Šta je novo?

3. Beograd

Kod:
U trecim imamo blokove jednolicnih i megalomanskih kutija koje lice na neka privremena mesta na kojima se ljudi parkiraju slicno kolima, bez prepoznatljivosti, korena i zajednicke pripadnosti.

Izvini, ali ja sam odrastao u "jednolicnom" bloku NBG i moram da se ubacim... Niti je jednolican niti je neprijateljski, malo parce raja 200 m od centra NBG... Blok 11b ftw :D

http://binged.it/Vn1Ush
 
@Feanor
nema razloga da se uzbuđuješ, većina ljudi ovd ese slaže da su blokovi 11x i 9x među najboljim mestima za život u gradu.
 
stf
U pravu si da je skupo, skuplja mera nego dara
sa tačke grada bolje da urbane ,,rupe,, da za male pare i da se iste popune
nego posle , da izdvaja velike pare za infrastrkturu teceg Bgda
ali
to se nece desiti nikada da u Savamali bude jeftinije nego u Grockoj

Sa druge strane vec sada imamo najavu ponude od 600 evra po kvadratu (što nema ni na jednoj drugoj BG lokaciji,
Gradjanin koj radi kod privatnika u prodavnici za 20.000 din i placa kiriju
uvek ali uvek ce se odučiti za 60 kvadrata odmah tu preko Kineskog mosta da pravi - kupi -živi
nego u precenjene majmunarnike urbanističkih ,,rupa,, Savamale-Voždovca-Nbgda-....
Osim toga P+1(2) omogucava pravi mali m o d e r a n BG village (kucice u cvecu )

Naravno da postoji i Grocka ali ona je 30 km daleko a drži i ceeenu
po ceni nece moci da se poredi sa placevima koj bi trebali biti u ponudi gradjanima od strane grada
kao sto je učinjeno i sa placevima na Altini , Busijama. . . .
 
Nisam se uzbudio... Samo sam pokusao da razbijem mit o bezlicnim blokovima...
 
Velika je greška kada su prava Bg sela kombinovali sa naseljem, tako da i danas ne retko su prisutni puni obori i štale. . .
te preglasavanje domacih i ,,dodjoša,, o važnim projektima i pozicijama za tu lokalnu zajednicu i još sijaset problema
tako da nemamo ni selo ni naselje . Vec neku urbanističku grdobu

Pozitivne rezultati su opipljivi na mestima gde jesu pravljena namenska naselja
kao i mesta gde su na miru ostavljena BG,,sela,, da se razvijaju po nj. potrebama

Meni najbliži primer na istoj opštini Zemun jesu u liniji jedni do drugih
Ugrinovci - Batajnica- Zemun polje
Ugrinovci (selo) i Zemun polje(naselje) su zadržali i dalje svoje početne idejne namene , osobine i jedinstvo
A što za Batajnicu može se reci da je u vecitom negativnom dualizmu , zbog pogrešne odluke urbanista. . . :(
takvu grešku nikako ne treba ponoviti na tecem Bgdu
 
Da bi novo naselje koje nastaje bilo gde u gradu bilo primamljivo, potrebno je da ponudi nesto sto zivot u drugim delovima grada nema i ne omogucava, a sta bi to moglo da bude.

1. Nezagadjena i lepo uredjena zivotna sredina u kojoj je priroda prisutna/ npr. Kotez, po recima stanovnika, licno nisam nikad bio tamo / i nije narusena preteranom gustinom i betoniranim povrsinama/ npr. kao Belvil/.

2. Dobra saobracajna povezanost sa metropolom/ metropola inace znaci grad koji je osnovao novi grad sa delom svog stanovnistva u anticko doba/. Pre svega prigradska zeleznica i metro.
Ako je povezanost resena zeleznicom, onda je potreba za mostovima manja,/ npr. Novi Beograd nije bio povezan tako, pa je i veca potreba za mostovima/

3. Dobra graditeljska i urbanisticka resenja resenja koja stvaraju naselje koje je zanimljivo, zivo, privlacno i posebno na svoj nacin, koje moze da bude prijateljska sredina u prostornom i drustvenom smislu.Dobro zamisljene i jos bolje izgradjene gradjevine i druge sadrzaje u prostoru / trgove, vrtove, staze, javni namestaj.../

4. Sadrzaje koji su neophodni za svakodnevne potrebe i drustveni zivot / naucno umetnicki, takmicarski i usluzni sadrzaji /.

