Šta je novo?

Фасаде / Fasade

^^Evo da dodam par stvari koje je Ivana pomenula posto sam i ja sam sa Vracara. U mojoj ulici - Baba visnjina izgradilo se barem 7 novih zgrada na delu ulice od Njegoseve do Krunske (Proleterskih brigada) sto cini nekih 150-200 m po slobodnoj proceni. Vracar je jako u trendu i trenutno sto se stanova tice cene kvadrata su katastrofalno visoke. U novoizgradjenoj zgradi preko puta moje cena kvadrata je 2200 € sto je za nase uslove puno. Inace sve te nove zgrade su relativno ok ima nekih i jako interesantnih (jedna zelena) koja svojom bojom malo osvezava sivilo okolisa. Ono sto me jako raduje kod tih novih zgrada je sto sve do jedne imaju iskopane i napravljene podzemne garaze sto ce umogome olaksati problem sa parking mestima u ulici i blizoj okolini. Posebno je to vazno kad je vikend i ljudi dolaze na pijacu. Onda cak i pesaci nemaju kuda da prolaze jer je sve prebukirano kolima. Situacija ce biti jos bolja kad se pijaca bude sredila i kad naprave ispod nje veliku garazu. Sto se tice te zgrade na uglu Ivana Milutinovica (Knjeginje Zorke sada koliko ja znam) i Makenzijeve koja se stvarno gradi 20 godina mislim da je grad pretio investitorima da ce im oduzeti zemljiste ukoliko to ne zavrse uskoro (nadam se da ne gresim a ako da nek me neko ispravi) i da je zato to nakon toliko dugo vremena zavrseno. Mozda ce Steva ili neko drugi imati vise informacija o tome. U svakom slucaju super je da se stvari polako sredjuju a relativno uskoro nam sledi i prosirivanje Maksima Gorkog na Vracaru.
 
Ивана било би сјајно када би сликала све те локације по Врачару и поделила те слике са нама :)

Четвртак, 24. мaj 2007.
Ревитализација још три фасаде под заштитом државе

За ревитализацију фасада Игумановe палатe (Теразије 31 – Трг Николе Пашића 2–4), и зградама у Крунској 50 и Рузвелтовој 6 из градског буџета одобрено је 35.375.000 динара, рекао је Ђорђе Бобић, главни градски архитекта на данашњој редовној конференцији за новинаре.

Објекат Игуманове палате утврђен је за културно добро као Задужбина Симе А. Игуманова. У оквиру радова биће обезбеђене фасадне камене плоче, замењена фасадна и кровна лимарија и друго. Процењена вредност радова износи 24.000.000 динара.

Објекат у Крунској 50 налази се у оквиру претходно заштићене целине „Крунска улица”. За ревитализацију ове фасаде одобрено је 9.500.000 динара.

Објекат у Рузвелтовој 6 налази се у оквиру претходно заштићене целине „Стари Београд”. За ревитализацију ове фасаде одобрено је 1.875.000 динара.
извор Град Београд
линк http://www.beograd.org.yu/cms/view.php?id=1276313
Надајмо се да ће Игумановој палати овом приликом вратити скулптуру која је стајала на крову
 
Takovska 1!

Ovo je više od skandala. Ovo zaista ne može da se opiše. Ko ovo dozvoljava, i koji praznoglavići i neznalice dodju uopšte na ideju da ovakav objekat uguraju u ovo okruženje? Ovo da ne poveruješ, ali nažalost ne i jedini primer ovakve vrste. Jel se neko pobunio protiv ovoga ruženja grada? Jednostavno sam bez teksta.
 
Ovo je više od skandala. Ovo zaista ne može da se opiše. Ko ovo dozvoljava, i koji praznoglavići i neznalice dodju uopšte na ideju da ovakav objekat uguraju u ovo okruženje? Ovo da ne poveruješ, ali nažalost ne i jedini primer ovakve vrste. Jel se neko pobunio protiv ovoga ruženja grada? Jednostavno sam bez teksta.
Razni ljudi, razna misljenja. Ja sam stava da je simbioza stare i nove, ultramoderne arhitekture sasvim OK i da daje zivot izgledu grada. Licno ne bih voleo da zivim u estetskom "muzeju" iz 19.veka. Mislim da ti je reakcija preostra...
 
