На аеродрому „све у реду“, руководство ипак пред судом
30.09.2016
Пише Соња Гочанин
На молбу представника Аеродрома „Никола Тесла“ буџетски инспектор Министарства финансија Радиша Ђоровић саставио је допис у коме се наводи да је Аеродром отклонио незаконитости утврђене записником о инспекцијском надзору који је објавила Пиштаљка, а којим је утврђено да је Аеродром противзаконито запослио готово 600 људи.
У документу који је прес-служба Аеродрома послала Пиштаљци не спомиње се да је исти инспектор поднео захтев за покретање прекршајног поступка против руководства тог предузећа, као ни то да Аеродром није прибавио сагласност за раднике које је раније незаконито запослио, већ само за раднике које планира да ангажује.
Реагујући на Пиштаљкин текст о незаконитом запошљавању на Аеродрому, директор Аеродрома Саша Влаисављевић је медијима најпре послао саопштење у коме се, између осталог, наводи да Аеродром „има сагласност надлежног државног органа за сваког новозапосленог и радно ангажованог”. Како би поткрепили ту тврдњу, представници Аеродрома проследили су Пиштаљци допис који су добили од инспектора Министарства финансија наводећи да он „потврђује поступање менаџмента у складу са законским прописима” . У документу се наводи да је АД Аеродром „Никола Тесла“ поступило по предложеним мерама буџетског инспектора и „отклонило неправилности и незаконитости” утврђене Записником о инспекцијском надзору од 14. јуна 2016. године.
У документу се, између осталог, каже да је Аеродром у складу са законом запослио два радника на неодређено време и да за то поседује споразуме о преузимању од другог корисника јавних средстава, али се не наводи где су сагласности за 50 људи који су, према извештају инспектора, запослени мимо закона.
Такође, како се наводи, Аеродром је добио сагласност Владине Комисије за ново запошљавање за ангажовање 684 лица која важи од 1. јула до 31. октобра, као и сагласност исте комисије за ангажовање 1.009 радника, али ове сагласности Аеродром је добио за наредни период, а не за 519 радника који су већ били незаконито запослени у марту 2016.
Буџетски инспектор је у допису истакао и да је Аеродром 18. јула усагласио број запослених са Регистром запослених који води Министарство финансија.
Из Министарства финансија су на питање Пиштаљке на који начин корисник јавних средстава, као што је Аеродром, може да прибави сагласност за раднике које је већ запослио навели да одговор на ово питање затражимо од Комисије за давање сагласности за ново запошљавање.
Питали смо министарство и у којој фази је прекршајни поступак који се на основу захтева буџетског инспектора води против Аеродрома и одговорних лица, из Министарства финансија наводе да је Прекршајном суду у Београду „поднет Захтев за покретање прекршајног поступка на основу неправилности и незаконитости констатованих Записником о инспекцијском надзору који је саставила Буџетска инспекција Министарства финансија”. То значи да је прекршајни поступак против Аеродрома у току, а највиша казна за незаконито понашање надлежних је, како је Пиштаљка већ објавила, четири милиона динара.
Пиштаљка је објавила више текстова о томе на који начин Аеродром Никола Тесла запошљава раднике. Након открића да је Аеродром 2015. године запослио 778 људи без конкурса, Буџетска инспекција је утврдила да је Аеродром противзаконито запослио и ангажовао скоро 600 радника. У последњој причи, Пиштаљка је објавила да је фирма „О.З.Б. комерц”, преко које су запошљавани радници на Аеродрому, добијала од челника Аеродрома спискове људи које треба запослити.
https://pistaljka.rs/home/read/570