Šta je novo?

3. Beograd

е да, оно што сам заборавио је да би ГУП морао да понуди неку мрежу будућих улица, нпр као менхетн са пар диагонала, чисто да се зна да постоји ред, да када дође ред да се руше те уџерице једна по једна, да улице остану нормалне и проходне. међутим, мислим да је велики проблем што нико не руши нелегалну градњу, већ је напротив, легализује с времена на време, дакле сасвим је уреду да градиш без дозволе.
 
U kom su smislu Rakovica i IMT visokourbane sredine?


boca-ica":qsjoq7om je napisao(la):
U vreme nastanka Kaludjerice GUP nije zeleo da vidi ni da prizna postojanje iste
- rezultat je najvece divlje naselje u Evropi i BG grbetina
Hoce li opet GUP praviti slepci ? verujem da hoce
mogu da ponude desetak besplatnih tipskih objekata u planiranoj infrastrukturi ali nece jer treba hraniti parazite
taksama za ne postojece atomsko skloniste i koje kakvim dr idiotarijama
e zato ste oboje u pravu , birati izmedju grbe i nicega bolj je bez grbe :D
nazalost ljudi imaju gadnu naviku da zele krov na glavom pamakar bila Kaludjerica 2

Nisam razumeo. Kakve bi tipske objekte nudili i koje bi parazite hranili i kako?

Nisam video ovo za grbu i bez nje. Gde je uopšte pominjana ta alternativa i šta je ovde grba?

Malo mi je bezveze da pljuješ ljude što žele negde da žive. Pa šta će kad mu je Kaluđerica jedini izbor. Ne odobravam, ali nekako je nerazumljivo da ti se ne sviđa to što neko želi da živi negde u nečemu što je njegovo?
 
Интересантно је да Калуђерица уопште није тако страшна и урбано катастрофална како се представља. :)

Она је само прво нелегално насеље и данас највеће, али далеко од тога да је најгоре. Највећи број улица је релативно нормалне ширине и могуће је провући сву инфраструктуру. Такође, шансе за развој и даље постоје, аутопут је ту, а поток када се затрпа решиће се целокупан проблем и канализације и саобаћаја....

Далеко урбано назадније средине су Маринкова бара, Душановац, Мали мокри луг, Велики мокри луг, Вељко Влаховић.....

@ .:Aleph:.
Ајде Раковица и ђене ђене, али ИМТ је окружен стамбеним и пословним блоковима и ја га видим као пословно-стамбени комплекс са највишим зградама на Балкану, видим га као простор за живот и рад 100 000 људи.....
 
100 000 ljudi???Pretera ga stf,bio sam bas skoro u fabrici IMT i prosetah se blokom.Jeste ogroman ali nije ni priblizno toliki.Recimo ceo Novi BEograd ima oko 200 000 stanovnika.

Misljenja sam da ce biti treci beograd gradjen ali bez nekog blizeg mosta od kinsekog ili pancevackog nema previse potencijala jer jeste blizu vazdusnom linijom dok ovako i nije preterano.Takodje izgradnja je skuplja zbog zemljista sto nije smetalo novom beogradu jer je bilo drugo uredjenje i drugacija situacija posle drugog svetskog rata dok sada,hm...Ne verujem ni da ima potrebe za trecim Beogradom.Bolje ga ostaviti kao potencijal za neka buduca vremena,a do tada se fokusirati na savski i dunavski amfiteatar i pretvaranje industrijskog zemljista u stambeno i poslovno
 
Srpski san je nemoguc, i to mi Srbi pokazujemo iz decenije u deceniju...
Ja ne napadam vas sto zivite na periferiji, ali tvrdim da je to neodrzivo iz prostog razloga sto grad nema pare da siri kvalitetnu infrastrukturu iznad svojih kapaciteta, a vi se onda bunite, i sve stoji...

Vec sam rekao da bih i ja voleo da zivim u svojoj kuci sa svojim dvoristem 20 km od centra... Ali jbg zivim u centru NBG u kosnici i prihvatio sam to... Jer nazalost, smatram da je to jedina opcija u ovakvom drustvenom i ekonomskom uredjenju...

Iluzrono je nadati se sirokim bulevarima koja povezuju prigradska naselja sa centrom, kanalizacijom, vodovodom, strujom, internetom, razvijenim saobracajem, cenama autobomila i goriva koje mozes da podneses, a da nisi imaperija koja siluje ceo svet i deli lekcije iz demokratije... Ako mene pitate to je i zlocinacki...

