Šta je novo?

Aerodrom Nikola Tesla - (Avijacija)

Eh da je to samo na aerodromu, radnike preko omladinske imaš svuda. A što i ne bi? Najjeftinija radna snaga
 
vucko":170jjss9 je napisao(la):
Znam čoveka koji radi ceo radni vek na aerodromu, a pred penziju je. Kaže da zaista ima nekih nesretnika koji su 5-6 godina ili više preko omladinske.

Zapitajte se zašto uprava aerodroma ne prijavljuje radnike već ih irazbljuje?
-Zato sto uprava aerodroma nije samostalna u donosenju odluka.
-zato sto upravu aerodroma postavlja 'drzava' (tacnije vlast), a ona (vlast) je sacinjena od simpatizera i clanova trenutno vladajuce partije.
- zato sto, sa svakom promenom vlasti 'novi' vladari uhlebe na neke izmisljene pozicije odredjen broj 'svojih' pa se stalno umesto realnog manjka ljudi (onih koji zaista rade i doprinose, koji su potrebni) pojavljuje visak.
-Zato sto je negativna selekcija ovde (ne mislim samo na aerodrom) prisutna decenijama i vise ne cini izuzetak, vec pravilo.
Posto nije izuzetak, broj takvih izmisljenih radnih mesta je znacajan, ona su po pravilu blizu 'vrha firme' i oni su ti koji se pitaju i donose odluke.

Ne znam za danas, ali u prosloj deceniji i na deajsingu (valjda vam je svima jasno koliko je vitna pozicija) je radila osoba koja zvanicno nije bila radnik NT (tada AB).
Ta osoba je gotovo 10 godina tako radila! Dakle ne 1, 2, 3... skoro 10!
U medjuvremenu se za soljice u VIP salonu trosilo enormno, ali je i primljeno osoblje za isti po ko zna kojim (a zna se) kriterijumima...
To nazalost nije odlika samo aerodroma...
Nije sto je jos gore ni odlika samo javnih preduzeca...
Iako zvuci nerealno, i u privatnom sektoru imate izmisljenih (a uticajnih) lezilebovica, koji su posao dobili zahvaljujuci tome sto je neko njihov zavrsio gazdi posao, obezbedio 'prolaz', odlozio otplatu kredita, pomogao da neki dig zastari...
Nase sadasnje drustvo je takvo.
Pokvareno do srzi i maksimalno korumpirano.
Ocekivati da u takvom celokupnom drustvu oni na kraju lanca budu drugaciji je cista utopija.

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Сад ћу изаћи из теме, ал ме лаки са задњим постом натјерао. Родбинско/интересно запошљавање није никакав изузетак у свјету/еу. Да видите само како се то ради у Швајцарској или Немачкој, да сјевер Европе и не спомињем. Код Скандинаваца су препорука и познанство светиња.
Код нас са тим неким јужњачким менталитетом гдје постоје јаке породичне везе наравно да је заступљено запошљавање "преко везе".
Оно шта нама недостаје је јака економија са великим бројем добро плаћених радних места у приватном сектору, тад би у државној/локалној администрацији остала неамбициозна боранија, а странке би остале без великог броја симпатизера који су ту данас сами због посла.
 
Znam ja to prijatelju i nemam ja nista protiv toga da preporuka igra odredjenu ulogu.
Svakako da neku prednost nosi ako ti neko u koga imas poverenje potvrdi necije preporuke.
No bojim se da je kod nas to prevazislo 'preporuku' i da se radi o vidu trgovine.

No ono sto me navelo da odgovorim nije to, vec tvoj zadnji pasus u kome navodis potrebu za vecim brojem kvalitetnih radnih mesta, a zatim iznosis pretpostavku kako bi drzavnoj/lokalnoj administtaciji tako ostala neambiciozna boranija.

E u tom drugom delu se ne slazem sa tobom.
Jer ako na takvim pozicijama imamo neambicioznu (i neobrazovanu, nezainteresovanu, neradnicku) boraniju, to ce kociti celodrustvo, pa i privatni sektor, jer on ako nije u sivoj zoni ne moze da funkcionise kao samostalan.
Nazalost, sve je to sistem spojenih sudova.


Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Препорука и протекција су сасвим различите ствари. Препорука обавезује онога ко је даје (јер предлажући некога залажеш свој углед и заиста верујеш да је особа коју предлажеш способна да добро обавља неки посао), а не обавезује онога коме је упућена. Код протекције је сасвим друга прича - посао нека особа треба да добије без обзира на професионалне и личне квалитете.
 
Odlično poentirano, sizife! Ljudi često lamentiraju nad time da nema ko da ih preporuči, misleći valjda na nedostatak protekcije, a ne pitaju se zašto nema više onih koji bi bili voljni da ih preporuče (bez protekcije).