5. Pristupacnu cenu.

Da li bi se tada vi naselili u jedno takvo naselje, pa makar bilo i pored Velikog blata ?
 
Boco, sve ono što sam nacrtao je hipotetička mogućnost paralelnog univerzuma.
Od svega onoga dobiće se Kineski most uskoro i Ada Huja za nekih 10 godina i to je to. Kraj. Nema više.
 
Ма нема потребе да замишљаш 1000 мостова. Ту већ живи преко 100 000 становника и са кинезом подржаће се још некако 20, 30 % посто. Поента је да се смањи потреба одлазака у друге делове града, да за тај број становника постоје неки садржаји и радна места. И кућама могу да се баве архитекти, њихов изглед и величина могу бити прописани. Тек у супротном добијамо описе кућа и улица које је неко већ навео горе. Рекао сам куће али није важно. Нешто ће бити грађено јер потреба постоји, нико је не измишља, људи овамо желе да дођу и долазе. Само лепша ми је визија насеља са породичним кућама, него слика насеља са ниским зградицама. Те слике можемо да видимо например у Котежу, деловима Борче, Земун пољу... јел то оно што вам се свиђа?

Зашто приближавати насеља дунаву? Она су близу таман колико треба да буду! Зар ту не требају бити разне чапље, луке...?

Од мини насеља код метроа до трга има 5км. Удаљеност још мање је аргумент ако поредимо постојеће са могућношћу ширења града ка Батајници, Бановцима, Инђији, Крњишевцима, Авале, па низ ибарску или где већ. Дајте да живимо и радимо ту у неком нормалном кругу који не износи 80км у пресеку.

СТФ који је то број становника? Шта уложено? Колико је то за друге предложене локације? Колико за Савска приобаља? Имам утисак да би само разна пресељења одатле коштала више него сва уређења на другој страни?
Без узбуђења ја уствари желим да разумем те тврде ставове! Вољан и да научим нешто ако могу...
 
Nesto gledah podatke oko stanovnistva u Beogradu i prodaje stanova.Svako pominjanje treceg Beograda je suvislo jer Srbija vise nema stanovnika da se seli u Beograd i popunjava to novo naselje.Ali treba gledati izgradnju novog mosta i neku skromniju izgradnju u takozvanom trecem Beogradu kao poboljsanje uslova zivota u tom delu grada.

Ali opet,bez sinskog sistema koji bi pokrio ta naselja i rasteretio puteve nece biti velika vajda.Zanimljivo je recimo da je grad po svim planovima je planirao prvo da gradi most preko Ada Huje a ne u Zemunu.Prosto u svim planovima je treci Beograd zadnja rupa na svirali,cak i ovaj most sto se gradi je zbog razlicitih politicko-ekonomskih razloga i potura se kao obilaznica a ne gradski most.
 
Нисам разумео око продаје станова,становништва? Ретко се овде задњих година тргује, људи праве себи квадрате. Ту иницијативу требала би предузети држава ( или већ предузима, мислим на планове градње насеља на овчанском путу )
 
Napisao sam da spratnost treba da bude od p +1 do p + 3, sto znaci da kuce nisu iskljucene, ali ne kuce koje mozemo da vidimo od Altine do Kludjerice, pa i u samom srcu Beograda, nego graditeljski zanimljive, posebne i dobro izgradjene sa gradski uredjenim javnim prostorom i njegovim sadrzajima.
 
"Srbija vise nema stanovnika da se seli u Beograd i popunjava to novo naselje" - Vucko

Nisam kopirao ceo post jer se sa vecinom slazem, ali ovde moram da ti "zamerim". Ja sam neko ko sa 26 godina, drzavnim fakultetom i magistarskom diplomom iz inostranstva zivim sa roditeljima. Posao kao i vecina nemam onaj za koji sam zavrsio obrazovanje i ja nemam izbora nego da kad budem dosao do nekih para kupim stan kod metroa (odmah posle pancevackog mosta) koji kosta, na bilbordu navedeno, 850e/m2. Stanovi cim se predje most kostaju duplo, tako da mi je malo bolje da uzmem stan od 30m2 u Krnjaci nego od 15m2 na Tasu gde sam odrastao (sada sam sa mojima kod Bitolja u Krnjaci). Hocu da kazem da ima gomila ljudi koji i dalje bez obzira na godine, obrazovanje i trenutni posao zive sa roditeljima, babama i dedama i to moze prosto da nas dovede do toga da nam u slucaju nekih para u ovoj zemlji fali gomila stanova u Beogradu u koje cemo ici mi koji bezimo od mame i tate :)
 
beli grad":3hfsre59 je napisao(la):
Napisao sam da spratnost treba da bude od p +1 do p + 3, sto znaci da kuce nisu iskljucene, ali ne kuce koje mozemo da vidimo od Altine do Kludjerice, pa i u samom srcu Beograda, nego graditeljski zanimljive, posebne i dobro izgradjene sa gradski uredjenim javnim prostorom i njegovim sadrzajima.



