Šta je novo?

Aerodrom Konstantin Veliki - Niš

Hm, Šćurić je pre nekoliko nedelja napravio solidnu analizu situacije. Nije tu problem što državu boli uvo (zapravo, država je dosta i učinila za taj poluraspali aerodrom, sredili su zgradu i sl, drugo je što su krenuli pa stali ko slepci), već što je nestrateški građen: Niš je dosta blizu, a Beograd nije daleko. E, sad, negde to ne bi bio problem, ali kompanije koje KV nišani su iste kao one koje je Niš već privukao (a one pretežno ciljaju veće aerodrome). Treba izabrati neke alternative (Pegasus, Norwegian,...).
Užice će, prema toj prognozi, možda zaživeti kao aerodrom za čarter i privatne letove.
 
I da. Da se razumemo: ja sam za to da ožive svi aerodromi koji mogu da ožive. Ali da bude na realnoj bazi.
 
U Nišu vožnja sa jednog kraja grada na drugi košta (u vrh glave) između 350 i 400 dinara. Ako stigneš autobusom ili vozom (a pritom ne želiš da plaćaš taksi do aerodroma), lepo uhvatiš bus (prolazi pored autobuske stanice, sa jasnim natpisom "AERODROM"). Ukoliko se dogodi da ti bilo namerno bilo nenamerno (a u slučaju srpskih železnica sigurno je da ovo drugo ne bi bio slučaj) ostane par sati viška, moja je preporuka da pored posete arheološkog nalazišta Medijane, Ćele kule, užeg centra grada, Kazandžiskog sokačeta, tvrđave, keja, muzeja, Niške banje (pošto iz tvoje priče stičem utisak da si sve ovo posetila prilikom svog zadnjeg boravka?) posetiš i neku od čuvenih niških kafana (kakve su "Mrak", "Orač", "Nišlijska mehana") i time ispuniš svoje vreme. Da ne pominjem da u većem delu Srbije sigurno nećete naći bolju kaficu (na "rakijicu" neću ni trošiti reči) od one u Kazandžiskom sokačetu, odmah pored spomenika Sremcu, Čapi (Kalčin pas), Kalči (koji pokazuje rukama kakvog je "zejca uvatio") što će sigurno u tebi probuditi sećanja na stranice iz lektire "Zona Zamfirova" koju si kao srednjoškolka čitala.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=403991#p403991:2dqksjqp je napisao(la):
DzonTravolta » 05 Sep 2016 07:58 pm[/url]":2dqksjqp]Hm, Šćurić je pre nekoliko nedelja napravio solidnu analizu situacije. Nije tu problem što državu boli uvo (zapravo, država je dosta i učinila za taj poluraspali aerodrom, sredili su zgradu i sl, drugo je što su krenuli pa stali ko slepci), već što je nestrateški građen: Niš je dosta blizu, a Beograd nije daleko. E, sad, negde to ne bi bio problem, ali kompanije koje KV nišani su iste kao one koje je Niš već privukao (a one pretežno ciljaju veće aerodrome). Treba izabrati neke alternative (Pegasus, Norwegian,...).
Užice će, prema toj prognozi, možda zaživeti kao aerodrom za čarter i privatne letove.

Šćurićeve analize nisu bogom dane i često umeju da budu površne. Morava nije nikakav nestrateški građen aerodrom već strateški objekat pokojne JNA koji je raspadom zemlje dobio primarni vojni status. Nakon daljeg raspada i razaranja došlo se na ideju da bi mogao da posluži civilnoj svrsi i ta ideja uopšte nije loša jer "catchment area" ovog aerodroma zahvata Čačak, Kraljevo, Kragujevac i Gornji Milanovac - sve naselja sa preko 50k stanovnika a Kragujevac sa 150k. Na to dodaš Novi Pazar, Prijepolje, Priboj i Sjenicu koji vuku još 100k ljudi, pa Kruševac koji gravitira i Nišu ali je lakše stići do Kraljeva preko E-761, pa Užice koje isto ima aerodrom ali će verovatno poslednji od svih biti stavljen u funkciju, onda Kopaonik i Zlatibor koji bi najzad mogli da prestanu da dovlače turiste preko Beograda, i dobijaš jedan sasvim lep zahvat za kompletnu jugozapadnu i dobar deo centralne Srbije. Taj aerodrom je uz malo dobre volje mogao da se lepo sredi i osposobi, ponudi cenovnik sličan niškom i očas posla bi dobio 4-5 linija a možda napravio i neko čudo poput tuzlanskog.

