IZ MARININIH USTA U BOZIJE USI! :
Sportska oaza u Novom Beogradu - Projektom kompleksa "Sava" predviđena izgradnja hotela, zgrada, bazena, terena, muzeja sportova...
Ponedeljak, 09. 12. 2013.|15:38 | Izvor: eKapija
en de
Da je stanovnicima novobeogradskih blokova sve potrebniji kompleks u kojem će moći da se rekreiraju i dobro zabave, primetila je i Marina Stanković, studentkinja Arhitektonskog fakulteta u Beogradu. Njen projekat Sportsko-rekreativni kompleks Sava, Blok 44, Beograd, prvoplasiran je na "hiCAD" studentskom konkursu 2012/2013.
Žiri je svoj odabir opravdao snažnim utiskom koji ovaj rad ostavlja svojom celovitošću, prezentacijom svih priloga, detaljnom prezentacijom BIMx modela, interesantnom idejom projekta i njegovom smislenom razradom.
- Na ideju da uradim ovaj projekat došla sam najpre zbog idealnih prirodnih karakteristika same lokacije. Pre svega blizina vode, jer je na obali reke Save, zatim otvaranje vizura – kao mogućnost unutrašnjeg sagledavanja formi i sadržaja, kao uočljivost čitavog objekta sa reke i sa kopna, ali i položaja, jer je u središtu ukrštanja pravaca, gde se javlja tema centraliteta – kaže u razgovoru za "eKapiju" Marina Stanković, autorka projekta i dodaje da je i potreba ovog dela grada za ovakvim sadržajem bila jedan od razloga.
Kompleks "Sava" predstavlja jedan veliki "sportski" park bez buke i zagađenja u prirodnom okruženju pored reke Save, koje nudi mogućnost organizovanja sportskih takmičenja, ali i rekreaciju i zabavu stanovnika okolnih naselja.
Iako je centar namenjen svim sportistima, zanimljivo je da je projektom predviđena izgradnja terena za manje "atraktivne", odnosno trenutno kod nas manje zastupljene borilačke sportove poput karatea, aikida, dzudoa.
- Isprojektovana su četiri tatami terena za borilačke sportove, jedan olimpijski bazen, veslački klub (zimski) sa dva unutrasnja manja bazena, letnji veslački klub, dva terena za tenis, dva terena za odbojku i jedan teren za košarku. Postoji mogućnost za projektovanje dodatnih spoljašnjih terena za neke od navedenih sportova – objašnjava naša sagovornica.
Kompleks nije ispunjen samo objektima namenjenim za sport, već i kulturnim, edukativnim i zabavnim. Projektovana je i marina za prijem manjih brodova i muzej sporta sa stalnim postavkama nautike, ali i komercijalni sadržaji kao što su bioskop na otvorenom, kafići i restorani.
Hotel i stambene zgrade
Projektom je predviđena i izgradnja hotela i tri stambene zgrade. Kapacitet hotela je oko 230 dvokrevetnih apartmana, od čega postoji 200 standardnih i tridesetak VIP apartmnana na izdvojenom spratu objekta.
- U hotelu bi bili smešteni i veliki ulazni lobi sa recepcijom i piano barom, koktel bar, bilijar klub, restoran, Internet i konferencijske sale - dodaje Stanković.
Tri stambene zgrade su međusobno povezane pešackim mosticima. Budućim stanovnicima obezbeđen spoljašnji i unutrašnji parkiranj, kao i garaža u suterenima objekata.
- Zgrade su, pre svega, namenjene sportistima, a kvadrature stanova kretale bi se između 24 kvadrata, 48 m2 i 72 kvadrata, odnosno stanovi bi bili u rasponu od jednosobnih do četvorosobnih – naglašava Stanković.
Svi ovi objekti u komleksu Sava, osim sto su povezani po funkciji, oni su i fizički povezani jednom jako dugačkom čeličnom konstrukcijom, takozvanim ramom sportskog kompleksa, koji je tu da objedini sve sadržaje, kako vizuelno i estetski, tako i konstruktivno i funkcionalno.
Vrednost oko 60 mil EUR
Okvirna i grubo izračunata vrednost ovog objekta od 76.664m2 bi iznosila oko 60 mil EUR sa prosečnom cenom kvadrata koja je uzeta.
- Cena naravno zavisi od finalne fasadne obrade i enterijera, pa samim tim i varira u iznosu od 5 do 10%. Izgradnja se može realizovati fazno i postepeno, i to da se jedan deo izgradnje može pokriti prodajom stanova – ističe sagovornica "eKapije".
Autorka projekta smatra da su mogućnosti da se ovaj projekat realizuje realne.
- Ovakvi sadržaji Beogradu su i više nego potrebni radi predstojećih sportskih takmičenja i podizanja svesti mlađoj populaciji o sportu i zdravom zivotu – naglašava Stanković i dodaje da mogućnosti realizacije zavise od investicije države i grada Beograda.
Urbanističkim planom na prostoru Bloka 44 predviđena je gradnja sportsko-rekreativnog centra. Ranija ideja je bila da na ovom prostoru bude izgrađen akva-park koji bi zauzimao pet hektara površine, imao 11 bazena, 21 tobogan, 6.500 kvadrata vodene površine, 8.000 kubika vode, kao i najveći zatvoreni bazen u Evropi. Najavljivani su i kuglana, klizalište, tereni za ekipne sportove, kao i najviša "kamikaza" u Evropi, međutim, taj projekat nije realizovan.