice tako.
Po meni sportsko rekreativni centar sa parkingom bio bi najbolji izbor jer nam to fali u ovom delu NBGa. Ako ne to, nek grade stanove ili nek ceo prostor pretvore u park ili parking, sve je bolje i logicnije od akva parka.
 
Dobro bi dosao SRC u tom delu grada,mada bi bila dobra lokacija i za hotel
 
IZ MARININIH USTA U BOZIJE USI! :



Sportska oaza u Novom Beogradu - Projektom kompleksa "Sava" predviđena izgradnja hotela, zgrada, bazena, terena, muzeja sportova...
Ponedeljak, 09. 12. 2013.|15:38 | Izvor: eKapija
en de

Da je stanovnicima novobeogradskih blokova sve potrebniji kompleks u kojem će moći da se rekreiraju i dobro zabave, primetila je i Marina Stanković, studentkinja Arhitektonskog fakulteta u Beogradu. Njen projekat Sportsko-rekreativni kompleks Sava, Blok 44, Beograd, prvoplasiran je na "hiCAD" studentskom konkursu 2012/2013.

Žiri je svoj odabir opravdao snažnim utiskom koji ovaj rad ostavlja svojom celovitošću, prezentacijom svih priloga, detaljnom prezentacijom BIMx modela, interesantnom idejom projekta i njegovom smislenom razradom.

- Na ideju da uradim ovaj projekat došla sam najpre zbog idealnih prirodnih karakteristika same lokacije. Pre svega blizina vode, jer je na obali reke Save, zatim otvaranje vizura – kao mogućnost unutrašnjeg sagledavanja formi i sadržaja, kao uočljivost čitavog objekta sa reke i sa kopna, ali i položaja, jer je u središtu ukrštanja pravaca, gde se javlja tema centraliteta – kaže u razgovoru za "eKapiju" Marina Stanković, autorka projekta i dodaje da je i potreba ovog dela grada za ovakvim sadržajem bila jedan od razloga.

Kompleks "Sava" predstavlja jedan veliki "sportski" park bez buke i zagađenja u prirodnom okruženju pored reke Save, koje nudi mogućnost organizovanja sportskih takmičenja, ali i rekreaciju i zabavu stanovnika okolnih naselja.

Iako je centar namenjen svim sportistima, zanimljivo je da je projektom predviđena izgradnja terena za manje "atraktivne", odnosno trenutno kod nas manje zastupljene borilačke sportove poput karatea, aikida, dzudoa.

- Isprojektovana su četiri tatami terena za borilačke sportove, jedan olimpijski bazen, veslački klub (zimski) sa dva unutrasnja manja bazena, letnji veslački klub, dva terena za tenis, dva terena za odbojku i jedan teren za košarku. Postoji mogućnost za projektovanje dodatnih spoljašnjih terena za neke od navedenih sportova – objašnjava naša sagovornica.

Kompleks nije ispunjen samo objektima namenjenim za sport, već i kulturnim, edukativnim i zabavnim. Projektovana je i marina za prijem manjih brodova i muzej sporta sa stalnim postavkama nautike, ali i komercijalni sadržaji kao što su bioskop na otvorenom, kafići i restorani.

Hotel i stambene zgrade

Projektom je predviđena i izgradnja hotela i tri stambene zgrade. Kapacitet hotela je oko 230 dvokrevetnih apartmana, od čega postoji 200 standardnih i tridesetak VIP apartmnana na izdvojenom spratu objekta.

- U hotelu bi bili smešteni i veliki ulazni lobi sa recepcijom i piano barom, koktel bar, bilijar klub, restoran, Internet i konferencijske sale - dodaje Stanković.

Tri stambene zgrade su međusobno povezane pešackim mosticima. Budućim stanovnicima obezbeđen spoljašnji i unutrašnji parkiranj, kao i garaža u suterenima objekata.

- Zgrade su, pre svega, namenjene sportistima, a kvadrature stanova kretale bi se između 24 kvadrata, 48 m2 i 72 kvadrata, odnosno stanovi bi bili u rasponu od jednosobnih do četvorosobnih – naglašava Stanković.