У принципу се слажем са Андрејом али не и у овом случају, ова зграда једноставно не треба да буде на овој локацији.
Може да се изгради ниже у Таковској, можда прекопута РТС или у делу од Светогорске до Џ. Вашингтона, али мислим да никако не би смела да се гради на углу са Косовском јер једноставно сувише одскаче од репрезентативног окружења и никако се не би могло рећи да успешно наставља овај низ зграда
Kosovskaapril07.jpg


Да ли је баш све само на инвеститору или је он обавезан да испуни још неки услов осим спратности?
 
@andrejp: Nisam ja protiv moderne arhitekture, ali u svakom gradu, pa tako i u Beogradu postoje kulturno-istorijske celine u arhitektonskom smislu koje bi trebalo da zadrže svoj izgled kao celine bez upliva modernih objekata. Jer jednog dana će sve zgrade iz Kosovske doći na red za rušenje, da li tada treba da na njihovom mestu budu izgradjene potpuno nove zgrade bez bilo kakvog odnosa i veze sa onima koje na tom mestu stoje danas. Ili treba da se sagrade kao replike starih sa novim modernim materijalima i načinom gradnje. To je ono o čemu se ovde radi. A pored Novog Beograda i ostalih delova grada na kojima ima dovoljno prostora za savremenu arhitekturu, smatram da je nepotrebno i pre svega jako štetno rušiti celovitost arhitektonskih celina u starom delu grada. Mislim da je ovaj objekat sa istim ovim materijalima, dakle staklom i aluminijumom, ne znam već šta su predvideli, mogao da bude projektovan u stilu objekata iz njegovog neposrednog okruženja. A ne ovako više po ugledu na socrealističku arhitekturu 60.-ih i 70-ih. To bi trebalo da bude poseban izazov za svakog arhitektu. Ovo se nikako ne može nazvati modernom arhitekturom, ovo je pre i samo malogradjanština, najobičnije pomodarstvo i primitivizam najgore vrste.
 
Pa zar ne bi trebalo da za tako vaznu lokaciju i na tako vidnom mestu Grad raspise konkurs?? Raspusuju konkurse za sve i svasta, pa bi mogli valjda i za ovo!
 
Пон, 04. јун 2007.
Обновљена фасада у Ускочкој 7
Радници предузећа „Неимар град” завршили су радове на рестаурацији фасаде у Ускочкој 7. Радови на овом објекту који се налази под заштитом државе вредели су 2,5 милиона динара.

Објекат у Ускочкој 7, познат као „Кућа трговца Душана Лазића”, представља једно од најзначајних дела архитекте Бранислава Маринковића. Кућа је саграђена 1935. године у модернистичком маниру и налази се у оквиру просторне културноисторијске целине „Кнез Михаилова улица”.
1277599_Uskocka_7.jpg
izvor Grad Beograd
link http://www.beograd.org.yu/cms/view.php?id=1277595
 
A zastakljenje terase je verovatno projektovano poshumno.
 
Четвртак, 07. јун 2007.
Ревитализација фасаде под заштитом државе

За ревитализацију фасаде у Београдској 29, која се налази под заштитом државе, биће одобрено 2.400.000 динара, рекла је на данашњој редовној конференцији за новинаре Радмила Хрустановић, заменица градоначелника Београда. Пројектна документација за овај објекат, на коју је дата сагласност Завода за заштиту споменика културе града Београда, израђена је у складу са прибављеним конзерваторским условима.

Објекат у Београдској улици налази се у оквиру заштићене целине „Стари Београд” и ужива статус претходне заштите.

