Šta je novo?

Air Serbia

Истанбул је снижен из два разлога. један, да се привуку путници из региона, а други да је промењен аеродром (лети се на Сабиху Гокчен), па су ту далеко ниже цене него на Ататурку
 
Čini mi se da je cena za Istanbul prvenstveno "kljoknula" zato što je Turkish izašao s promocijom od 99 evra. To je konkurencija. Naravno da premeštanje na jeftiniji aerodrom ima uticaja (snižava troškove), ali da ih niko ne ugrožava, sumnjam da bi i potpuno besplatno korišćenje "jeroporta" dovelo do umanjenja konačne cene. :)
 
други авион :)
934029_365545220246128_1810508838_n.png
 
Може се нећи информација "razmatra se i nabavka dva veća aviona tipa Erbas A320." нпр. http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/ek ... a-i-aviona

баш ме занима шта ће бити од овога, мислим да би овако нешто могло да снизи цену карте до нпр. Москве, што би сигурно повећало број путника.
 
Ето ти га сад. Немци се ускопиздили због тога што Арапи улажу у Србију. Реч је о улагању Етихада (Итихада) у Ер Србију. Вероватно им је то сад трн у оку због Ер Берлина, а вероватно и то што се у опште улаже у Србију.

ETIHAD U SRBIJI - IZNENAĐUJUĆE PARTNERSTVO
NEMCI ISTRAŽUJU: Zašto Etihad ulaže u Srbiju?
BIZNIS12:11, 04.10.2013.
Autor: Dojče vele

Stručnjacima nije jasan plan Etihada iz Ujedinjenih Arapskih Emirata da od Beograda naprave vazdušnu raskrsnicu.
Međunarodni stručnjaci za vazdušni saobraćaj pomalo su iznenađeni osnivanjem kompanije Er Srbija i pokušavaju da shvate kakav je interes tako velike firme kao što je Etihad u tom poslu.

„Da li Srbija mora da ima svoju aviokompaniju? Ne znam. Ima toliko avio-kompanija koje već imaju dobro razvijenu mrežu“, kaže jedan putnik iz Nemačke na beogradskom aerodromu.

U celoj Evropi, pa i u Berlinu, stručnjaci se čude ulasku arapskog Etihada u posao sa Srbijom. Nije im jasan plan Etihada iz Ujedinjenih Arapskih Emirata da od Beograda naprave vazdušnu raskrsnicu. Osim reklamnog spota, do sada nije bilo nikakvih znakova promene. Sada međutim, avionske karte mogu da se rezervišu.

http://www.kurir-info.rs/nemci-istrazuj ... ak-1017625
 
Није будалаштина већ дубоко укорењена стратегија и мржња према српском народу. Сваако ко је упознат са немачком културном,пословном и политичком елитом зна колико су они ангажовани у тровоању сопственог народа мржњом према Србима.

Но,будимо срећни што и даље морају да се ангажују око тога.Ја имам доброг пријатеља Немца и још неколико познаника,и мало је рећи да нас воле као народ. По личном искуству,рекао бих да већина просечних Немаца има позитивно мишљење о нама,барем онај део који је солидно информисан.
 
Delija, mozda ides malo predaleko...jeste da Nemci prema nama imaju predrasude...ali ajde da se vratimo na aviosaobracaj. U njihovom, tj. Lufthanzinom obrascu, regionalno cvoriste za nas region je Bec, sve ostalo (ukljucujuci i Beograd) su periferni aerodromi. Takodje, izraz "cude se" ovde znaci "ne uklapa se u planove koje smo mi pravili i potencijalna je pretnja nasem biznisu". Jednostavno, zbog 90ih je Beograd propustio sansu da postane regionalno, evropsko avio-cvoriste, tu ulogu su preuzeli drugi i zato nijedna evropska aviokompanija nije bila zainteresovana za Jat. To jedino moze da promeni neki "spoljni igrac", a mi smo ga, na nasu veliku srecu, nasli.
 
Delija smanji malo doživljaj. Evo ja radim za Nemačkog klijenta i nijednom nisam čuo da je iko ijednu lošu reč rekao za nas.