Država naravno nije uradila ništa nego je čekala da se pojavi Turska kao finansijer projekta (iz političkih razloga vezanih za Novi Pazar). Ajde OK, čak i tada je to bio win-win i sve je moglo da se završi sa duplo manje para i uz duplo manje cimanja. Ali država čak ni za toliko nije sposobna i zato je projekat zaglavio na pola puta (lako su pronašli neki politički izgovor da se pokarambase sa turskom stranom) a niko tamo nije sposoban da ga dovrši. Treba proširiti pistu i apron, instalirati neophodnu opremu i dovršiti infrastrukturu što bi neko normalan završio za 6 meseci ali pošto je u Srbiji apsolutno sve politika (od zapošljavanja čistačice u Senti pa do osposobljavanja aerodroma u Kraljevu) i uvek će biti politika, samim tim i infrastrukturni projekti napreduju u skladu sa politikom a ne elementarnom logikom ili nedajbože potrebama građana.
 
Ali postoji upravo nekoliko problema:
-Stalo se sa realizacijom (čim se završila kampanja)
-Užicu je dat prioritet (jer oni ne idu na LC varijantu, već na generalnu avijaciju, što je samo po sebi jeftinije). Kao druga varijanta se spominju još jedino sezonski čarteri. No, samim tim, Užice ni Kraljevu ni Nišu ni Beogradu nije konkurencija. Slažem se da je Kraljevo sezonski daleko bolja varijanta za Kopaonik ne samo od Beograda, već vrlo verovatno i od Niša.
-Lokalna samouprava nije pokazala toliko elana kao ona u Nišu (da se ne lažemo, država Nišu nije pomogla gotovo ništa). To bi imalo smisla kada bi Čačak, Gornji Milanovac, Kragujevac, Sjenica, Novi Pazar,... ušli u celu priču, i zajednički "vukli za rukav" neku kompaniju - samo, pitanje je koju. Wizzair i Ryanair odmah otpadaju, jer neće na tako malom prostoru da pokreću saobraćaj sa dva aerodroma (pri čemu još ni u Nišu nisu ispitali teren). Ostaju Eurowings (koji ima iskustva sa Beogradom), Pegasus (po meni najlogičnije rešenje, jer su Turci ulagali u aerodrom kao što kažeš), eventualno Norwegian i još neki manji, te vrlo eventualno Easy Jet, koji nije dobro razradio Beograd (ima jednu liniju).

Delimično u vezi sa Pegasusom: ne bi bilo loše ispitati i neke neevropske (čitaj: arapske) LC kompanije. Naime, veze prema jugu Evrope, Aziji i Severnoj Africi su ovde još dosta prazan teren, a svakako bi KV moglo da bude i solidna varijanta za letove sa pauzama (lupiću: Fly Dubai od Dubaija preko KV do nekog LC aerodroma u Nemačkoj).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=400073#p400073:1pp8zug5 je napisao(la):
Duleja » 06 Авг 2016, 11:50[/url]":1pp8zug5]Ovako kako neki članovi shvataju "diskusiju", bolje da je nema... 11030 je korektno objasnila svoje subjektivne razloge, sada će dve naredne stranice da joj se objašnjava kako... šta? I to prozivanje nekoga da je glup! Fuj.

Тек сам сада прочитао овај пост. 11030 је изнела на јавном форуму, а не у свом личном дневнику, своје разлоге зашто неће користити дупло ближи аеродром, иако је пут до њега бар три пута јефтинији и једноставнији. При томе, њен пост је одисао презиром који према свим местима у Србији ван Београда дели добар део наших суграђана. Ја сам такође форумаш и мислим да имам право да укрстим аргументе са њеним.

И где си прочитао да сам написао да је глупа? Ја мислим да је покондирена, али да је глупа - то свакако не.
 
што је и могуће, ако наставе овим темпом, и привуку још барем 2, 3 компаније
 
Vremenski gledano, ljudima u opštinama poput Grocke INI nije mnogo dalji od BEG. Do BEG sat vremena, do INI malo više od dva. Gorivo i putarine tamo i nazad 4 do 5 hiljada ili oko jedne crvene po osobi. Parking ne znam kakav je, skuplji od onog na BEG nije, verovatno je i jeftiniji. Ako se uvedu letovi ka Moskvi, Londonu, Parizu štedeće se preko 150 eur u proseku po putniku čak i kad se uračunaju putni troškovi koje sam nabrojao.
 