У граду су у току радови на укупно 19 фасада зграда под заштитом државе, чија је укупна вредност 150 милиона динара. Рок за завршетак ревитализације фасада ових објеката је до краја ове године. Ревитализација фасада објеката у Ускочкој 7, Влајковићевој 5 и Тадеуша Кошћушка 34 је завршена а у току су радови на згради „Танјуга” на Обилићевом венцу, у Светогорској 12, Коларчевој 5, Тадеуша Кошћушка 36, Косте Тодоровића 6 (Институту за дигестивне болести Клиничког центра Србије), Господар Јевремовој 59, као и радови на санацији крова котларнице топлог купатила „Дунав” у Цара Душана 45. Поред више објеката чије се фасаде рестаурирају у Београдској улици, грађевинске скеле подигнуте су и на објекту у Караматиној 17 у Земуну и у Бирчаниновој 21. Радови на фасади у Његошовој 12 су уговoрени и предстоји увођење извођача у посао.
извор Град Београд
линк http://www.beograd.org.yu/cms/view.php?id=1278017
 
Stanari zakazali
S. B. - S. J., 11. jun 2007

NA nedavno završeni konkurs Sekretarijata za komunalne i stambene poslove "Popravimo zajedno" stiglo je 80 prijava. Gradska komisija narednih dana će pregledati pristigle zahteve, pa će se tada i znati koliko fasada, liftova i krovova će sledeće godine biti renovirano. Za ovu namenu predviđeno je 300 miliona dinara, pa će majstori stići do svake zgrade koja ispunjava konkursne zahteve.

Tokom tri meseca, koliko je trajao poziv skupštinama stanara da se upišu na spisak za popravke, podignuto je čak 1.000 prijava. Svega osam odsto zainterosvanih se i prijavio.
- Uslovi konkursa nisu posebno zahtevni, tako da smo iznenađeni da se tako mali broj odazvao - kaže Slobodan Stojčić, zamenik sekretara za komunalne i stambene poslove. - Moguće da stanari nisu uspeli da se dogovore jer moraju svi u zgradi da pristanu. Oni plaćaju 30 odsto troškova, a mi ostatak. Uslov je i da zgrada ne duguje "Infostanu" više od 10 odsto obaveza. To se odnosi na račune iz prošle godine, tako da mislim da to nije nerazuman zahtev.

Ovih dana počeće radovi na zgradama koje su konkurisale prošle godine. Tada je pravo da većinu troškova pokrije Grad steklo 34 zgrade.
- Na ovogodišnjem konkursu interesovanje je bilo veće nego lane - ističe Stojčić. - Zgrade koje su sada konkurisale radiće se sledeće godine. Oni koji su tražili popravku liftova verovatno će na red stići i ranije, jer je procedura kraća i popravke manje. Predviđeno je ukupno 300 milioan dinara i novca bi trebalo da bude dovoljno za sve koji su se prijavili. Ako neko nije dostavio potpuno dokumentaciju, obavestićemo ih da je dopune.

Program "Popravimo zajedno" traje od 2003. godine. Do sada je sanirano 340 objekata. Fasade su se popravljale na 56 zgrada, na 197 su sređivani krovovi, a u 86 višesprtanica liftovi. Dosadašnji radovi Grad su koštali 300 miliona, a stanare 94 miliona dinara. Grube procene, međutim, govore da je u Beogradu više od 1.500 fasada u lošem stanju. Ovim tempom proći će decenije dok sve stignu na red. Pitanje je i koliko će dugo Grad pomagati u ovom poslu.

BUDžET
ZGRADE koje su ranijih godina prošle na konklursima, a popravljaće se ove, gradsku kasu će koštati 374 miliona dinara. Renoviranje fasada ovog puta će odneti 180 miliona, remont liftova - 150 miliona, a sanacija krovova - 43 miliona dinara.
izvor Novosti
link http://www.novosti.co.yu/code/navigate.php?Id=14&status=jedna&vest=104827&datum=2007-06-12

Ајде дакле да поновимо, од 2003. је на овај начин обновљено 56 фасада. Ове године је подигнуто 1000 пријава а поднето 80.
Значи нешто не штима, а у том случају је обично нормално да се нешто промени, или систем или грађани. Хмммм...
 
