Šta je novo?

Aerodrom Nikola Tesla - (Avijacija)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=567183#p567183:mrdiior6 je napisao(la):
Bender Rodriguez » 13 Сеп 2018, 11:29[/url]":mrdiior6]Prvo, Tesla već postaje zagušen i preopterećen.
Drugo, više puta je naglašavano po medijima i konferencijama da je Tesla preskup za većinu LC i cargo kompanija, te da bi bilo dobro kada bi postojala jeftinija alternativa. A Batajnica je navođena kao idealna za to.
Treće, Batajnica je, kao objekat građen u sasvim drugo vreme za savim drugu vojsku, u ovom sadašnjem stanju preglomazni teret Ministarstvu odbrane. Pretvaranjem nje u kombinovani aerodrom (al da MO ostane vlasnik), Tesla bi se rasteretio, a MO bi ostvarilo značajne prihode. Uz to, sama Batajnica bi se napokon kompletno dovela u red i obnovila. A ceo region bi dobio jeftin alternativni aerodrom koji bi doveo još više cargo i LC letova umesto da se klackamo autobusom do Niša 3 sata da bi onda putovali još 2 sata u kontra smeru ka Evropi.
Ta praksa pretvaranja velikih bivših vojnih aerodroma u mešovite je dosta sprovođena u Češkoj. I isplatila im se za sve pare. Vojska se ratosiljala preglomaznih megalomanskih aerodroma iz doba Sovjeta s kojima nije znala šta će. Odnosno skresala je troškove na onima koje je zadržala. A zauzvrat je inkasirala pare koje je kasnije iskoristila za modernizaciju RV. Svi na dobitku.

Ali vidim da si ti na ovoj temi, iz samo sebi poznatog razloga, baš odlučio da zacementiraš stavove da: 1) Tesli ne treba druga pista i 2) da nema šta Batajnica da se otvara i menja kad je Tesla ovakav savršen... tako da neću ulaziti dublje u tu raspravu. Samo navodim šta je sve rečeno i šta su fakti. A svako nek ih tumači kako mu je volja.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=567218#p567218:mrdiior6 je napisao(la):
Bender Rodriguez » 13 Сеп 2018, 13:17[/url]":mrdiior6]Da Batajnica nikad neće biti spremna za prijem civilnih aviona, ne bi se o tome govorilo više desetina puta. I ne bi po svetu bilo stotine primera takvih konverzija, čak i onda kad se radilo o mnogo oskudnije opremljenim vojnim aerodromima nego što je on. Što se tiče potrebe, itekako je ima, jer i cargo i LC kompanije su više puta izjavile da bi uvele još letova iz Beograda da Tesla nije preskup. Te da bi Batajnica bila idealna alternativa.

Za jednu pistu na Tesli imam podeljena mišljenja. Što se mene tiče može da ostane i ova jedna. Ali definitivno treba da se i Batajnica otvori za civilni saobraćaj.
Što se tiče koncesionara i konkurencije na 10 km od njega... pa tako je to u liberalnom tržištu. Šta da mu radim. Eto Evropa nam već decenijama melje kako nismo liberalizovali tržište. Sad neka ubiraju plodove svog rada. Ko je konkurentan i sposoban, on će opstati.


зашто се опет покреће прича Батајнице, када смо је већ више пута апсолвирали зашто сада не треба да се ради?
 
Moje pominjanje Batajnice je bilo u okviru odgovora na @tragacev post. A mislim da ni on nije imao nameru da ponovo pokrece temu budzasto, vec vise da iznese svoje misljenje.

Sto se tice cele te rasprave i ideje... Znas kako, ja jesam o avio saobracaju ucio tek povrsno i to jeste bilo pre mnogo godina... ali i dalje se secam i znam dovoljno o low cost i uopsteno, celokupnom avio saobracaju da dajem sebi pravo da pricam o tome. I da odrzavam odredjene stavove. Takodje, uz toliko brojnih primera konvertovanja bivsih vojnih u mesovite aerodrome, ne moze me niko ubediti da bi to bilo lose.