Neko reče da su kod Skandinavaca preporuka i poznanstvo svetinja, ali pritom zanemarujemo da nije isto kada poznanstvo nastaje u radnom ili studijskom okruženju, kao rezultat toga što se neko kod nekoga pokazao kao dobar, prijatan i pouzdan kolega i kada se kod nas protekcija obavlja na bukvalno plemenskom nivou.
 
Direktor beogradskog aerodroma: Imamo saglasnost za svakog novog radnika

Direktor beogradskog aerodroma, Saša Vlaisavljević, oglasio se pisanim saopštenjem povodom „natpisa u pojedinim medijima u kojima stoji da je Aerodrom Nikola Tesla mimo propisa angažovao zaposlene“.

– Odgovorno tvrdim da Aerodrom Nikola Tesla ima saglasnost nadležnog državnog organa za svakog novozaposlenog i radno angažovanog. Bespredmetno je polemisanje da poslovanje Aerodroma ima štetan uticaj na budžet Republike Srbije, s obzirom na činjenicu da je beogradski aerodrom samo u 2016. godini uplatio oko 64 miliona evra u republički budžet po svim osnovama – piše u saopštenju.

On kaže i da je kompanija, naprotiv, ostvarila uštedu potvrđenja troškova za direktno angažovanje u odnosu na radno angažovanje većine preko privatne uslužne organizacije iz tabele u nastavku, što je od početka bio cilj novog menadžmenta od dolaska u avgustu 2014. godine.
ant
Saopšteni podaci o troškovima Aerodroma za zaposlene i angažovane radnike / Screenshot

Zapisnik budžetskog inspektora u pojedinim medijima nepotpuno je protumačen bez uzimanja u obzir svih činjenica, navodi Vlaisavljević.

– U zapisniku budžetskog inspektora na koji se mediji pozivaju predložene su mere koje je beogradski aerodrom u potpunosti izvršio u utvrđenim rokovima i o njihovom sprovođenju dostavio obaveštenje sa priloženim dokazima Odeljenju za budžetsku inspekciju Ministarstva finansija, što je budžetski inspektor i potvrdio.

ant.png


Aerodrom Nikola Tesla je Komisiji za pribavljanje saglasnosti za novo zapošljavanje i dodatno angažovanje kod korisnika javnih sredstava Vlade u kontinuitetu podnosio zahteve i pribavljao saglasnosti za svako povećanje broja zaposlenih i radno angažovanih lica – rečeno je u saopštenju.

Dodaje se i da ekspanzija vazdušnog saobraćaja zahteva veći broj ljudi koji su spremni da je sprovedu pa je dodatno zapošljavanje i radno angažovanje posledica povećanja obima posla i strateškog opredeljenja menadžmenta da beogradski aerodrom ostane na liderskoj poziciji u regionu.

– Takođe, povodom predložene mere budžetske inspekcije koja se odnosi na Registar zaposlenih za koju je još u toku inspekcijskog nadzora utvrđeno da je usled nejasnog uputstva za popunjavanje podataka u Registru nadležnih državnih organa došlo do greške tehničke prirode, na štetu AD aerodroma Nikola Tesla Beograd, koja je u potpunosti otklonjena, o čemu smo agrumentovanim dokazima blagovremeno obavestili i budžetsku inspekciju.

U skladu sa svim navedenim činjenicama, poslovanje Aerodroma usklađeno je sa odredbama Zakona o budžetskom sistemu, čemu u prilog govori i postojanje svih potrebnih zaključaka nadležnog državnog organa u vezi sa prijemom zaposlenih na neodređeno i određeno vreme, kao i radnim angažovanjem po svim osnovama, o čemu smo i obavestili nadležnu državnu inspekciju – naveo je Vlaisavljević u saopštenju.

http://tangosix.rs/2016/20/09/direktor- ... g-radnika/
 
E to je ono sto sam pisao vec ranije na ovu temu, angazovanje preko zadruge nije jeftinije ( iako su radnici plaćeni manje) jer se plaća provizija i PDV.
 
Pa ne bi tolike firme zapošljavale tolike ljude preko omladinske da su toliki porezi i doprinosi. Nešto je meni tu čudno.
 
Da, ali novac ne ide tim radnicima i države već se sliva u privatne kase onih koji su vlasnici privatnih kompanija kao što su OZB Komerc d.o.o. i omogućava koruptivne radnje, i podelu procenta.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=407000#p407000:xvvhtje8 je napisao(la):
Kokos » 21 Sep 2016 08:36 pm[/url]":xvvhtje8]Pa ne bi tolike firme zapošljavale tolike ljude preko omladinske da su toliki porezi i doprinosi. Nešto je meni tu čudno.
OZB Komerc nije omladinska zadruga nego d.o.o. Jedan od glavnih razloga zasto se zaposljavaju ljudi preko zadruge je i mogucnost lakog brzog i jeftinog otpustanja.
Porezi preko OZ jesu manji ali ne znam koliko.
 
da tek sada vidim ispada da su porezi i doprinosi veci kada se ide preko OZ sto definitivno nema smisla.
 