Еее па у том случају одлично се разумемо.

Ево и прве приче од мене, мини извештај по сећању.

На крају Борче, постоји насеље Мали збег. Дивље, ружно, нежељено и ничим изазвано.
Неко се оглушио о потребе људи да нађу простор за живот брзо и јефтино. Људи узеше иницијативу, купише њиве, поделише како коме. И почињу да бију по кућама свих дезена, величина, облина а фасаде нигде.
Пролазио сам туда више пута и чудио се. Нема канализације, свуда смеће, дворишта са шутом и алатом, уске улице попречне, увече прст не видиш, и све остало ружно за шта сте икада чули.
15 година касније опет ме пут наводи тамо.
Неки домаћини уредише имања, време и то лечи, чак солидан број у односу на пре.Канализација је прострујала, сваком домаћину комуналци доделише канту и редовно је празне у заказано време. Никле су бандере у низу и би светлост. Поставише саобраћајне знаке, проширише неке улице а попречне, уске сад су једносмерне... Иза насеља биће петља, назиру се земљани радови ка хотелу Президент, у Земун ће за 5 минута, а надам се да им неће ни требати.Док се са друге стране Зрењанинца увелико виде хале фирми које су пелцер тек сад најављене индустријске зоне, која се годинама пре тога и онако развија.

Далеко је све то од правог, али некоме би и овако било више него пожељно. Претвара се у дом, место за живот, као да су крајишници имали јачу визију него неки овде. Ништа није вечно лоше, само захтева труд и увек може бити само боље.
 
Николићу то је то о чему причам. Има нас много који морамо да живимо тамо где је јефтиније. Нама само треба побољшати окружење.
Како се ствари крећу, не треба нам исељавање са села или избеглички таласи или да као центар света привучемо Румуне, Кинезе и друге комшије.
Због кризе ће и други из прва два дела града овамо, као и многи пре тога.
Битољ можда није сретан реон, али верујем да ћеш временом и ту осетити неке предности живота ван таша. ЖЕЛИМ ТИ СРЕЋУ и да се ствари за тебе и породицу развијају у позитивном смеру. Већи мир и квадратура даће колико могу, знам из искуства...
 
Feanor":20u6xwfp je napisao(la):
Kod:
U trecim imamo blokove jednolicnih i megalomanskih kutija koje lice na neka privremena mesta na kojima se ljudi parkiraju slicno kolima, bez prepoznatljivosti, korena i zajednicke pripadnosti.

Izvini, ali ja sam odrastao u "jednolicnom" bloku NBG i moram da se ubacim... Niti je jednolican niti je neprijateljski, malo parce raja 200 m od centra NBG... Blok 11b ftw :D

http://binged.it/Vn1Ush

Pozdrav komšiji.... :D

Stanujem kod Starog Merkatora i da budem iskren ne bih se menjao niti za neki stan u centru ni za neki kod Arene. Jednostavno lokacija je odlična, dobra povezanost sa gradom u blizini je dom zdravlja, maxi koji radi 24/7, fast food ( mada koliko je to dobro za liniju nisam nešto siguran.) roditelji sa malom decom imaju na raspolaganju renovirane vrtiće, parkove...
Možda sam bio malo lokal-patriotski raspoložen, ali kraj je odličan. :kk:
 
Борчанац":2fjtzm7r je napisao(la):
Поента је да се смањи потреба одлазака у друге делове града, да за тај број становника постоје неки садржаји и радна места.
Urbanisti su u mnogo navrata pokušali da urede takav grad, ali je to gotovo nemoguće.

Борчанац":2fjtzm7r je napisao(la):
Удаљеност још мање је аргумент ако поредимо постојеће са могућношћу ширења града ка Батајници, Бановцима, Инђији, Крњишевцима, Авале, па низ ибарску или где већ. Дајте да живимо и радимо ту у неком нормалном кругу који не износи 80км у пресеку.
Ne slažem se ni sa kakvim širenjem grada ni na koju stranu. Širi grad=skuplju grad, arčenje zajedničkih resursa, dugoročna katastrofa. To su prognoze zasnovane na čisto matematičkim modelima.