Da plasticno objasnim, za novo naselje-blok koji bi se izgradio na mestu recimo IMT, treba mozda ukupno 1 km infrastrukture, par kratkih bulevara da oivce naselje, sve je tu... Nekoliko desetina hiljada ljudi moze da se spakuje da zivi tu...
Da bi taj broj ljudi spakovao u porodicne kuce na periferiji (american dream - yeah!) treba ti nekoliko godisnjih budzeta Beograda samo za to...

Ko ovo ne shvata ima problema sa poimanjem stvarnosti ili gleda iskljucivo svoj interes...
 
Вучко, тај број је узет произвољно, али није нимало нереалан. Рекао сам да би то био стамбено-пословни кварт са највишим зградама на Балкану. Значи да ни у једном тренутку не би ту одједном било 100 000 људи никада.

НБГ можда има 200 000 становника, али се ту не рачунају они који раде. А њих има вероватно 100 000.

Такође, упоредимо Степу Степановића, који је пројектован за 20 000 људи а површина је мања од ИМТ-а а спратност је 6+1.

Феанор, слажем се да је амерички сан о периферији представља бахато коришћење заједничких ресурса. Међутим, периферија ће увек постојати, она мора да постоји. Људи староседеоци живе од своје земље по ободима града и прехрањују исти тај град. Па наравно да ће живети близу својих поседа, јер би свакодневно путовање из града на периферију због радова у пољу резултирало поскупљењем хране, а свеједно би инфраструктура била неопходна.
И наравно да ће у тим насељима увек бити места за оне који не живе од земље али желе кућу и мир.

Периферија мора да постоји, али је нерационално правити нову периферију са далеко мањим квалитетом животне средине, када имамо неискориштену и незавршену тренутну периферију.
 
@feanor
Pa sad, uz dobru organizaciju dosta toga može da se uradi.
Recimo, kupio si plac od 4 ara, ali ako hoćeš da ti prođe put širi od 3.5 metra, onda moraš da daš 20-30 kvm da bude šira ulica i imaš trotoar. To je razumno.
Onda, priključenje na struju, vodu i sl. ionako plaćaš ekonomsku cenu (ili cenu blisku njoj).
Kanalizaciju rešiš septičkom jamom, pa kad se jednog dana skupi para, onda udri kanalizaciju.

E a onda ako si sve to pravio a nisi ispoštovao dogovor sa državom - rušenje. Nema naknadne legalizacije.
A tu država onda mora da izađe u susret sa jednostavnijom procedurom i jeftinijim dozvolama.

Sve je to povezano, ali ne i neizvodljivo u teoriji. U Srpskoj praksi, vrlo vrlo teško.
 
a moze neko da mi odgovori sto se taj bg 3 ne pravi na velikom ratnom ostrvu
osim sto na njemu nema mostova ima li jos nekog manjka posto se meni ko lajiku cini kao ekstra lokacija ;)
 
ВРО је заштићена локација. Мислим да се на Бб-у доста писало о томе пре неколико година. Тамо је градња забрањена, али су се неки дивљаци провукли....
 
Feanor":3lq5wlse je napisao(la):
smatram da je to jedina opcija u ovakvom drustvenom i ekonomskom uredjenju...
. . .
Ko ovo ne shvata ima problema sa poimanjem stvarnosti ili gleda iskljucivo svoj interes...

Imas pogresan ugao gledanja, to vodi u robotizaciju ljudkog roda tj u vid robovlasnistva,,

Kompletan napredak civilizacije se ogleda u primeni dostignuca, ka sto vecoj nezavisnosti pojedinca od drustva
Primera radi samo hipoteticki
zivot u stanu u jednoj kosnici ,primorava pojedinca da utrosenu el. struju placa po diktiranoj ceni (vodu hranu i sl)
zivot u kuci , daje dodtnu mogucnost pojedincu da sam proizvede deo struje (solarno) i tako je nezavisniji

Izgleda da kucu iskljucivo vezujes za selo tj. takve stanare za seljake . . . :lol:

Urbanizam treba da je i u sluzbi pojedinca koj tezi ka sto vecoj slobodi a ne da se silom trpa u majmunarnike
ili u protivnom mu nije mesto u gradu :shock:
Skupo ? pa skupa je i Uzicka ,Tolstojeva. . .
Delu stanovnistva koj preferira zivot u visokim tornjevima je vec omoguceno na Nbgdu
3.Bgd treba da bude mesto koje mora da pruzi sansu i ne savremenoj nego nisko gradnji iz 22 veka :D

Edit
Pogledaj sada vec prasnjave teme BB vezano za ,,zelene,, projekte koji jesu iz prave buducnosti
autor velikog broja tih prvih postova bio Vlada
 
Firebird-011":1fli6e6i je napisao(la):
ВРО је заштићена локација. Мислим да се на Бб-у доста писало о томе пре неколико година. Тамо је градња забрањена, али су се неки дивљаци провукли....
po meni je to veoma glupo ostvo je na super lokaciji
bio bi to sueper kraj ;)
a zna li se razlog zabrane gradjenja na ostrvu ?
 
