Šta je novo?

Aerodrom Nikola Tesla - (Avijacija)

Па шта очекивати од смрдљивих француза. Нису за џабе они први измислили парфем.
Никад нећу заборавити када у ЕрФрансу иде стјуарт и парфемом мирише авион који смрди к'о прохот
 
Pošto je reč o najposećenijoj zemlji na svetu, sa bezmalo 100 miliona stranih turista za godinu, izgleda da su to neki čudni stereotipovi sa Beobilda, pre nego li da za njih neko još na planeti zna.
 
Моје искуство је такво, нажалост сами французи се не труде да оповргну.
 
Ne znam ja šta bi imala tebi ili nama ovdašnjima da 'opovrgava' jedna nacija sa tolikim slojevima i tradicijom estetike. To je smešno.

Mislim, ovo je zemlja u kojoj su donedavno autobusi smrdeli kao štala (na ovdašnje ljude).
 
Mislim da je hteo da kaže da iskustvo potvrđuje. Svaka nacija ima lepih i ružnih strana, ne valja idealizovati.

P.S. Francuzi smrde, izvor - živeo sam u Francuskoj.
 
Juče sam imao zadovoljstvo sleteti na aerodrom u Portu. Klima skoro pa i ne radi. Čekanje u redu za pasošku kontrolu. Toaleti prljavi. Ne bih ni znao da je isti vlasnik da se nisam konektovao na WiFi. Vinci. 😊
Nisi znao da si izašao iz Beograda ali onda si verovatno seo u metro i otišao do centra .
 
Mislim da je hteo da kaže da iskustvo potvrđuje. Svaka nacija ima lepih i ružnih strana, ne valja idealizovati.

P.S. Francuzi smrde, izvor - živeo sam u Francuskoj.
Ajde i ja da se javim :) Nije stereotip - da - smrde! Kod njih u punom smislu važi ono spolja gladac - unutra jadac :) Živeo isto tamo, baš u Parizu... Lep je Pariz stvarno, nestvarno... ali... Neko pomenu gore javni prevoz. Naši autobusi nisu NIKAD bili toliko štrokavi kao njihovi (samo su stari i neodržavani), posebno na periferiji Pariza, čak ni 90tih. :) Skoro svakodnevno sam viđao pijane ili beskućnike kako bez blama uriniraju po vozilima, to se kod nasi ipak ne dešava.... Nica i Lion su nešto bolji.

A tek lična higijena francuza je užasna. Mnogo nih sam upoznao i mogu vam reči iz lićnog iskustva! Šta sam sve viđao... Mislio sam u početku da su pojedinci ali posle nekog vremena skapiraš da nije izuzetak nego pravilo... Svaka čast za umetnost i arhitekturu ali ako ne promeniš peškir mesec dana ili nosiš iste gaće 7 dana džaba ti šarm i lepo perje...
 
Poslednja izmena:
Ispada sad da su nam Francuzi doneli smrdljive i prljave toalete. Stvarno preterujete.

Ja našu zemlju vezujem sa prljavim toaletima od kad znam za sebe. Živeo sam u 5 različitih zemalja i situacija kod nas što se toga tiče je uvek bila najgora.

Kod nas su toaleti čisti samo u restoranima i nekim kafićima, a i to mi se čini da je od relativno skoro tako.

U mojoj srednjoj školi (gimnaziji) su toaleti bili toliko prljavi sa sve onim čučavcima da ih nikad nisam koristio već bih čekao da se završi školski dan i sve obavljao kod kuće.

Jednom sam ušao u toalet na BAS-u pre nekih 15 godina, gde je uzgred bila baba sera i naplaćivala ulaz. Malo je falilo da povratim od prizora i smrada.

Kakvi su bili toaleti na aerodromu pre nego što su došli Francuzi? Vi kao da se više ne sećate.

Jedino sećanje sa toaletima i Francuskom koje imam je kad sam se vozio TGV-om od Hendaye do Pariza pre nekih 20 godina. Već tada je bio ultrabrzi voz, sa automatizovanim vratima za toalete, a sami toaleti su bili čisti kao suza.

Tad sam radio Interrail i tačno se sećam kad sam ušao u srpski voz u Budimpešti kako se situacija sa toaletima promenila na najgore u celom tom putovanju kroz Evropu.
 
Суштина приче је у томе, да су многи очекивали цивилизацијски скок после доласка Француза, а у ствари имамо:
1. Најјефтиније завршне материјале
2. Компромисна архитектонска решења
3. И даље смрдљиве тоалете. С тим разликом што то више није производ наше лењости већ француског бренда а ла Ванси.
 
Суштина приче је у томе, да су многи очекивали цивилизацијски скок после доласка Француза, а у ствари имамо:
1. Најјефтиније завршне материјале
2. Компромисна архитектонска решења
3. И даље смрдљиве тоалете. С тим разликом што то више није производ наше лењости већ француског бренда а ла Ванси.