@ sizif
Bez nervoze, kolega. Moj post samo stoji ispod tvog. Ukratko, o subjektivnom mišljenju (čitaj - ukusu) se ne može raspravljati. Da li je subjektivnom mišljenju mesto na javnom forumu, ne može se objektivno utvrditi. Tako da svakome od nas ostaje da se prema tome (subjektivno) opredeli. I to od slučaja do slučaja.

Ono što meni na forumu lično smeta, jesu česti izlivi nadobudnosti, arogancije, nipodaštavanja i generalizacija, jednom rečju nedostatak kulture dijaloga.

Evo sada, ti ocenjuješ nekoga da ima prezriv stav prema provinciji. Ako se ovakav površni, subjektivni stav prema nekome iznosi javno, za mene je to izraz nepristojnosti. Forum vrvi od ovakvih stvari. Moje subjektivno mišljenje. Pozdrav!
 
Letim za nekih mesec dana ododzdo pa cu okaciti neke fotke i informacije. Uzeo sam za dz jednu kartu kada je ryan delio kupone.
 
Ako smem da pitam:

Sta ce tema Aerodrom Konstatin Veliki na sajtu Beobuild?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=410169#p410169:1aqhsn67 je napisao(la):
Era » 12 Oct 2016 11:27 am[/url]":1aqhsn67]Ako smem da pitam:

Sta ce tema Aerodrom Konstatin Veliki na sajtu Beobuild?
Zato što smo tako u mogućnosti.
 
Треба да буде на Беобилду, али у одељку "Регионални развој".


ЕДИТ: И теми о Аеродрому Морава исто.
 
Ja shvatam Beobuild kao sajt koji prati gradjevinske dogadjaje u Beogradu.

Teme koje nisu vezane za Beograd, ne trebaju ni da se nalaze na sajtu Beobuilda.

Sta cu, lokal patriota.
 
Prebacio sam ovu i jos dve teme u regionalni razvoj gde im je i mesto.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=410169#p410169:3pgopzt3 je napisao(la):
Era » 12 Окт 2016, 12:27[/url]":3pgopzt3]Ako smem da pitam:

Sta ce tema Aerodrom Konstatin Veliki na sajtu Beobuild?


који си па ти сада? и какве то везе има?
 
Reko ja moralna policija u temi aerodrom NT
 
Тек сам сада прочитао овај пост. 11030 је изнела на јавном форуму, а не у свом личном дневнику, своје разлоге зашто неће користити дупло ближи аеродром, иако је пут до њега бар три пута јефтинији и једноставнији. При томе, њен пост је одисао презиром који према свим местима у Србији ван Београда дели добар део наших суграђана. Ја сам такође форумаш и мислим да имам право да укрстим аргументе са њеним.

И где си прочитао да сам написао да је глупа? Ја мислим да је покондирена, али да је глупа - то свакако не.

Tek sad sam videla da si na moj post od pre 6 meseci odgvorio pre 2 meseca i mislim da je vreme da ti repliciram :sesir:

Misaoni proces ti slabo ide od ruke. Ukoliko bi umeo da preradis procitano ne bi izvodio pogresne zakljucke i izvrtao cinjenice. Da si vaspitan napadao bi misljenje a ne osobu koja ga iznosi. Da me poznajes znao bi da se u 90% postova sprdam, jer forum je od 2011. kvalitetom otisao nadole, te vise realno osim 10% tema i 10% clanova nema sta da se procita. Da si me pitao, bez da me poznajes, znao bi moje misljenje i o Srbiji i o Bg i o provinciji, koje nikako nije u skladu sa ovom neistinom sto si naveo.

Nekada sam uzivala ovde da dodjem i saznam nesto novo, procitam sta zaista pametniji od mene imaju da kazu, sad se svodi na ''blic'' kvalitet i komentare. Cist mazohizam me drzi ovde i neka jadna navika.
 
@JohnnyLee

sta reci za izrazavanje u slicicama...

Postavljeno pitanje i nista vise. Vidim da je Administrator reagovao, pa prema tome kao da mi je dao za pravo.
 
Reakcija je bila na komentar "sta ce to na sajtu Beobuilda" a ne u kojem je delu foruma. Posto je sugestija o prebacivanju teme opravdana zato sam je i prebacio.
 
Vrh