Ау бре колико нам је спора бирократија то је страшно :mad: , обратите пажњу на датуме!
Или сам можда само ја сувише нестрпљив.
Влада":fz0db68k je napisao(la):
Четвртак, 29. март 2007.
Ревитализација фасаде зграде Српског лекарског друштва

Секретаријат за комуналне и стамбене послове покренуће поступак за санацију објекта и ревитализацију фасаде зграде Српског лекарског друштва у улици Џорџа Вашингтона 19, рекао је градоначелник Ненад Богдановић на данашњој конференцији за новинаре у Старом двору. Процењена вредност радова износи 48 милиона динара.
Извор: Град Београд
линк http://www.beograd.org.yu/cms/view.php?id=1269910
То беше тад, а данас наиђох на ово
Субота, 02. јун 2007.
Град Београд - Секретаријат за комуналне и стамбене послове
ГРАД БЕОГРАД – ГРАДСКА УПРАВА
Секретаријат за комуналне и стамбене послове на основу члана 70. и члана 72. став 1. тачка 1. Закона о јавним набавкама упућује

ЈАВНИ ПОЗИВ
за достављање понуда у отвореном поступку за
САНАЦИЈУ ОБЈЕКТА И РЕВИТАЛИЗАЦИЈУ ФАСАДЕ ЗГРАДЕ СРПСКОГ ЛЕКАРСКОГ ДРУШТВА У УЛИЦИ ЏОРЏА ВАШИНГТОНА 19 (јавна набавка: III-02-352-225/07-11)
...
Рок за достављање понуда је 4. јул 2007. године, до 10.30 часова, без обзира на начин на који су послате. Јавни позив је објављен 29. маја 2007. године у „Службеном гласнику Републике Србије”, у броју 49.
...
Јавно отварање понуда обавиће се 4. јула 2007. године, у 11 часова, у Секретаријату за комуналне и стамбене послове (велика сала)
...
Наручилац ће у оквирном року од 60 дана од дана отварања понуда донети одлуку о додели уговора, о чему ће обавестити све понуђаче.

Критеријуми за оцену економски најповољније понуде:
(1) цена – 90 бодова
- број бодова (n) = најниже понуђена цена/понуђена цена x 90;
(2) вредност просечног бруто норма часа за непредвиђене и накнадне радове – 10 бодова
- број бодова (n) = најнижа вредност просечног бруто норма часа/понуђена вредност просечног бруто норма часа x 10.
извор Град Београд
линк http://www.beograd.org.yu/cms/view.php?id=1277280

Дакле да би се једна фасада обновила потребно је да од најаве обнове до одлуке о извођачу радова прође око 5-6 месеци ако искористи свих 60 дана за доношење одлуке, а колико ће још проћи од доношења одлуке до почетка радова!?
Имамо ли ми заиста толико времена?
 
Barem su ovde osvetljenje super odradili (nasao fotku na netu)

552233420eade5fd0fabne6.jpg
 
Da li neko zna, da li ce se nekad Starom dvoru vratiti predjasnji izgled? I kada ce se poceti raditi restauracija fasade na Novom dvoru? Hvala najlepse!
 
^^
Ne znam za predjasnji izgled, ali trenutno se na Starom dvoru radi deo fasade koja gleda na ulicu gde je garaza (zaboravih joj ime). Obnovljeni deo fasade koji gleda na onaj mali parkic izmedju dva dvora izgleda fantasticno, narocito nocu. Zanimljivo je medjutim da je izvodjenje radova na tom objektu bilo vrlo malerozno, "Ornament iznzenjering" je uporno probijao rokove, pa su tenderi obnavljani, ali oni su uvek imali najbolju ponudu i iznova dobijali posao. Loodilo :D
Obnova fasade na Novom dvoru je predvidjena NIP-om, kao i zgrade Beogradske zadruge (koja ce cak dobiti nazad i dve kupole koje su joj "odstranjene" nakon WWII) i jos nekih zgrada u BG-u.
Priznajte da vam je lepo kada proolazite Beogradskom i vidite skele na svakoj drugoj zgradi.... Mada ta ulica je malo haoticna jer ima gradjevina iz bukvalno svih faza razvoja grada, pa i nekoliko prizemnih kuca i ono napusteno gradiliste gde je izrasla dzungla, pa je trenutno ulica vrlo "krezava" :D
Problem sa obnovom fasada u gradu (sem toga sto ih ima previse kojima je osvezenje potrebno) je i gustina saobracaja gde preovladjuju stare krntije koje obavezno prati crni oblak njihovih izduvnih gasova. U Vasinoj ulici (gde navodno ne zalazi nista "na benzin", sem taxija i "31", vec se pojavljuju crne fleke na obnovljenim fasadama).
Kada smo kod pitanja treba li menjati sistem ili gradjane, pravedan odgovor bi bio: "I jedne i druge". No, ja cu biti nepravedan, pa bih rekao da su promene potrebnije kod gradajana. Nemama narocitih motiva, zaista, da branim politicare na vlasti, ali masovno bezenje gradjana od odgovornosti stvaranjem vestacke ostre granice koja deli svet na "gradjane-andjele" i "politicare-demone" je vrlo stetno. Smatrajte me drskim, ali cini mi se cak da dobar deo gradjana ne prati one pozitivne promene koje sprovodi politicka elita. I nazad na, moje omiljene, prakticne primere - Moja baka zivi u zgradi na zvezdari izgradjenoj 60tih godina . Hodnik je*******ene zgrade nije okrecen vise od 20 godina :rolleyes: opravdanje je da navodno narod nema para (moler koji zivi u kraju je trazio 2000din po stanu i oni nisu hteli da daju). E sad, ta fina socijalna zalopojka bi pila vodu da gomila njih nije adaptirala kupatila, ugradila klime koje sada fino vise po fasadi i kaplju na ulicu, da nisu svoje terase okrecili u belo (a fasada je u originalu boje peska)... Jedan baja prekoputa je cak zagradio pola terase i prosirio kuhinju :o I naravno, svi se zale na politicare.... Na toj zgradi fasada nikada, ali nikada nece biti obnovljena, sem ako nekim cudom Bog ne posalje opet Isusa na zemlju i natera ga da ispasta za grehe Beogradjana time sto ce svojerucno obnoviti sve fasade u gradu :lol:
 