STF sve se slazem. Ne mislim ja na starosedeoce koji zive generacijama na periferiji... Mislim na nova nelegalna naselja da li gradjena od strane proteranih mucenika, nekog ko se iz muke seli iz Vranja za BG da bi zaradio za hleb ili nesto trece...

Beograd mora da prestane da se siri... Vec je skup, a 70% infrastrukture nema u rubnim naseljima... Beograd je pre svega grad... Ljudi koji zele Beograd treba i da zive u gradu, a ne da se sa svog sela presele i naprave novo nelegalno u Beogradu, pa posle par godina i tog nelegalnog naselja kukaju kako nemaju kanlizaciju, prevoz, vodu...

Ja zivim u gradskoj sredini i zelim da kad idem u prirodu to stvarno bude priroda... A ne prigradsko nelegalno naselje... Srbija se pretvorila u jedan veliki grad... Bukvalno vise nemamo nigde nedirnute prirode osim u nacionalnim parkovima...

Mekbejn pogresno si me shvatio... Kad kazem infrastruktura ne mislim na te troskove prikljucenja koje ljudi placaju za prikljucenje magistralnoj infrastrukturi vec mislim na troskove dovodjenja magistrale do svih naselja... To kosta strasno...
Evo primer, hteo sam da gradim kucu u Starom Zelezniku, izvrsna lokacija, pogled na prugu i stari most zeleznicki, golo brdo sve super... Dugo sam razmisljao i shvatio da nije prirodno to sto zelim... Shvatio sam da nemam pare za veliki plac (kao i vecina) i da ce mi se za godinu dana na plac nasloniti neko sa kucom od 3 sprata i da nema nista od prirode i privatnosti... Zbog ljudi koji zele da zive "u prirodi" u glavnom gradu a niko nema para da kupuje nesto sto lici na prirodu (mislim na dimenzije placa i uredjenje istog), danas imamo kucu do kuce, uske ulice, bez asfalta i infrastrukture i grad lici na predgradje Ria, a ne na glavni grad relativno razvijene evropske civilizacije...

Hocu da kazem da kapiram ljude da zele prirodu, ali to se kod nas (zbog neodrzivog ekonomskog modela) zavrsi na brlogu nalik Kaludejrici, Zelezniku...

Boca, kapiramo se, zato sam i stavio drustveno ekonomsko uredjenje... Ti pricas o idealno samoodrzivom ekoloskom modelu kojem bih i ja tezio da nisam surovi realista...
Broj ljudi na planeti i nacin organizovanja proizvodnje je takav da jedini humani nacin zivota koji nas ocekuje jeste da se trpamo u te "majmunarnike" i da ih stalnim trudom unapredujemo i obogacujemo prirodnim okruzenjem... Zato stalno i insistiram na tome da tamo gde ima zgrada velikih, bude pod obavezno da zauzece placa bude veoma malo, a da sve ostalo bude priroda...

Sve ostalo vodi ili eksploataciji slabijih da bi mi ziveli kako zelimo, ili vodi pokusaju da se i mi pridruzimo drustvu eksploatatora, a da nikad ne uspemo... I da nam grad i dalje ostane brlog kakv trenutno jeste...
 
Ja samo da pomenem da je trenutni Beograd već prilično veliki za "ovoliku" Srbiju.
Čak i da hoće da raste, Beograd nema više odakle da isisava stanovništvo.
Nema države da ga popuni.
Ta prethodna država se raspala. Dolazili su partizani, pa proleteri, pa izbeglice ...... i to je to.
Stanovništvo iz unutrašnjosti ne nestaje zato što beži ka Beogradu već što stari i nestaje.
Usput se još i raseljava u inostranstvo.

Treći Beograd bi ličio na Belvil.
Prazan i nenaseljen.

Planiranje Beograda je pred drugačijim izazovima.
 