Svi ovi objekti u komleksu Sava, osim sto su povezani po funkciji, oni su i fizički povezani jednom jako dugačkom čeličnom konstrukcijom, takozvanim ramom sportskog kompleksa, koji je tu da objedini sve sadržaje, kako vizuelno i estetski, tako i konstruktivno i funkcionalno.

Vrednost oko 60 mil EUR

Okvirna i grubo izračunata vrednost ovog objekta od 76.664m2 bi iznosila oko 60 mil EUR sa prosečnom cenom kvadrata koja je uzeta.

- Cena naravno zavisi od finalne fasadne obrade i enterijera, pa samim tim i varira u iznosu od 5 do 10%. Izgradnja se može realizovati fazno i postepeno, i to da se jedan deo izgradnje može pokriti prodajom stanova – ističe sagovornica "eKapije".

Autorka projekta smatra da su mogućnosti da se ovaj projekat realizuje realne.

- Ovakvi sadržaji Beogradu su i više nego potrebni radi predstojećih sportskih takmičenja i podizanja svesti mlađoj populaciji o sportu i zdravom zivotu – naglašava Stanković i dodaje da mogućnosti realizacije zavise od investicije države i grada Beograda.

Urbanističkim planom na prostoru Bloka 44 predviđena je gradnja sportsko-rekreativnog centra. Ranija ideja je bila da na ovom prostoru bude izgrađen akva-park koji bi zauzimao pet hektara površine, imao 11 bazena, 21 tobogan, 6.500 kvadrata vodene površine, 8.000 kubika vode, kao i najveći zatvoreni bazen u Evropi. Najavljivani su i kuglana, klizalište, tereni za ekipne sportove, kao i najviša "kamikaza" u Evropi, međutim, taj projekat nije realizovan.



sportskorekreativnikompl.jpg


sportskorekreativnikompl.jpg


sportskorekreativnikompl.jpg


sportskorekreativnikompl.jpg
 
Одлично је што се одустало од оне ТОП глупости о аквапарку. Овакав комплекс је пун погодак за овај део града по свим урбанистичким параметрима.

Аква парк је један од ретких пројеката који су својом пропашћу спречили деградацију града.
 
Meni je projekat katastrofa, jos jedan nacin kako nabudziti sto vise kvadrata na slobodnu parcelu. baciti par terena da se progura sportski aspekta, a ugurati i hotel i stambeno i ugostiteljske, ne znam kako su samo zaboravili office.

Uz to zauzetost parcele preko 50% dobrano, a od slobodnog dela veci deo parkinzi i interne saobracijanice. Travu ce verovatno da nafarbaju na par preostalih kvadrata.

Zgrade namenjene sportistima :bash: ma nije nego, kao sto su svi poslovni apartmani izgradnjeni u beogradu namenjeni u poslovne svrhe, stanovi za socijalne kategorije se slobodno prodaju, itd. Sve bre obicni stambeni kvadrati koji treba da se prodaju po sto vecoj ceni.

I na kraju jos i uzurpiranje javne provrsine (nasip i obala) radi nekog hotela koji jedino i moze da se proda time da cete biti bas "na vodi".

Citav projekat je kako nabudziti sve sto ne sme (osim terena/ sportskog centra), uz pricu cinjenja opsteg dobra. A ovamo nestade centralni deo keja i ostaju dva partljka od po 800 metara, a imaju kilometri neizgradnjene obale koji trenutno nisu u f-ji parka poput ovog. Mislim koliko smo mi ludi??

Dakle, krene spisak od teren ovaj, teren onaj, a zavrsi se sa preko 20,000 m2 izgradnjenih objekata (slobodna procena samo na bazi modela, verovatno i dosta vise), sa gusto zbijenim stambenim krmacicama koje deli samo parking i servisne ulice (nikakav kvalitet zivota), hotelom koji zauzima sam nasip i obalu, naravno marina (malo je sto su postojeci kejevi okupirani splavovima i divljim marinama, daj jos jednu, ali fensi), itd...

Celicna konstrukcija koja povezuje malo profitabilne objekte (cistaj manje zastupljeni sportovi) je tu pretpostavljam i da izrdja u sledecih par godina i konacno upropasti lokaciju.