Thanx, Homere, mnogo na iscrpnom odgovoru. I zaista si u pravu kad kazes to za gradjane. To da se nema para jeste istina, ali ne trazi se da se kreci svake nedelje, nego svakih BAR 20 GODINA, tako da te gluposti s nemanjem novaca ne piju bas vode. To bi se trebalo resavati sudskim putem, pa ak ne je problem platiti svakih godinu dana omanju svotu, e onda ces je platiti drzavi preko suda, pa da vidimo ko je pametniji. Ovako, sve se cini da svako radi sta hoce, pa tako i fasade izgledaju. NAZALOST! :( Beograd zaista ima predivnih fasada, a mnoge nisu radjene otkako su sagradjene. Mislim, to je zaista tuzno i ruzno. Moras priznati da Bg sad, za razliku od 80-ih izgleda svetski, daleko je uredjeniji, cisci i svakako lepsi. Knez Mihajlova izgleda kao da si negde u Becu kad se njom proseces, a ima jos takvih delova grad. Stari dvor je takodje imao dve zelene kuple prema basti sa zlatnim krunama na vrhu, a fasada prema skupstini je izgledala drugacije. O unutrasnjosti ne smem ni zapocinjati, jer je to toliko unakazeno u socijalizmu da se ne moze prepoznati. Od kraljevske raskosi, ostalo je samo R, a mozda ni to.
 
Homer Jay":3dwey75o je napisao(la):
Kada smo kod pitanja treba li menjati sistem ili gradjane, pravedan odgovor bi bio: "I jedne i druge". No, ja cu biti nepravedan, pa bih rekao da su promene potrebnije kod gradajana. Nemama narocitih motiva, zaista, da branim politicare na vlasti, ali masovno bezenje gradjana od odgovornosti stvaranjem vestacke ostre granice koja deli svet na "gradjane-andjele" i "politicare-demone" je vrlo stetno.
Далеко сам ја од правдања грађана, то ћеш и сам приметити ако прочиташ прву страну теме. Поента је да "Поправимо заједно" не даје резултате. Потребно је да се сви у згради сложе, да нема никаквих дугова, има доста бирократије... Резултат свега тога је само 56 обновљених фасада
Ја очекујем од Града да на други начин (на почетним странама теме постоје и неки предлози како) натера грађане да воде рачуна о зградама пошто ми овако делује да перу руке од једног од највећих проблема који постоје у овом граду. Зато кажем да неопходно променити систем под хитно.
 