Planiranje izgradnje novog stambenog prostora se zasniva na mogucnosti zasnivanja radnog odnosa,to jest imanja stalnog posla.Posto je takva situacija da je to skoro jedino moguce u Beogradu zato i dolazi do ovakve situacije,to jest preseljenja u Beograd.Dakle problem je politicki i ekonomski dok je urbanisticki problem samo posledica ta prehodna 2 koji dovode do prenaseljnosti u Beogradu,i to nema veze sa "dodjosima" i "staroseodocima".Ljudi su ljudi bez obzira koliko njihovi preci bili bogati i oni bili primorani da se sele da bi preziveli.

Veoma mi smeta ta malogradjanstina sa citiranjem da neciji preci nisu mrdali zadnjicu iz Beograda od te i te godine,verovatno jer je njihovim precima bilo mnogo lose,pa nisu morali da dignu nista teze od naliv-pera dok je veci deo stanovnistva njihove zemlje se borio za puko prezivljavanje.
 
Ako si u mom komentaru video malogradjanstinu voleo bih da to jasno kazes... A ja bih te onda jasno ispravio...
Niko nije govorio o "dodjosima" u negativom kontekstu, vec dok im danasnji Beograd nudi nelegalna naselja bez ikakve infrastrukture ja predlazem jeftine (kad kazem jeftine mislim na stvarno neprofitne) stambene urbanisticki sredjene blokove u sred grada na toliko golih parcela po NBG i sire...

Beograd tako stedi na infrastrukturi, smanjuje troskove prevoza i dobija priliku da uredi i ocisti svoj granicni pojas i postepeno ga vrati prirodi i pravoj poljoprivrednoj nameni...
 
И поред исисавња Србије, Београд нема потребу да се шири јер колико се људи из провинције досели, толико из Београда запали у иностранство. Београд је само успутна станица.

Управо урбанизацијом СА, ИМТ-а и Раковице елитним становима, падала би цена Белвилу и сличним насељима на неке реалне цене, па онда не би људи, услед беспарице градили Калуђерице, већ би куповали те станове. Реално, квалитет Степе Степановића, као и локација не би требало да коштају изнад 800 евра/м2.

Истовремено постепено рушити и урбанизовати насеља типа Душановца социјалним становима, који би се додељивали на конкурсима.

Нема никакве еконосмке будућности у граду који гради четврти у Борчи, Камендину, иза блока 45, а истовремено одмах до центра има Душановац. Таквом урбаном политиком, већина становништва ће живети по ободима и оптерећивати инфрастуктуру да би дошли од обода до обода и то све преко готово ненасељених области попут Душановца.
 
Potpuno se slazem sa stf. Ta naselja i jesu nastala zbog opste besparice, neuredjenosti drzave i nemanja opcije. Zemljista ima, kada bi bilo normalne cene i kada bi se postovali propisi o gradnji imali bi prelepa, humana naselja. Ovako ispade luksuz ziveti u komiblokovima.
 
@стф

Имаш (имагинарни) плус за последњи пост. Само урбанизацијом и изградњом Душановца, Савског амфитеатра, Дунавске обале и делова Новог Београда, попут Старог Сајмишта, Београд ће се оптимизовати и задовољити потребе у новим становима и новом пословном простору за наредних пола века. И то под условом да неким чудом зауставимо белу кугу и одлив младих у друге земље. И ту је илузорна градња некаквог Трећег Београда који би по физиономији и величини подсећао на Стари и Нови.

Људи који заговарају изградњу моста између Панчевца и Кинеског, заборављају да је Дунав на том потезу најшири, а да је са његове северне стране огромно водоплавно језеро Чапља, што би значило да би та хипотетичка грађевина била дуга близу три километра.

Ипак, у нечему се не слажемо: Некакав 3. Београд већ постоји и неминовно ће се лагано ширити, како због јефтинијег земљишта и жеље људи да имају своју кућу, тако и због будуће пословне зоне на потезу Кинески мост - Зрењанински пут, а и оне на потезу према Панчеву. Не треба изгубити из вида и за сада успешно оживљавање ПКБ-а као потенцијала који улагањем у прерађивачку индустрију за себе може везати хиљаде људи, којима би живот у банатском делу града опет представљао знатно олакшање. Али управо зато што је, с једне стране, немогуће правити копију Новог Београда, а с друге нерационално наставити ширење Борче по постојећем обрасцу, урбанисти би требало што пре да одреде и испарцелишу земљиште предвиђено за градњу, да понуде бесплатне типске пројекте кућа онима који желе ту да зидају и наравно да предвиде саобраћајнице оптималне ширине, са свом потребном инфраструктуром. Да, на неки начин, урбаним насељима окруже постојећа дивља и онда наставе урбанизацију према унутрашњости Борче и да Дунавски Венац временом од хаотичног полудивљег слама прерасте у хумано, породично предграђе Београда. Олакшавајућа околност је што је највећи део земљишта у својини града, па ако постоји добар план и добра воља, тај циљ није недостижан.
 
vrlo lepo receno + 1 :)
koliko vidim vecina ima isti stav.
Ima li neko primere modernih tipskih besplatnih projekata kuca'-naselja koja bi se mogla naci u ponudi

Do sada svaka decenija je obelezena upravo takvim tipskim naseljima Galenika, Zemun Polje, Batajnica. . .
sobzirom da je to ipak 3 Beograd, bilo bi dobro da projekti budu dosta napredniji .
 