Naravno, sasvim je na mestu dovoditi u pitanje koliko bi to kostalo, koliko bi trajalo, kako bi funkcionisalo, kako bi izgledalo na duze staze... Ali kazem, nije to nista novo i revolucionarno pa da se uzima s tolikom rezervom i skepsom. Stavise, ubedjen sam da to vise nije pitanje "da li", nego kada ce biti sprovedeno u delo.

Elem, hvala za link, iscitacu cim pre.
 
нико не каже да је то лоше, напротив, имаш пример Ниша који је комбинован, и одлично функционише. али проблем је рентабилности и сврсисходности. а неки имају идеју да се потроши неколико десетина милиона € на аеродром који ће да звљи празан (неко споменуо Краљево?), или на другу писту, јер ето да се у случају хаварије не зауставља саобраћај. а хаварија овог типа се задњи пут десила пре... па не знам ни сам, не могу да се сетим.

и други разлог који наводе је због нискотарифних компанија. па ено, кренули да лете из Беча и Франкфурта (пошто многи на форуму воле та два примера), аеродроми који су далеко скупљи од Београда, па шта им фали? или Шарл де Гол, Амстердам и Фјумићино? да не спомињем Барселону и Мадрид... једини изузетак је Хитроу (мада су ту проблем слотови, јер према неким информацијама остало је још само 7 пари слотова дневно, и они су ненормално скупи и лоша времена). мада опет, Лондон има још 3 аеродрома у непосредној близини (Гетвик, Лутон и Станстед) који су базе свим главним нискотарифним компанијама
 
Dobro to za ovakve događaje mi je jasno da se radi o situacijama koje se dešavaju jednom u par godina i da to samo po sebi nije dovoljan razlog za dodavnja nove piste. Kažem - samo po sebi. U kombinaciji s nekim drugim, možda bi bilo osnova za dodavanje. Ali lično ne razmišljam o tome. Pa i nemam neki stav o toj drugoj pisti na Tesli.

A što se tiče Batajnice, ja se vodim znanjem koje sam pokupio, što lično, što od upućenih ljudi, što od raznih članaka i izjava ljudi iz te industrije. Po onome što ja znam, Batajnica kao primarno vojni a sekundarno aerodrom sa skromnim cargo i LC saobraćajem, teško da bi bila ozbiljna konkurencija Tesli. Pogotovu u ovo doba kad Srbija beleži sve više avio saobraćaja i kad nam dolazi sve više avio kompanija koje se mogu lepo raspodeliti na oba aerodroma. Bez ulaženja u detalje, dakle govoreći odokativno, mislim da tu ima mesta i potencijala za obe opcije (Tesla kao glavna i Batajnica kao skromni cargo i LC). E sad to što je ovde sve inertno i na povuci-potegni, što se i najbolje ideje krivo zasade i sprovedu, i to što Evropljani vole da budu licemeri, da nam s jedne strane drobe o (nedovoljnoj) liberalizaciji tržišta a s druge strane da očekuju da cela zemlja igra po njihovom samo zato što su doveli par investitora... to je već druga tema.
 
Nema ništa od civilnog saobraćaja na Batajnici. Koncesionar se izgleda debelo obezbedio i od rasta Niša i Kraljeva/Užica, a kamoli da dozvoli da mu Batajnica ugrožava posao i tolike investicije koje planira na Tesli. Uz to, Vinci odlično saradjuje sa lcc prevoznicima na aerodromima koje vodi, tako da će sigurno razvijati i taj segment prevoza i u Beogradu. Treba izgraditi i još jednu pistu, Bg kao jedini "ozbiljan" aerodrom u Srbiji ne sme sebi da dozvoli da bude zatvoren zbog neke havarije na pisti. Da, do sada srećom nije bilo većih blokada, ali ne znači da sa sve većim obimom saobraćaja neće biti više nepredvidjenih situacija. Većina tih aerodroma sa jednom pistom bi gradili drugu samo da imaju mesta, novac se vrati pre ili kasnije, ali bezbednost i pouzdanost odvijanja saobraćaja moraju da budu prioritet.
 