DW je druga priča, ali takva generalizacija ti nije dobra.
 
Ima jedna zanimljiva stvar. Leteh "Austrianovim" avionom za Beč i čitah njihov inflight magazine. Ima, naravno, odeljak o floti. Tamo gledam kako im se zovu avioni. Širokotrupni su Wien, Salzburg, Innsbruck, Graz, pa idu Donau, Alpen... (malo improvizujem, ali tako nekako). Oni manji su Budapest, Zagreb... Chisnau (Kišinjev) - sve gradovi u regionu za koje lete. Nedostaje samo jedan, i to milionski grad. Pogađajte koji?
E sad, za Kišinjev su oni tada leteli jednom dnevno, a za Beograd tri puta, pa ipak...

Nema tu ljubavi, da se ne lažemo. Kod Austrijanaca i Bavaraca posebno. Naravno, veoma su pristojni ljudi (posebno u Beču), ostavljaju mnogo bolji utisak od nekih koje smatramo prijateljima (o poslovnosti, što pominje mekbejn, i da ne pričamo - Nemci su civilizacija za sebe), ali stanje je, eto, takvo. Predrasude su velike. Teška prošlost i propaganda (propagande) su učinile svoje (i mi imamo izraz "mrzi ga ko Nemca" - budite sigurni da je to neko arhivirao i poslao u Bon/Berlin/Beč). Pričao sam 2004. sa glavnim arhitektom Beča Šikerom i on mi je kazao da, kada je prvi put bio u Beogradu, nije mogao da poveruje u kolikoj meri je to u stvari evropski grad. Očekivao je ko zna šta.

Delija je, dakle, u pravu kada govori o tom opštem sentimentu prema Srbiji kao tvorevini. U konkretnom slučaju, ipak, reč je o strahu od konkurencije, jer će beogradski aerodrom kao regionalno čvorište sigurno uzeti dosta putnika Beču i Minhenu (i "Austrian Airlines" je sada nu "Lufthansinom" vlasništvu). Dakle, više se iz Beograda za Prag i Bukurešt neće leteti preko Beča, ali će se, bogami, i iz Praga i Bukurešta ponegde leteti preko Beograda, što se, logično, našim prijateljima u Bundesrepublici i u Istočnom Rajhu - ne dopada.
 
Хазард,слажем се да је таква реакција из угла авио компанија и лобирања за исте оправдана,па чак и честа појава али се у немачко-српским односима појављује један шаблон а признаћеш и сам да цео овај прилог има онако посебан "фајнал тач" и примесе неких емоција које гаје према нама. Иначе,прилог је радила хрватска новинарка па је можда и она дала свој печат.

Мекбејн,постао си мало напоран са тим неразумевањем онога што пишем. Каква генерализација?! Па видиш ли ти да сам написао да сматрам да просечан Немац има добро мишљење о Србима?! Да и сам имам пријатеље Немце?! То можда јесте генерализација али позитивна!

Ја сам причао о немачкој културној,научној и политичкој елити! Могу сад да ти овде пренесем искуства бројних учених људи из разних сфера као што су уметност,историја,археологија,књижевност,право... (ту је посебно занимљива прича) Дакле,онај ко је упознат са ситуацијом на тим пољима у Немачкој зна о чему причам. А теби могу само да саветујем да мало изађеш из оквира Беобилда и да пробаш да прикупиш знања из других области. Можда нисам у праву,можда и поседујеш такво знање али сматрам да би у том случају имао разумевања за ово што пишем.

Пронађи за почетак причу о печату краља Стројимира,онда пређи на немачко тумчење порекла, континуитета и уопште прихватања српског уставног права као српског као и њиховог ангажовања у међународним стручним круговима на том пољу. ;) Даље ће ти већ бити занимљиво па ћеш и сам наставити да истражујеш ако нађеш времена.

ПС: Признајем да последњи пасус делује као савет теоретичара завере :) али провери, ради се о стварима које су поткрепљене низом неспорних догађаја и чињеницама које не спори ни једна страна.
 