Ali vidis, vlast je promenljiva, a gradjani nisu. Vlast odsluzi svoj mandat i ode, a narod ostaje. Tako da je veca odgovornost na gradjanima, ako oni ne promene svoj nacin razmisljanja, nikada se nista nece promeniti. No, to je tema za politicku sociologiju, a ne za forum....
Mada izdvoio bih jednui rec iz prvog pasusa ODGOVORNOST. Nju treba usaditi u glave ljudi (i vlasti i gradjana, mada je to pleonazam jer i ljudi na vlasti su gradjani :) )
Hm, kad Vlada vec pomenu komplikovanu birokratiju, zar vam se ne cini da je EFIKASNOST jedan od najvecih problema gradske uprave?
Sto se samih fasada tice za njih postoji vise programa. Dosta fasada je na "listi" spomenika kulture i one se finansiraju iz budzeta. Postojao je i OK program "Lepsa Srbija" koi su finansirale neke ambasade i nbilo bi lepo da se pokrene nesto slicno. Naravno, tu je i vec famozni "Popravimo zajedno".Postoji i varijanta koja ce zaziveti malo prekosutra da gradjani sami obnove fasadu na SVOJOJ zgradi. Aktuelna je i varijanta sa privatnim investitorima koji nadzidaju zgradu i obavezu se da obnove fasadu (uglovnom se nadzidjivaci ne obavezu na tako nesto, cak se ne potrude da stave prozore u istu liniju sa originalnim objektom, ali ima i par svetlih primera, tipa zgrade na uglu Beogradske i Njegoseve za koju nikada ne bih provalio da je nadzidana). Primer "za medalju" je jedan ex-ucenik OS "Kralj Petar" koji je donirao sredstva za obnovu fasade na zgradi skole :)
Bicu bezobrazan, pa cu i reci da su gradjani u centru vrlo razmazeni po pitanju uredjenja grada, voleo bih nekada da ih premestim u predgradje na godinu dana. Ovde ljudi ne samo da sami finansiraju svoje fasade, i sami sredjuju svoja dvorista, vec i sami finansiraju asfaltiranje ulica, elektromrezu, telefonske instalacije, ulicno osvetljenje, pa cak i kanalizaciju (u slucaju moje ulice sve ovo odozgo smo ZAISTA platili sami, a pre nego sto mi zacepite usta moram reci da su sve kuce (sem dve) u ulici izgradjene potpuno, ali potpuno, legalno).

Dosta sam smarao, a poceo sam i da off-topicujem :p
 
У свему се слажем са тобом што се тиђе становника Београда, мислим да је ово правилнији израз пошто смо већином још увек далеко од грађана јер да смо "грађани" вероватно овај проблем не би био оволики.
Ипак, остајем при своме да решење мора да потекне од администрације, чврста рука, високе казне, ефикасан нови систем... и надајмо се за коју деценију би и становници постали грађани. Овако ако чекамо да се људи сами организују... мрка капа.
 
jel ste videli da su skinuli reklamu sa genexa sad je ostala samo svetiljka i bas lepo osvetljava poslovnu kulu tj samo do pola jos kad bi stavili za donju polovinu....
 
Дулић предложио копање тунела између две скупштинске зграде

.....Председник парламента такође је најавио да у згради на Тргу Николе Пашића предстоји уређивање пленарне сале које подразумева инсталирање озвучења, система за гласање, столарске радове, као и увођење вентилације и климатизације.

Дулић је истакао и да ће град Београд помоћи финансирање осветљења фасаде Дома Народне скупштине.

Иначе, у овогодишњем републичком буџету за укупно финансирање Скупштине Србије одвојено је око 3,6 милијарди динара.
Izvor: Politika Online
Link: http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=32608
 
Bilo bi lepo kada bi bivsa skupstina SRJ, danas Srbije, bila u potpunosti rekonstruisana od prozorske drvenarije, preko fasade do osvetlenja. Pored toga sto je u pitanju najbitnija drzavna institucija, zgrada NS ima i veliku istorijsku ali i estetsku ulogu u zivotu Beograda. Istrosena i pozutela fasada deluje bas jadno...
 
alexandernbg":2b8q2g50 je napisao(la):
jel ste videli da su skinuli reklamu sa genexa sad je ostala samo svetiljka i bas lepo osvetljava poslovnu kulu tj samo do pola jos kad bi stavili za donju polovinu....
Ставили су другу!!! ;)
 
Vrh