Cisto jedan informacija da bi se postojeca infrastruktura dovela do yadovoljavajucek nivoa i djelimcno prosirila.Sredila u satelit naseljima koja su nastala tokom tuynih 90tih jer je drzava pustila da se sve desava stihijiski i dalje to nazalost radi ,Za stavljanje infrastrukture na zadovoljavajuci nivo je potrebno 4 miljarde evra samo za infrastruktur.I to da se radi planski sa kordinaciom da recimo se ne asfaltira ulica pred izbore prije nego se provuku vodovod kanalizacija.To je podatak iz urbanistickog zavoda ljudi izracunali kad su ih iz grada pitali za to postoji metodologija .Tacno se zna kako se to radi.O divljoj i bahatoj gradnji i kompromisu koji se sa istom pravi to je nas najveci problem.Primejr u americi nemozete kupiti gradjvinski materijal ako nemate gradjevinsku dozvolu.Inace bile su im kolege iz amerike koji su specjalno dosli da vide divlja naselja.Zakljucak amerikanaca je bio da nisu divlja jer imaju vodu ,struju itd legalno .Sto nisi sprijecio kad je bilo vrijeme.
 
Čekaj, Boco, o čemu mi ovde drvimo sve vreme?

Kakve veze ima da li bi Nova Borča bila tipska ili divlja kad je na urbanistički i ekonomski katastrofalnom mestu.

Koliko sutra bi trebalo zabraniti bilo kakvu gradnju sa one strane Dunava, a postojeće naselje polako odkupljivati i rušiti.

Beograd 3 je urbanistička greška stoleća.
 
Stf,promenio sam misljenje i slazem se sa tobom.Treba poboljsati urbanu matricu Beograda,pogotovu delove koji su zapusteni.Tu je recimo i malesko brdo koje je pored autoputa,na 5 min od Autokomande i Mostara,prakticno na prokopu a jedva da ima nekoliko novih zgrada,sve ostalo su stracare.Treci Beograd i ne bi trebalo toliko siriti koliko bi trebalo ga posteno povezati bg vozom sa pancevca cime bi najzad prestao samo da zavisi od autobusa.Dok je industrijska zona uz podrucje kuda prolazi SMT neminovna.
 
Koliko sutra bi trebalo zabraniti bilo kakvu gradnju sa one strane Dunava, a postojeće naselje polako odkupljivati i rušiti.

Sve vreme ovo pricam...
 
Ako je bolje poboljsati postojecu matricu
onda ona treba da je povoljnija - jeftinji kvadrat krova nad glavom nego u 3 Bgdu da bi bila privlacnija
moze li se to izvesti ? Zabrane kod nas nikad nisu ,,palile,, :oops:
Siguran sam bez debelih subvencija, da ne moze , i sta preostaje ?
Hajde da se prisetimo pilot projekta buduceg naselja blizu Kovilova -najavljeno je 600 evra po kvadratu :idea:
moze li to u urbanoj ,, rupi,, Dusanovca ? :?:

Urbane rupe ce se popunjavat samo ,,mega ,, projektima jednog ili vise zdruzenih investitora koj ocekuju profit
tipa naselja vojvode Stepe, molova i sl centara . (koj mogu da kupe taj prostor )
Prosecnoj jedinki je sasvim prirodno da izbegne njihov profit , a da dobije sto povoljniji kvadrat svog krova
ili krova za decu

Nova saobrcajnica i Kineski most su upravo glavni sastojak Klin corbe koja se uveliko krcka
i lepo mirise na to de ce je biti dovoljno za sve koj imaju takve potrebe

Price da nas nema dovoljno jesu zabrinjavajuce , uz malo srece . . . . al to je dr. tema

Pokusavam samo da kazem da ono sto je neizbezno ucinimo bar GUPom lepim i ultra modernim
kako se sutra ne bi stideli sto smo bili kratkovidi :D
 
Vrh