Ok, evo ruka :)

Šalu na stranu, izgleda da zaista nisam shvatio tvoj post. Odnosno deo koji se izgleda odnosio na DW:

Није будалаштина већ дубоко укорењена стратегија и мржња према српском народу. Сваако ко је упознат са немачком културном,пословном и политичком елитом зна колико су они ангажовани у тровоању сопственог народа мржњом према Србима.

je u suprotnosti sa drugim pasusom, pa sam mislio da generalizuješ na ceo narod, što ne bi bilo na mestu.
 
Свако друштво има своју интелектуалну,пословну,полизичку елиту која обично има неки смер у којем делује и на тај начин покушава да обликује остатак свог друштва.Дакле,као што имаш "српску културну,научну,пословну и политичку елиту" која усмерава нашу земљу ка ЕУ тако имаш немачку културну елиту која усмерава свој народ и државу у складу са својим или националним интересима које су они сами дефинисали.

Тај мој пасус је мој став о немачкој елити који базирам на личним или посредним сазнањима и на разговорима са људима из поменутих научних и културних области који махом немају никакве везе са национализмом,Звездом :) ,теоријама завере па ни мојим ставовима у глобалу већ се ради о нашим интелектуалцима који једноставно имају добар увид у стање у сличним немачким круговима.

ПС: Заборавих и да напоменем да ми је у раном детињству један од бољих другара био син немачког дипломате у Србији,око годину-две,до бомбардовања. Сад немам појма шта је са њим. :(
 
Ok, dakle poenta je bila elita vs 'običan nemac'?
Ne poznajem dovoljno Nemaca (nekih par desetina, uglavnom iz IT i poslovnog sveta) za ozbiljniju diskusiju.
Moja iskustva (ovo što imam) su bila samo pozitivna.
 
Управо тако,обичан немачки плебс има у великој мери сасвим коректан став о нама док им је елита радикалнија по питању Срба што је онако,чудно јер по свој логици ствари управо би боље информисани и образованији слој немачког па и сваког друштва требао да има толерантнији став. Управо на том парадоксу градим свој став о немачком односу,да не кажем,стратегији према Србима.
 
да и ја зађем у ту причу (мада не бих): наравно да нас не воле када смо их у оба светска рата тукли и прашили :D
 
Meni je stvarno smesno da nekome objasnjavam nemacku zvanicnu politiku prema Srbiji... Delija svaka cast na strpljenju i objasnjavanju... Ko ne razume da stvarno postoje neke elite koje nesto planiraju decenijama unapred stvarno ne treba da se bavi ovim pitanjima...

Nemci su sami taoci politike svoje elite... To su 2 puta u 20. veku skupo platili, a kako je krenulo opet trce u nesto slicno...
 
Delija":3cbqq1sf je napisao(la):
Управо тако,обичан немачки плебс има у великој мери сасвим коректан став о нама док им је елита радикалнија по питању Срба што је онако,чудно јер по свој логици ствари управо би боље информисани и образованији слој немачког па и сваког друштва требао да има толерантнији став. Управо на том парадоксу градим свој став о немачком односу,да не кажем,стратегији према Србима.


Upravo je tako. Za one koji čitaju "Bild" i nismo tako loši, e, a oni što kupuju "Frankfurter algemajne"... uglavnom bi voleli da nas nema. Ima tu više faktora: npr. status intelektualnijeg dela populacije ne podrazumeva svuda, kao većinom u nas, nekakvu građansko-liberalno-socijalnu orijentaciju, lavirajuću između Čedizma i Čegevarizma. Eto, tamo ima i intelektualaca koji glasaju za CDU/CSU, a to već nosi neku malo drugačiju paradigmu...

Inače, vrlo slično je u Češkoj - "prostiji" narod voli Srbe, intelektualci gotovo nimalo.

Al, da ponovim: naš aerodrom ne vole zato što im mrsi konce :D
 
и да се вратимо теми. S6-ААА (илити први авион) се преселио у Дизелдроф где му следи уграђивање нових седишта. иначе Етихадова економска кабина у А320 изгледа овако, а бизнис овако, тако да можемо очекивати нешто слично и код нас
 
Vrh