Uf, mogao bih jos puno ali me zaista pogodio projekat. Ovo je bre parcela u gusto naseljenim blokovima namenjena sportskim aktivnostima (sve ostale su iscrpljene), ako hocete da ugurate i stambene zgrade udarite dve 10-12 spratova na uglovima i ne zauzimajte 100% parcele kao sad!
 
Ovo je sstudentski rad ,nevjerujem da bi dali dozvolu za uzurprianje keja i pregradjvanje zgradom ,
 
Ovo je samo jedan od predloga - projekata koje cemo u narednom periodu videti a i on sam ako bi se usvojio verovatno bi po praksi bio izmenjen u nekim delovima tako da ne razumem odkud ovakve burne reakcije. Meni se projekat bas svidja, cak i ona zgrada koja povezuje blok sa kejom preko nasipa sa tom malom lagunom je odlicno uklopljena i vizuelno sve je jako zanimljivo, prolaz nasipom kroz zgradu je omogucen to je najbitnije. Ja sam definitivno ZA.
Ono sto je najvaznije od svega kao sto je i stf rekao je da se Bogu hvala odustalo od onog suludog akva parka i sto su razum i logika kao sto smo se i nadali pobedili !! :)
 
DusanBG

Слажем се да су стамбене јединице чист вишак чији се простор може употребити на паметнији начин. Када сам рекао да се слажем са идејом пројекта, мислио сам на концепт намене а не на конкретнан рад. Рад је вероватно студентски а окација би морала на конкурс.

direktor

Кеј није преграђен већ наткривен. Идентичан случај имамо и код СЦ "Милан Гале Мушкатировић"
 
Ja bih samo pokušao da unesem dašak realnosti.

Građenje nešto stambenog i / ili poslovnog prostora je sada jedini način da se finansira ovakav tip projekta (nevezano za ovaj konkretno). Osim ako želimo još kredita, a ja ne želim.
Dakle dva solitera, sa recimo 250 kvm po spratu, puta 10 spratova, daju ukupno 5000 kvm.

Po ceni od 1500 eur/kvm, dobijamo 7.5 miliona evra, što je skoro dovoljno da se isfinansira ceo ostatak bloka.
 
Sto se tice realnosti, sansa da iko napravi sportski centar od privatnih para je ravna 0.
Sportski centar ce nastati samo ako Grad izdvoji sredstva ili podele lokaciju i deo prodaju invesitoru za stambenu namenu, a primljena sredstva iskoriste za privodjenje ostatka parcele sadasnjoj nameni.

Obzirom da je planom vec sto godina tu sportska aktivnost, pre ce biti da su planeri u to vreme imali u vidu nesto sto bi se finansiralo javnim sredstvima, a ne od privatnika. A akva park je uleteo kao jedina realna opcija koja je tadasnjem investitoru pruzila kalkulacju da plati nesto zakup zemljista, a ostane na "sportsko rekreativnoj' namena. Naravno i tada uz skrivenu ideju da uglavi i neku stambenu zgradu pride.
 
Neizvesna sudbina novobeogradskog Akva parka »
09. Mart. 2014 | 17:36, Izvor : Studio B, Komentari: 0 komentari
http://www.studiob.rs/info/vest.php?id=99206

Započeta izgradnja novobeogradskog Akva parka obustavljena i nema naznaka hoće li biti nastavljena.

Proleće je na pragu, leto još dovoljno daleko, ali je izvesno da ćemo se i ovog leta u Beogradu osvežavati samo na Adi i bazenima.

Naime, dok se najavljuje gradnja Beograda na vodi, jedan drugi projekat na suprotnoj obali Save, koji u svom nazivu takođe sadrži reč voda, već čitavu deceniju stoji nezavršen.

Nema ni naznake da li bi i kada mogla da bude završena izgradnja novobeogradskog Akva parka u Bloku 44, iako stručnjaci kažu da bi on mogao da bude isplativ. Ono što je izgrađeno u međuvremenu polako propada.
 
Nadam se da se te naznake nikad nece ni pojaviti jer to bi bio promasaj jednak onom predizbornom cirkusu kod zel. stanice novi beograd.
 
^
samopromocija le legitimna stvar.
 
Vrh