Борчанац":2fjtzm7r je napisao(la):
који је то број становника? Шта уложено? Колико је то за друге предложене локације? Колико за Савска приобаља? Имам утисак да би само разна пресељења одатле коштала више него сва уређења на другој страни?
Plašim se da ovaj deo nisam najbolje razumeo.
Борчанац":2fjtzm7r je napisao(la):
Без узбуђења ја уствари желим да разумем те тврде ставове! Вољан и да научим нешто ако могу...
Ne uzbuđujem se, diskutujemo. Sam živim na periferiji i vrlo dobro znam koliko je tako nešto društveno neodrživo na dugoročan period.
 
Pozdrav komsija! :)

Ja bih voleo da svi moji sugradjani tako zive... Zato i mrzim kad vidjam belvile, stepe, blok 72...

Voleo bih da grad planira naselja a ne sitni privatnici, i da cena kvadrata bude stvarno neprofitna...
Voleo bih takodje da ljudi ne teze kucama u 3. Beogradu jer to na kraju mnogo kosta... Znam mrzecete me svi zbog toga ali moj stav je da je to samo americki san i da nije beogradska stvarnost... Grad treba da se smanjuje, a da prirodu trazimo na pravim selima i po nacionalnim parkovima...

STF svaka cast na objektivnosti s obzirom da zivis u prigradskom naselju...
 
I bez vlazih snova o metrou ,
nadzemno produzavanje BG voza ce pojmove blizu-daleko za treci Bgd drasticno promeniti

Suzivot sa roditeljima mladom bracnom paru retko kad odgovara, bez obzira dali je u 60 ili 600 kvadrata a za rasipanje
se nema pa sa te tacke opet je treci bgd resenje naravno da su i u igri i dr soc grupe ....

Podvodnost su ,,neki ,, uspeli da pretvore u zadivljujuce urbanisticka resenja kao jedinstvenu prednost ( pisano na BBu)
a ovde se to istice kao mana. . .
 
Posto su se oglasili novobeogradjani, kojima odgovara vrsta naselja u kojoj zive, sasvim ih razumem, ljudi se naviknu cak i zavole lose stvari posebno kad ne znaju za bolje, i posebno kada se navikavaju od detinjstva.

A daleko od toga da je Novi Beograd lose mesto za zivot, sirina, cistiji vazduh i rastinje, uredjene obale i rastuci sadrzaji su u mnogome prednost.

Ali uvek je moguce bolje i savrsenije i mi to trazimo kroz nase rasprave i razmene nasih saznanja i iskustava.
Iz mog poznavanja Beograda i drugih mesta u svetu i graditeljskih mogucnosti, pomenuo sam nekoliko vrsta slabosti razlicitih delova grada, ali svaki deo ima i prednosti. Pored prednosti, Novi Beograd bi mogao da bude lepse mesto za zivot da izgleda malo raznovrsnije i covekomernije, da ima vise razlika i prepoznatljivosti, posebnosti zgrada, spratnosti i da je vise delova poput cetvorospratnica u bloku 45 i 70 , a manje blokova 23 i belvila... To nije nepopravljivo, posebnost moze da se postigne razlicito obojenim zgradama, muralima, a covekomernost stvaranjem trgova, vodoskocima, cesmama, raznovrsnim rastinjem i sirenjem usluznih sadrzaja i sredista umetnickih i naucnih dogadjaja, susreta, sajmova, izlozbi i takmicenja u pojedinim blokovima.

A blokovi u kojima ste vi odrasli su najstariji pa je verovatno i drustveni zivot u njima drugaciji, a imaju i neke graditeljske i druge vrednosti i najbolje su povezani javnim prevozom sa istorijskim sredistem Beograda, sto je verovatno uticalo i na bolje vrednosti drustvene sredine tog dela Nbg.
 
Moram da napomenem da sam ziveo na jos 2 mesta u Beogradu i da ne tvrdim da zgrade ne treba da budu raznovrsnije... Ne kazem da ne treba da imaju trgove i fontanice... To bi bila izvrsna nadogradnja...

Ono sto pokusavam da kazem da zivot u velikim zgradama nije nuzno los, kako ga predstavljaju, jer taj princip kao sto je na NBG gde je popunjenost parcele minimalna i gde su ogromni parkovi - dobitna kombinacija... Znaci ne stavljam u prvi plan jednolicnost NBG blokova i zgrada vec tu malu popunjenost parcela i naravno saobracajnu sirinu... Sve sto si naveo je samo dodatak bazi i treba ga biti...