Pa ne znam, da li Francuski menadžment ima svoje ljude ovde do tog nivoa da idu okolo i pregledaju toalete?

Ili je to ipak propust srpskih menadžera koji rade na aerodromu?

Znam da je za sve ultimativno odgovoran top menadžment, ali zaista mi je teško da zamislim kako Francuz menadžer ide kroz aerodrom i uči Srbe kako se čiste toaleti.
 
Nije to 'rezultat naše lenjosti' ili ne znam čega, nego nedostatka radne snage; čitav Beograd je na vidno sniženom nivou higijenskog održavanja, odnošenja smeća i sl. Kad ti poslovi budu plaćeni 1.000 €+, doći će stranci da ih rade. Dotad će biti prljavo.
 
Суштина приче је у томе, да су многи очекивали цивилизацијски скок после доласка Француза, а у ствари имамо:
1. Најјефтиније завршне материјале
2. Компромисна архитектонска решења
3. И даље смрдљиве тоалете. С тим разликом што то више није производ наше лењости већ француског бренда а ла Ванси.
I tako će biti uvek i svugde gde budemo očekivali da neko drugi rešava naše probleme i sređuje našu kuću. Interes "Francuza" nije da srede aerodrom već da izvuku maksimalan profit za vreme trajanja koncesije. A zašto mi to dozvoljavamo i kakav smo dil napravili to je ključno pitanje.
 
Nije to 'rezultat naše lenjosti', nego nedostatka radne snage; čitav Beograd je na vidno sniženom nivou higijenskog održavanja i odnošenja smeća.
Beograd je kako ti kažeš na "sniženom nivou održavanja" od kako ja znam za sebe. Ne vidim da je sad išta gore nego u poslednjih 30 godina.
 
Nije to 'rezultat naše lenjosti' ili ne znam čega, nego nedostatka radne snage; čitav Beograd je na vidno sniženom nivou higijenskog održavanja, odnošenja smeća i sl. Kad ti poslovi budu plaćeni 1.000 €+, doći će stranci da ih rade. Dotad će biti prljavo.

Ovo nije tačno. Itekako je odraz kulture, navika i vrednosti stanovništva.
 
Pa ne znam, da li Francuski menadžment ima svoje ljude ovde do tog nivoa da idu okolo i pregledaju toalete?
Ili je to ipak propust srpskih menadžera koji rade na aerodromu?
Znam da je za sve ultimativno odgovoran top menadžment, ali zaista mi je teško da zamislim kako Francuz menadžer ide kroz aerodrom i uči Srbe kako se čiste toaleti.

Имам много примера, где сам лично видео генералне директоре како иду и проверавају све. Да ли су то радили јер нису имали кога да пошаљу, јер нису имали поверење, или су пак то радили како би демонстрирали "нећете ми се извући, све ћу лично да проверим" не знам, то је ствар њиховог образовања и како су их научили да раде посао. Апсолутно се слажем да то неће чинити сваки дан па ни често, јер то није у опису њиховог посла. Али да уради инспекцију је нешто што је мени врло логично да треба да уради.

Е ту долазимо до оног што је писано више, а то је да Французи имају повећану толеранцију на непријатне мирисе тако да што је најгрђе, тоалете је могао његов ађутант да стави штриклу и напише, тоалети су ок. ;)
 
Nije to 'rezultat naše lenjosti' ili ne znam čega, nego nedostatka radne snage; čitav Beograd je na vidno sniženom nivou higijenskog održavanja, odnošenja smeća i sl. Kad ti poslovi budu plaćeni 1.000 €+, doći će stranci da ih rade. Dotad će biti prljavo.
Јесте, али зашто мора да дође странац да ради такав посао а наши неће да раде ? А у Западној Европи раде за плату која је апсолутно испод просека у тим државама и чак и такве послове као што је чишћење. А у Србији би свако желео не знам какву плату: да се вратим на тему аеродрома. Имам рођака који ради ја Тесли у обезбеђењу и који има око 100.000 динара месечно нето (са додацима итд.) а има основно образовање и завршену средњу школу и први пут се сусрео са послом обезбеђења на аеродрому. Друга рођака ми је завршила учитељски факултет и ради у основној школи за исту плату од 100.000 рсд. У многим државним институцијама раде за 50.000-60.000 а имају много више одговорности и знања и образовања. Да ли је то добар систем ? Па по некој логици би учитељица требало да има 50% вишу плату од њега због образовања и свега. Фан фект: она задовољна платом а он само кука...дакле често су нам очекивања нереална. Чистачица би хтела да има плату 300.000.. мислим није реално...по мени (уз дужно поштовање свих) лекар мора да има барем 3×већу плату од просека а пошто је дефицитарна радна снага имамо ситуацију да су нека занимања преплаћена а друга екстремно мало плаћена. Међутим ако Ванси види у чему је проблем на аеродрому онда би то могао да коригује кроз плате и то у веома кратком року...изгледа да им није стало до тога а нашој држави није стало да контролише концесионара.
 
Vrh