JohnnyLee
+1 :)
za muštuluk o vesti koju donosi Tango six :

Detaljan opis sletanja aviona EgyptAira i pojašnjenje otkaza na stajnom trapu

https://tangosix.rs/2018/14/09/poslednj ... nom-trapu/
:sesir:

file.php


šteta što nema tehničkog opisa iz operacije prebaciovanja aviona sa piste na platformu ispred hangara
zablokirani trapovi nisu menjani , pretpostavljam da je nasadjen na neke ,,rolere,,

Ceo zahvat govori o vazduđnoj luci Nikola Tesla da jeste dorasla svim izazovima i to u medjunarodnim granicama :kk:
što jeste interesnto za čitanje: kako je zapravo osposobljena ta letelica za prevlačenje
 
@boca-ica, ako imas FB na grupi serbian spotters imas video prevlačenja aviona na vlastitom stajnom trapu pushback vozilom.
 
већ две године Брач преговара са Ер Србијом за те летове, али је проблем недостатка авиона
 
Naši snovi.... i noćne more :lol:

Drumska saobracanica i sto šta dr. izgradjeno u medjuvremenu, a baš i nedavno obnovnljena ta saobracajnica uz mediske fanfare
te od prilike vako danas izgleda situacija za tu drugu pistu.... :(
 
Ajd boco ne preteruj...
Sad je problem pomeriti tu saobracajnicu?
Silna infrastruktura ispod i oko nje? ;)
I dal si se ikada zapitao zasto je ta saobracajnica potpuno paralelna sa postojecom pistom?


Sent from my HTC Desire 526G dual sim using Tapatalk
 
E vidis ja sam se zapitao a onda i raspitao na vise mesta, sto mi nije problem jer radim na aerodromu, i smisleni odgovor nisam dobio! Surcinci vole da iznose teoriju da je to improvizovana pista, za vojne potrebe u vanrednim (ratnim) okolnostima. Nisam nasao nikoga na aerodromu da tu teoriju potvrdi!


Sent from my LG-H440n using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=569047#p569047:2kjtndzl je napisao(la):
Misha V » Pet Sep 21, 2018 11:55 pm[/url]":2kjtndzl]E vidis ja sam se zapitao a onda i raspitao na vise mesta, sto mi nije problem jer radim na aerodromu, i smisleni odgovor nisam dobio! Surcinci vole da iznose teoriju da je to improvizovana pista, za vojne potrebe u vanrednim (ratnim) okolnostima. Nisam nasao nikoga na aerodromu da tu teoriju potvrdi!


Sent from my LG-H440n using Tapatalk

Ako pogledas Google maps, videces da je jedina mogucnost da taj surcinski prilaz aerodromu bude paralelan sa pistom zbog nekadašnjeg plana da se gradi ova druga pista na slici.
 
Kazu ljudi da taj put postoji mnogo duze nego plan!

P.S. Ko je prolazio ovih dana tim putem nek obrati paznju koliko se gradi sa te strane gde je planom predvidjeno sirenje aerodroma. Na jedno 200-300 metara od aerodroma neko ogradio plac zicanom ogradon i otvorio ulaz/izlaz na put. Pojma nemam sta se gradi, ali nema veze sa aerodromom.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
....Sad je problem pomeriti tu saobracajnicu?...
E Laki ajd sto slupasmo pare u njenu obnovu, nego iscima se i ministarka lično da je obnovljenu otvori a kolko još novine i TV to prensili
a ti bi da je tek tako pomeraš :lol: :lool: :lol:

Nema ništa od pomeranja te saobracajnice bar još 15-20 god.
pre ce Bataja postati civilno vojni aerodrom nego Nikola Tesla dobiti još po jednu poletnu i rulnu pistu
:sesir:
 
boca-ica":205ajiri je napisao(la):
....Sad je problem pomeriti tu saobracajnicu?...
E Laki ajd sto slupasmo pare u njenu obnovu, nego iscima se i ministarka lično da je obnovljenu otvori a kolko još novine i TV to prensili
a ti bi da je tek tako pomeraš :lool:

Nema ništa od pomeranja te saobracajnice bar još 15-20 god.
pre ce Bataja postati civilno vojni aerodrom nego Nikola Tesla dobiti još po jednu poletnu i rulnu pistu
:sesir:


Eh boco boco...
Uz duzno postovanje, a da se mi ipak malo uozbiljimo?

Evo, ajd da razmotrimo neka moguca scenarija.

1. Teslu damo u koncesiju, a osposobljavamo bataju za civilni i robni transport:
1.a koncesionar se zastitio od konkurencije aneksom da bataja nece biti civilni aerodrom.
1.b koncesionar se zastitio od pada broja putnika garancijama drzave.

U oba slucaja, drzava, umesto prihoda moze da ima samo iiskljucivo izdatke.

2. Ponuditi koncesionaru i Bataju uz NT (iako se meni cini totalno nerazuman predlog, procitah na ovoj temi da ima ljudi koji smatraju da je to jedna od mogucnosti.
Prvo, zasto bi to koncesionar radio?
Kapaciteti NT su daleko od iskoriscenih. Ulaskom koncesionara, on ce gledati da sve troskove minimizuje, da bi maksimizovao profit (sasvim legalno i legitimno).
Neke od neophodnih investicija ce odraditi sa visestruko "napumpanim" cenama (vec vidjeno vise puta).

No sve i da se ukaze potreba, koncesionaru je mnogo jeftinije da investira u jos jednu rulnu i poletno-sletnu pistu, nego da preuzima Batajnicu.

Sem toga, operativni troskovi bi mu svakako bili znacajno manji sa jednim nego sa dva aerodroma.

Dakle, po meni je cela prica o Bataji kao civilnom aerodromu jako, jako daleko od realnosti. A o nerealnim stvarima ne volim da diskutujem ;)

PS
I da dodam. U ovakvoj situaciji gde smo NT dali u koncesiju, ja bih prvi voleo da se bataja konvertuje u vojno civilni aerodrom, iako sam ranije bio misljenja da je to pogresno. No okolnosti su se promenile, i od koncesije ne ocekujem nikakav realan boljitak, ili makar ne nekakav koji se u kratkorocnom investicionom ciklusu ne bi mogao odraditi iz profita AB NT.
al zato ocekujem ozbiljno poskupljenje svih usluga koje aerodrom pruza, sto kompanijama, sto putnicima. I upravo zato i kazem da bi u sadasnjoj novonastaloj situaciji podrzao ideju o civilnoj Batajnici, ali bojim se (ponavljam) da za takvu nadu ne postoji utemeljenje u realnosti.




Sent from my HTC Desire 526G dual sim using Tapatalk
 
direktor":1dea5ghy je napisao(la):
Otvorio izlaz na put da fotkas to ako nije problem
bfa1cccb4ce423408ec1f2fe432e720a.jpg

ea91fed0c62b63a9a44fa4ce4ffcff25.jpg

Znaci sa leve strane u pravcu aerodroma, par stotina metara od jat tehnike. Snimci su na brzaka iz kola u sunce, al se nadam se doviljni vidi



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Evo jos fotki, plac ogradjen zicom, privatni vlasnik, kazu ovi sa aerodroma.
becb208d22b9382c0e3996d0fd0f1ea1.jpg
67cadc44e9ba62ab73b15009d4fcc100.jpg
4863b6b3b76a150b547f5d515116f950.jpg
c48d145bff6575cb4569550634788db2.jpg
6150352d1f7ad4129e93970c1b5ee585.jpg
0b7a6340a3ae36b1ebc71f175301735e.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Vrh