Fora je u ugovoru o privremenim i povremenim poslovima koji se zakljucuje preko zadruge. Nemas skoro nikakva prava, te i taj porez koji placaju vise im se isplati nego da kalkulisu kako ce coveka da otpuste, da mu placaju godisnji, bolovanja itd, ukoliko bi imao ugovor o radu.
 
Ma lukavi su poslodavci...
Nije aerodrom, al za primer:
Eto sad uz ugovor o radu na neodredjeno vreme odmah podmetnu sporatumni raskid radnog odnosa... :(
Rec je inace o jednoj firmi na 'dobrom' glasu...
Bice ovde i robova, kako je krenulo...

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Oce premjer obecao amerima zgradu u centru bg koja zvrlji prazna samo da dodju onaj kol centar jos 2500 ljudi jea
 
Taj NCR ce jos par godina da posluje ovde i posle ode dovidjenja u Makedoniju ili neku drugu rupu. Inace im je psihopicousti davao zesce pare za radno mesto. Raspali kol centar.
Problem sa blanko otkazima se veoma lako resava. Ne potpises ga.
 
Морали би Македонце много да науче енглеском и осталим језицима, да би тамо оторили кол-центар. Све у свему, осим Београда, тешко да игде у региону тако нешто може да се отвори (може у Загребу, али они су знатно скупљи од нас, вероватно и у Букурешту, али, кад су већ дошли овде, неће се селити у Румунију).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=407273#p407273:w5llj22g je napisao(la):
11030 » 23 Sep 2016 12:12 pm[/url]":w5llj22g]Taj NCR ce jos par godina da posluje ovde i posle ode dovidjenja u Makedoniju ili neku drugu rupu. Inace im je psihopicousti davao zesce pare za radno mesto. Raspali kol centar.
Problem sa blanko otkazima se veoma lako resava. Ne potpises ga.
Inače u tom NCRu vam je za bilo koji lakši posao (lakši ovde znači da niste programer, sistem administrator ili neki drugi deficitarni kadar) trebala debela veza, pretpostavljam da znate kakve veze su u pitanju. Gde god se radna mesta subvencionišu, to je osnovni kriterijum pri selekciji.
 
Kakav je id***, jos se slika kao super investicija u Srbiji. Kakva bre investicija ludaku... Sreca pa bar daju plate oko 40-50 hiljada.

Ma kakva veza, samo znanje jezika perfektno.
 
Lično znam priče iz prve ruke. A i ja sam prošao test engleskog i intervju posle toga pa opet nisam primljen. Osnovna plata je 33 000, a izadje na 48 000 zbog bonusa za noćni rad koji propisuje zakon. Dosta ljudi ih napušta zbog toga, malo ko može da izdrži konstantan rad u noćnoj smeni jer drugih smena nemaš. Samo ovi stručniji koji nisu u call centru ili oni koji znaju kontinentalne jezike poput nemačkog, španskog, francuskog mogu da računaju na rad danju. Gde god postoje subvencije postoji i upliv partija ili rodbine uticajnih, jer poslodavac nema velike troškove, troškove im plaćaš ti kad ideš u prodavnicu ili točiš gorivo.
 
Tragač, malo preteruješ. Znam brdo ljudi koji su upali bez veze, na engleski i na egzotične jezike tipa holandski i poljski. A znam i ljude koji nisu na kraju izabrani, HR im je da kažemo neobičan. Ponekad biraju ljude koji nemaju vezu ali se dobro pokažu na razgovoru. Recimo drug koji ima samo srednju i radio je 5 godina neki glup posao u državnoj upravi je tamo počeo skoro da radi, a pao je na prvom razgovoru na posao, pa su ga zvali ponovo posle dva meseca kada su im zatrebali radnici.

Ima tamo svega, ali je znatno manje nego u državnoj firmi gde ne možeš biti ni čistačica ako nemaš partijsku knjižicu. Takođe, nisu konstantne noćne smene mada se nekada zalomi dve nedelje da radiš noću, to stoji.

I englezi rade danju, ako rade Britaniju. Oni su zapravo najveći sretnici u celoj kombinaciji.
 
Znam iz prve ruke da se dosta namešta, čuo sam i priče onih koji su upali bez veze, ali ti su svakako manjina. Engleze ne bi poželeo da radiš, osim ako nisi dugo živeo sa njima ili gledao BBC serije bez prevoda dobar deo života. Treba se sporazumeti. Ali kao što rekoh rad danju znači manja plata zbog nedostatka tog bonusa. A noćne smene mogu da budu isplativije jer putujješ do posla i vraćaš se mimo radnog vremena busplus kontrolora, što nije zanemarljivo :D
 
Vrh