Ja imam problem sa naseljima porodicnih kuca jer to kosta, zauzima mnogo zemlje, a otudjuje ljude ili ih ogranicava na par komsija... Ja u detinjstvu kad sam izlazio napolje nije bilo situacije da nas je ispod 20 u ispred zgrade... Takodje smatram da gradovi trebaju da budu urbane oaze u moru prirode, a ne da se sire kuca-zgrada naseljima i bukvalno spajaju po putnim koridorima...
 
Nize zgrade su zato najbolje resenje, od jednog do tri najvise 4 sprata,ali iako izgleda razumno da veci broj ljudi povecava mogucnosti drustvenog zivota, u stvarnosti izgleda da to nije tako,

U poredjenju mnogoljudnih naselja i delova grada sa kucama, ljudi iz prvih su manje druzeljubiviji, nemaju poverenja i prisnosti. sto je sve kod ljudi koje dele ograde dvorista, vise prisutno.

Mozda u naseljima koja duze postoje dolazi do stvaranja boljeg drustvenog zivota sa vise poverenja i prisnosti njihovih stanovnika, ali drustvena udaljenost ljudi u gusto naseljenim mestima, je poznata pojava u svetskom iskustvu.


ps. feanore, nejasna je poslednja recenica u drugom pasusu tvoje poruke
 
Pa da i zgrade sa 4 sprata su ok... Ne znam, ja pricam iz perspektive deteta, kada sam izlazio napolje uvek je bilo ekipe za 'rata', raznih jurki, sklonista, zezanje u najboljem mogucem obliku...

A mislim da gresis ovo oko socijalizacije... Mislim da je to danas do socijano ekonomskih okolnosti... Secam se ranije, kad su vremena bila normalnija, matorci su pravili klupice i stolove ispred zgrade, sedeli su tu po ceo dan... Ljudi su setali ispred zgrada sa decom...

Takodje, recimo u Skoplju se svaki put odusevim kad odem, ispod solitercina u parkovima uvek je puno penzosa, srednjevecnih ljudi koji igraju basket, i decice... Jednostavno nisu ubiveni kao mi...

E sad, pocelo je i ovde da se zivi koliko god delovalo neverovatno... Pre neki dan prolazim 1. blokom kod onog fudbalskog betonskog terena ako znate... oko 8 uvece bilo je bez preterivanja 200 ljudi, sto roditelja sa decicom, sto klinaca koji igraju fudbal, sto standardnih blejaca...

Ta recenica znaci da smatram da je baza ovo sto predlazem, vece zgrade, mala iskoriscenost parcele, veliki parkovi i dobre saobracajnice... Sve ostalo sto si naveo (raznovrsnost arhitekture, fontanice, umetnicki coskovi...) su samo nadogradnja...
 
То су ти, мој Феаноре, Корбизијански блокови, по принципу "Озареног града" славног швајцарског архитекте; на (моју) жалост, тако се више нигде на свету не гради... Трабуњали су, годинама, да је Нови Београд баш због таквих блокова "нехуман" (јер се човек "изгуби у толиком простору" и сличне глупости) и - мада никако то нису могли да објасне нама Новобеограђанима - успели су у намерама, па сада граде прозор уз прозор и без травњака између, да буде хумано.
Тако да, и ако буде трећег Београда - ништа од блокова по новобеоградској мустри.
 
СТФ не знам из ког си предграђа, али сигуран сам да је за нас боље да размишљамо како би наше окружење могло бити боље. Верујем да су мале шансе да нас из предграђа неко сабија у град и скупље је него уређења предграђа. Описао сам горе насеље, које са мало труда и скромним улагањем прави разлику небо/земља. Бар за становнике.

Неко је рекао да су становници кућа мање дружељубиви. Идентичан став сам ја имао. Живео сам једно време у малом стану, у густо несељеном делу. Док скокнеш до трафике срећеш екипу, па догађаји као на покретној траци и на крају не верујеш где си завршио. Али сам потом из нужде прешао у насеље искључиво са кућама и затекао нешто неочекивано. Комшилук зацементиран ( мање се људи селе, продају, рентирају ) знају се цео живот и однос им је можда спорији али и приснији. То све, па још уз повећан број квадрата, сада ми као породичном човеку више одговара. Носталгије некад има. Жал за младост...
 
Vrh